Data modyfikacji:

Czego nie robić w ciąży? Lista rzeczy, których należy unikać aby nie poronić

Autor: Punta Mika

Ciąża to pod wieloma względami wyjątkowy czas. Niektórzy będą Cię rozpieszczać i wyręczać niemal we wszystkim czego spróbujesz się dotknąć. Inni, przekonani, że ciąża to nie choroba, będą twierdzić, że w zasadzie możesz robić wszystko (no prawie). Prawda, jak to zwykle bywa leży gdzieś po środku. Kobieta w ciąży odpowiada nie tylko za siebie, ale także za maleństwo, które się w niej rozwija. Czasem dla jego dobra musi więc zrezygnować z rzeczy, na które ma ochotę. Czego nie wolno w ciąży robić?

 

czego unikać w ciąży?

 

1. Gorące i długie kąpiele w ciąży

Sama kąpiel to nic złego, jednak należy uważać, żeby woda nie była zbyt gorąca. Takie wygrzewanie się, choć przyjemne, może doprowadzić do rozszerzenia naczyń krwionośnych, a to z kolei może prowadzić nawet do poronienia. Więcej o tym dlaczego gorąca kąpiel jest zakazana w ciąży, przeczytasz tu. Pamiętaj także aby kąpiele nie były zbyt długie – zwiększa się wówczas ryzyko zasłabnięcia.



2. Spanie na wznak

Spanie w ciąży w pozycji na brzuchu jest kłopotliwe, więc przyszłe mamy często wybierają pozycję na wznak. Wcale nie jest to pozycja korzystna – powiększająca się macica będzie uciskać na kręgosłup, co powoduje ból pleców oraz jelit. Bóle te z kolei mogą być przyczyną hemoroidów. W ciąży zdecydowanie najlepiej spać na lewym boku.

 


3. Solarium i opalanie w ciąży

Jeśli spytacie czego unikać w ciąży, odpowiedzią będzie zdecydowanie solarium. W czasie ciąży nie można bowiem z niego korzystać, co więcej należy również unikać opalania się na słońcu. Zbyt długie przebywanie w jego promieniach może nie tylko zostawić nieestetyczne plamy na naszej skórze, ale także przyczynić się do osłabienia organizmu, a nawet jego odwodnienia. Przebywając na słońcu stosujmy zawsze  kremy z filtrem i nakrycie głowy. W miarę możliwości spacerujmy w półcieniu. Solarium w ciąży i opalanie jest zatem absolutnie zabronione!

 


4. Dźwiganie w ciężarów i podnoszenie rąk

Dźwiganie w ciąży to coś, czego kobieta powinna absolutnie unikać jak ognia. Nadmierny wysiłek jest bardzo niebezpieczny zarówno dla matki, jak i dla maleństwa. Powoduje bóle pleców i stawów, złe samopoczucie, a nawet krwawienie. Mało tego, dźwigając w ciąży narażamy się na bóle narządów i ryzykujemy poronieniem. W ciąży powinnaś także unikać wszelkich prac wymagających długotrwałego stania w pozycji z rękami do góry. Takie czynności są nie tylko stosunkowo ciężkie fizycznie, ale mogą także zaburzać krążenie. A zatem wszelkie wieszanie firanek czy mycie okien, odpada. Zostaw je na wszelki wypadek mężowi :)

 


5. Grzebanie w ziemi bez rękawiczek

Ziemia to siedlisko bakterii i pewnej groźnej choroby, którą łatwo się zarazić. Mowa o toksoplazmozie. Choć nie jest groźna dla samej ciężarnej, może być bardzo niebezpieczna dla płodu. Nie zapominaj zatem o rękawiczkach – w nich możesz spokojnie pracować w ogródku, oczywiście nie przemęczając się. Pamiętaj też, że nie możesz dużo pracować schylając się lub kucając.

