Krwawienie w ciąży

Data:

Dla przyszłej mamy każda plamka krwi z dróg rodnych jest powodem do niepokoju, a nierzadko wywołuje prawdziwą panikę. Choć niekoniecznie musi od razu oznaczać zagrożenia dla dziecka, każde krwawienie w ciąży, niezależnie od naszych przypuszczeń, powinnyśmy skonsultować z lekarzem. Kiedy i z jakich powodów może pojawić się krwawienie? Odpowiedź brzmi, to zależy.

 

badanie kobiety w ciąży

 

Krwawienie w pierwszej połowie ciąży

W pierwszej połowie ciąży krwawienie może być spowodowane przez:

  • Zagnieżdżenie jaja płodowego w macicy (tzw. implantacja w 4. tygodniu ciąży) - w drugiej połowie cyklu, w którym nastąpiło poczęcie, jajo płodowe zagnieżdża się w ścianie macicy. Moment ten może być przyczyną niewielkiego krwawienia, ale nie ma wpływu na zdrowie matki i dziecka.
  • Zmiany hormonalne - podczas ciąży w organizmie kobiety zachodzą ogromne zmiany hormonalne. Czasem powoduje to pojawienie się krwawienia w terminie, w którym normalnie występował okres. Jest zwykle niewielkie i nie wpływa na dalszy przebieg ciąży.
  • Chorobę szyjki macicy - krwawienia mogą wywołać: nadżerka, polipy, żylaki pochwy. Krew ma kolor czerwony i mogą tworzyć się skrzepy. Zwykle nie komplikuje dalszego przebiegu ciąży.
  • Niedobór progesteronu - progesteron jest hormonem odpowiedzialnym za zagnieżdżenie się komórki jajowej i utrzymanie ciąży. Dlatego jeśli jest go za mało, może dojść do poronienia. Krwawienie może być skąpe lub obfite, zabarwione jasno-czerwono. Zazwyczaj lekarz zaleca przyjmowanie preparatu podtrzymującego ciążę i leżenie. Czasami konieczna jest hospitalizacja.
  • Ciążę pozamaciczną - mamy z nią do czynienia, gdy zarodek zagnieździ się poza jamą macicy, np. w jajowodach. Krwawieniu towarzyszą ostre, kłujące bóle podbrzusza (zazwyczaj z jednej strony), czasami także zasłabnięcia lub omdlenia. Ciąża pozamaciczna zagraża zdrowiu i życiu kobiety, niestety nie rokuje szans na przeżycia dziecka.
  • Poronienie - jeśli zarodek zaczął rozwijać się w sposób nieprawidłowy, może dojść do samoistnego poronienia. Krwawienie jest wtedy obfite, towarzyszą mu bóle krzyża, podbrzusza i skurcze macicy.

Krwawienie w drugiej połowie ciąży

W drugiej połowie ciąży krwawienie może oznaczać:

  • Łożysko przodujące - bezbolesne krwawienie w drugiej połowie ciąży może oznaczać, że łożysko umiejscowiło się w dolnej części macicy. Pod koniec ciąży jej ściany robią się cieńsze, a szyjka skraca się i ulega rozpulchnieniu. Tkanki łożyska nie są tak rozciągliwe, dlatego częściowo łożysko odrywa się od ściany macicy co powoduje krwawienie. Często krwawienie występuje nagle, bez żadnej widocznej przyczyny, czasami po stosunku. Choć zwykle ustępuje samo, konieczna jest hospitalizacja.
  • Przedwczesne odklejenie się łożyska - taka sytuacja może się zdarzyć w skutek urazu brzucha, nagłego wzrostu ciśnienia tętniczego lub zaburzeń krzepnięcia krwi u matki. Towarzyszy temu obfite krwawienie i bóle brzucha. Mogą też wystąpić duszności, osłabienie, przyspieszenie tętna. Odklejenie się łożyska zagraża życiu matki i dziecka. Konieczne jest zazwyczaj cesarskie cięcie.
  • Odejście czopu śluzowego - często na kilka dni przed porodem odchodzi tzw. czop śluzowy zamykający szyjkę macicy. Śluz bywa podbarwiony krwią, gdyż szyjka jest bardzo rozpulchniona i przekrwiona. Stąd również częste plamienia po badaniu ginekologicznym. Takie krwawienie nie wpływa na ciążę i zdrowie dziecka, a jedynie sygnalizuje zbliżający się poród.

 

Autor: Zofia Ślepowrońska

 

Zdjęcie: Fotolia by © mamastock

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
15-5-2018
Ocena:
Pomocny artykuł. Sporo merytorycznej treści, dziękuję.