Menu główne
Portal dla rodziców...

Zameldowanie noworodka

zameldowanie_duze
W Polsce zameldowania noworodka dokonuje się na podstawie otrzymanego w Urzędzie Stanu Cywilnego aktu urodzenia dziecka.


Po rejestracji urodzenia dziecka otrzymasz z Urzędu Stanu Cywilnego odpis skróconego aktu urodzenia dziecka. To właśnie na podstawie tego dokumentu dokonywane jest zameldowanie noworodka.

Dziecko meldowane jest z urzędu przez właściwy organ gminy w  miejscu pobytu stałego rodziców lub rodzica u którego dziecko faktycznie przebywa, albo w miejscu określonym przez sąd opiekuńczy.

Za zameldowanie noworodka nie pobiera się opłat.

{slide=Podstawa prawna - kliknij, aby otworzyć...}

  • Art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U z 2001 r., Nr 87, poz. 960)
  • § 3 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 grudnia 2002 r. w sprawie zgłaszania i przyjmowania danych niezbędnych do zameldowania i wymeldowania oraz prowadzenia ewidencji ludności i wydanych i utraconych dowodów osobistych (Dz. U. Nr 236, poz. 1999)
  • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 grudnia 2002 r. w sprawie trybu przekazywania danych pomiędzy organami prowadzącymi ewidencję ludności oraz powiadamiania o nadaniu numeru PESEL (Dz. U Nr 236, poz. 1996)

{/slide}

 

Jeśli jesteś właścicielem, albo lokatorem lub  mieszkania wchodzącego w skład spółdzielni mieszkaniowej, musisz zgłosić narodzenie dziecka, gdyż wysokość opłat za mieszkanie wyliczana jest na podstawie ilości zameldowanych osób.

 


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

logo

Porady dla rodziców - od planowania rodziny do wychowania dzieci. Ponadto zdrowie i uroda, rodzinne forum i strefa specjalnie dla taty - to wszystko znajdziesz w portalu parentingowym Dzidziusiowo.

Portal parentingowy Dzidziusiowo.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastąpią profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Właściciel serwisu nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w serwisie Dzidziusiowo.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.