Rozwój dwulatka

Wybierz miesiąc życia dziecka

18. miesiąc życia

Wasz maluch właśnie skończył 17 miesięcy. Potrafi już pewnie chodzić, jest coraz sprawniejszy i świetnie panuje nad swoim ciałem. Wszystkie te umiejętności dodają mu pewności siebie. 18-miesięczne dziecko konsekwencje walczy o swoje racje i próbuje za wszelką cenę rządzić w domu.

 

golas_550

 

Wasz maluchy jest już świadomy swojego ciała. Uwielbia je oglądać, biegać na golasa i odkrywać, że piórko łaskocze, a siano kłuje w stópki.

 

Rozwój intelektualny - mały odkrywca 

Półtoraroczne dziecko ma bardzo silną potrzebę poznawania świata i odkrywania nowości. Jedną z nich jest jego ciało, które bada z uwagą.

Z zainteresowaniem dotyka swoich narządów płciowych. Nie zabraniajcie mu tego. Nie ma w tym podtekstu seksualnego. Dziecko jest ciekawe tych miejsc tak jak do niedawna było ciekawe rączek i nóżek.

Maluszek zna kilkanaście wyrazów. Umie powiedzieć: 'daj', 'pić', 'baba' itd. Świetnie naśladuje głosy zwierzaków.

Może Was to zaskoczy, ale 18 miesięczne dziecko doskonale potrafi rozpoznać ojczysty język. Rozumie także wszystko, co się do niego mówi. Bez problemu potrafi wykonać złożone polecenia typu: 'Idź Piotrusiu do pokoju i przynieś klocki'. Oczywiście bardzo ważne jest chwalenie jego poczynań.

Wasze półtoraroczne dziecko stało się bardzo uważnym obserwatorem. Z dużym zaangażowaniem naśladuje rodzeństwo i dorosłych. Jest niezwykle szczęśliwe gdy wymaluje się szminką mamy, albo założy krawat taty. Uwielbia 'papugować' gesty i wszelkie zachowania swoich najbliższych.

Szkrab lubi rysować. Jest z siebie niezwykle dumny gdy uda mu się coś nabazgrać (niestety zdarza się, że na ścianie). Lepiej jeśli wybierzecie kredki świecowe od ołówkowych. Są poręczniejsze dla małych rączek i znacznie bezpieczniejsze w razie upadku. A gdy się połamią możecie zrobić z nich nowe, ciekawe, kolorowe kredki. W sprzedaży dostępne są kredki i flamastry zmywalne. Warto w nie zainwestować. W przypadku nagłego przypływu twórczego zapału naszej pociechy nie będzie problemu. Wystarczy gąbka i nieco wody żeby pozbyć się·nieproszonego 'graffiti'.

 

Rozwój fizyczny 

Pewny siebie maluch odważnie wspina się na drabinki i wszystko inne na co tylko wspiąć się może. Musicie miecz oczy dookoła głowy, wystarczy chwila nieuwagi, aby dziecko zrobiło sobie krzywdę. Wszak dziecięca fantazja nie zna granic.

Maluch roznosi swoje zabawki po całym domu. W ciągu paru minut potrafi zrobić niezłe pobojowisko. Spróbujcie już teraz uczyć go sprzątania po skończonej zabawie.

Mniej więcej w tym miesiącu dzieci wykazują brak zainteresowania jedzeniem. Doskonale wiedzą co lubią, a czego nie i kiedy są głodne. Nic na siłę. Jedyne co możecie zrobić to urozmaicić maluchowi dietę i zachęcać do jedzenia przygotowując talerz pełen kolorowych, świeżych i odżywczych·pyszności.

