Chrzest - formalności

Chrzest to pierwszy sakrament święty jaki przyjmuje człowiek wkraczając tym samym na drogę chrześcijaństwa. Jednakże zanim Twoje maleństwo zostanie ochrzczone musisz dopełnić kilku formalności.

Przepisy dotyczące nadawania imienia dziecka przez urzędnika

Dnia 1 marca 2015r. weszła w życie ustawa z dnia 28 listopada 2014r. „Prawo o aktach stanu cywilnego”, uchylająca dotychczasową ustawę z dnia 29 września 1986r. Ustawa wprowadza liczne zmiany, m.in. w zakresie nadawania dziecku imienia.

Jak zarejestrować dziecko - kompletny przewodnik dla rodzica

Akt urodzenia wystawiany jest przez Urząd Stanu Cywilnego. Zawiera szczegółowe dane dziecka oraz informacje dotyczące rodziców. Dokument ten jest jedynym dowodem potwierdzającym fakt narodzin.

Dopłacałaś w szpitalu?

Jeżeli szpital pobrał od Ciebie dodatkową opłatę za świadczenia gwarantowane (np. znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie, opiekę lekarza podczas porodu, opłatę za podwyższony standard sali itd.), zapraszamy do odwiedzenia portalu www.doplatywszpitalach.pl.

Urlop macierzyński - nowe zasady

17 czerwca 2013 roku weszła w życie nowelizacja Kodeksu Pracy, dotycząca urlopów macierzyńskich, a precyzyjniej mówiąc rodzicielskich. Płatnym urlopem mogą się bowiem podzielić matka i ojciec.

Opieka medyczna dla kobiet bez ubezpieczenia

Zdarza się, że w chwili zajścia w ciążę kobieta nie posiada ubezpieczenia zdrowotnego. Tymczasem prywatne wizyty u ginekologa i badania w ciąży sporo kosztują. Co zrobić, gdy brzuszek rośnie, a my nie jesteśmy zatrudnione lub wykonujemy wolny zawód?

Ojciec na urlopie wychowawczym

Urlop wychowawczy przysługuje pracującym rodzicom do momentu ukończenia przez ich dziecko 4. roku życia. Dlaczego warto o nim pomyśleć, choć jest to urlop bezpłatny i za spędzony na nim czas ojcu nie przysługuje wynagrodzenie?

Prawa rodziców - noworodek w szpitalu

Rodzice dziecka od chwili jego narodzin są jego przedstawicielami ustawowymi. Zatem personel medyczny ma obowiązek informowania ich o wszystkim, co dotyczy noworodka. Co więcej, ma obowiązek pytania rodziców o zgodę na każdą interwencje medyczną.

Praca w ciąży

Niedawno dowiedziałaś się, że zostaniesz mamą. Wspaniale. Przed Tobą wiele tygodni szczęścia, wzruszeń i łez. Ciąża to dla każdej kobiety wyjątkowy czas. Tylko jak powiedzieć o nim pracodawcy?

Poród w szpitalu - prawa rodzącej kobiety

Każda pacjentka ma prawo do intymności i godności osobistej, a personel medyczny powinien uszanować jej indywidualne poczucie wstydu. Podczas hospitalizacji kobieta ma prawo odmówić rozbierania się przed nieznanymi jej osobami, bycia badaną przez studentów czy opowiadania o swoich sprawach intymnych.