Data publikacji:

Czemu niemowlak skrzeczy?

Pediatrzy często słyszą od zaniepokojonych rodziców pytanie, czemu niemowlak skrzeczy. Na szczęście skrzeczenie czy też charczenie u niemowlaka rzadko wywołane jest zaburzeniami rozwoju albo poważnymi infekcjami. W większości przypadków za tę przypadłość odpowiada zwykła sapka, fizjologiczna wiotkość krtani albo niedrożność noska wynikająca z kataru. Wyjaśniamy, kiedy warto udać się do lekarza z charczącym niemowlęciem i jak poradzić sobie z tą przypadłością domowymi sposobami.
czemu niemowlak skrzeczy

Charczenie u niemowlaka – co tak naprawdę oznacza?

Bulgotanie w nosie, „furczenie” czy skrzeczenie – wszystkie te dźwięki często określane są przez rodziców niemowląt jako charczenie. Zazwyczaj mają one jedną przyczynę, którą jest niedrożny nos.  Należy przypomnieć, że młodziutkie niemowlęta, w przeciwieństwie do starszych dzieci i dorosłych, nie potrafią oddychać przez usta – ta umiejętność pojawia się dopiero po kilku miesiącach życia.

Czemu niemowlak skrzeczy? Najczęstsze przyczyny

Jeśli jesteś zaniepokojonym rodzicem, który zadaje sobie pytanie, czemu niemowlak skrzeczy, to mamy dla ciebie dobrą wiadomość. W zdecydowanej większości przypadków nietypowe dźwięki wydawane przez niemowlę nie wynikają z żadnej poważnej choroby albo nieprawidłowości rozwojowych. Najczęściej charczenie u niemowlaka ma związek z poniższymi dolegliwościami:
  • Sapki
  • Sapka to stan utrudnionego oddychania u niemowlęcia, który wynika z niedrożności noska. Przyczyny sapki mogą być bardzo różne, jednak zazwyczaj jest to nieodpowiednia pielęgnacja nosa dziecka oraz przesuszenie błon śluzowych na skutek oddychania bardzo suchym powietrzem.
    Należy pamiętać, że przewody nosowe noworodka czy niemowlęcia są bardzo wąskie – mają zaledwie kilka milimetrów średnicy. Wystarczy zatem, że pojawi się w nich trochę zanieczyszczeń lub wydzieliny, aby usłyszeć charczenie u niemowlaka. Należy też zaznaczyć, że tak małe dzieci są wyjątkowo narażone na pojawianie się w nosku zanieczyszczeń – mogą to być choćby resztki mleka, które przedostają się w te okolice podczas ulewania.
  • Katar
  • Charczenie u niemowlaka może wynikać również z kataru. Jeśli maluch nie ma stanu podgorączkowego i ogólnie jest w bardzo dobrej kondycji, może być to dopiero początek infekcji albo wydzielina może mieć związek z alergią. Katar alergiczny najczęściej jest przezroczysty, rzadki i nie znika po tygodniu. Wręcz przeciwnie, rodzice małych alergików często podkreślają, że ich pociechom cieknie z noska nawet całymi miesiącami.
    Jeśli podejrzewasz u swojego dziecka alergię, możesz udać się do pediatry lub alergologa. Być może specjalista zadecyduje o konieczności przeprowadzenia niezbędnych badań.
  • Wiotkość krtani
  • Przyczyną charczenia u małego dziecka może być również wiotkość krtani. Choć brzmi to groźnie, w rzeczywistości jest to fizjologiczna przypadłość. Z biegiem czasu – do drugiego roku życia – krtań stanie się bardziej sprężysta, co przełoży się na łatwiejsze oddychanie.

    Charczenie u niemowlaka – o czym jeszcze może świadczyć?

    Jeśli zadajesz sobie pytanie, czemu niemowlak skrzeczy, zacznij go dokładnie obserwować i zwracać uwagę na inne niepokojące sygnały. Może się bowiem zdarzyć, że objaw ten będzie wynikał z takich dolegliwości jak:
  • Infekcja
  • Jako że charczenie u niemowlaka może wynikać z infekcji – bakteryjnej lub wirusowej, zwróć uwagę na ogólny stan zdrowia maluszka oraz jego zachowanie. Jeśli dziecko nie chce jeść, staje się płaczliwe i rozdrażnione, być może rozwija się u niego angina, przeziębienie lub zapalenie krtani. Należy pamiętać, że każda infekcja u niemowlaka wymaga konsultacji lekarskiej. W przypadku zapalenia krtani, którego objawem jest przede wszystkim „szczekający” kaszel, kontakt z lekarzem powinien być bezzwłoczny. Zapalenie krtani u niemowląt jest wyjątkowo niebezpieczne i może skutkować nawet uduszeniem.
  • Refluks żołądkowo-przełykowy
  • Jeśli zastanawiasz się, czemu niemowlak charczy, zwróć uwagę na to, kiedy to się dzieje. Jeżeli maluch wydaje z siebie charakterystyczne odgłosy w trakcie jedzenia albo bezpośrednio po nim, a do tego dziecko bardzo często i obficie ulewa, z dużym prawdopodobieństwem cierpi ono na refluks żołądkowo-przełykowy. W takim przypadku warto porozmawiać z pediatrą o ewentualnych badaniach lub zagęszczaniu mleka.
  • Ciało obce
  • Charczenie u dziecka może mieć związek z obecnością ciała obcego w nosie. Może być to koralik, drobny kawałek zabawki albo ziarno ryżu czy grochu. Zajrzyj do noska malca – oczywiście jedyne w przypadku, gdy dziecko ma dostęp do drobnych przedmiotów (czyli np. już pełza).
    Uwaga! Jeśli zauważysz w nosie dziecka ciało obce, pod żadnym pozorem nie próbuj go wyjąć samodzielnie. Grozi to wsunięciem się przedmiotu głębiej do przewodów nosowych. W takim przypadku bezzwłocznie udaj się do laryngologa dziecięcego.

    Jak pomóc charczącemu niemowlęciu? Domowe sposoby

    Jeśli twoje niemowlę charczy, a wykluczasz infekcję, refluks czy obecność ciała nocnego w nosku, najpewniej chodzi o sapkę. Aby ją zlikwidować i poprawić komfort dziecka, pamiętaj o:
  • Regularnym oczyszczaniu nosa dziecka
  • Każdego dnia oczyszczaj nosek dziecka (najlepiej wieczorem, przed snem). W tym celu zaaplikuj do każdej dziurki 1–2 krople soli fizjologicznej i po chwili odciągnij wydzielinę aspiratorem. Jeśli maluch jest przeziębiony i ma katar, możesz zaaplikować mu również kropelki udrażniające przewody nosowe.
  • Nawilżaniu powietrza
  • Błona śluzowa nosa dziecka bardzo łatwo ulega przesuszeniu i podrażnieniu. Aby tego uniknąć, pamiętaj o zachowaniu w sypialni odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Robert Wojtaś
    Robert Wojtaś

    Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.