Rozwój dwulatka

Wybierz miesiąc życia dziecka

17. miesiąc życia

Wasze prawie półtoraroczne dziecko jest nie do poznania. Z pieszczocha i słodkiego aniołka zmienił się w małego furiata. Krzyczy, tupie, a jego ataki furii spędzają Wam sen z powiek? Spokojnie! To minie. Tylko kiedy?

 

17msc_550

 

17-miesięczne dziecko właśnie zauważyło, że jest jednostką odrębną i sam chce decydować o wszystkim. Za nic ma zakazy rodziców. Ma być tak jak on chce, a 'nie' jest zdecydowanie jego ulubionym słowem. Uwaga bunt dwulatka zbliża się bardzo wielkimi krokami.

Rozwój intelektualny - poczucie humoru

Po 16. miesiącu życia dziecko używa już kilkunastu słów dźwiękonaśladowczych i rozumie kilka dwusylabowych. Biega krzycząc 'co to?' Musicie uzbroić się w cierpliwość i spokojnie odpowiadać na jego pytania. To co dla Was oczywiste dla Waszego maluszka jest wielką zagadką.

U 17-miesięcznego dziecka pojawia się poczucie humoru. Proste żarty potrafią wywołać u niego salwy śmiechu, a żeby uszczęśliwić malucha wystarczy np. nazwać ucho noskiem.

 

Rozwój fizyczny - nowe umiejętności

Szkrab uczy się teraz nowych sztuczek. Umie naśladować zwierzątka, zwinąć język w rulonik i jest wręcz zachwycony, gdy może być w centrum uwagi. Uwielbia być podziwiany.

Jest też coraz silniejszy i bardziej ruchliwy. Lubi wspinać się na schody, łóżko i wszystko to na co może wchodzić i schodzić. Upewnijcie się, czy meble w Waszym domu są stabilne i czy wspinający się maluch nie przewróci ich na siebie.

Właśnie teraz u Waszego dziecka intensywnie rozwija się mała i duża motoryka, a także doskonali się koordynacja wzrokowo-ruchowa. Zachęcajcie je do nowych zabaw i ćwiczcie z nim.

 

Rozwój społeczny - bunt dwulatka

Wasze dziecko pielęgnuje swą odrębność i chce być niezależne. U Waszego prawie półtorarocznego dziecka pojawia się bunt dwulatka. Dla malucha 'Nie' oznacza, że może mieć własne zdanie, Zauważa też, że gdy rodzicom na czymś zależy, a on odmówi (np. zjedzenia obiadu) to stają się drażliwi, ale i poświęcają mu zdecydowanie więcej czasu. Z coraz większą śmiałością szkrab wykorzystuje swoją nową umiejętność.

Wasza reakcja na negację powinna być więc spokojna, aby maluch poczuł, że mimo, że liczycie się z jego zdaniem to jego sprzeciw nie jest decydujący.

Oczywiście istnieje duże prawdopodobieństwo, że spotykając się z rodzicielską stanowczością maluch wpadnie w furię. Będzie płakać, tupać, gryźć i rzucać się na podłogę. Dzieję się tak dlatego, że maluch odkrył, że jego wpływy są ograniczone i nie o wszystkim może decydować, a to nie jest już takie fajne jak rządzenie.

 

Zabawa półrocznego dziecka

17-miesięczne dziecko nadal bawi się obok innych dzieci, a nie razem z nimi. Od samych kolegów bardziej interesujące są ich zabawki i niestety to one są główną przyczyna konfliktów wśród dzieci.

Warto maluchom już w tym wieku pokazywać, że trzeba się dzielić tym co mamy, bawić razem, prosić o coś i przepraszać jeśli komuś zrobi się krzywdę.

Półtoraroczne dziecko zaczyna odczuwać sympatię i niechęć do różnych osób. Postarajcie się urozmaicić mu życie towarzyskie, opowiadajcie o znajomych mu osobach, oglądajcie zdjęcia. Wprowadźcie go w życie społeczne.

 

Rada na ten miesiąc

  • Dajcie maluchowi możliwość wyboru. Niech zdecyduje, czy woli zupę pomidorową, czy rosół.
  • Pamiętajcie, że dziecko na tym etapie życia bardzo potrzebuje pochwał.
  • Uczcie dziecko panowania nad swoimi emocjami.
  • Nie przejmujcie się, jeśli maluch ma mniejszy apetyt. Nie zmuszajcie do jedzenia.
  • Weźcie głęboki oddech i uzbroicie się w cierpliwość. Bunt dwulatka kiedyś minie, a Wasze dziecko wyrośnie z tego trudnego okresu.

 


 

* Należy mieć na uwadze, że każde dziecko rozwija się w indywidualny sposób. Umiejętności przypisane odpowiedniemu wiekowi są jedynie statystyczną średnią, która niekoniecznie musi pokrywać się z umiejętnościami Twojego dziecka.

Zdjęcie: Fotolia © Monkey Busines

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Październik 3, 2016
My jakoś nie mamy jeszcze buntu 2 latka a mała ma 16 miesięcy. Oby jej to zostało ale jest grzeczna jak aniołek porostu dziecka nie ma. Nawet potrafi minąć dzień bez żadnego marudzenia.
Ocena:
Lipiec 2, 2016
rada na ten miesiąc" Dajcie maluchowi możliwość wyboru. Niech zdecyduje, czy woli zupę pomidorową, czy rosół"???
a może ogórkowa? kto to pisze???