Data modyfikacji:

Jaki materac dla noworodka wybrać?

Kupując łóżeczko dla niemowlaka, musisz rozważyć nie tylko jego wygląd i dodatkowe funkcje, ale także rodzaj materaca – musi stanowić on odpowiednie podparcie dla delikatnego kręgosłupa dziecka. Sprawdź, jaki materac dla noworodka i niemowlęcia zapewni mu zdrowy rozwój oraz komfortowy sen.
Jaki materac dla noworodka

Jaki materac dla noworodka? Czy może być używany?

Wielu młodych rodziców zastanawia się, czy zakup nowego materaca do łóżeczka jest potrzebny – zwłaszcza gdy członkowie rodziny lub znajomi oferują odstąpienie materaca po swoim dziecku. Niestety przyjęcie takiego prezentu nie jest najlepszym pomysłem.

Podstawowa odpowiedź na pytanie, jaki materac dla noworodka będzie najlepszy, brzmi: nowy. Używany materac może być odkształcony i źle wpływać na rozwój mięśniowo-kostny dziecka, nawet jeżeli te odkształcenia nie są widoczne. W grę wchodzi również kwestia higieny – nierzadko zdarza się, że mocz z przepełnionej pieluszki brudzi nocą materac dziecka. Z wiadomych względów taki produkt bardzo trudno jest całkowicie wyczyścić.

Jaka twardość materaca dla noworodka?

Kolejną nurtującą rodziców kwestią jest to, jaka twardość materaca dla noworodka będzie odpowiednia. Właściwy wybór ma tutaj naprawdę duże znaczenie – materac o odpowiedniej twardości będzie stanowił właściwe podparcie kręgosłupa, co jest ważne dla prawidłowego rozwoju maluszka.

Większość specjalistów zaznacza, że odpowiedni dla noworodka lub niemowlęcia materac to ten o średniej twardości. W zbyt miękkim dziecko będzie się „zapadać”, z kolei zbyt twardy będzie prowadził do dużego dyskomfortu w czasie snu.

Najlepszy materac dla niemowlaka – rodzaje materacy

Wiesz już, jaki materac dla noworodka będzie najlepszy pod kątem twardości. Czas na przegląd tego typu produktów pod kątem rodzaju wypełnienia.
 • Materace piankowe

  Materac piankowy może być zarówno doskonałym wyborem, jak i wyjątkowo kiepskim – wszystko zależy od tego, o jaki rodzaj pianki chodzi.

  Materace z pianki poliuretanowej to najtańsze modele – bardzo często dołączane są one za darmo do łóżeczek. Są niezwykle miękkie, bardzo podatne na zniekształcenia i zdecydowanie nie zapewniają dziecku odpowiedniego podparcia. Jedyne zalety takiego produktu to jego wysoka przewiewność oraz niska cena.

  Najlepszy materac dla niemowlaka wykonany z pianki to model z pianki wysokoelastycznej. Jest on już znacznie trwalszy, twardszy i bardziej elastyczny od materaca polieratunowego. Zapewnia bardzo dobre podparcie dla ciała dziecka, ale nie jest zbyt twardy. Podsumowując: to naprawdę dobry wybór.
 • Materace sprężynowe

  Materace sprężynowe są niezwykle popularne – są to produkty trwałe, względnie tanie, stanowiące dobre podparcie kręgosłupa, a do tego zazwyczaj można kupić je w korzystnej cenie. Jednak nie są one polecane niemowlętom (niska waga dziecka uniemożliwia prawidłową pracę materaca).

 • Materace z dodatkiem naturalnego wypełnienia

  Jeszcze kilka lat temu rodzice, którzy dopytywali, jaki materac dla noworodka będzie najlepszy, najczęściej słyszeli o produktach z dodatkami naturalnych mat: kokosowych, gryczanych czy lnianych. Szczególną popularnością cieszyły się materace kokosowo-gryczane, które mają odpowiednią twardość, a do tego są przewiewne i antybakteryjne.

  Popularność tego typu produktów szybko spadła, kiedy okazało się, że naturalne wkłady mogą stać się siedliskiem różnego rodzaju robactwa (np. gryzaka psocoptera). Obecnie, również z uwagi na fakt, że gryka dość szybko ulega zużyciu i odkształceniu, tego typu materace są rodzicom odradzane.
 • Materace lateksowe

  Zdaniem wielu specjalistów najlepszy materac dla niemowlaka to ten wykonany z pianki lateksowej. Tego typu produkt fantastycznie podpiera malutkie ciało dziecka, jest odpowiednio elastyczny, nie nagrzewa się nadmiernie, a do tego wszystkiego jest antybakteryjny. Należy jednak pamiętać, aby wybrać materac z lateksu syntetycznego – ten naturalny może uczulić niemowlę.

 • Najlepszy materac dla niemowlaka – alergika

  Jeśli wiesz już, że twoje dziecko jest alergikiem, to kupując materac, musisz wziąć ten fakt pod uwagę. Najlepszy materac dla niemowlaka cierpiącego na alergię to przede wszystkim model lateksowy – o ile wybierzesz sztuczny lateks. W materiale tym rozwija się mniej roztoczy, dodatkowo bardzo łatwo można utrzymać go w czystości.

  Co dokupić do materaca dla noworodka?

  Wiesz już, jaki materac dla noworodka czy niemowlęcia jest najlepszy. Nie kończ jednak zakupów po jego wybraniu – oto, co jeszcze przyda się maluszkowi:
  • Kilka prześcieradeł

   Kup kilka prześcieradeł, koniecznie z gumką – będzie ona zapobiegała przemieszczaniu się materiału. Wybieraj tylko prześcieradła przewiewne, z naturalnych tkanin – w przeciwnym razie dziecko będzie się nadmiernie pocić podczas snu. Dodatkowo sztuczny materiał będzie uniemożliwiał przepływ powietrza przez materac.

  • Kocyk albo śpiworek

   Noworodek nie potrzebuje poduszki (z uwagi na rozwijający się kręgosłup zalecana jest ona dopiero po 6. miesiącu życia), niewskazane są również sztywne kołderki. Aby dziecko spało wygodnie i komfortowo, potrzebuje jednak czegoś do okrycia – może być to kocyk albo specjalny śpiworek.

  • Podkład zabezpieczający materac

   Kiedy kupisz już materac, pomyśl o nabyciu specjalnego podkładu, który będzie go zabezpieczał w razie „wpadki”. Dość często zdarza się, że pieluszka dziecka przecieka w ciągu nocy – mocz błyskawicznie zostanie wchłonięty przez materac, który trudno będzie wyczyścić. Pamiętaj, że podkład powinien być wykonany z oddychających materiałów. Unikaj tych z folii, ponieważ śpiące na takim zabezpieczeniu dziecko z pewnością będzie się nadmiernie pocić w czasie snu.

  Robert Wojtaś
  Robert Wojtaś

  Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.