 

Rozwój społeczny - emocje 

Mały egocentryk pragnie Waszej uwagi. Płacze i krzyczy sygnalizując 'ja tu jestem najważniejszy'. Wymaga natychmiastowej realizacji swoich pragnień i potrafi urządzić niezłą awanturkę jeśli nie zostaną one spełnione. Was rodziców czeka więc trudna sztuka odmawiania i nauczenia maluszka życia w społeczeństwie. A to nie łatwe tym bardziej, że półtoraroczne dziecko nie do końca rozumie swoje emocje. Frustracje wyładowuje bijąc, gryząc, kopiąc i krzycząc. Na szczęście jego złość nie trwa długo. Po ataku furii znów staje się słodziutkim maleństwem.

Rada na ten miesiąc 

  • Pamiętajcie o ostatnim szczepieniu na błonicę, tężec, krztusiec i polio.
  • Dziecko ma teraz mnóstwo energii. Aby ją rozładować codziennie wychodźcie na spacery także w chłodniejsze dni. Zimowy spacer sprawi dziecku mnóstwo frajdy i na pewno wyjdzie mu na zdrowie.
  • Jeśli i Wasze dziecko nie pozwala sobie zmienić pieluchy najlepiej zastąpcie ją szybszymi w obsłudze pieluchomajtkami.
  • Maluch nadal ssie smoka? To już naprawdę ostatni moment, aby go odstawić. Później będzie znacznie trudniej.

Większość 18 miesięcznych dzieci właśnie przechodzi etap nieśmiałości. To normalne. Maluch nie czuje potrzeby obcowania z innymi osobami niż domownicy w których towarzystwie czuje się najlepiej.

Nie karmcie malucha na siłę. Nie biegajcie za nim z kawałkiem jabłka, kanapką, czy obiadkiem. Jego żołądek jest wielkości moreli i naprawdę dużo się tam nie mieści.

 


 

* Należy mieć na uwadze, że każde dziecko rozwija się w indywidualny sposób. Umiejętności przypisane odpowiedniemu wiekowi są jedynie statystyczną średnią, która niekoniecznie musi pokrywać się z umiejętnościami Twojego dziecka.

Zdjęcie: Fotolia © Pavel Losevsky

Komentarze
Dodaj komentarz
1-10-2017
Ocena:
Wszystko się zgadza :)
16-10-2016
Ocena:
Witam Mój synek Za 3 tygodnie skończy 18 miesięcy nie chce chwytac jedzenia w rękę ucieka ma odruch wymioty . Mówi tylko mama baba aja. Rozumie wszystko. Jak przekonać go do chwytania jedzenia?
2-8-2016
Ocena:
Witam mam pytanie, moja corka nie wypiwiada zadnych slow, tylko papa, i nie zabardzo reaguje na imie, czy to jest normalne w takim wieku? Czy mam sie martwic?
15-6-2016
Ocena:
Tzn ze jak zdejmiemy pieluszke to juz nastepnej nie nakladamy? przynajmniej marta tak robi chyba bo twierdzi, ze wystarczy rozerwac. to moze ta swierza tez rozerwac a potem zwiazac albo tasma klejaca zakleic,hihi
23-5-2016
Ocena:
Joasia nie trzeba ściągać całego ubrania przy ściąganiu pieluchomajtek...mają one taka opcje że się je rozrywa po bokach i dalej ściąga Jak normalne pieluchy. ... ;)
10-12-2015
Ocena:
mam problem,moja wnuczka ma 18 mies. i ma tylko 4 zabki 2 przednie dolne i 2 przednie górne czy mam sie martwic
6-11-2015
Ocena:
Aby założyć pieluchomajtki to trzeba ściągnąć cały "dół".Ok jeśli jest to pora ciepła.W porze zimnej jednak praktyczniejsze są pieluszki. Ich zmiana wymaga tylko zsunięcia garderoby w okolice kolan. Używałam obu i takie jest moje zdanie.
4-3-2015
Ocena:
Oczywiście, już poprawione, dziękujemy :)
26-2-2015
Ocena:
Siano KŁUJE w stópki, a KUJE to kowal ;)