Rzadka kupa, czy biegunka zdarzają się raz na jakiś czas u każdego niemowlaka i często rzadka kupa nie jest powodem do niepokoju. Występuje niezależnie od sposobu żywienia, zarówno u dzieci karmionych piersią, jak i tych karmionych sztucznie. Przyczyn biegunki jest bardzo wiele. Jak rozpoznać czy to jedynie fizjologicznie luźniejsza kupa czy już groźna biegunka, i w jakiej sytuacji musimy skonsultować ją z lekarzem.
Czytaj więcej
Chcąc nieco uzmysłowić pewne nieprawidłowości w rozwoju maluchów, a także uspokoić rodziców, którzy martwią się pewnymi zachowaniami bądź ich brakiem u małych dzieci, przedstawiamy ściągawkę - co powinno Cię, rodzicu, zaniepokoić?
Czytaj więcej
Czasami zdarza się, że podczas badania lekarz wysłucha szmer nad sercem u dziecka. Wykrycie szmeru nad sercem zależy od czasu, jaki upłynął od urodzenia do badania przedmiotowego dziecka, warunków, ...
Czytaj więcej
Dziecko ciągle płacze, podkurcza nóżki, pręży się? W jego brzuchu gra orkiestra, ma silne skurcze lub kłopoty w wypróżnieniem? To tylko niektóre z objawów bólu brzucha, jednego z częstszych problemów wieku dziecięcego. Choć nie wygląda on dobrze, zazwyczaj, nie wskazuje na nic groźnego. Co robić gdy nasze dziecko boli brzuch? Jak mu pomóc i na co najczęściej ból brzucha może wskazywać?
Czytaj więcej
O BLW pisaliśmy już w kilku innych artykułach. O jego głównych założeniach, o tym jak w praktyce wprowadzić stałe jedzenie, o zaletach i wadach, a także o tym kiedy zacząć wprowadzić go w życie malu...
Czytaj więcej
Ktoś, kto jeszcze nie ma dziecka nie zrozumie dlaczego częstym tematem rozmów młodych rodziców jest kupa dziecka. Mamy i tatusiowie mogą w nieskończoność opowiadać o tym, co znaleźli w pieluszce swojego malucha. Dlaczego? Bo wygląd kupy dziecka mówi bardzo wiele o tym, jak pracuje organizm szkraba.
Czytaj więcej
Czy wiecie że flora bakteryjna skóry ma bardzo duży wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka, a szczególne znaczenie ma ona dla noworodka i niemowlęcia? Każdy człowiek posiada swoją fizjologiczną florę skórną, którą został zasiedlony przez unikalną mieszaninę drobnoustrojów – bakterii i grzybów.
Czytaj więcej
Małe dzieci, tak noworodki, jak i niemowlęta dopiero przystosowują się do życia poza łonem matki. Do drugiego roku życia ich układ immunologiczny jest niedojrzały, są przez to dużo bardziej podatne na ataki bakterii i wirusów, których nie brakuje w otaczającym nas świecie. Choć rodzice robią wszystko, by ich maleństwo było zdrowe, nie są w stanie uchronić go przed wszystkimi infekcjami i dolegliwościami. Z czym najczęściej pojawiają się w gabinecie pediatry lub lekarza rodzinnego?
Czytaj więcej
Skrócone wędzidełko podjęzykowe (ankyloglosia) należy do najczęstszych wad anatomicznych jamy ustnej. Dotyka nawet 1 na 10 noworodków. Prawidłowo zbudowane wędzidełko umożliwia między innymi swobodny ruch języka po jamie ustnej, właściwe połykanie i wymawianie głosek. Jeśli jest zbyt krótkie, zaczynają się problemy. Mimo iż brzmi to dość groźnie, w porę wychwycone przykrótkie wędzidełko podjęzykowe daje się całkowicie wyleczyć. Jakie mamy możliwości w tym zakresie?
Czytaj więcej
Pierwsze oznaki otyłości mogą pojawić się już u niemowlęcia. Dzieje się tak, kiedy rodzice nieświadomie zaburzają naturalny mechanizm głodu i sytości dziecka, co może prowadzić do dostarczania większej ilości składników odżywczych, niż jest to konieczne. Kluczowe jest także życie płodowe dziecka. Prawidłowe żywienie kobiety w ciąży niweluje pojawienie się u jej potomka chorób cywilizacyjnych!
Czytaj więcej