Data modyfikacji:

Rozwój dwulatka

Wybierz miesiąc życia dziecka:

18. miesiąc życia

Autor: Anna Marszałek

Dziecko skończyło 17 miesięcy. Potrafi już pewnie chodzić, jest coraz sprawniejszy i świetnie panuje nad swoim ciałem. Wszystkie te umiejętności dodają mu pewności siebie. 18-miesięczne dziecko konsekwencje walczy o swoje racje.

 

golas_550

 

 

Rozwój intelektualny - mały odkrywca 

Półtoraroczne dziecko ma bardzo silną potrzebę poznawania świata i odkrywania nowości. Jedną z nich jest jego ciało, które bada z uwagą. Z zainteresowaniem dotyka swoich narządów płciowych. Nie zabraniajcie mu tego. Nie ma w tym podtekstu seksualnego. Dziecko jest ciekawe tych miejsc tak jak do niedawna było ciekawe rączek i nóżek.

Maluszek zna kilkanaście wyrazów. Umie powiedzieć: 'daj', 'pić', 'baba' itd. Świetnie naśladuje głosy zwierzaków. 18-miesięczne dziecko doskonale potrafi rozpoznać ojczysty język. Rozumie także wszystko, co się do niego mówi. Bez problemu potrafi wykonać złożone polecenia. 

Półtoraroczne dziecko stało się bardzo uważnym obserwatorem. Z dużym zaangażowaniem naśladuje rodzeństwo i dorosłych. 

Półtoraroczne dziecko zaczyna się interesować czynnościami manualnymi, to dobry moment na zakup pierwszych kredek, pierwsze zabawy z farbami czy ciastoliną.



Rozwój fizyczny

Dziecko z odwagą wspina się na drabinki i jest coraz odważniejsze na placu zabaw, potrafi podsunąć sobie krzesło i wejść na stół w domu. Choć dziecko jest już dość sprawne, to nie zawsze potrafi przewidzieć konsekwencje swoich czynów, a jego brawura może doprowadzić do upadków.

Dziecko w tym wieku roznosi swoje zabawki po całym domu. W ciągu paru minut potrafi zrobić niezłe pobojowisko. Spróbujcie już teraz uczyć go sprzątania po skończonej zabawie.

Wiele dzieci w tym wieku wykazuje zmniejszone zainteresowanie jedzeniem. Doskonale wie, co lubi, a czego nie i kiedy jest głodne. Nic na siłę. Jedyne co możecie zrobić to urozmaicić maluchowi dietę i zachęcać do jedzenia przygotowując talerz pełen kolorowych, świeżych i odżywczych·pyszności. Najlepszy sposób na niejadka? Odpuścić!



Rozwój społeczny - emocje

Dziecko wymaga wiele uwagi, pragnie uczestniczyć w życiu rodziny i robić wszystko to, co dorośli. Dosadnie pokazuje, czego chce.  Frustracje wyładowuje bijąc, gryząc, kopiąc i krzycząc. Takie zachowania nie świadczą o agresji czy konieczności wizyty u psychologa. Nauka radzenia sobie z negatywnymi emocjami to naturalna część życia i warto dziecko w tym wspierać. Najlepiej zrobimy nazywając emocje i wspierając dziecko w ich przeżywaniu. Negacja i karanie może mieć odwrotne do zamierzonych skutki.



Rady na ten miesiąc

Pamiętajcie o ostatnim szczepieniu na błonicę, tężec, krztusiec i polio.

Dziecko ma teraz mnóstwo energii. Aby ją rozładować codziennie wychodźcie na spacery także w chłodniejsze dni. Zimowy spacer sprawi dziecku mnóstwo frajdy i na pewno wyjdzie mu na zdrowie.

Jeśli i Wasze dziecko nie pozwala sobie zmienić pieluchy najlepiej zastąpcie ją szybszymi w obsłudze pieluchomajtkami.

Większość 18 miesięcznych dzieci właśnie przechodzi etap nieśmiałości. To normalne. Maluch nie czuje potrzeby obcowania z innymi osobami niż domownicy w których towarzystwie czuje się najlepiej.

Nie karmcie malucha na siłę. Nie biegajcie za nim z kawałkiem jabłka, kanapką, czy obiadkiem. Jego żołądek jest wielkości moreli i naprawdę dużo się tam nie mieści.

 


 

* Należy mieć na uwadze, że każde dziecko rozwija się w indywidualny sposób. Umiejętności przypisane odpowiedniemu wiekowi są jedynie statystyczną średnią


Autor

Anna Marszałek

absolwentka pedagogiki, mama dwóch synów. Prowadzi zajęcia dla dzieci i wspiera rodziców przedszkolaków w problemach wychowawczych w placówce oraz w internecie. Lubi książki i seriale. Marzy o podróży na Sycylię.

Komentarze
01-10-2017
Ocena:
Wszystko się zgadza :)
16-10-2016
Ocena:
Witam Mój synek Za 3 tygodnie skończy 18 miesięcy nie chce chwytac jedzenia w rękę ucieka ma odruch wymioty . Mówi tylko mama baba aja. Rozumie wszystko. Jak przekonać go do chwytania jedzenia?
02-08-2016
Ocena:
Witam mam pytanie, moja corka nie wypiwiada zadnych slow, tylko papa, i nie zabardzo reaguje na imie, czy to jest normalne w takim wieku? Czy mam sie martwic?
15-06-2016
Ocena:
Tzn ze jak zdejmiemy pieluszke to juz nastepnej nie nakladamy? przynajmniej marta tak robi chyba bo twierdzi, ze wystarczy rozerwac. to moze ta swierza tez rozerwac a potem zwiazac albo tasma klejaca zakleic,hihi
23-05-2016
Ocena:
Joasia nie trzeba ściągać całego ubrania przy ściąganiu pieluchomajtek...mają one taka opcje że się je rozrywa po bokach i dalej ściąga Jak normalne pieluchy. ... ;)
10-12-2015
Ocena:
mam problem,moja wnuczka ma 18 mies. i ma tylko 4 zabki 2 przednie dolne i 2 przednie górne czy mam sie martwic
06-11-2015
Ocena:
Aby założyć pieluchomajtki to trzeba ściągnąć cały "dół".Ok jeśli jest to pora ciepła.W porze zimnej jednak praktyczniejsze są pieluszki. Ich zmiana wymaga tylko zsunięcia garderoby w okolice kolan. Używałam obu i takie jest moje zdanie.
04-03-2015
Ocena:
Oczywiście, już poprawione, dziękujemy :)
26-02-2015
Ocena:
Siano KŁUJE w stópki, a KUJE to kowal ;)