Data modyfikacji:

Krwawienie w ciąży

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Dla przyszłej mamy każda plamka krwi z dróg rodnych jest powodem do niepokoju, a nierzadko wywołuje prawdziwą panikę. Choć niekoniecznie musi od razu oznaczać zagrożenia dla dziecka, każde krwawienie w ciąży, niezależnie od naszych przypuszczeń, powinnyśmy skonsultować z lekarzem. Kiedy i z jakich powodów może pojawić się krwawienie? Odpowiedź brzmi, to zależy.

 

badanie kobiety w ciąży

 

Krwawienie w pierwszej połowie ciąży

W pierwszej połowie ciąży krwawienie może być spowodowane przez:

  • Zagnieżdżenie jaja płodowego w macicy (tzw. implantacja w 4. tygodniu ciąży) - w drugiej połowie cyklu, w którym nastąpiło poczęcie, jajo płodowe zagnieżdża się w ścianie macicy. Moment ten może być przyczyną niewielkiego krwawienia, ale nie ma wpływu na zdrowie matki i dziecka.
  • Zmiany hormonalne - podczas ciąży w organizmie kobiety zachodzą ogromne zmiany hormonalne. Czasem powoduje to pojawienie się krwawienia w terminie, w którym normalnie występował okres. Jest zwykle niewielkie i nie wpływa na dalszy przebieg ciąży.
  • Chorobę szyjki macicy - krwawienia mogą wywołać: nadżerka, polipy, żylaki pochwy. Krew ma kolor czerwony i mogą tworzyć się skrzepy. Zwykle nie komplikuje dalszego przebiegu ciąży.
  • Niedobór progesteronu - progesteron jest hormonem odpowiedzialnym za zagnieżdżenie się komórki jajowej i utrzymanie ciąży. Dlatego jeśli jest go za mało, może dojść do poronienia. Krwawienie może być skąpe lub obfite, zabarwione jasno-czerwono. Zazwyczaj lekarz zaleca przyjmowanie preparatu podtrzymującego ciążę i leżenie. Czasami konieczna jest hospitalizacja.
  • Ciążę pozamaciczną - mamy z nią do czynienia, gdy zarodek zagnieździ się poza jamą macicy, np. w jajowodach. Krwawieniu towarzyszą ostre, kłujące bóle podbrzusza (zazwyczaj z jednej strony), czasami także zasłabnięcia lub omdlenia. Ciąża pozamaciczna zagraża zdrowiu i życiu kobiety, niestety nie rokuje szans na przeżycia dziecka.
  • Poronienie - jeśli zarodek zaczął rozwijać się w sposób nieprawidłowy, może dojść do samoistnego poronienia. Krwawienie jest wtedy obfite, towarzyszą mu bóle krzyża, podbrzusza i skurcze macicy.Krwawienie w drugiej połowie ciąży

W drugiej połowie ciąży krwawienie może oznaczać:

  • Łożysko przodujące - bezbolesne krwawienie w drugiej połowie ciąży może oznaczać, że łożysko umiejscowiło się w dolnej części macicy. Pod koniec ciąży jej ściany robią się cieńsze, a szyjka skraca się i ulega rozpulchnieniu. Tkanki łożyska nie są tak rozciągliwe, dlatego częściowo łożysko odrywa się od ściany macicy co powoduje krwawienie. Często krwawienie występuje nagle, bez żadnej widocznej przyczyny, czasami po stosunku. Choć zwykle ustępuje samo, konieczna jest hospitalizacja.
  • Przedwczesne odklejenie się łożyska - taka sytuacja może się zdarzyć w skutek urazu brzucha, nagłego wzrostu ciśnienia tętniczego lub zaburzeń krzepnięcia krwi u matki. Towarzyszy temu obfite krwawienie i bóle brzucha. Mogą też wystąpić duszności, osłabienie, przyspieszenie tętna. Odklejenie się łożyska zagraża życiu matki i dziecka. Konieczne jest zazwyczaj cesarskie cięcie.
  • Odejście czopu śluzowego - często na kilka dni przed porodem odchodzi tzw. czop śluzowy zamykający szyjkę macicy. Śluz bywa podbarwiony krwią, gdyż szyjka jest bardzo rozpulchniona i przekrwiona. Stąd również częste plamienia po badaniu ginekologicznym. Takie krwawienie nie wpływa na ciążę i zdrowie dziecka, a jedynie sygnalizuje zbliżający się poród.

