Wakacje samochodem - planujemy podróż z dzieckiem

Kilkugodzinna podróż samochodem z małym dzieckiem? Może lepiej odłożyć ją na „za rok”, gdy dziecko podrośnie? Spokojnie. Nawet, jeśli Wasza pociecha jest mała, bezproblemowo dojedziecie do celu. Trzymajcie się tylko kilku zasad, które ułatwią podróż.

Co dziecko powinno wiedzieć, gdy się zgubi?

Może tak się zdarzyć, że nasze dziecko odłączy się od nas na chwilę i się zgubi. Co wtedy? Czy nasze maluchy są gotowe na taką sytuację? Czy wiedzą (choćby w teorii), co zrobić? Na wszelki wypadek nauczmy dziecko podstawowych informacji o nim samym i o nas, oraz tego, co w takim przypadku mają zrobić. Zapraszam do krótkiego poradnika na ten właśnie temat.

To powinno Cię zaniepokoić, czyli kiedy do logopedy?!

Wbrew powszechnej opinii logopedzi nie zajmują się tylko i wyłącznie leczeniem wad wymowy. Zakres ich pracy jest znacznie szerszy. Do takiego specjalisty możemy się udać już w pierwszych dniach życia dziecka, a jeśli nasz maluch to wcześniak, będzie to wręcz wizyta obowiązkowa. Dobrze jest uświadomić sobie kiedy warto się do niego wybrać i w jakich przypadkach może nam pomóc.

Skąd się biorą dzieci, czyli rozmowy o rozmnażaniu

W życiu każdego rodzica przychodzi moment, w którym dziecko zadaje "to" pytanie. Prędzej czy później i Ty usłyszysz: „Mamo/Tato, skąd się wziąłem, skąd się biorą dzieci?”. Jak się wtedy zachować, co i ile powiedzieć dziecku? Warto o tym pomyśleć wcześniej. Na szczęście jest kilka zasad dotyczących tego tematu. Zapraszamy.

O wychowaniu dzieci kiedyś i dziś [felieton]

Kiedyś, gdzieś na spacerze rzucił mi się w oczy prawdziwy zabytek – dziecięcy rower „Reksio”, na którym sam zaliczałem pierwsze kilometry, upadki i otarcia, jeżdżąc w ... Tak, chciałem napisać w kasku, ale przecież 20-30 lat temu nikt z nas nie myślał o tym, by założyć kask. Co jeszcze się zmieniło przez te 30. parę lat? Zapraszam na sybiektywny felieton o wychowaniu kiedyś i dziś.

Kieszonkowe dla dziecka - ile, jak często i od kiedy wypłacać?

Przez pierwsze lata życia dzieci są całkowicie uzależnione od naszych decyzji zakupowych. Ale czy powinny mieć również możliwość samodzielnego decydowania np. dzięki kieszonkowemu? Jeśli tak, to w jakiej formie, jak często i od kiedy wprowadzać im kieszonkowe? Jakie mogą być plusy i minusy takiego rozwiązania?

Partnerstwo czy małżeństwo? Portrety polskich mam cz. II [wywiad]

Małżeństwo, czy może wystarczy partnerstwo? Jakie są korzyści, a jakie przeszkody takiego rozwiązania? Czy w dzisiejszych czasach małżeństwo jest nam potrzebne do tego by mieć dzieci?

Kiedy kobieta staje się mamą? Portrety polskich mam cz. III [wywiad]

Gdy na teście pojawiają się dwie kreseczki, nagle zdajemy sobie sprawę, że wydarzyło się coś wielkiego – rośnie w nas nowe życie. Czy dam sobie radę jako mama?

O wychowaniu dziecka. Portrety polskich mam cz. IV [wywiad]

Jedni uważają, że dziecko po urodzeniu to biała karta, którą rodzice mogą dowolnie kształtować. Inni oponują, twierdząc że pewnych właściwości charakteru nie da się zmienić. Jak wygląda plan wychowania i czy jest on spójny z tym, co o wychowaniu dzieci myśleliśmy przed ciążą?

10 przykazań dobrego ojca

Chciałbyś być supertatą, ale nie wiesz od czego zaczęć? Pomoże Ci w tym nasz poradnik i 10 zasad, którymi kierują się najlepsi ojcowie w relacjach tata - dziecko.