Rozwój niemowlaka

Wybierz miesiąc życia dziecka
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

4. miesiąc życia - pierwszy roczek

4-miesięczne dziecko zauważa coraz więcej rzeczy ze swojego otoczenia. Z zainteresowaniem obserwuje wiszące nad łóżeczkiem zabawki, zwłaszcza te, które wydają dźwięki. Próbuje je dotknąć. Przypadkowe potrącanie przedmiotów zmienia się w celowe sięganie po zabawkę. Maluch często bawi się swoimi rączkami, a trzymane w nich przedmioty próbuje włożyć do buzi.

 

4.miesiąc życia dziecka

 

4. miesiąc życia - rozwój dziecka

  • Niemowlak leżąc na brzuszku już bez trudu unosi główkę i górną część tułowia, a jego nóżki są prawie wyprostowane.·Teraz, leżące na plecach dziecko umie przewrócić się na boki i trzyma głowę symetrycznie. Do tej pory jedynie odwracało ją w lewo lub w prawo.
  • 4. miesiąc życia to czas, w którym organy wewnętrzne Twojego maleństwa ciągle się rozwijają. W związku z dojrzewaniem układu pokarmowego, w czwartym miesiącu zwykle ustają kolki jelitowe.
  • Teraz także kąpiel staje się fantastyczną rozrywką. Dziecko zaczyna bawić się wodą delikatnie chlapiąc.

 

Umiejętności 4-miesięcznego dziecka

  • W 4. miesiącu życia maluch wydaje dźwięki przypominające spółgłoski: f, g, h, s, w.
  • Dziecko rozpoznaje twarze i głosy najbliższych. Odwraca głowę i szuka mówiącej do niego osoby. Gdy z nim rozmawiamy, szkrab radośnie grucha.
  • 4-miesięcznego dziecka nie zostawiaj samego na przewijaku nawet na moment. Jest już na tyle sprytny, by podczas chwili nieuwagi zsunąć się z niego na ziemię.

4. miesiąc życia - warto wiedzieć

W tym miesiącu czeka Was kolejna wizyta u lekarza i następne szczepienia ochronne. Warto także kolejny raz przyjrzeć się dziecięcym stawom biodrowym.

 

Pierwszym dodatkowym pokarmem wprowadzonym do diety niemowlęcia jest zazwyczaj sok z jabłek. Jeśli dziecko karmione jest mlekiem modyfikowanym może dostać go już teraz. Dziecko karmione piersią dostanie tarte jabłuszka dopiero za dwa miesiące.

 


* Należy mieć na uwadze, że każde dziecko rozwija się w indywidualny sposób. Umiejętności przypisane odpowiedniemu wiekowi są jedynie statystyczną średnią, która niekoniecznie musi pokrywać się z umiejętnościami Twojego dziecka.

Zdjęcie: Fotolia by © Podfoto All rights reserved

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Maj 12, 2017
Moja córeczka nie przewraca się plecków na brzuszek, ślini się i bez przerwy wkłada dłonie do buzi, każde dziecko rozwija się inaczej i nie znaczy, że gorzej.
Obłęd z tymi rodzicami i ich dziećmi "według książki" ale której? ? ? Bo co jedna to inne ma normy...
Ocena:
Czerwiec 11, 2016
No i to jest problem jak kołki sie kończą i zaczynaja zeby, nam juz wyszły dwa
Ocena:
Czerwiec 4, 2016
Tak słodko aż wymiotować się chce. Kogo obchodzi jak fajny jest Twój dzidziuś. Każdy swoje chwali jakby to jakieś ideały były. Żal !!!
Ocena:
Lipiec 29, 2015
moja śliczna królewna już bardzo sprawnie przekręca się z plecków na brzuszek :D trzyma wysoko głowkę, chwyta w rączki wszystko co jej się pokaże innymi słowy książkowy rozwój :D
Ocena:
Kwiecień 30, 2015
W tym wieku dziecko już jest bardzo świadome. Koniec z Vita K tylko D A maluszek trzyma głowę i jest taki słodki. Dopóki ząbki nie zaczną wychodzić..poźniej sie zacznie.