Rozwój dwulatka

Wybierz miesiąc życia dziecka

21. miesiąc życia

Maluch chłonie teraz wiedzę jak gąbka, codziennie uczy się nowych słów, jest ciekawy świata. Wszędzie go pełno, wszystkiego chce dotknąć i spróbować. Pewnie chodzi, sprawnie biega i wspina się coraz wyżej. Niestety nadal jego akrobacje kończą się bolesnymi upadkami.

 

21msc_czytanie_550

 

Rozwój intelektualny

Drugie urodziny zbliżają się wielkimi krokami. Większość maluszków na tym etapie rozwoju zna już około 50-100 słów, a gdy nie potrafią czegoś wyrazić słowami złoszczą się okrutnie.·

Może i Wasze dziecko opowiada o tym, co widzi wokół siebie i jest bardzo ciekawe nowości. Niektóre szkraby sygnalizują już swoje potrzeby fizjologiczne głośno krzycząc 'sikuuuuu'.

 

Zabawa dwulatka

Po 20. miesiącu życia dziecko staje się coraz bardziej pewne siebie. Bawiący się smyk coraz częściej naśladuje dorosłych. Poobserwujcie go przez chwilkę, a zobaczycie w nim samych siebie.

21-miesięczny maluch potrafi już przez dłuższą chwilę zająć się sam sobą np. 'czytając' ulubioną książeczkę. Bez problemu rozpoznaje obrazki w książeczkach. Bezbłędnie potrafi wskazać kota, psa, czy ptaszka. Buduje wieżę z co najmniej 6 klocków, uwielbia układać kilkuelementowe puzzle i rysować.

Dobrze zna także części ciała i doskonale potrafi je wskazać. A zabawa w 'gdzie jest nosek?' jest jedną z jego ulubionych.

 

Rozwój fizyczny

Wasz smyk nadal jest bardzo aktywny i niezmiernie ciekawy świata. Uwielbia się bawić, zdobywać nowe tereny i zaglądać wszędzie tam gdzie zaglądać nie powinien. Dlatego nie można spóścić go z oka ani na chwilę.

Jeszcze przed drugimi urodzinami dziecko jest na tyle sprawne, aby samemu wchodzić po schodach trzymając się poręczy. Stawia pewne kroki. Schodzenie jest znacznie trudniejsze i maluszek niekiedy potrzebuje jeszcze Waszej pomocy.

Rozwój społeczny - emocje

Niespełna dwuletnie dziecko niepewnie czuje się w towarzystwie nieznajomych. Zazwyczaj potrzebuję troszkę czasu, aby się oswoić. Jednakże mimo wstydu obecność nowych ludzi bardzo je cieszy.

Choć brzdąc jest coraz większy nadal potrzebuje bliskiej osoby. Gdy rodzic, babcia, albo niania towarzyszą mu przez cały dzień maluch czuje się bezpiecznie. Jeśli Wasze dziecko chodzi do żłobka pozwólcie zabierać mu ze sobą ukochanego misia.

W obecności rodziców maluch nadal bywa agresywny. Wszystko próbuje wymuszać płaczem. To trudny czas nie tylko dla Was, ale i dla wszego dziecka.

Rozmawiajcie z dzieckiem. Informujcie go o tym co dzisiaj go czeka i co się wydarzy. Wiedząc, że popołudniu pójdzie do fryzjera, a wieczorem zostanie z babcią, będzie znacznie spokojniejsze i przygotowane na to co przyniesie dzień.

Dziecko doskonale rozumie co się wokół niego dzieje. Obserwuje najbliższą rodzinę oraz podział ról jej członków. Choć często rodzice nie zdają sobie sprawy to faktem jest, że już teraz maluch codziennie uczy się życia w rodzinie, przeżywa konflikty i wyczuwa niepokoje panujące w jego otoczeniu.

 

Rada na ten miesiąc

  • Dziecko ma niezwykle chłonny umysł. Szybko się uczy i zapamiętuje. Może więc jeszcze przed drugimi urodzinami warto pomyśleć o nauce języka obcego?
  • Gdy maluch reaguje złością spróbujcie zachować spokój i odwrócić uwagę malucha od przyczyny jego furii.
  • Pamiętajcie, aby Wasz smyk jak najmniej czasu spędzał przed telewizorem i nigdy nie włączajcie go podczas jedzenia.

 


* Należy mieć na uwadze, że każde dziecko rozwija się w indywidualny sposób. Umiejętności przypisane odpowiedniemu wiekowi są jedynie statystyczną średnią, która niekoniecznie musi pokrywać się z umiejętnościami Twojego dziecka.

Zdjęcie: Fotolia © Anatoliy Samara

Komentarze
Dodaj komentarz
28-11-2017
Ocena:
serio "spóścić"?!