Menu główne
Portal dla rodziców...

Dziadkowie mają prawo do kontaku z wnukami

dziadek_wnuk_spacer_dziadkowie-550

Polskie sądy ustalają prawo  do kontaktu z wnukami tylko na wniosek dziadków. Nie ma żadnych przepisów, które by bezpośrednio regulowały tę kwestię. Babcia czy dziadek, jeśli mają po rozwodzie rodziców utrudniony kontakt z dzieckiem, muszą sami wyjść z taką inicjatywą. Ale robią to bardzo rzadko, bo zazwyczaj nie wiedzą, że mają do tego prawo.

Przyznanie prawa do kontaktu z dzieckiem

Sąd Najwyższy w uchwale z 23 lipca 2008 r. stwierdził, że taką decyzję podejmuje w I instancji sąd w składzie jednoosobowym (SN sygn. III CZP 74/08). Uchwała jest odpowiedzią na pytanie prawne jednego z sądów okręgowych, do którego wpłynęła apelacja matki dwójki małoletnich dzieci. Kwestionowała ona orzeczenie sądu określające częstotliwość i sposób kontraktowania się z nimi dziadków – rodziców jej byłego męża. Po rozwodzie rodziców dziadkowie domagali się przyznania im prawa do zabierania dzieci do siebie co drugi tydzień od godziny 15 w piątek do 19 w niedzielę oraz na dwa tygodnie wakacji letnich i pierwszy tydzień ferii zimowych.

Dziadkowie chcą widywać wnuki

Sąd I Instancji przyznał im prawo do przebywania z wnukami w każdy drugi weekend czerwca od 18 w piątek do 18 w niedzielę z noclegiem u dziadków oraz w każdy nieparzysty piątek miesiąca od godziny 16 do 19.30, z wyjątkiem piątków przypadających w wakacje letnie i zimowe oraz w święta Bożego Narodzenia. Uznał, że za takim rozwiązaniem przemawia dobro dzieci, które są emocjonalnie związane z dziadkami. Uwzględnił to, że w wyroku rozwodowym ich ojcu przyznane zostało prawo do częstych kontaktów z dziećmi. Ten zaś mieszka wspólnie ze swymi rodzicami. Argumentował ponadto, że dzieci muszą mieć możliwość spędzania czasu z matką, a także jej rodzicami.

Istotny skład sądu

Sąd II Instancji uznał, że występuje tu zagadnienie prawne, które powinien rozstrzygnąć Sąd Najwyższy. Chodziło o wyjaśnienie charakteru prawnego sprawy o uregulowanie kontaktów dziadków z wnukami – czy jest to sprawa o ograniczenie władzy rodzicielskiej w rozumieniu art. 509 kodeksu postępowania cywilnego. Od tego bowiem zależało, jaki skład sądu powinien ją rozpatrywać. Zasada z art. 47 k.p.c. jest taka, że sprawy cywilne, a do nich należą rodzinne i opiekuńcze, rozpoznaje w I instancji sąd w składzie jednego sędziego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Takim szczególnym przepisem jest m.in. art. 509 k.p.c., który stanowi, że sprawy o przysposobienie, pozbawienie lub ograniczenie władzy rodzicielskiej sąd rozpoznaje w składzie jednego sędziego i dwóch ławników.

 

Skład sądu to kwestia bardzo istotna. Konsekwencją rozpoznania sprawy w składzie sprzecznym z przepisami jest – w myśl art. 379 k.p.c. – nieważność postępowania. W kwestii charakteru prawnego spraw o uregulowanie kontaktów dziadków z wnukami nie było zgody także w Sądzie Najwyższym. Sąd Najwyższy nie odpowiedział wprost na zadane mu pytanie. Uznał, że wystarczające do rozstrzygnięcia zgłoszonej wątpliwości prawnej będzie stwierdzenie, iż sprawę o uregulowanie kontaktów dziadków z wnukami rozpoznaje w I instancji sąd w składzie jednego sędziego.

