Data modyfikacji:

Rozszerzanie diety niemowląt – co podawać maluchom do picia i w czym

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Kiedy i jak rozszerzyć dziecku dietę, kiedy poza mlekiem z piersi lub mlekiem modyfikowanym zacząć podawać coś innego do jedzenia i picia? Każdy rodzic staje przed tym zadaniem. Podpowiadamy, jakie są aktualne wytyczne w jaki sposób rozszerzać dietę, aby przygoda z jedzeniem była dla wszystkich przyjemna. Sprawdź!

herbatki dla dzieci

 

W 2016 roku ujednolicono wytyczne dla dzieci karmionych naturalnie i sztucznie i zalecenia w obydwóch przypadkach są takie same. W każdym przypadku dietę należy rozszerzać po ukończeniu przez dziecko 6 miesiąca życia, chyba, że lekarz z jakichś względu wyda inne zalecenia. Do czasu ukończenia przez dziecko 6 miesiąca, maluch powinien spożywać tylko mleko. Niezależnie, czy jest to mleko z piersi mamy, czy może mleko modyfikowane z butelki.

Ważne jest, że daty rozszerzania diety nie musimy się trzymać bardzo restrykcyjnie, bo poza wiekiem ważne są tzw. sygnały gotowości, które wysyła nam dziecko. U różnych dzieci te sygnały mogą pojawić się w różnym czasie.

Sygnały gotowości do rozszerzania diety

Jeśli podczas spożywania przez rodziców posiłku dziecko zaczyna interesować się jedzeniem, naśladuje rodziców, wyciąga rączki, ślini się, wkłada palce do buzi – można uznać to sygnał gotowości do rozszerzenia diety. Dodatkowo dziecko powinno stabilnie siedzieć, tylko postawa wyprostowana umożliwia prawidłowe przełykanie. Nikt nie lubi jeść na leżąco czy półsiedząco, przełykanie jest wówczas utrudnione i może grozić nawet zadławieniem. Ostatnim takim sygnałem jest fakt, że dziecko jest w stanie włożyć samodzielnie pokarm do buzi, chętnie go przeżuwa lub chociaż wysysa i nie ma już niemowlęcego odruchu wypychania z ust wszystkiego, co nie ma płynnej konsystencji.

Te sygnały mogą świadczyć o tym, że dziecko jest gotowe do tego, aby zacząć spożywać inne posiłki niż mleko. W jaki sposób rozpocząć rozszerzanie diety? Jest wiele możliwości, gotowanie samodzielne, gotowe posiłki, papki, podawanie miękkich kawałków do samodzielnego jedzenia. Można również łączyć różne metody w zależności od warunków, nastroju i potrzeby. Jedno jest pewne, dziecko powinno spożywać naturalne, nieprzetworzone produkty, bez cukru i sztucznych dodatków. Od początku rozszerzania diety może jeść większość warzyw i owoców,  a także wysokiej jakości zboża. Mięso i jajka również są ważnym składnikiem diety i powinny zostać włączone na samym początku rozszerzani diety. Przy zdrowych posiłkach dziecko z powodzeniem może korzystać z menu rodziców dostosowanego do jego potrzeb. Nieposolone ziemniaki, ugotowana na miękko fasolka szparagowa, brokuł, kalafior, fragment ze środka udka pieczonego kurczaka, jajko ugotowane na twardo. Takie proste składniki mogą być spożywane już od samego początku. Do decyzji rodziców pozostaje, czy  będą wszystko miksować (nie jest to już zalecane przez logopedów) czy może zdecydują się tylko pognieść wszystko widelcem.  Przy odrobinie odwagi i zaufania do dziecka może się okazać, że nawet bezzębny „kilkumiesięczniak” potrafi z powodzenie pałaszować brokuła.

