Grypa żołądkowa, rotawirus w ciąży
Grypa żołądkowa, jelitówka, infekcja rotawirusowa – to wszystko oznacza infekcję układu pokarmowego, która objawia się wymiotami i biegunką. Na szczęście w ciąży ta choroba nie wpływa negatywnie dziecko.
fot. Unsplash.com
Infekcja rotawirusowa zwana popularnie grypą żołądkową powodowana jest przez wirusy, które niewiele mają wspólnego z prawdziwymi wirusami grypy. Ich działanie ogranicza się, bowiem, tylko do układu pokarmowego i nie ma wpływu na inne układy. Dlatego grypa jelitowa w ciąży zwykle nie stanowi zagrożenia dla płodu. Rotawirusy atakują głównie nabłonek jelitowy, tam bytują i namnażają się, powodując uciążliwe dolegliwości w postaci biegunki i wymiotów. Niestety zaburzają one również wchłanianie z jelit, co może prowadzić do odwodnienia.
Grypa żołądkowa w ciąży – zagrożenia
Największym zagrożeniem związanym z infekcją rotawirusową w ciąży są:
- odwodnienie
- wysoka gorączka
Jeśli wymioty i biegunka przedłużają się i istnieje podejrzenie, że kobieta w ciąży może być odwodniona, należy udać się do lekarza w celu oceny stanu ogólnego ciężarnej. Lekarz może zadecydować o konieczności podania kroplówki nawadniającej.
Jelitówka w ciąży – co można stosować
Nie ma lekarstwa na infekcję rotawirusową. Leczenie polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów i utrzymaniu dobrego stanu ogólnego chorującej, ciężarnej kobiety. Ciężarna z jelitówką może przyjmować:
- paracetamol na gorączkę
- probiotyki
- elektrolity
- gotowe napoje nawadniające
Czytaj również: Jakie leki można przyjmować w ciąży
Wymioty i biegunka w ciąży - jak postępować
Podczas jelitówki w ciąży ważny jest odpoczynek i nawodnienie. Należy pić małymi łykami, najlepiej schłodzone napoje z elektrolitami. Ciepłe napoje mogą wzmagać mdłości i wymioty. Przy silnych objawach nie jest z początku tak istotne, aby jeść, ale picie jest konieczne.
Nieżyt żołądkowy w ciąży – źródło zakażenia
Infekcje układu pokarmowego powodowane są zwykle przez jeden z kilku rodzajów rotawirusów. Sposób w jaki przebiega zakażenie jest kwestią indywidualną i dolegliwości trwać mogą od dwóch dni nawet do dwóch tygodni. Źródłem zakażenia są zwykle brudne ręce w szczególności, gdy ciężarna ma kontakt z małymi dziećmi i dziećmi w wieku przedszkolnym. Niestety rotawirusy są bardzo zaraźliwe, trwałe i odporne. Na meblach, ubraniach, zabawkach mogą przeżyć nawet 2 tygodnie. W 60 stopniach Celsjusza giną dopiero po 30 minutach.
Czy jelitówka może wywołać poród?
Wiele kobiet w ciąży chorujących na grypę jelitową obawia się czy wymioty i biegunka nie spowoduje skurczów i przedwczesnego porodu. Uspokajamy – skurcze układu pokarmowego nie mają wpływu na postęp porodu. Niewielkie prawdopodobieństwo wywołania porodu istnieje tylko, jeśli kobieta jest już w terminie porodu – wtedy skurcze jelit mogą mieć wpływ na wywołanie akcji porodowej. Na wcześniejszych etapach ciąży, ani wymioty ani biegunka nie stanowią zagrożenia.
Czytaj również: