Przechowywanie mleka

Panuje powszechne przekonanie, że mleko matki nadaje się do spożycia przez dziecko jedynie podczas karmienia, ewentualnie krótko po nim – jeśli pokarm został odciągnięty. To jednak nie jest prawdą, gdyż w odpowiednich przechowywanie mleka jest możliwe nawet przez rok.

 

przechowywanie-mleka-550x350

 

W czym przechowywać mleko?

Aby pokarm po odciągnięciu można było wykorzystać, musi on być przechowywany w bardzo higienicznych warunkach. Nie ma tu znaczenia, czy zostanie wstawiony do lodówki na kilka godzin czy do zamrażarki na kilka miesięcy. Odciągnięte mleko należy umieścić w sterylnych pojemnikach. Nie powinny to być szklane butelki, gdyż nie nadają się do mrożenia pokarmu. Do przechowywania mleka matki znacznie lepsze będą butelki plastikowe, pojemniki plastikowe z pokrywką, bądź jednorazowe woreczki przeznaczone do mrożenia żywności. W sprzedaży dostępne są specjalne opakowania: torebki bądź pojemniki do przechowywania mleka. Każde opakowanie zawierające mleko matki powinno być dobrze opisane. Musi być tam zamieszczona data i godzina odciągnięcia pokarmu. Jeżeli pojemnik nie posiada miarki działowej, dobrze jest wpisać także objętość mleka.

 

Gdzie i jak długo można przechowywać mleko matki?

Zapakowane w sterylne opakowania oraz podpisane porcje mleka można przechowywać od kilku godzin do nawet kilkunastu miesięcy. Okres przechowywania mleka zależy głównie od miejsca i temperatury:

  • w temperaturze pokojowej (ok. 21ºC) mleko może stać maksymalnie do 6 godzin;
  • w lodówce (temp. 3 - 5°C) okres ten zostaje przedłużony do 3-5 dni;
  • w zamrażalniku lodówki (-10 do -15ºC) pokarm może być przechowywany do 6 miesięcy;
  • najdłużej, bo nawet do 12 miesięcy można pozostawiać mleko matki w zamrażarce gdzie temperatura wynosi od -15 do - 20°C.

O czym warto wiedzieć?

Jak już wspominaliśmy bardzo ważne jest, aby pojemniki, w których będzie przechowywany pokarm były sterylne. Zapobiegnie to zepsuciu się mleka. Warto też zwrócić uwagę na to gdzie ustawia się pojemniki. Nie wolno ich stawiać na drzwiach lodówki, ponieważ często otwierane, nie utrzymują stałej temperatury. Podobnie przechowując pokarm w zamrażalniku, bądź zamrażarce najlepiej ustawiać go jak najdalej od drzwiczek, których otwieranie wywoływać może wahania temperatury. Przechowywanie mleka matki w zimnym miejscu może spowodować powstanie na nim żółtej warstwy. Jeśli się ona pojawi nie należy się przejmować, gdyż jest to tłuszcz, który wytrącił się z mleka. Z pewnością nie zaszkodzi on malcowi, a wręcz przeciwnie – jest bardzo ważnym składnikiem jego diety.

Ponieważ organizm matki na bieżąco dostosowuje skład mleka do wieku i potrzeb dziecka, warto pamiętać, że przechowywanie mleka powyżej dwóch tygodni traci sens. Skład mleka bowiem po takim okresie już nie będzie idealnie dopasowany do potrzeb malca. Jeszcze większe zmiany w składzie mleka zachodzą kiedy maluszek jest wcześniakiem, bądź choruje. Dlatego decydując się na robienie zapasów na dłużej, pamiętajmy o tej charakterystyce pokarmu naturalnego.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Andriy Petrenko

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Wrzesień 5, 2016
Witam, chcialam zapytać, czy mogę w takim razie przygotowywać kaszki na mleku ktore zamrozilam w marcu, kwietniu i maju? Mrozilam w specjalnych woreczkach i w mojej zamrazarce jest temperatura ok -12 stopni. Moja córka urodzona 23 lutego jest karmiona ciągle piersia i nie chcialabym narazie używać mleka modyfikowanego, a rozrobione kaszki z wodą nie za bardzo chce jeść.
Ocena:
Czerwiec 15, 2016
Witam, mam pytanie, ile może stać mleko w lodówce po rozmrożeniu??
Ocena:
Kwiecień 27, 2016
Nie powinno się podgrzewać mleka wyjętego z zamrażarki w garnku. Takie mleko należy podstawić pod zimny strumień wody i stopniowo zwiększać jej temperaturę
Ocena:
Luty 5, 2016
Są odpowiednie podgrzewacze do których wkładasz butelkę z mlekiem. Szybciej podgrzeją albo rozmrożą pokarm niż woda w garnku.
Ocena:
Styczeń 23, 2016
Nigdy w mikrofali poniewaz zostana utracone bialka w mleku najlepiej nalac wody do garka postawic na ogniu i wlozyc pokarm w butelce lob w woreczku do garka i czekac az sie rozmrozi i dostanie odpowiednia temperature
Ocena:
Grudzień 13, 2015
a jak należy potem odgrzewać taki pokarm? z lodówki do mikrofali? a z zamrażarki czekać aż samo się rozmrozi?