Nieśmiałe dziecko - jak budować poczucie własnej wartości u dziecka?

Data:

Nieśmiałe dziecko to często zmartwienie rodziców. Każdy marzy aby dziecko wyrosło na pewnego siebie człowieka, który nie boi się podejmować decyzji i stawiać czoła wyzwaniom. Wychowanie dziecka bez kompleksów zależy głównie od nich - to oni kształtują jego osobowość i podejście do życia. Jak mądrze budować poczucie wartości u malucha?

 

dziecko-bez-kompleksow-550x350

 

Pełna akceptacja - brak kompleksów u dzieci

Poczucie akceptacji i miłości rodziców to podstawa poczucia wartości małego dziecka. Bez tego malec nie ma szans wyrosnąć na człowieka bez kompleksów czy zahamowań. Dajmy maluchowi odczuć, że kochamy go takiego, jaki jest, mimo jego wad. Poświęcajmy mu także swój czas - jeśli dziecko nie czuje się ważne dla rodziców, nie będzie miało odwagi zaistnieć w grupie rówieśników czy w szkole.

 

Nagrody dla dzieci

Chwalmy i nagradzajmy brzdąca, ale róbmy to mądrze - za dużo pochwał może dziecku zaszkodzić zbyt dużą pewnością siebie i brakiem odporności na krytykę. Nagradzajmy dziecko, kiedy rzeczywiście osiągnie coś, w co włożyło duży wysiłek lub przyszło mu z wielkim trudem. Może to być pochwała słowna, wypad na lody czy nowa zabawka - dopasowujmy nagrody do wieku malca oraz jego temperamentu. Dzięki takim wyróżnieniom dziecko poczuje się docenione, a także zachęci go to do dalszej pracy nad sobą.

 

Samodzielne dziecko

Nie róbmy wszystkiego za dziecko, tylko stwarzajmy jak najwięcej sytuacji, w których będzie ono musiało pod naszym okiem sprostać nowym wyzwaniom. Maluchowi sprawi dużą przyjemność świadomość, że dokonał czegoś nowego, a w przyszłości nasze samodzielne dziecko nie będzie bało się stawiać sobie ambitnych celów, nauczony tym, że próba popłaca.

 

Rozmowa o mocnych i słabych stronach

Porozmawiaj z dzieckiem o jego zaletach i wadach. Powinno być świadome zarówno jednych, jak i drugich. Dzięki temu nauczysz go rozwijać umiejętności i akceptować słabszą stronę. Jest to ogromnie ważne, żeby dziecko akceptowało siebie - wówczas czuje się dobrze w gronie rówieśników, nie roztrząsa problemów, tylko je rozwiązuje i bez kompleksów idzie przez życie.

 

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © mangostock

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.