Niemowlę a pasożyty

Kiedy dziecko zaczyna raczkować po domu, a potem samodzielnie stawiać pierwsze kroki, gwałtownie wzrasta ryzyko zarażenia pasożytami.

Zmiany skórne u noworodków

Skóra niemowlaka jest przysłowiowo gładka i miękka. Niestety nie zawsze. Zdarza się, że pojawiają się na niej zmiany skórne: grudki, krostki i plamki. Mimo że większość jest niegroźna i nie wymaga leczenia, i tak wszystkie budzą niepokój rodziców.

Zaparcia u dzieci

Zaparcia zdarzają się nawet najmniejszym dzieciom. Mogą mieć bardzo różne przyczyny. Jak pomóc swojemu maluszkowi, jeśli przydarzą mu się problemy związane z robieniem kupki?

Czy moje dziecko ma nadwagę?

Istnieje powszechne przekonanie, że niemowlęcia nie da się przekarmić. Niestety to tylko mit. O ile dzieci karmione piersią bardzo rzadko cierpią na nadwagę, o tyle tym na mieszankach już się to zdarza. Zbyt duża waga w wieku niemowlęcym częstokroć ma swoje odbicie w następnych latach dzieciństwa

Refluks żołądkowo - przełykowy u dzieci

Refluks żołądkowo-przełykowy to zespół objawów, które powstają w następstwie cofania się treści pokarmowej z żołądka do przełyku. U niemowląt refluks to zjawisko fizjologiczne, które jest wynikiem niedojrzałości układu pokarmowego.

Skaza białkowa

Jak wskazują liczne dane statystyczne, niemal z roku na rok, zwiększa się populacja osób zapadających na różnego rodzaju alergie. Problem jest o tyle poważny, że dotyka on coraz młodsze jednostki: w tym także i małe dzieci.

Przepuklina pachwinowa i mosznowa

Przepuklina pachwinowa to przemieszczenie się zawartości jamy brzusznej (najczęściej jelit) przez kanał pachwinowy. Zazwyczaj pojawia się podczas płaczu, kaszlu, wypróżniania się lub przy zmianie pozycji na stojącą. Podczas snu samoistnie znika.

Jak wybrać dobrego pediatrę?

Wcześniej, czy później każdy rodzic będzie musiał udać się z dzieckiem do lekarza. Dobrze jeśli będzie to zaufany pediatra. Dlatego wyboru specjalisty najlepiej dokonać wcześniej, zanim dziecko zacznie chorować. Wybierając go wcześniej masz pewność, że chory maluszek trafi w dobre ręce.

Zaparcia u niemowląt

Zaparcia są częstym problemem występującym głównie u 2.-3. latków. Zdarza się jednak, że występują także u dzieci znacznie młodszych, bo nawet u niemowlaków. Maluszka boli brzuszek, ma wzdęcia, nie ma apetytu, a twardą i suchą kupę robi z wielkim wysiłkiem.

Żółtaczka fizjologiczna

Żółtaczka noworodków występuje u około 60% donoszonych dzieci i u zdecydowanej większości wcześniaków. Charakterystyczne dla żółtaczki żółte zabarwienie skóry zwykle pojawia się w 2-3 dobie życia i jest wynikiem przejściowej niedojrzałości wątroby noworodka. W dużej większości przypadków, żółtaczka fizjologiczna nie powoduje żadnych powikłań u dzieci.