Data modyfikacji:

Grypa żołądkowa, rotawirus w ciąży

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Grypa żołądkowa, jelitówka, infekcja rotawirusowa – to wszystko oznacza infekcję układu pokarmowego, która objawia się wymiotami i biegunką. Na szczęście w ciąży ta choroba nie wpływa negatywnie dziecko.

rotawirus w ciąży

fot. Unsplash.com

  

Infekcja rotawirusowa zwana popularnie grypą żołądkową powodowana jest przez wirusy, które niewiele mają wspólnego z prawdziwymi wirusami grypy. Ich działanie ogranicza się, bowiem, tylko do układu pokarmowego i nie ma wpływu na inne układy. Dlatego grypa jelitowa w ciąży zwykle nie stanowi zagrożenia dla płodu.  Rotawirusy atakują głównie nabłonek jelitowy, tam bytują i namnażają się, powodując uciążliwe dolegliwości w postaci biegunki i wymiotów. Niestety zaburzają one również wchłanianie z jelit, co może prowadzić do odwodnienia.

Grypa żołądkowa w ciąży – zagrożenia

Największym zagrożeniem związanym z infekcją rotawirusową w ciąży są:

  • odwodnienie
  • wysoka gorączka

Jeśli wymioty i biegunka przedłużają się i istnieje podejrzenie, że kobieta w ciąży może być odwodniona, należy udać się do lekarza w celu oceny stanu ogólnego ciężarnej. Lekarz może zadecydować o konieczności podania kroplówki nawadniającej.

Jelitówka w ciąży – co można stosować

Nie ma lekarstwa na infekcję rotawirusową. Leczenie polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów i utrzymaniu dobrego stanu ogólnego chorującej, ciężarnej kobiety. Ciężarna z jelitówką może przyjmować:

  • paracetamol na gorączkę
  • probiotyki
  • elektrolity
  • gotowe napoje nawadniające

Czytaj również: Jakie leki można przyjmować w ciąży

Wymioty i biegunka w ciąży - jak postępować

Podczas jelitówki w ciąży ważny jest odpoczynek i nawodnienie. Należy pić małymi łykami, najlepiej schłodzone napoje z elektrolitami. Ciepłe napoje mogą wzmagać mdłości i wymioty. Przy silnych objawach nie jest z początku tak istotne, aby jeść, ale picie jest konieczne.Nieżyt żołądkowy w ciąży – źródło zakażenia

Infekcje układu pokarmowego powodowane są zwykle przez jeden z kilku rodzajów rotawirusów. Sposób w jaki przebiega zakażenie jest kwestią indywidualną i dolegliwości trwać mogą od dwóch dni nawet do dwóch tygodni.  Źródłem zakażenia są zwykle brudne ręce w szczególności, gdy ciężarna ma kontakt z małymi dziećmi i dziećmi w wieku przedszkolnym. Niestety rotawirusy są bardzo zaraźliwe, trwałe i odporne. Na meblach, ubraniach, zabawkach mogą przeżyć nawet 2 tygodnie. W 60 stopniach Celsjusza giną dopiero po 30 minutach.

Czy jelitówka może wywołać poród?

Wiele kobiet w ciąży chorujących na grypę jelitową obawia się czy wymioty i biegunka nie spowoduje skurczów i przedwczesnego porodu. Uspokajamy – skurcze układu pokarmowego nie mają wpływu na postęp porodu. Niewielkie prawdopodobieństwo wywołania porodu istnieje tylko, jeśli kobieta jest już w terminie porodu – wtedy skurcze jelit mogą mieć wpływ na wywołanie akcji porodowej. Na wcześniejszych etapach ciąży, ani wymioty ani biegunka nie stanowią zagrożenia.

 

Czytaj również:

Grypa i przeziębienie w ciąży


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

Komentarze
08-11-2018
Ocena:
@Mem, Jeśli nie ma symptomów odwodnienia, to same wymioty nie są zagrożeniem dla dziecka.
29-10-2018
Ocena:
Czy kilka dni wymiotów nie zagraża dziecku?
25-10-2018
Ocena:
Miałam. Męczyła się okropnie, ale z dzieckiem wszystko ok. Natomiast odczucia straszne i jeszcze ten strach o dziecko
23-10-2018
Ocena:
Jelitówka to jest masakra
co na zgagę w ciąży

Co na zgagę w ciąży? Domowe sposoby na zgagę

2021-10-31
Zgaga to powszechny problem, który może spotkać każdego. Jeśli pojawia się sporadycznie, nie powinna wzbudzać niepokoju. Na tę dolegliwość bardzo często skarżą się przyszłe mamy. Jeśli zgaga dokucza bez przerwy przez wiele miesięcy, może być bardzo uporczywa, a także prowadzić do komplikacji. Co ją powoduje? I co na zgagę w ciąży sprawdzi się najlepiej?
Łożysko na przedniej ścianie macicy

Łożysko na przedniej ścianie macicy

2021-08-21
Termin „łożysko na przedniej ścianie macicy” określa położenie łożyska – struktury, która odżywia płód w łonie matki. Takie ułożenie nie jest związane z żadnymi nieprawidłowościami, jak to jest w przypadku łożyska przodującego. Wyjaśniamy, czy łożysko na przedniej ścianie wpływa na odczuwanie ruchów płodu i wielkość brzucha oraz czy jest wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu cesarskiego cięcia.
kobieta w ciąży

Jakie leki są groźne w ciąży?

2021-05-01
Wiele kobiet, które dowiadują się, że są w ciąży, rozpoczyna suplementację preparatami mającymi korzystny wpływ na rozwój płodu – czy to za radą rodziny, koleżanek, czy pod wpływem kampanii reklamowych takich preparatów. Jednak niewiele z nich zdaje sobie sprawę z faktu, że istnieją także leki groźne w ciąży. Nawet te, przyjmowane raz na jakiś czas (które można kupić bez recepty w aptece czy sklepie spożywczym), mogą nieść ze sobą niebezpieczeństwo uszkodzenia płodu, a nawet doprowadzić do poronienia.
test ciążowy

Zatrucie ciążowe, czyli gestoza. Czym jest i jak sobie z nią radzić?

2021-04-14
Niedawno odebrałaś cudowną nowinę. Jesteś w ciąży i nie możesz doczekać się chwili, kiedy weźmiesz swoje maleństwo w ramiona. Wiesz doskonale, że powinnaś o siebie teraz dbać, jak nigdy dotąd. A całkiem niedawno usłyszałaś, że jest coś takiego, jak zatrucie ciążowe. Poznaj tę przykrą dolegliwość nieco bliżej.
badanie ciśnienia w ciąży

Jak sobie radzić ze skokami ciśnienia w ciąży?

2021-03-09
Ciśnienie w ciąży zmienia się i nie jest to groźne, jeśli nie przynosi skrajnych objawów. Sprawdź, jak kontrolować ciśnienie w ciąży, jakie są objawy za niskiego lub za dużego ciśnienia.
jakie środki na uspokojenie w ciąży?

Środki na uspokojenie w ciąży - jak możemy sobie pomóc?

2021-03-03
Czym możesz się wspomóc w ich ukojeniu, a czego, jako ciężarna, powinnaś unikać? Na te i setki innych pytań znajdziesz odpowiedź na Dzidziusiowo.pl
drętwiejące ręce w ciąży

Drętwiejące ręce w ciąży

2021-03-01
Drętwiejące ręce w ciąży to jedna z dolegliwości dotykających przyszłe mamy. Pojawia się najczęściej w II trymestrze i jest dokuczliwa czasem aż do kilku tygodniu po porodzie. Sprawdź, jak ją leczyć.