Data modyfikacji:

Czego nie robić w ciąży? Lista rzeczy, których należy unikać aby nie poronić

Autor: Punta Mika

Ciąża to pod wieloma względami wyjątkowy czas. Niektórzy będą Cię rozpieszczać i wyręczać niemal we wszystkim czego spróbujesz się dotknąć. Inni, przekonani, że ciąża to nie choroba, będą twierdzić, że w zasadzie możesz robić wszystko (no prawie). Prawda, jak to zwykle bywa leży gdzieś po środku. Kobieta w ciąży odpowiada nie tylko za siebie, ale także za maleństwo, które się w niej rozwija. Czasem dla jego dobra musi więc zrezygnować z rzeczy, na które ma ochotę. Czego nie wolno w ciąży robić?

 

czego unikać w ciąży?

 

1. Gorące i długie kąpiele w ciąży

Sama kąpiel to nic złego, jednak należy uważać, żeby woda nie była zbyt gorąca. Takie wygrzewanie się, choć przyjemne, może doprowadzić do rozszerzenia naczyń krwionośnych, a to z kolei może prowadzić nawet do poronienia. Więcej o tym dlaczego gorąca kąpiel jest zakazana w ciąży, przeczytasz tu. Pamiętaj także aby kąpiele nie były zbyt długie – zwiększa się wówczas ryzyko zasłabnięcia.



2. Spanie na wznak

Spanie w ciąży w pozycji na brzuchu jest kłopotliwe, więc przyszłe mamy często wybierają pozycję na wznak. Wcale nie jest to pozycja korzystna – powiększająca się macica będzie uciskać na kręgosłup, co powoduje ból pleców oraz jelit. Bóle te z kolei mogą być przyczyną hemoroidów. W ciąży zdecydowanie najlepiej spać na lewym boku.

 


3. Solarium i opalanie w ciąży

Jeśli spytacie czego unikać w ciąży, odpowiedzią będzie zdecydowanie solarium. W czasie ciąży nie można bowiem z niego korzystać, co więcej należy również unikać opalania się na słońcu. Zbyt długie przebywanie w jego promieniach może nie tylko zostawić nieestetyczne plamy na naszej skórze, ale także przyczynić się do osłabienia organizmu, a nawet jego odwodnienia. Przebywając na słońcu stosujmy zawsze  kremy z filtrem i nakrycie głowy. W miarę możliwości spacerujmy w półcieniu. Solarium w ciąży i opalanie jest zatem absolutnie zabronione!

 


4. Dźwiganie w ciężarów i podnoszenie rąk

Dźwiganie w ciąży to coś, czego kobieta powinna absolutnie unikać jak ognia. Nadmierny wysiłek jest bardzo niebezpieczny zarówno dla matki, jak i dla maleństwa. Powoduje bóle pleców i stawów, złe samopoczucie, a nawet krwawienie. Mało tego, dźwigając w ciąży narażamy się na bóle narządów i ryzykujemy poronieniem. W ciąży powinnaś także unikać wszelkich prac wymagających długotrwałego stania w pozycji z rękami do góry. Takie czynności są nie tylko stosunkowo ciężkie fizycznie, ale mogą także zaburzać krążenie. A zatem wszelkie wieszanie firanek czy mycie okien, odpada. Zostaw je na wszelki wypadek mężowi :)

 


5. Grzebanie w ziemi bez rękawiczek

Ziemia to siedlisko bakterii i pewnej groźnej choroby, którą łatwo się zarazić. Mowa o toksoplazmozie. Choć nie jest groźna dla samej ciężarnej, może być bardzo niebezpieczna dla płodu. Nie zapominaj zatem o rękawiczkach – w nich możesz spokojnie pracować w ogródku, oczywiście nie przemęczając się. Pamiętaj też, że nie możesz dużo pracować schylając się lub kucając.

