Rozwój dwulatka

Wybierz miesiąc życia dziecka

19. miesiąc życia

Maluch chce być jeszcze bardziej samodzielny niż w 18. miesiącu życia. Przecież jest już taki duży. Irytuje się gdy próbujecie coś za niego zrobić i ciągle krzyczy 'ja siam'. Musicie uzbroić się w cierpliwość i pozwolić, aby Wasze 19-miesięczne dziecko mogło rozwijać swoje umiejętności.

 

19msc_550

 

Rozwój intelektualny - samodzielność 

Jeszcze nigdy maluszek nie chciał być aż tak samodzielny i niezależny. Bardzo chce Wam pokazać ile już umie zrobić.

Niestety nie potrafi zrozumieć, że istnieją pewne ograniczenia, że coś trzeba zrobić szybciej lub dokładniej niż on potrafi. Musicie uzbroić się w cierpliwość i spróbować wprowadzić jasne dla dziecka zasady np. Wy zakładacie mu rajstopki, a ono założy sobie buty, Wy zapinacie guziki w koszuli,a ono założy sweter itd.

 

Zabawa półtorarocznego dziecka 

U 19 miesięcznego dziecka rozwinęła się zdolność abstrakcyjnego myślenia. Potrafi już bawić się w udawanie i wyobrażanie. Teraz może stać się księżniczką, czarodziejem, a kawałek dywanu będzie najwspanialszym odcinkiem autostrady.

Maluszek ma też coraz bardziej sprawną pamięć. Zapamiętuje krótkie piosenki i wierszyki. Ćwiczcie z nim tą nową umiejętność, słuchajcie piosenek, czytajcie.

Ciekawe świata półtoraroczne dziecko ciągle eksperymentuje. A to wyrzuci coś przez balkon, wrzuci coś do kibelka, albo bawiąc się telefonem do kogoś zadzwoni.

Rozwój fizyczny - naśladowanie, strach, agresja 

Chodzenie jest umiejętnością, którą Wasz maluch już opanował do perfekcji. Biega, tańczy, skacze i czasem trudno go zatrzymać. Dlatego szczególnie uważajcie przechodząc z nim przez ulicę. Ruchy dziecka stają się coraz bardziej precyzyjne. Potrafi zbudować dużą wieżę z klocków, próbuje samo się myć, karmi misie.

Półtoraroczne dziecko nadal najchętniej bawi się z dorosłymi, bowiem nikt nie zorganizuje tak fajnej zabawy jak dorośli. Inne dzieci nie są tak interesujące jak tata, czy babcia.

Musicie teraz uważać, bo szkrab uwielbia naśladować zachowanie starszych. Jest z niego niezły bystrzacha. Szybko uczy się nowych gestów, a nawet słów.

19 miesięczne dziecko staje się bardzo zazdrosne o rodziców, a rówieśników postrzega jako zagrożenie. Postarajcie się, aby smyk miał jak najczęstszy kontakt z innymi dziećmi.

Wasze dziecko właśnie teraz przeżywa apogeum lęku przed rozstaniem z mamą i tatą. Nie lekceważcie tego, bo Wasz maluch myśli, że skoro zniknęliście z zasięgu jego wzroku to zniknęliście na zawsze.

Zdarza się, że dziecko staje się bardzo agresywne. Tupie, bije, gryzie, a w ataku furii rzuca zabawkami. Nie czekajcie, aż mu to przejdzie. Musicie już teraz wykazać dezaprobatę, rozmawiać z nim i tłumaczyć dlaczego takie zachowanie jest nieakceptowalne.

 

Rada na ten miesiąc 

  • Jak najwięcej rozmawiajcie z dzieckiem. Półtorarocznemu dziecku opowiadajcie o tym co robicie i co widzicie dookoła.
  • Pozwólcie mu obserwować przyrodę. Niech przyjrzy się jak wędrują mrówki, czy latają gołębie. Nakarmcie w parku kaczki.
  • Informujcie malucha o tym co go czeka, aby miał jasność sytuacji i później nie protestował. Ustalajcie z nim, że najpierw Wy umyjecie mu ząbki, a potem umyje je on sam. Wówczas nie będzie wojny o szczoteczkę.
  • Dziecięcą potrzebę samodzielności możecie wykorzystać do nauki higieny. Niech maluch sam myje rączki, czesze włosy.

 


 

* Należy mieć na uwadze, że każde dziecko rozwija się w indywidualny sposób. Umiejętności przypisane odpowiedniemu wiekowi są jedynie statystyczną średnią, która niekoniecznie musi pokrywać się z umiejętnościami Twojego dziecka.

Zdjecia: Fotolia © Petro Feketa

Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.