Warto przeczytać

Nocny atak kaszlu u dzieci - skąd się bierze i jak sobie radzić?

Jak wykorzystać montessori w domu?

Kocham, nie porównuję. To bardzo częsty błąd wychowawczy

Porównywanie dzieci, choć zwykle przyświecają mu dobre intencje, jest szkodliwe. Osłabia poczucie własnej wartości i może budzić wątpliwości dziecka, czy porównujący rodzic naprawdę je kocha.

Jak stosować metodę Montessori na co dzień w domu

Po stu latach od opracowania najważniejszych założeń przez włoską lekarkę i pedagożkę coraz więcej osób zauważa ich wartość i pragnie wprowadzić je w życie.

Diagnoza Twojego dziecka – jak sobie z nią poradzić?

Diagnoza, gdzie najpierw kończy się świat, a później beznadzieja. Z diagnozami dzieci bywa różnie. Czasem o problemach wiadomo jeszcze przed porodem (badania prenatalne są potrzebn...

Moczenie nocne u dzieci. Kiedy udać się do lekarza?

Nocne moczenie się dzieci jest podwójnie problematyczne. Z jednej strony zawstydza malucha i wyklucza go z pewnych rozrywek, z drugiej – stanowi wielki powód do niepokoju dla rodziców. Dlaczego niektóre dzieci kontrolują pęcherz w dzień, a w nocy moczą łóżko? Dlaczego inne zaczynają siusiać w nocy, choć wcześniej im się to nie zdarzało? I gdzie szukać pomocy?

Lęk separacyjny u dzieci – jak go zwalczyć, ile trwa

Dziecko zaczyna płakać, gdy mama znika z zasięgu wzroku, wciąż chce być na rękach, zasypia tylko przytulone albo budzi się w nocy wiele razy? To może być lęk separacyjny. Sprawdź, kiedy się pojawia i czy można z nim walczyć.

Dziecko chrapie, czy to normalne?

Chrapanie to dość częsta dolegliwość obserwowana także u dzieci, która u większości rodziców budzi lęk i niepokój. Choć chrapanie nie jest chorobą, tylko przejawem utrudnionego przepływu powietrza, nie można go lekceważyć.

Czy dziecko jest gotowe na przedszkole, czy dziecko jest gotowe na szkołę?

Każdy z nas zastanawia się, czy dziecko na pewno jest gotowe do podjęcia nowych obowiązków, czy znajdzie przyjaciół i czy przystosuje się do nowych warunków. Czujesz to samo? Spokojnie – proces adaptacji rzadko bywa prosty, ale z paroma wskazówkami z pewnością sobie poradzicie.

Polskie dzieci tyją w zastraszającym tempie. Czy twoje także?

Który kraj ma największe problemy z nadwagą i otyłością u dzieci? Większość z nas bez wahania odpowie: „Stany Zjednoczone”, ale to niezupełnie prawda. Bo choć amerykańskich dzieci z nadwagą rzeczywi...

Macierzyństwo to czas także dla Ciebie!

Współczesna matka to w wielu przypadkach obraz osoby wielozadaniowej, która wychowuje dziecko, dba o dom, załatwia dużo spraw na co dzień. Jak w tym wszystkim znaleźć chwilę dla siebie? Jak zaoszczę...

Ospa wietrzna u dzieci. Profilaktyka, objawy, leczenie

Ospa wietrzna, nazywana jest wiatrówką, dlatego, że wirus, który powoduje tę chorobę jest mocno zaraźliwy. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, źródłem jest osoba chorująca na ospę lub półpasiec.