 

 


6. Stres w ciąży

Kobieta w ciąży nie może się stresować. To widzą chyba wszystkie ciężarne. Ale dlaczego? Podczas stresu zwiększa się przepływ krwi, spada poziom żelaza, co z kolei może prowadzić do utraty ciąży i w skrajnym przypadku poronienia. Stres matki negatywnie wpływa także na rozwój dziecka, zarówno na jego mózg, jak i narządy ruchu. W ciąży nie można więc narażać się na stresujące sytuacje. W zasadzie najlepiej będzie relaksować się tak często, jak to tylko możliwe.

 


7. Obcasy w ciąży

Obcasy w ciąży nie są wskazane ze względu na obciążenie kręgosłupa oraz zmianę środka równowagi. Lepiej przez te 9. miesięcy „przestawmy się” na wygodne, ale nadal stylowe balerinki.

 


8. Alkohol i inne używki w ciąży

Zarówno alkohol, jak i papierosy są surowo zakazane podczas ciąży. Nie możemy sobie pozwolić nawet na pół kieliszka wina. Każda ilość alkoholu może negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka – spowodować choroby serca czy zaburzenia wzrostu. Papierosy natomiast mogą prowadzić m.in. do wad wrodzonych. Nawet jeśli same nie palimy, unikajmy miejsc zadymionych.

 


 

9. Wizyta u kosmetyczki w ciąży

Przyszłe mamy nie mogą poddawać się zabiegom, które wykorzystują działanie prądu, ciepła lub podciśnienie. Wszelkie kapsuły rozgrzewające skórę kategorycznie odpadają. Przyszła mama może za to korzystać z zabiegów relaksujących i nawilżających, które bazują na delikatnych kosmetykach o przyjemnym zapachu. Aromaterapię też trzeba stosować rozsądnie i dopasować zwracając uwagę na kalendarz ciąży, np. w pierwszym trymestrze, gdy pojawiają się wymioty, jest niewskazana, ponieważ nie przyniesie spodziewanego efektu.

 



10. Napoje gazowane i niektóre jedzenie

Picie sztucznie słodzonych napojów gazowanych (także energetyzujących czy coli) jest ogólnie niezdrowe. Tym bardziej należy go unikać podczas ciąży, ponieważ może prowadzić do przedwczesnego porodu. Napoje z zawartością kofeiny mogą natomiast ograniczyć wzrost płodu, więc najlepiej ich nie spożywać bądź ograniczyć je do absolutnego minimum. W ciąży powinnaś także unikać ciężkostrawnych i smażonych dań, a także surowego mięsa, ryb czy jaj. Jeśli lubisz sushi, w ciąży musisz z niego zrezygnować lub wybierać grillowane, czy bezrybne zestawy. Poczytaj o diecie w ciąży i jedzeniu zakazanym.

 

Zdjęcie: Pixabay.com CC0


Autor

Punta Mika

Nie zaczyna dnia bez filiżanki mocnej kawy i porannego przeglądu prasy. Żyje bardzo aktywnie i prowadzi kilka projektów na raz. Marzy, by doba miała 48 godzin. Jak każda kobieta lubi dbać o zdrowie i urodę, dlatego chętnie o tym pisze i dzieli się wiedzą z czytelniczkami Dzidziusiowa.