 

 


6. Stres w ciąży

Kobieta w ciąży nie może się stresować. To widzą chyba wszystkie ciężarne. Ale dlaczego? Podczas stresu zwiększa się przepływ krwi, spada poziom żelaza, co z kolei może prowadzić do utraty ciąży i w skrajnym przypadku poronienia. Stres matki negatywnie wpływa także na rozwój dziecka, zarówno na jego mózg, jak i narządy ruchu. W ciąży nie można więc narażać się na stresujące sytuacje. W zasadzie najlepiej będzie relaksować się tak często, jak to tylko możliwe.

 


7. Obcasy w ciąży

Obcasy w ciąży nie są wskazane ze względu na obciążenie kręgosłupa oraz zmianę środka równowagi. Lepiej przez te 9. miesięcy „przestawmy się” na wygodne, ale nadal stylowe balerinki.

 


8. Alkohol i inne używki w ciąży

Zarówno alkohol, jak i papierosy są surowo zakazane podczas ciąży. Nie możemy sobie pozwolić nawet na pół kieliszka wina. Każda ilość alkoholu może negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka – spowodować choroby serca czy zaburzenia wzrostu. Papierosy natomiast mogą prowadzić m.in. do wad wrodzonych. Nawet jeśli same nie palimy, unikajmy miejsc zadymionych.

 


 

9. Wizyta u kosmetyczki w ciąży

Przyszłe mamy nie mogą poddawać się zabiegom, które wykorzystują działanie prądu, ciepła lub podciśnienie. Wszelkie kapsuły rozgrzewające skórę kategorycznie odpadają. Przyszła mama może za to korzystać z zabiegów relaksujących i nawilżających, które bazują na delikatnych kosmetykach o przyjemnym zapachu. Aromaterapię też trzeba stosować rozsądnie i dopasować zwracając uwagę na kalendarz ciąży, np. w pierwszym trymestrze, gdy pojawiają się wymioty, jest niewskazana, ponieważ nie przyniesie spodziewanego efektu.

 



10. Napoje gazowane i niektóre jedzenie

Picie sztucznie słodzonych napojów gazowanych (także energetyzujących czy coli) jest ogólnie niezdrowe. Tym bardziej należy go unikać podczas ciąży, ponieważ może prowadzić do przedwczesnego porodu. Napoje z zawartością kofeiny mogą natomiast ograniczyć wzrost płodu, więc najlepiej ich nie spożywać bądź ograniczyć je do absolutnego minimum. W ciąży powinnaś także unikać ciężkostrawnych i smażonych dań, a także surowego mięsa, ryb czy jaj. Jeśli lubisz sushi, w ciąży musisz z niego zrezygnować lub wybierać grillowane, czy bezrybne zestawy. Poczytaj o diecie w ciąży i jedzeniu zakazanym.

 

Zdjęcie: Pixabay.com CC0


Autor

Punta Mika

Nie zaczyna dnia bez filiżanki mocnej kawy i porannego przeglądu prasy. Żyje bardzo aktywnie i prowadzi kilka projektów na raz. Marzy, by doba miała 48 godzin. Jak każda kobieta lubi dbać o zdrowie i urodę, dlatego chętnie o tym pisze i dzieli się wiedzą z czytelniczkami Dzidziusiowa.