 

logo_fundacja_akcja

Źródło: Fundacja Akcja

Materiał pochodzi ze strony: www.wstroneojca.pl

 

Zdjęcie: Fotolia by © Maya Kruchancova

Komentarze  

#6 do justyna 2015-03-09 05:14
a gdyby to dziecko zostało z twoim byłym i zakazałby widywania babci i dziadków z twojej strony mając takie same argumenty co ty. denerwuja mnie takie kobiety które myslą tylko o sobie bo związek się rozwalił to dziecko ma mieć tylko 1 babcie i dziadka. Dziecko jak dorośnie samo oceni.
Cytuj
#5 emilia b 2014-12-18 23:52
Mam dokladnie tak samo jak justyna. Moja tesciowa to najgorszy egzemplarz z mozliwych. Odkryla sie dopiero po urodzeniu dziecka. Popsula nasze malzenststwo a teraz domaga sie, zeby mamin synek raz w tygodniu zabieral nasze kilku miesieczne dziecko, bo ona chce zobaczyc wnuka a do mnie nie przyjdzie, bo sie poklocilysmy i zadna z nad nie chce kompromisu.
Cytuj
#4 iza66 2014-12-10 10:00
Zawsze wychodziłam z założenie, że tego typu kwestie załatwiamy między sobą ale jeżeli mamy do czynienia z nieodpowiedzial nymi ludźmi, niestety tę kwestię musi za nas uregulować Sąd.Cytuję Marzena74:
Nie rozumiem kobiet które po rozwodzie utrudniają kontakty dziadkom z wnukiem (rodzicom byłego męża. Przecież to nie ich wina, a nawet jeśli, to przecież dziecko ma prawo widywać dziadków! ostatecznie można powalczyć drogą prawną, choć zawsze jednak lepiej się najpierw dogadać ;)
Cytuj
#3 PatrycjaS 2014-07-30 16:19
Marzena74, ja niestety rozumiem. Co prawda mnie bezpośrednio to nie dotknęło ale moją koleżankę już niestety tak. Teściowa dosłownie kontrolowała wszystko i wszystkich, a synową krótko mówiąc gnoiła w każdej możliwej sytuacji. Źle się u nich działo. To jest naprawdę trudne, bo z jednej strony chcesz dobra dziecka i chciałabyś im tych kontaktów nie ograniczać. Ale czasem żeby nie zwariować inaczej się nie da. Moja kumpela teraz za granicą siedzi, dziadki w Polsce. Inny przykład patrz - Justyna
Cytuj
#2 Justyna9292929292 2014-07-30 15:51
ja tak szczerze powiem ze biore rozwod z mezem i nie zamierzam patrzec i sluchac jak babcia mojego dziecka a matka mojego meza nagaduje mojemu dziecku glupoty na moj temat albo zadaje pytania czy mama krzyczy,bije czy jadla obiadek co mama gotowala czy mama pozmywala i takie typu rzeczy...moja tesciowa to podla zmija co rozwalila moje malzenstwo bo jej syn a moj maz byl mamin synkiem co ona powiedziala to on robil
Cytuj
#1 Marzena74 2013-11-22 14:04
Nie rozumiem kobiet które po rozwodzie utrudniają kontakty dziadkom z wnukiem (rodzicom byłego męża. Przecież to nie ich wina, a nawet jeśli, to przecież dziecko ma prawo widywać dziadków! ostatecznie można powalczyć drogą prawną, choć zawsze jednak lepiej się najpierw dogadać ;)
Cytuj

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

logo

Porady dla rodziców - od planowania rodziny do wychowania dzieci. Ponadto zdrowie i uroda, rodzinne forum i strefa specjalnie dla taty - to wszystko znajdziesz w portalu parentingowym Dzidziusiowo.

Portal parentingowy Dzidziusiowo.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastąpią profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Właściciel serwisu nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w serwisie Dzidziusiowo.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.