 

Autor: Zofia Ślepowrońska

 

Zdjęcie: Fotolia by © mamastock

Komentarze
15-05-2018
Ocena:
Pomocny artykuł. Sporo merytorycznej treści, dziękuję.
ból brzucha w ciąży

Co stosować na ból głowy w ciąży?

2024-03-20
Ból głowy to częsta przypadłość ciężarnych. Niestety z uwagi na rozwijający się płód powinny one zażywać jak najmniej leków – bardziej zalecane są naturalne metody leczenia bólu. Co na ból głowy w ciąży sprawdzi się najlepiej, jakie leki są najbardziej bezpieczne dla mamy i dziecka i kiedy warto skonsultować tę przypadłość z lekarzem?
probiotyki w ciąży

Probiotyki w ciąży: jak dbać o zdrowie jelit dla dobra twojego i dziecka?

2024-02-26
Badania wskazują, że zażywanie dobrze dobranych probiotyków w ciąży może nieść liczne korzyści zarówno dla matki, jak i jej dziecka – to między innymi zmniejszenie nasilenia wzdęć i zaparć u matki, zmniejszenie ryzyko jej zachorowania na cukrzycę ciężarnych, a także ograniczenie kolek i zmniejszenie ryzyka otyłości u dziecka. Wyjaśniamy, jak dokładnie działają probiotyki w ciąży i na co zwracać uwagę przy ich wyborze.
melisa w ciąży

Czy można pić melisę w ciąży? 

2024-02-19
Melisa (melisa lekarska) to roślina znana ze swojego uspokajającego działania - pomaga obniżyć poziom lęku i stres, poprawia nastrój i ułatwia zasypianie. Bardzo chętnie sięgają po nią między innymi przyszłe mamy. Czy jednak melisa w ciąży to na pewno dobry pomysł? Sprawdź, kiedy lepiej z niej zrezygnować. 
kolagen w ciąży

Kolagen w ciąży: jak wspierać zdrową skórę i stawy w oczekiwaniu na dziecko?

2024-01-24
Kolagen jest bardzo ważnym budulcem komórek w naszych organizmach. Odpowiada między innymi za kondycję stawów oraz nawilżenie i elastyczność skóry, a także za siłę kości oraz zębów. Nic dziwnego zatem, że bardzo chętnie po niego sięgamy, chcąc wesprzeć pracę organizmu. Pytanie jednak: czy kolagen w ciąży to dobry pomysł? Jeśli tak, to jaki produkt tego typu wybrać? Na co zwrócić uwagę i jak go stosować?
czopki glicerynowe w ciąży

Czopki glicerynowe w ciąży: jakie wybrać i jak stosować? Poradnik

2024-01-12
Zaparcia w ciąży to częsta i bardzo nieprzyjemna przypadłość. Na szczęście istnieją sposoby, aby “rozruszać” jelita i w końcu poczuć ulgę. Jednym z nich jest aplikacja czopka glicerynowego. Sprawdź, czy czopki glicerynowe w ciąży są bezpieczne, jak często można ich używać i czy sprawdzają się jako środek oczyszczający przed porodem.
elektrolity w ciąży

Elektrolity w ciąży: czy można stosować?

2023-12-01
W okresie ciąży może zwiększyć się zapotrzebowanie na elektrolity - zwłaszcza jeśli przyszłej mamie przytrafi się tzw. grypa żołądkowa. W takich sytuacjach intuicyjnie sięgamy po specjalistyczne środki nawadniające - czy jednak elektrolity w ciąży to na pewno dobry pomysł? Sprawdź, czym właściwie są elektrolity, jaką mają funkcję i czy można pić je codziennie.
badania prenatalne 3. trymestr

Badania prenatalne - 3 trymestr. Wszystko co powinnaś wiedzieć

2023-04-18
Trzeci trymestr ciąży zaczyna się od 28. tygodnia i trwa do momentu porodu. Jest to okres, w którym rozwój płodu nabiera tempa, a kobieta w ciąży doświadcza wielu zmian fizycznych i emocjonalnych. Badania prenatalne 3 trymestr są badaniami koniecznymi w celu monitorowania prawidłowego rozwoju dziecka oraz w wykryciu ewentualnych nieprawidłowości. Nie wiesz na czym polegają badania prenatalne 3 trymestru? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania!