Integracja sensoryczna - jak wspierać jej rozwój u dziecka

O zaburzeniach integracji sensorycznej, nazywanych także zaburzeniami SI mówi się w ostatnich latach bardzo często. Zwykle szukamy informacji na ten temat, gdy u dziecka pojawią się jakieś niepokojące objawy. Warto jednak wiedzieć, że o prawidłowy rozwój integracji sensorycznej dziecka możemy zadbać od samego początku.

Trzylatek nie mówi. Czy to jeszcze norma?

Trzylatek nie mówi? Czy to jeszcze norma? Większość dzieci w wieku 3 lat komunikuje się bez problemu prostymi zdaniami. A co jeśli dziecko nie mówi nic lub używa dosłownie kilku pojedynczych wyrazów. Czy w wieku 3 lat powinniśmy jeszcze czekać, bo może za miesiąc-dwa dziecko zacznie mówić?

Skąd się biorą dzieci? - jak rozmawiać z małymi dziećmi o seksie

Choć rozmowa z dziećmi na temat seksu nie należy do najłatwiejszych, to nie powinno się jej odkładać w nieskończoność. Jedno jest pewne – należy się do niej odpowiednio przygotować.

Gdy dziadkowie krytykują nasze metody wychowawcze

Co mówić, gdy starsze pokolenie krytykuje nasz sposób wychowania dzieci? Jak obronić swoje decyzje rodzicielskie

Asperger? Zespół Aspergera u dzieci - objawy, przyczyny, postępowanie

Na czym dokładnie polega zespół Aspergera, co w zachowaniu dziecka może na niego wskazywać i jakie postępowanie terapeutyczne uważa się dzisiaj za najbardziej słuszne?

Terapia pedagogiczna – kiedy, dla kogo, jak wygląda?

Czym jest terapia pedagogiczna, dla kogo dokładnie jest przeznaczona i w jaki sposób uzyskać pomoc dla dziecka z problemami?

„To dziecko nie ma czapeczki?!” Dlaczego nie warto przegrzewać dzieci

Polscy rodzice nagminnie przegrzewają swoje dzieci. Ci, którzy się przeciwko temu buntują, szybko dostają upomnienie od czujnych, starszych pań, spacerujących parkowymi alejkami. Dlaczego czujemy pr...

Kiedy dziecko powinno mówić "r"? To najtrudniejsza polska głoska

"R" jest najtrudniejszą z polskich głosek. Z tego powodu dzieci zaczynają wymawiać "r" dopiero w okolicach piątych urodzin. Niektóre dzieci wykształcą tę umiejętność wcześniej, jednak to właśnie piąty rok życia uznaje się za moment w życiu dziecka, kiedy to „er” powinno się już pojawić.

Jak nowe technologie wpływają na dzieci

Smartfony i tablety, a także inne ekrany mogą mieć negatywny wpływ na rozwój dzieci. Dzieciom korzystającym ze smartfonów i tabletów grozi opóźniony rozwój mowy i umiejętności społecznych

Tato, pobaw się ze mną. 5 pomysłów na zabawy wzmacniające więź między tatą a dzieckiem

Współcześni ojcowie są o wiele bardziej zaangażowani w wychowanie dzieci, a także coraz bardziej świadomi wagi więzi i dobrej relacji z nimi.