Data publikacji:

Kiedy i jak suplementować żelazo w ciąży?

W czasie ciąży zapotrzebowanie na żelazo znacznie wzrasta, ponieważ organizm kobiety musi zaspokoić zarówno swoje potrzeby, jak i potrzeby rozwijającego się dziecka. Z tego powodu niedobór żelaza jest powszechnym problemem występującym u przyszłych mam. Dlaczego żelazo odgrywa istotną rolę podczas ciąży? Co zawiera żelazo? Jakie są przyczyny i objawy jego niedoboru? W jaki sposób zapobiegać niedoborom żelaza? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w dalszej części artykułu.
Cozy portrait of pregnant woman resting at home

Dlaczego żelazo jest ważne w ciąży? Rola żelaza

Ciąża to ekscytujący, ale i wymagający czas w życiu kobiety. W tym okresie zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne wzrasta, dlatego warto mieć na uwadze, aby w razie wykrytych niedoborów składników odżywczych uzupełnić je.
W tym artykule skupiamy się na roli żelaza. Dlaczego jest ono takie ważne? Jest ono niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu i utrzymania zdrowia matki podczas ciąży. Bierze udział w produkcji hemoglobiny – białka, które transportuje tlen do komórek ciała. Wspiera prawidłowy przepływ krwi i utrzymuje jej odpowiednie ciśnienie. Wspomaga prawidłowy rozwój płodu, głównie mózgu i układu nerwowego. Żelazo zapobiega także niedokrwistości, która może prowadzić do wzmożonego osłabienia i zmęczenia.
Czytaj również: Czego nie robić w ciąży?

Przyczyny niedoboru żelaza w ciąży

Istnieje wiele przyczyn niedoboru żelaza w ciąży. Jedną z najpopularniejszych jest zwiększone zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Podczas ciąży znacznie wzrasta, aby zaspokoić potrzeby rozwijającego się płodu i zwiększonej objętości krwi u matki. Inną równie popularną przyczyną niedoboru żelaza jest nieodpowiednia dieta, uboga w żelazo. Ponadto niektóre choroby przewlekłe, takie jak np. celiakia, mogą utrudniać wchłanianie tego pierwiastka.

Objawy niedoboru żelaza w ciąży

Jakie są objawy niedoboru żelaza w ciąży? Najczęściej jest to duże zmęczenie i osłabienie, połączone z bólami głowy i zawrotami. Skóra robi się blada i sucha, wzrasta łamliwość paznokci. Niekiedy dochodzą do tego zaburzenia smaku oraz obniżenie odporności.

Jak uniknąć niedoboru żelaza w ciąży?

Suplementacja żelaza to nie wszystko. Pamiętaj o zbilansowanej diecie – włącz w nią produkty bogate w żelazo. Spożywanie pokarmów będących jego źródłem łącz z pokarmami bogatymi w witaminę C, ponieważ ta witamina pomaga we wchłanianiu żelaza (szczególnie pochodzenia roślinnego). Podczas posiłków ogranicz picie kawy, herbaty i produktów mlecznych – mogą one utrudniać wchłanianie żelaza.

W czym jest dużo żelaza? Żywność bogata w żelazo

Istnieje wiele produktów będących źródłem żelaza. Bogate w ten pierwiastek jest mięso, zwłaszcza wołowina, cielęcina i jagnięcina, ryby (sardynki, tuńczyk), jaja, rośliny strączkowe (ciecierzyca, soczewica), migdały, pistacje, rodzynki, suszone morele, suszone figi, zielone warzywa liściaste (np. jarmuż, szpinak).

Który suplement żelaza wybrać?

Istnieje kilka popularnych form suplementów żelaza. Dobrze przyswajalne i zazwyczaj dobrze tolerowane jest żelazo fumaranu. Również dobrze przyswajalne, ale mogące powodować np. zaparcia, jest żelazo glukonianowe. Natomiast najpowszechniejszą i najtańszą formą jest siarczan żelaza.

Kiedy rozważyć suplementację żelaza w ciąży?

Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Na pewno warto rozważyć suplementację żelaza, jeśli zaobserwujesz u siebie wyżej wymienione objawy jego niedoboru. Suplementacja żelaza może być zalecana wtedy, kiedy masz niskie stężenie hemoglobiny lub ferryny we krwi, chorujesz na niektóre choroby przewlekłe lub jesteś w ciąży bliźniaczej. Jednak nie suplementuj żelaza na własną rękę. Skontaktuj się z lekarzem prowadzącym twoją ciążę, który pomoże ci dobrać odpowiednią dawkę żelaza i określi najlepszy czas na jego suplementację.

Suplementacja żelaza w ciąży – skutki boczne

Suplementacja żelaza w ciąży może powodować skutki uboczne ze strony układu pokarmowego, np. zaparcia, nudności, wymioty, ciemne zabawienie stolca lub bóle brzucha. Aby zminimalizować skutki uboczne, należy przestrzegać zaleceń lekarza lub położnej.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Agnieszka Ragus