Jama macicy jest wyścielona błoną śluzową, zwaną endometrium. Jeżeli komórki tego nabłonka znajdują się poza macicą i zaczynają tam narastać, mogą zaburzyć pracę tych narządów, spowodować dolegliwości bólowe i zaburzenia cyklu menstruacyjnego - takie zaburzenie to endometrioza.
Czytaj więcej
Dolegliwości gruczołu krokowego w znacznym stopniu mogą utrudniać staranie się o potomka. Dzieje się tak, gdyż prostata wytwarza spermę, w której zawieszone są plemniki.
Czytaj więcej
Problem niepłodności dotyka coraz więcej par, można się nawet spotkać z opinią, że niepłodność to choroba naszych czasów. Jej przyczyn jest wiele, a u około 50% par starających się o dziecko problem leży po stronie panów.
Czytaj więcej
Stres, szybkie tempo życia, masa obowiązków i oczekiwań otoczenia nie sprzyja płodności. Coraz częściej też kobiety odkładają decyzję o posiadaniu potomka na później. A właśnie niepłodność u kobiet jest coraz częstszym problemem. Okres największej płodności przypada pomiędzy 20., a 25. rokiem życia. Potem stopniowo obniża się, a około 50. roku życia całkowicie zanika. Jakie są najczęstsze przyczyny niepłodności u kobiet?
Czytaj więcej
Jeżeli już zdecydujecie się na adopcję albo na zostanie rodziną zastępczą, sprawdź listę ośrodków adopcyjnych znajdujących się w całej Polsce.
Czytaj więcej
Okres zanikł, zaokrąglił Ci się brzuszek i powiększyły piersi. Co więcej rano dokuczają Ci mdłości i wymioty. Myślisz - nareszcie zaszłam w upragnioną ciążę! Szczęśliwa, idziesz do ginekologa sprawdzić czy wszystko w porządku z Twoim maluszkiem i… dowiadujesz się, że nigdy w ciąży nie byłaś. Była to ciąża rzekoma (ciąża urojona).
Czytaj więcej
Tokofobia, inaczej zwana parturifobią, to patologiczny strach przed ciążą i porodem. Tokofobia zaliczana jest do zaburzeń lękowych. Kobiety z powodu patologicznego strachu przed naturalnym porodem, wybierają cesarskie cięcie, by uniknąć bólu i zapewnić sobie komfort rodzenia.
Czytaj więcej
Rodzina jest podstawową grupą w społeczeństwie, jest też kluczowa w rozwoju każdego dziecka. Główną rolę odgrywają w niej rodzice, ale nie zawsze są w stanie wykonywać swoje zadanie dobrze. Wówczas funkcje rodziny biologicznej przejmuje rodzina zastępcza.
Czytaj więcej
Od dłuższego czasu staracie się o dziecko i mimo usilnych prób, za każdym razem bezsilnie oczekujecie pojawienia się na teście podwójnej kreski? Jedną z metod, jakie możecie brać pod uwagę, by w końcu stać się rodzicami upragnionego maluszka, jest In Vitro z wykorzystaniem plemników dawcy. Jakie może mieć wady i zalety?
Czytaj więcej
Poród to niewątpliwie jeden z najbardziej niezapomnianych momentów naszego życia. Opowiadamy o nim wielokrotnie ciężarnym koleżankom, nawet po latach czule wracamy do pierwszego spotkania z naszym dzieckiem.
Czytaj więcej