Komentarze
20-05-2019
Ocena:
Jezu nie wariujmy... Ja w ciąży robiłam paznokcie, chodziłam do kosmetyczki, jadłam co chciałam, myłam okna nie raz i wieszałam firanki. Nie mówiąc o gorących kąpielach które są dla mnie ratunkiem na migreny... Trzeba znać swój organizm i granice... I przede wszystkim myśleć.
24-01-2019
Ocena:
... ja tam uważam, że najważniejsze o co powinna zadbać przyszła mama to głównie dieta i własne samopoczucie, bo to też ma wpływ na przebieg ciąży. Ja zamiast czytać dyrdymały, kupiłam sobie o taki pakiecik foodwise.pl/oferta/spokojna-w-ciazy,4 u dietetyka online i po prostu grzecznie przestrzegam zaleceń. Co jest fajne, to że nie mam zbytnich mdłości ani zgagi, a bardzo mi to przeszkadzało w pierwszej ciąży.
24-06-2018
Ocena:
Jeżeli chodzi o malowanie paznokci w ciaży, bardziej chodzi o wdychanie szkodliwych substancji, które ulatniają się podczas malowania czy zmywania paznokci, wdychane mogą zaszkodzić dziecku na jego ogólny rozwój, to jak ze wszystkimi środkami chemicznymi, należy uważnie je wybierać
09-10-2017
Ocena:
uwazam ze powinno sie tez unikac przedawkowania niektorych witamin i nie przyjowac tyc mieszanek multiwitaminowych, przykladowo za duzo wit A moze powodowac wady u dziecka, a wiele preparatow nawet przeznaczonych dla ciezarnych go zawiera...
19-09-2017
Ocena:
nie no kobiety nie wariujcie, ja odstawiłam alkohol kawe papierosów i tak nie paliłam, kawe zamieniłam na zbożowa kupuję własnie w rossmanie tą mama coffe bardzo dobra, z mlekiem prawie jak rozpuszczalna dla mnie smakuje. Poza tym no trzeba uwazać na pewno, ale nie do przesady
21-08-2017
Ocena:
no z malowaniem paznokci to słyszałam że trzeba uważać, ale nie można się też dać ze wszystkim zwariować. U nas wystarczyła złożona z różnych składnikow specjalnie zbilansowanych dieta i dostałam też od lekarza suplement z kwasami omega 3 dha pregna plus żeby uzupełnić niedobory, które mi wyszły przy badaniach kontrolnych.
08-08-2017
Ocena:
o paznokciach nie wiedziałam, farbowanie to oczywiście niewskazane, ja w czasie ciazy szeorkim łukiem też kawy, ale w zasadzie piłam taką z rossmana mama coffee bezkofeinwą, zbożowa kawe ona smaczna była, az sobie na przypomnienie ją kuppię chyba, bo o smaku toffi to pamiętam że cały czas piłam :D
02-08-2017
Ocena:
Witamina A jest w porzadku, jesli nie jest przedawkowana, wtedy moze prowadzic do wad plodu
02-06-2017
Ocena:
powinno sie unikac wit A, watrobki itd., nie rozumiem kompletnie dlaczego niektore zestawy witamin dla ciezarnych maja w skladzie wit A, przeciez ona sie przyczynia do powstawania wad u dziecka :/
07-11-2016
Ocena:
Rozszerzenia naszym krwionośnych?
12-10-2016
Ocena:
Paznokci w ciazy nie powinno sie robić tylko dla tego ze podczas porodu mogą zrobic sie sine i wtedy personel wie co ma robić, pierwsze słyszę o zespole downa przez paznokcie
04-10-2016
Ocena:
Małgorzata Twoja mama chyba robiła paznokcie w ciaży :) osłabiaja mnie takie komentarze... po co pisac glupoty i stresowac inne przyszle mamy które podobnie jak Ty nie maja pojecia.
25-04-2016
Ocena:
Choroba Downa jest choroba genetyczna a nie nabyta !!!!!!
29-03-2016
Ocena:
Nie można robić paznokci w ciąży , ponieważ w wielu częstych przypadkach dzieci się rodzą z wadą Downa lub autyzmu
29-03-2016
Ocena:
Nie można robić paznokci w ciąży , ponieważ w wielu częstych przypadkach dzieci się rodzą z wadą Downa lub autyzmu
23-12-2015
Ocena:
ja dodam jeszcze od siebie by unikać infekcji intymnych w czasie ciąży bo te mogą być bardzo niebezpieczne, dlatego ja jeszcze przed ciążą brałam provag doustny probiotyk ginekologiczny by uzupełnić florę w bakterie kwasu mlekowego i nie dopuścić do powstania infekcji
26-10-2015
Ocena:
martyna? a czy ta supermami poduszka jest antyalergiczna?
12-10-2015
Ocena:
o tak! ciągle bylam zmeczona i padalam sama jak dziecko.. na szczescie dzieki supermami poduszce przesypiałam całe noce i rano mialam energię na kolejny dzień!
09-09-2015
Ocena:
stresu niestety nie da sie uniknac, ja stresowalam sie jak skracala mi sie szyjka macicy, czy aby na pewno bedzie dobrze..
ból brzucha w ciąży

Co stosować na ból głowy w ciąży?