Co podawać do picia przy rozszerzaniu diety

Podstawowym napojem, który powinno spożywać dziecko podczas rozszerzania diety jest woda. Warto wyrabiać w dzieciach nawyk gaszenia pragnienia wodą. Nie ma jednak przeciwwskazań, aby podawać również soki oraz specjalne herbatki przeznaczone dla niemowląt i dzieci. Lekko ciepła herbatka może być doskonałym dodatkiem do posiłku, a chłodna w upalny dzień świetnie ugasi pragnienie. Herbatki przeznaczone dla niemowląt nie powinny zawierać cukrów i dodatków. Niepolecane są herbatki granulowane, jako wysoko przetworzone i dosładzane dużą ilością cukru.

Czytaj również:

Dlaczego nie warto miksować dzieciom jedzenia i odcinać skórek od chleba

Herbatki dla dzieci i niemowląt Herbi Baby

Herbatki ziołowe dla dzieci to mieszanka specjalnie skomponowanych ziół i owoców dostosowana do potrzeb dzieci. Co więcej, herbatki dla dzieci mogą nie tylko gasić pragnienie, ale być źródłem witamin oraz minerałów, ale także aktywnie wspomagać organizm dziecka przy różnych dolegliwościach.

W linii Herbatek dla niemowląt i dzieci Herbi Baby, znajdziemy m.in. Herbatkę Spokojny Sen (po 6 miesiącu), czy Herbatkę Spokojny Brzuszek (po 6 miesiącu). Anyż, koper włoski, dzika róża i liść maliny przyczyniają się do prawidłowej pracy przewodu pokarmowego. Mieszanka owoców i ziół do przyrządzania herbatki jest doskonałym uzupełnieniem codziennej zbilansowanej diety u dzieci i niemowląt po 6 miesiącu życia. W razie kataru warto wypróbować Herbatkę dla dzieci i niemowląt Na Przeziębienie.

W czym podawać napoje podczas rozszerzania diety

Logopedzi są zgodni – butelki ze smoczkiem, kubki niekapki, kubki z dziubkiem najlepiej zamienić na zwykły otwarty kubek. Dziecko, które jest gotowe na rozszerzenie diety, szybko zrozumie na czym polega picie z otwartego kubka. Do treningu picia z takiego naczynia wymyślono otwarty „krzywy” kubek, który wymaga mniejszego kąta nachylenia i ułatwia naukę picia. Nawet jeśli początki będą mokre, warto poświęcić czas na naukę picia z otwartego kubka i rurki czy bidony pozostawić tylko „na wyjścia”. Picie z otwartego kubka to dobra inwestycja w rozwój aparatu mowy i przyszłą samodzielność malucha.

Czytaj również:

W czym podawać napoje podczas rozszerzania diety

 


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

Komentarze
28-07-2020
Ocena:
a teraz Holle ma wodę mineralną w kartonikach - ktos juz próbował?
29-04-2020
Ocena:
Świetne są te nowe herby Holle - u nas z kolei bardziej smakuje ta zielona:) świetna na lato!
29-09-2019
Ocena:
u nas młodszy sama woda, starszy herbatki Holle eko (ta różowa jest super)
29-08-2019
Ocena:
Korzystanie z normalnego kubka od początku to jest strzał w dziesiątkę po co multum plastikowych niekapków szkodzących na zgryz????
23-08-2019
Ocena:
Ja mojemu dziecku po 6 miesiącu zaczęłam rozszerzenie diety od warzyw. Podawalam dziecku jedzenie zwykłą łyżeczka. Szybko wyprowadzilam blw teraz ma 9 miesięcy pije wode ze zwykłej szklanki, sam bierze jedzenie, które ma na tacce. Daje tez mu musy owocowe także owocowo jogurtowe. Polecam Bobovita JogoMi
22-08-2019
Ocena:
Podaję swojemu Tomusiowi koperkową i rumiankową herbatkę oraz moją pierwszą cisowiankę z wygodnym ustnikiem. Na soki przyjdzie jeszcze czas, a gazowanego picia typu cola w ogóle nie będzie dostawał
13-08-2019
Ocena:
U nas tylko woda