Menu główne
Portal dla rodziców...

Matka karmiąca wraca do pracy

matka karmiąca piersią

Wiele matek staje przed dużym dylematem. Wrócić do pracy, czy zostać w domu z maluszkiem? Jeśli wrócić, to co z karmieniem piersią? Decyzja łatwa nie jest. Bo choć prawo pracy przewiduje specjalne przywileje, dzięki którym młode matki mogłyby pogodzić karmienie dziecka z pracą zawodową, to niektórzy pracodawcy niechętnie je realizują.

 

Przepisy Kodeksu pracy nie określają, do którego roku życia dziecka pracująca kobieta ma prawo do korzystania z przerw na karmienie. Mówią jedynie o tym, że matka karmiąca takie prawo posiada. Po złożeniu stosownego wniosku oraz pisemnego oświadczenia, że karmi piersią pracownica powinna móc korzystać z dodatkowych przerw na karmienie dziecka.

Kodeks Pracy – matka karmiąca piersią

Według Kodeksu Pracy, matka karmiąca piersią ma prawo do:

  • dwóch półgodzinnych przerw w pracy - gdy karmione jest jedno dziecko, a czas pracy przekracza 6 godzin;
  • dwóch 45-minutowych przerw w pracy  - gdy karmione jest więcej niż jedno dziecko, a czas pracy przekracza 6 godzin;
  • jednej półgodzinnej przerwy w pracy – gdy karmione jest jedno dziecko, a czas pracy wynosi od 4 do 6 godzin;
  • jednej 45-minutowej przerwy w pracy -  gdy karmione jest więcej niż jedno dziecko, a czas pracy wynosi od 4 do 6 godzin;
  • jedynie karta nauczyciela przewiduje tylko jedną, ale za to godzinną przerwę w ciągu dnia - gdy czas pracy przekracza 4 godziny dziennie,   niezależnie od liczby karmionych dzieci.

Matka karmiąca piersią wraca do pracy

Czas przysługujący matce karmiącej na karmienie piersią można łączyć, a kumulowanie przerw jest kwestią umowy pomiędzy pracownicą, a pracodawcą. Kobieta pracująca 8 godzin dziennie i karmiąca jedno dziecko może zatem skorzystać z jednej godzinnej przerwy, zamiast dwóch 30-minutowych. W praktyce kobiety karmiące często korzystają z tej możliwości i łączą przysługujące im przerwy. Dzięki temu mogą przyjść do pracy godzinę później  lub wyjść z pracy godzinę wcześniej, a „zaoszczędzony” czas spędzić razem z dzieckiem.

 

Przerwy przeznaczone na karmienie wliczane są do czasu pracy, a matka karmiąca piersią zachowuje prawo do normalnego, pełnego wynagrodzenia za ten czas.

 

Pracodawca, który nie stosuje się do zapisów prawa i nie umożliwia swojej pracownicy karmienia piersią podlega karze grzywny. Mimo to, wielu z nich bardzo niechętnie udziela swoim pracownicom przerw na karmienie. Poza tym chcąc mieć pewność, iż kobieta faktycznie karmi naturalnie żądają potwierdzenia tego faktu przez lekarza. Tymczasem, ani Kodeks Pracy, ani inne rozporządzenia nie mówią o tym, aby kobieta miała obowiązek przedstawienia jakichkolwiek zaświadczeń potwierdzających sposób karmienia.

 

Należy też wspomnieć, że coraz więcej firm respektuje prawa kobiet i wspiera mamy wracające do pracy. Pracodawcy doskonale wiedzą, że większość młodych matek to lojalne, szanujące prace, doskonale zorganizowane i niezwykle uporządkowane osoby.

 

 

Zdjęcie: Fotolia by © Svetlana Fedoseeva All rights reserved

Katarzyna Michniewska

Google Plus

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino i ciastek z kremem kobieta przed trzydziestką. Optymistka wierząca, że nic nie dzieje się bez przyczyny. Pełna energii gaduła o wielu obliczach. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wie...

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

logo

Porady dla rodziców - od planowania rodziny do wychowania dzieci. Ponadto zdrowie i uroda, rodzinne forum i strefa specjalnie dla taty - to wszystko znajdziesz w portalu parentingowym Dzidziusiowo.

Portal parentingowy Dzidziusiowo.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastąpią profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Właściciel serwisu nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w serwisie Dzidziusiowo.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.