Gdy dziecko znika!

Data:

Statystyki pokazują, że co roku w Polsce znika coraz więcej dzieci. W 2011 roku zaginęło ponad 4 tys. najmłodszych, co stanowi niemal 1/4 ogólnej liczby osób zgłoszonych jako zaginione. 2012 rok będzie prawdopodobnie rekordowym pod tym względem.

 

zaginiecia-dzieci-550x350

 

W jakich okolicznościach znikają dzieci?

Wyróżnia się trzy podstawowe typy zaginięć, których przyczyny najczęściej wiążą się z wiekiem dziecka. Małe dzieci do siódmego roku życia, których co roku znika ok. 150, najczęściej giną z powodu braku odpowiedniej opieki. Czasem wystarczy chwila nieuwagi na placu zabaw czy plaży i pociecha znika nam z pola widzenia. Wówczas zdana jest na innych dorosłych - najczęściej pomocnych, które zadbają o powrót malca do domu, ale niestety także i takich, którzy tylko czyhają, by dziecku wyrządzić krzywdę.  Kolejna przyczyna zniknięć dzieci to porwania rodzicielskie - gdy jedno z rodziców pod pretekstem krótkich wakacji wywozi pociechę na stałe bez wiedzy drugiej strony.  Eksperci alarmują, że tego typu porwania dzieci do problem silnie narastający. Trzeci powód to ucieczki z domu - nastolatki, które nie radzą sobie z problemami w domu, szkole czy życiu prywatnym, często nie widzą innego rozwiązania i decydują się na tak drastyczny krok. Co roku odnotowuje się około 3 500 zaginięć dzieci w wieku 13-17 lat.

 

Co robić, gdy dziecko znika?

Zaginięcie dziecka należy natychmiast zgłosić na policję - na komendę należy udać się z aktualną fotografią pociechy. Należy także wspólnie z rodziną zebrać jak najwięcej szczegółów na temat dziecka, które mogą być przydatne w poszukiwaniach: w co dziecko było ubrane, z kim się najczęściej bawiło, gdzie przebywało. Nie należy także niczego zatajać - nawet niewygodnych dla nas faktów. Poza tym warto nawiązać kontakt z Fundacją ITAKA, która jest jedyną organizacją pozarządową w Polsce, która całościowo zajmuje się problemem zaginięć. Regularnie publikuje zdjęcia zaginionych na swojej stronie internetowej www.zaginieni.pl, a także w mediach oraz współpracuje z dziennikarzami i organizacjami pomocnymi w takich sytuacjach. Poza poszukiwaniem zaginionych, oferuje ona wsparcie dla rodzin i bliskich, a także prowadzi akcje profilaktyczne.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Dmitry Ersler

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.