Niania ważniejsza od mamy - jak temu zapobiegać

Wracasz po pracy do domu, a Twoje dziecko zamiast się przytulić i Cię pocałować trzyma się uparcie opiekunki. Nie chce pozwolić jej wyjść i nie interesuje się Tobą. Czy w takiej sytuacji konieczna jest walka mama kontra opiekunka, której nagrodą będą uczucia dziecka? Niekoniecznie…

Wpływ telewizji na rozwój dziecka

Obcowanie dzieci z wynalazkami technicznymi takimi jak telewizor, komputer czy telefon komórkowy to obecnie coś zupełnie normalnego. Trudno bowiem wyobrazić sobie sytuację, w której dziecko nie ma z nimi żadnego kontaktu. Jak mądrze korzystać z telewizji i komputera na co dzień?

Mój syn, moja krew, czyli niedaleko pada jabłko od jabłoni

Wielu ojców, patrząc na poczynania swojego syna, mówi z dumą: „Moja krew”. Z psychologicznego punktu widzenia mają więcej racji niż przypuszczają. Uwarunkowania genetyczne decydują nie tylko o wyglądzie zewnętrznym, warunkach fizycznych dorastającego „młodego mężczyzny”.

Córeczka tatusia

Jestem szczęśliwym ojcem dwójki dzieci – 5. letniego Adasia i niespełna 3. letniej Asi. Na co dzień mam możliwość doświadczać dwóch zupełnie różnych relacji. Jednej z synem i drugiej z córeczką.

Mały outsider

Twoje dziecko izoluje się od reszty rówieśników? Zamiast bawić się z kolegami samotnie siedzi w kącie? Nie sprawia mu przyjemności przebywanie z innymi dziećmi? Co robić? Czy zachęcać go do spotkań z ludźmi czy pozwolić, aby mały outsider jednak pozostał sobą?

Wakacje samochodem - planujemy podróż z dzieckiem

Kilkugodzinna podróż samochodem z małym dzieckiem? Może lepiej odłożyć ją na „za rok”, gdy dziecko podrośnie? Spokojnie. Nawet, jeśli Wasza pociecha jest mała, bezproblemowo dojedziecie do celu. Trzymajcie się tylko kilku zasad, które ułatwią podróż.

Co dziecko powinno wiedzieć, gdy się zgubi?

Może tak się zdarzyć, że nasze dziecko odłączy się od nas na chwilę i się zgubi. Co wtedy? Czy nasze maluchy są gotowe na taką sytuację? Czy wiedzą (choćby w teorii), co zrobić? Na wszelki wypadek nauczmy dziecko podstawowych informacji o nim samym i o nas, oraz tego, co w takim przypadku mają zrobić. Zapraszam do krótkiego poradnika na ten właśnie temat.

To powinno Cię zaniepokoić, czyli kiedy do logopedy?!

Wbrew powszechnej opinii logopedzi nie zajmują się tylko i wyłącznie leczeniem wad wymowy. Zakres ich pracy jest znacznie szerszy. Do takiego specjalisty możemy się udać już w pierwszych dniach życia dziecka, a jeśli nasz maluch to wcześniak, będzie to wręcz wizyta obowiązkowa. Dobrze jest uświadomić sobie kiedy warto się do niego wybrać i w jakich przypadkach może nam pomóc.

Skąd się biorą dzieci, czyli rozmowy o rozmnażaniu

W życiu każdego rodzica przychodzi moment, w którym dziecko zadaje "to" pytanie. Prędzej czy później i Ty usłyszysz: „Mamo/Tato, skąd się wziąłem, skąd się biorą dzieci?”. Jak się wtedy zachować, co i ile powiedzieć dziecku? Warto o tym pomyśleć wcześniej. Na szczęście jest kilka zasad dotyczących tego tematu. Zapraszamy.

O wychowaniu dzieci kiedyś i dziś [felieton]

Kiedyś, gdzieś na spacerze rzucił mi się w oczy prawdziwy zabytek – dziecięcy rower „Reksio”, na którym sam zaliczałem pierwsze kilometry, upadki i otarcia, jeżdżąc w ... Tak, chciałem napisać w kasku, ale przecież 20-30 lat temu nikt z nas nie myślał o tym, by założyć kask. Co jeszcze się zmieniło przez te 30. parę lat? Zapraszam na sybiektywny felieton o wychowaniu kiedyś i dziś.