Menu główne
Portal dla rodziców...

Podział majątku- ile to kosztuje?

 

notariusz_550

 

Rozwiedzeni małżonkowie nie muszą do podziału wspólnego majątku angażować sądu. Jeśli jednak w jego skład wchodzi nieruchomość, użytkowanie wieczyste albo spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, będą musieli się pofatygować do notariusza. Sprawdź jakie koszty poniesiesz za notarialny podział majątku.

 

Podział majątku u notariusza

Między rozwiedzionymi musi istnieć porozumienie co do tego, co wchodzi w skład majątku wspólnego jaka jest wartość poszczególnych jego części, jak się nim podzielą i w jaki sposób spłacą wspólne długi po rozwodzie. Notariusz pełni wówczas niejako funkcję sędziego pokoju, choć nie ma tu żadnych uprawnień władczych. Jego rola sprowadza się do sporządzenia aktu notarialnego, zawierającego umowę odpowiadającą woli byłych małżonków i czuwania, by nie doszło do naruszenia przepisów prawa. Może on jednak podpowiedzieć pewne rozwiązania.

Podział dotyczy tylko przedmiotów objętych wspólnością. Były mąż nie może np. uzależnić swej zgody od objęcia podziałem placu uzyskanego przez żonę w spadku, stanowiącego jej majątek osobisty.

Ile kosztuje podział majątku ?

Gdy chodzi o wydatki związane z podziałem majątku wspólnego w akcie notarialnym, liczyć się trzeba przede wszystkim z koniecznością zapłaty wynagrodzenia notariusza. Zależy ono od wartości przedmiotu czynności notarialnej.
W opisywanej sytuacji podstawą jego określenia jest ogólna wartość majątku będącego przedmiotem działu:

  • przy wartości od 30 tys. zł do 60 tys. zł maksymalna stawka wynagrodzenia notariusza wynosi 710 zł + 1% od nadwyżki ponad 30 tys. zł;
  • przy wartości powyżej 60 tys. zł do 1 mln zł – 1010 zł + 0,4% od nadwyżki ponad 60 tys. zł; 
  • powyżej 1 mln zł do 2 mln – 4 770 zł + 0,2% od nadwyżki ponad 1 mln złotych.

Od usług notarialnych (wynagrodzenia notariusza) obowiązuje 22% VAT, który obciąża klienta.

Opłaty, formalności, czy stać wszystkich na rozwód?  Prawdopodobnie nie. Z tego też powodu jest tak wiele nieszczęśliwych małżeństw, które są ze sobą z musu, zgodnie z prawem. 

 

logo_fundacja_akcja

Źródło:Fundacja  Akcja

materiał ze strony

W Stronę Ojca

 

 

Zdjęcie: Fotolia by © nicolasjoseschirado

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

logo

Porady dla rodziców - od planowania rodziny do wychowania dzieci. Ponadto zdrowie i uroda, rodzinne forum i strefa specjalnie dla taty - to wszystko znajdziesz w portalu parentingowym Dzidziusiowo.

Portal parentingowy Dzidziusiowo.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastąpią profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Właściciel serwisu nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w serwisie Dzidziusiowo.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.