2024-03-20
Ból głowy to częsta przypadłość ciężarnych. Niestety z uwagi na rozwijający się płód powinny one zażywać jak najmniej leków – bardziej zalecane są naturalne metody leczenia bólu. Co na ból głowy w ciąży sprawdzi się najlepiej, jakie leki są najbardziej bezpieczne dla mamy i dziecka i kiedy warto skonsultować tę przypadłość z lekarzem?
probiotyki w ciąży

Probiotyki w ciąży: jak dbać o zdrowie jelit dla dobra twojego i dziecka?

2024-02-26
Badania wskazują, że zażywanie dobrze dobranych probiotyków w ciąży może nieść liczne korzyści zarówno dla matki, jak i jej dziecka – to między innymi zmniejszenie nasilenia wzdęć i zaparć u matki, zmniejszenie ryzyko jej zachorowania na cukrzycę ciężarnych, a także ograniczenie kolek i zmniejszenie ryzyka otyłości u dziecka. Wyjaśniamy, jak dokładnie działają probiotyki w ciąży i na co zwracać uwagę przy ich wyborze.
melisa w ciąży

Czy można pić melisę w ciąży? 

2024-02-19
Melisa (melisa lekarska) to roślina znana ze swojego uspokajającego działania - pomaga obniżyć poziom lęku i stres, poprawia nastrój i ułatwia zasypianie. Bardzo chętnie sięgają po nią między innymi przyszłe mamy. Czy jednak melisa w ciąży to na pewno dobry pomysł? Sprawdź, kiedy lepiej z niej zrezygnować. 
kolagen w ciąży

Kolagen w ciąży: jak wspierać zdrową skórę i stawy w oczekiwaniu na dziecko?

2024-01-24
Kolagen jest bardzo ważnym budulcem komórek w naszych organizmach. Odpowiada między innymi za kondycję stawów oraz nawilżenie i elastyczność skóry, a także za siłę kości oraz zębów. Nic dziwnego zatem, że bardzo chętnie po niego sięgamy, chcąc wesprzeć pracę organizmu. Pytanie jednak: czy kolagen w ciąży to dobry pomysł? Jeśli tak, to jaki produkt tego typu wybrać? Na co zwrócić uwagę i jak go stosować?
czopki glicerynowe w ciąży

Czopki glicerynowe w ciąży: jakie wybrać i jak stosować? Poradnik

2024-01-12
Zaparcia w ciąży to częsta i bardzo nieprzyjemna przypadłość. Na szczęście istnieją sposoby, aby “rozruszać” jelita i w końcu poczuć ulgę. Jednym z nich jest aplikacja czopka glicerynowego. Sprawdź, czy czopki glicerynowe w ciąży są bezpieczne, jak często można ich używać i czy sprawdzają się jako środek oczyszczający przed porodem.
elektrolity w ciąży

Elektrolity w ciąży: czy można stosować?

2023-12-01
W okresie ciąży może zwiększyć się zapotrzebowanie na elektrolity - zwłaszcza jeśli przyszłej mamie przytrafi się tzw. grypa żołądkowa. W takich sytuacjach intuicyjnie sięgamy po specjalistyczne środki nawadniające - czy jednak elektrolity w ciąży to na pewno dobry pomysł? Sprawdź, czym właściwie są elektrolity, jaką mają funkcję i czy można pić je codziennie.
badania prenatalne 3. trymestr

Badania prenatalne - 3 trymestr. Wszystko co powinnaś wiedzieć

2023-04-18
Trzeci trymestr ciąży zaczyna się od 28. tygodnia i trwa do momentu porodu. Jest to okres, w którym rozwój płodu nabiera tempa, a kobieta w ciąży doświadcza wielu zmian fizycznych i emocjonalnych. Badania prenatalne 3 trymestr są badaniami koniecznymi w celu monitorowania prawidłowego rozwoju dziecka oraz w wykryciu ewentualnych nieprawidłowości. Nie wiesz na czym polegają badania prenatalne 3 trymestru? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania!