Rozwój dwulatka

Wybierz miesiąc życia dziecka

20. miesiąc życia

Niedziela, 6 rano, marzycie o tym, aby się wyspać, a tu maluszek wskakuje do Waszego łóżka i oczekuje, że będziecie się z nim bawić. Trudno, wyśpicie się później... najpewniej za kilka lat.

 

20msc_lozko_550

 

Weekend zazwyczaj nieco burzy dziecięcy rytm dnia. W tygodniu pracujecie, teraz macie dla maluszka cały dzień. Zapewne chcecie nadrobić stracony czas, ale zadbajcie, aby zachować harmonogram posiłków i drzemek. Choć 20-miesięczne dziecko jest już takie duże codzienne rytuały nadal są dla niego takie ważne. Wytrącony z rytmu czuje się zdezorientowany i może mieć kłopoty z zaśnięciem.

 

Rozwój intelektualny - spostrzegawczość

Po 19. miesiącu życia następuje eksplozja nowych słów. Wasze niespełna dwuletnie dziecko zna ich około 50 i potrafi łączyć je w kilkuwyrazowe ciągi. Oczywiście nadal mama często pełni funkcje tłumacza. 20 miesięczne dziecko potrafi także liczyć do dwóch.

Szkrab zaczyna rozpoznawać swoje odbicie w lustrze i zauważać zmiany w swoim wyglądzie np. potargane włosy.

 

Rozwój fizyczny

Malec jest już bardzo sprawny ruchowo. Podskakuje, biega, pływa, rzuca i kopie piłkę. Ćwiczcie z nim jak najwięcej, bo gimnastyka świetnie wpływa na jego rozwój ruchowy. Chwile wspólnie spędzone z rodzicami na świeżym powietrzu potrafią sprawić dziecku ogromną radość.

Rozwój społeczny - bunt dwulatka

Wasze prawie dwuletnie dziecko coraz częściej buntuje się. Maluch protestuje krzycząc, płacząc i tupiąc. Nie potrafi pogodzić się z zakazami i wpada w prawdziwą histerię. Z uporem walczy o swoje racje. Mały cwaniak potrafi też w zamian za obietnicę nagrody lub groźbę kary przez chwilę być grzeczny.

 

Zabawa 20-miesięcznego dziecka

20-miesięczne dziecko nadal bawi się obok dzieci, a nie z dziećmi. Niedługo to się zmieni, ale obecnie wystarczy mu łopatka i foremki, aby świetnie się bawić. Nie zmuszajcie go, aby w piaskownicy stawiał babki z kolegami. Samemu jest teraz najfajniej.

Maluszek nie potrafi też dzielić się z innymi. Gdy pożyczy komuś zabawkę od razu chce ją z powrotem. Z wielką radością zabiera też zabawki innym.

Właśnie teraz tata staje się dla dziecka doskonałym kompanem do zabawy. Wspólne wyprawy na plac zabaw, gra w piłkę i wyprawy na basen są niezastąpione.

 

Rada na ten miesiąc

  • Pamiętajcie, że dla Waszego prawie dwuletniego dziecka codzienne rytuały nadal są bardzo ważne. Czuje się bezpiecznie gdy o tych samych porach jada, śpi i wychodzi na spacery.
  • Jeśli dziecko chce pić w nocy nie dawajcie mu mleka, soków, ani słodkich herbatek, bo mogą przyczynić się do powstania próchnicy.

* Należy mieć na uwadze, że każde dziecko rozwija się w indywidualny sposób. Umiejętności przypisane odpowiedniemu wiekowi są jedynie statystyczną średnią, która niekoniecznie musi pokrywać się z umiejętnościami Twojego dziecka.

Zdjęcie: Fotolia © iofoto

Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.