Komentarze
20-05-2019
Ocena:
Jezu nie wariujmy... Ja w ciąży robiłam paznokcie, chodziłam do kosmetyczki, jadłam co chciałam, myłam okna nie raz i wieszałam firanki. Nie mówiąc o gorących kąpielach które są dla mnie ratunkiem na migreny... Trzeba znać swój organizm i granice... I przede wszystkim myśleć.
24-01-2019
Ocena:
... ja tam uważam, że najważniejsze o co powinna zadbać przyszła mama to głównie dieta i własne samopoczucie, bo to też ma wpływ na przebieg ciąży. Ja zamiast czytać dyrdymały, kupiłam sobie o taki pakiecik foodwise.pl/oferta/spokojna-w-ciazy,4 u dietetyka online i po prostu grzecznie przestrzegam zaleceń. Co jest fajne, to że nie mam zbytnich mdłości ani zgagi, a bardzo mi to przeszkadzało w pierwszej ciąży.
24-06-2018
Ocena:
Jeżeli chodzi o malowanie paznokci w ciaży, bardziej chodzi o wdychanie szkodliwych substancji, które ulatniają się podczas malowania czy zmywania paznokci, wdychane mogą zaszkodzić dziecku na jego ogólny rozwój, to jak ze wszystkimi środkami chemicznymi, należy uważnie je wybierać
09-10-2017
Ocena:
uwazam ze powinno sie tez unikac przedawkowania niektorych witamin i nie przyjowac tyc mieszanek multiwitaminowych, przykladowo za duzo wit A moze powodowac wady u dziecka, a wiele preparatow nawet przeznaczonych dla ciezarnych go zawiera...
19-09-2017
Ocena:
nie no kobiety nie wariujcie, ja odstawiłam alkohol kawe papierosów i tak nie paliłam, kawe zamieniłam na zbożowa kupuję własnie w rossmanie tą mama coffe bardzo dobra, z mlekiem prawie jak rozpuszczalna dla mnie smakuje. Poza tym no trzeba uwazać na pewno, ale nie do przesady
21-08-2017
Ocena:
no z malowaniem paznokci to słyszałam że trzeba uważać, ale nie można się też dać ze wszystkim zwariować. U nas wystarczyła złożona z różnych składnikow specjalnie zbilansowanych dieta i dostałam też od lekarza suplement z kwasami omega 3 dha pregna plus żeby uzupełnić niedobory, które mi wyszły przy badaniach kontrolnych.
08-08-2017
Ocena:
o paznokciach nie wiedziałam, farbowanie to oczywiście niewskazane, ja w czasie ciazy szeorkim łukiem też kawy, ale w zasadzie piłam taką z rossmana mama coffee bezkofeinwą, zbożowa kawe ona smaczna była, az sobie na przypomnienie ją kuppię chyba, bo o smaku toffi to pamiętam że cały czas piłam :D
02-08-2017
Ocena:
Witamina A jest w porzadku, jesli nie jest przedawkowana, wtedy moze prowadzic do wad plodu
02-06-2017
Ocena:
powinno sie unikac wit A, watrobki itd., nie rozumiem kompletnie dlaczego niektore zestawy witamin dla ciezarnych maja w skladzie wit A, przeciez ona sie przyczynia do powstawania wad u dziecka :/
07-11-2016
Ocena:
Rozszerzenia naszym krwionośnych?
12-10-2016
Ocena:
Paznokci w ciazy nie powinno sie robić tylko dla tego ze podczas porodu mogą zrobic sie sine i wtedy personel wie co ma robić, pierwsze słyszę o zespole downa przez paznokcie
04-10-2016
Ocena:
Małgorzata Twoja mama chyba robiła paznokcie w ciaży :) osłabiaja mnie takie komentarze... po co pisac glupoty i stresowac inne przyszle mamy które podobnie jak Ty nie maja pojecia.
25-04-2016
Ocena:
Choroba Downa jest choroba genetyczna a nie nabyta !!!!!!
29-03-2016
Ocena:
Nie można robić paznokci w ciąży , ponieważ w wielu częstych przypadkach dzieci się rodzą z wadą Downa lub autyzmu
29-03-2016
Ocena:
Nie można robić paznokci w ciąży , ponieważ w wielu częstych przypadkach dzieci się rodzą z wadą Downa lub autyzmu
23-12-2015
Ocena:
ja dodam jeszcze od siebie by unikać infekcji intymnych w czasie ciąży bo te mogą być bardzo niebezpieczne, dlatego ja jeszcze przed ciążą brałam provag doustny probiotyk ginekologiczny by uzupełnić florę w bakterie kwasu mlekowego i nie dopuścić do powstania infekcji
26-10-2015
Ocena:
martyna? a czy ta supermami poduszka jest antyalergiczna?
12-10-2015
Ocena:
o tak! ciągle bylam zmeczona i padalam sama jak dziecko.. na szczescie dzieki supermami poduszce przesypiałam całe noce i rano mialam energię na kolejny dzień!
09-09-2015
Ocena:
stresu niestety nie da sie uniknac, ja stresowalam sie jak skracala mi sie szyjka macicy, czy aby na pewno bedzie dobrze..
badania prenatalne 3. trymestr

