Przechowywanie mleka

Mleko matki w pierwszych miesiącach życia dziecka stanowi, dla niego najbardziej wartościowy pokarm. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby karmić maleństwa piersią do 6 miesiąca życia. W rzeczywistości wygląda to nieco inaczej – jedne kobiety karmią krócej, a inne dłużej. Przyczyny skrócenia tego okresu są różne, jednak często wiąże się to z koniecznością powrotu do pracy i brakiem możliwości karmienia dziecka w ciągu dnia.

 

przechowywanie mleka, mleko modyfikowane, butelka z mlekiem

 

Niekiedy kwestia ta uzależniona jest również od tego, jak nasze piersi produkują pokarm. Zdarza się np. że po cesarskim cięciu laktacja w pierwszych dniach nie występuje wcale, aby następnie miały pojawić się ogromne wręcz ilości pokarmu, który po pewnym czasie znów drastycznie się zmniejszy.

 

Mleka jest za dużo? To nie problem!

Jeśli mleka jest zbyt wiele, warto je odciągać i zadbać o odpowiednie przechowywanie. Wówczas jeśli zajdzie konieczność naszego wyjścia z domu, nie będziemy musiały się spieszyć, aby zdążyć na porę karmienia. A jeśli uda nam się zgromadzić dużą ilość pokarmu dziecko będzie mogło być nim karmione nieco dłużej, jak my już wrócimy do pracy.

Pamiętaj, że jeśli zostanie Ci mleko, gdy dziecko przestanie je już pić, to nie musi się zmarnować! Coraz powszechniejsze stają się specjalne banki mleka. Wykorzystuje się je np. na oddziałach neonatologicznych do karmienia dzieci przedwcześnie urodzonych. Ludzkie mleko może znacząco wesprzeć je w walce o przeżycie. Skontaktuj się z oddziałem położniczym i dowiedz się, czy coś takiego działa w Twojej okolicy.

 

Co będzie potrzebne, aby móc przechowywać mleko?

Do przechowywania pokarmu należy się właściwie przygotować. Konieczne jest posiadanie laktatora. Wiele kobiet wskazuje, że lepiej sprawdzają się elektryczne. Mleko należy odciągać regularnie, co 2-3 godziny, jednocześnie stosując się do specjalnych cykli, które z pewnością poleci nam położna lub doradca z poradni laktacyjnej, np. po 7 minut z każdej piersi, następnie po 5 minut z każdej piersi i na koniec po 3 minuty z każdej piersi.

Odciągnięte mleko umieszcza się w specjalnych pojemnikach lub woreczkach, które służą do jego przechowywania. Na każdym zapisuje się dokładną datę i godzinę odciągnięcia mleka, abyśmy mogły skrupulatnie przestrzegać czasu przechowywania. Jeśli odciągamy mleko na potrzeby własnego dziecka, to pośród niezbędnych przedmiotów należy również wyposażyć się w podgrzewać do butelek oraz butelkę ze smoczkiem, o przepływie dopasowanym do wieku oraz możliwości naszej pociechy.

 

Przygotowanie mleka do przechowywania

Ważnym elementem jest wybór odpowiedniego laktatora. W skład tych lepszych wchodzą pojemniki i butelki wielokrotnego użytku, które myjemy i wyparzamy po każdym użyciu, jak również woreczki i pojemniczki do przechowywania mleka. Najwygodniejsze są woreczki, które można zamocować bezpośrednio do laktatora, wówczas pokarmu po odciągnięciu nie trzeba przelewać, a jedynie zamknąć woreczek i opisać.

Bardzo istotne jest szczelne zamknięcie woreczków, co pozwoli na uniknięcie wylania się zawartości po włożeniu ich do lodówki lub zamrażalnika. Woreczki przeznaczone do przechowywania pokarmu są jednorazowe oraz sterylne. Można wykorzystać inne pojemniki, jednak z pewnymi wyjątkami. Mogą to być sterylne, szklane naczynia z pokrywkami, jednak należy unikać zwykłych słoików, gdyż może dochodzić do zmiany składu mleka na skutek reakcji, jakie zachodzą pomiędzy mlekiem a metalem z pokrywki. Zabronione jest również wykorzystywanie pojemników z poliwęglanu, gdyż możliwe jest uwalnianie przez niego szkodliwego dla dzieci Bisfenolu A, jest to utwardzacz plastiku, którego stosowanie w produktach dla najmłodszych jest zakazane. Można wykorzystać bezpieczne pojemniki z polietylenu bądź polipropylenu, które są przeznaczone do kontaktu z pożywieniem.

 

Pamiętaj! Gdy rozmrozisz mleko, na jego powierzchni będzie widoczna żółta warstwa. Jest to tłuszcz, który wytrącił się na skutek mrożenia i jest bardzo cennym składnikiem dla malucha. Wstrząśnij butelką, a połączysz obie warstwy.