Badania prenatalne - 3 trymestr. Wszystko co powinnaś wiedzieć

2023-04-18
Trzeci trymestr ciąży zaczyna się od 28. tygodnia i trwa do momentu porodu. Jest to okres, w którym rozwój płodu nabiera tempa, a kobieta w ciąży doświadcza wielu zmian fizycznych i emocjonalnych. Badania prenatalne 3 trymestr są badaniami koniecznymi w celu monitorowania prawidłowego rozwoju dziecka oraz w wykryciu ewentualnych nieprawidłowości. Nie wiesz na czym polegają badania prenatalne 3 trymestru? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania!
rotawirus w ciąży

Grypa żołądkowa, rotawirus w ciąży – postępowanie

2022-11-09
Grypa żołądkowa, jelitówka, infekcja rotawirusowa – to wszystko oznacza infekcję układu pokarmowego, która objawia się wymiotami i biegunką. Na szczęście w ciąży ta choroba nie wpływa negatywnie dziecko. Sprawdź, jak postępować, gdy dopadnie cię rotawirus w ciąży oraz w jakich sytuacjach należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Kiedy należy udać się do lekarza?

Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Kiedy należy udać się do lekarza?

2022-08-04
Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Uraz brzucha ciążowego może doprowadzić do odklejenia łożyska, a to zawsze stan zagrożenia zdrowia i życia płodu. Nie musi być to nawet mocne uderzenie, ani nawet upadek w ciąży ze znaczącej wysokości. Czasem po prostu uraz jest niefortunny lub łożysko jest bardziej podatne na odklejenie. Szczególnie groźny dla matki i dla dziecka jest upadek w 3 trymestrze ciąży. Kiedy należy udać się do lekarza?
co na zgagę w ciąży

Co na zgagę w ciąży? Domowe sposoby na zgagę

2021-10-31
Zgaga to powszechny problem, który może spotkać każdego. Jeśli pojawia się sporadycznie, nie powinna wzbudzać niepokoju. Na tę dolegliwość bardzo często skarżą się przyszłe mamy. Jeśli zgaga dokucza bez przerwy przez wiele miesięcy, może być bardzo uporczywa, a także prowadzić do komplikacji. Co ją powoduje? I co na zgagę w ciąży sprawdzi się najlepiej?
Łożysko na przedniej ścianie macicy

Łożysko na przedniej ścianie macicy

2021-08-21
Termin „łożysko na przedniej ścianie macicy” określa położenie łożyska – struktury, która odżywia płód w łonie matki. Takie ułożenie nie jest związane z żadnymi nieprawidłowościami, jak to jest w przypadku łożyska przodującego. Wyjaśniamy, czy łożysko na przedniej ścianie wpływa na odczuwanie ruchów płodu i wielkość brzucha oraz czy jest wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu cesarskiego cięcia.
kobieta w ciąży

Jakie leki są groźne w ciąży?

2021-05-01
Wiele kobiet, które dowiadują się, że są w ciąży, rozpoczyna suplementację preparatami mającymi korzystny wpływ na rozwój płodu – czy to za radą rodziny, koleżanek, czy pod wpływem kampanii reklamowych takich preparatów. Jednak niewiele z nich zdaje sobie sprawę z faktu, że istnieją także leki groźne w ciąży. Nawet te, przyjmowane raz na jakiś czas (które można kupić bez recepty w aptece czy sklepie spożywczym), mogą nieść ze sobą niebezpieczeństwo uszkodzenia płodu, a nawet doprowadzić do poronienia.
test ciążowy

Zatrucie ciążowe, czyli gestoza. Czym jest i jak sobie z nią radzić?

2021-04-14
Niedawno odebrałaś cudowną nowinę. Jesteś w ciąży i nie możesz doczekać się chwili, kiedy weźmiesz swoje maleństwo w ramiona. Wiesz doskonale, że powinnaś o siebie teraz dbać, jak nigdy dotąd. A całkiem niedawno usłyszałaś, że jest coś takiego, jak zatrucie ciążowe. Poznaj tę przykrą dolegliwość nieco bliżej.