 

 

Wykorzystanie mrożonego pokarmu

Aby wykorzystać mleko, które wcześniej w sterylnych, zamkniętych opakowaniach umieściłyśmy w zamrażalniku, konieczne jest przestrzeganie kilku zasad:

  1. FIFO – czyli z j. angielskiego „first In first out”. Oznacza to, że mleko zabieramy z zamrażalnika, w takiej kolejności jak w nim umieszczałyśmy, rozpoczynając od tego, które leży najdłużej. Pozwala to na zachowanie terminów ważności poszczególnych partii.
  2. Rozmrażamy powoli – jeśli mleko znajdowało się w zamrażalniku, należy rozmrażać je stopniowo i powoli. Za jedno z najlepszych rozwiązań uznaje się wyjęcie go i wstawienie do lodówki, w której może pozostać na maksymalnie 24 godziny. Innym sposobem jest wstawienie do naczynia z letnią wodą, w którym całkowite rozmrożenie nastąpi w ciągu kilku godzin. Jeśli upewnimy się, że pojemnik z mlekiem jest szczelnie zamknięty, możemy rozmrażać pod chłodną bieżącą wodą.
  3. Czas po rozmrożeniu – gdy mleko jest rozmrożone, może pozostać w lodówce przez 24 godziny, natomiast poza lodówką maksymalnie 4 godziny. Przez ten czas konieczne jest podanie go dziecku.
  4. Nie wolno ponownie zamrażać – grozi to całkowitą zmianą struktury znajdujących się w nim trójglicerydów. Pojawia się również zagrożenie namnażaniem się bakterii.
  5. Mleka nie gotujemy i nie podgrzewamy w wysokiej temperaturze, gdyż mogłoby to skutkować zniszczeniem składników odżywczych. Jednocześnie zakazane jest wlewanie do garnka i stawianie na ogniu.
  6. W celu podgrzania mleka zakazane jest również wykorzystywanie kuchenek mikrofalowych, gdyż fale prowadzą do zmiany struktury białek – zmniejszenia stężenia immunoglobuliny A oraz witaminy C.
  7. Gdy podgrzejemy mleko, powinno ono zostać zjedzone przez dziecko w ciągu godziny, pozostałości należy wylać i wyparzyć butelkę.
  8. Dziecku mleko podajemy z zastosowaniem butelki ze smoczkiem lub po troszeczku łyżeczką.
  9. Przed rozpoczęciem karmienia sprawdzamy temperaturę mleka na nadgarstku.
  10. Aby podgrzać dziecku mleko, najlepiej umieścić je w butelce ze smoczkiem i następnie wstawić do kąpieli wodnej w temperaturze nieprzekraczającej 50 stopni.

 

Czas przechowywania mleka

 

Zamrażarka

- 18 stopni Celsjusza3-6 miesięcy
- 20 stopni Celsjusza1 rok

 

Zamrażalnik w lodówce

Od -10 stopni Celsjusza do -15 stopni Celsjusza2 tygodnie

 

Lodówka

Od 3 stopni Celsjusza do 5 stopni Celsjusza3-5 dni

 

Pojemnik zawierający wkłady chłodzące

Od 15 stopni Celsjusza do -4 stopni Celsjusza24 godziny

 

Chłodne pomieszczenie

16 stopni CelsjuszaDo 24 godzin
21 stopni CelsjuszaDo 10 godzin
27 stopni Celsjusza6-8 godzin


Czas przechowywania ulega zmianie jeśli mleko przeznaczone jest dla chorego dziecka lub wcześniaka

Zamrażarka od -18 do -20 stopni Celsjusza3-6 miesięcy
Zamrażalnik lodówki do -10 stopni CelsjuszaDo 7 dni
Lodówka temperatura 4 stopnie Celsjusza48 godzin
Temperatura pokojowa do 25 stopni CelsjuszaDo godziny

 

Należy pamiętać, by mleko zawsze było przechowywane w sterylnych i odpowiednio zamkniętych pojemnikach, czy opakowaniach. Nie należy podawać go dziecku, gdy minie jego termin przydatności.

 

Zdjęcie: Fotolia.pl

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Wrzesień 5, 2016
Witam, chcialam zapytać, czy mogę w takim razie przygotowywać kaszki na mleku ktore zamrozilam w marcu, kwietniu i maju? Mrozilam w specjalnych woreczkach i w mojej zamrazarce jest temperatura ok -12 stopni. Moja córka urodzona 23 lutego jest karmiona ciągle piersia i nie chcialabym narazie używać mleka modyfikowanego, a rozrobione kaszki z wodą nie za bardzo chce jeść.
Ocena:
Czerwiec 15, 2016
Witam, mam pytanie, ile może stać mleko w lodówce po rozmrożeniu??
Ocena:
Kwiecień 27, 2016
Nie powinno się podgrzewać mleka wyjętego z zamrażarki w garnku. Takie mleko należy podstawić pod zimny strumień wody i stopniowo zwiększać jej temperaturę
Ocena:
Luty 5, 2016
Są odpowiednie podgrzewacze do których wkładasz butelkę z mlekiem. Szybciej podgrzeją albo rozmrożą pokarm niż woda w garnku.
Ocena:
Styczeń 23, 2016
Nigdy w mikrofali poniewaz zostana utracone bialka w mleku najlepiej nalac wody do garka postawic na ogniu i wlozyc pokarm w butelce lob w woreczku do garka i czekac az sie rozmrozi i dostanie odpowiednia temperature
Ocena:
Grudzień 13, 2015
a jak należy potem odgrzewać taki pokarm? z lodówki do mikrofali? a z zamrażarki czekać aż samo się rozmrozi?