Data modyfikacji:

Krwawienie w ciąży

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Dla przyszłej mamy każda plamka krwi z dróg rodnych jest powodem do niepokoju, a nierzadko wywołuje prawdziwą panikę. Choć niekoniecznie musi od razu oznaczać zagrożenia dla dziecka, każde krwawienie w ciąży, niezależnie od naszych przypuszczeń, powinnyśmy skonsultować z lekarzem. Kiedy i z jakich powodów może pojawić się krwawienie? Odpowiedź brzmi, to zależy.

 

badanie kobiety w ciąży

 

Krwawienie w pierwszej połowie ciąży

W pierwszej połowie ciąży krwawienie może być spowodowane przez:

  • Zagnieżdżenie jaja płodowego w macicy (tzw. implantacja w 4. tygodniu ciąży) - w drugiej połowie cyklu, w którym nastąpiło poczęcie, jajo płodowe zagnieżdża się w ścianie macicy. Moment ten może być przyczyną niewielkiego krwawienia, ale nie ma wpływu na zdrowie matki i dziecka.
  • Zmiany hormonalne - podczas ciąży w organizmie kobiety zachodzą ogromne zmiany hormonalne. Czasem powoduje to pojawienie się krwawienia w terminie, w którym normalnie występował okres. Jest zwykle niewielkie i nie wpływa na dalszy przebieg ciąży.
  • Chorobę szyjki macicy - krwawienia mogą wywołać: nadżerka, polipy, żylaki pochwy. Krew ma kolor czerwony i mogą tworzyć się skrzepy. Zwykle nie komplikuje dalszego przebiegu ciąży.
  • Niedobór progesteronu - progesteron jest hormonem odpowiedzialnym za zagnieżdżenie się komórki jajowej i utrzymanie ciąży. Dlatego jeśli jest go za mało, może dojść do poronienia. Krwawienie może być skąpe lub obfite, zabarwione jasno-czerwono. Zazwyczaj lekarz zaleca przyjmowanie preparatu podtrzymującego ciążę i leżenie. Czasami konieczna jest hospitalizacja.
  • Ciążę pozamaciczną - mamy z nią do czynienia, gdy zarodek zagnieździ się poza jamą macicy, np. w jajowodach. Krwawieniu towarzyszą ostre, kłujące bóle podbrzusza (zazwyczaj z jednej strony), czasami także zasłabnięcia lub omdlenia. Ciąża pozamaciczna zagraża zdrowiu i życiu kobiety, niestety nie rokuje szans na przeżycia dziecka.
  • Poronienie - jeśli zarodek zaczął rozwijać się w sposób nieprawidłowy, może dojść do samoistnego poronienia. Krwawienie jest wtedy obfite, towarzyszą mu bóle krzyża, podbrzusza i skurcze macicy.



Krwawienie w drugiej połowie ciąży

W drugiej połowie ciąży krwawienie może oznaczać:

  • Łożysko przodujące - bezbolesne krwawienie w drugiej połowie ciąży może oznaczać, że łożysko umiejscowiło się w dolnej części macicy. Pod koniec ciąży jej ściany robią się cieńsze, a szyjka skraca się i ulega rozpulchnieniu. Tkanki łożyska nie są tak rozciągliwe, dlatego częściowo łożysko odrywa się od ściany macicy co powoduje krwawienie. Często krwawienie występuje nagle, bez żadnej widocznej przyczyny, czasami po stosunku. Choć zwykle ustępuje samo, konieczna jest hospitalizacja.
  • Przedwczesne odklejenie się łożyska - taka sytuacja może się zdarzyć w skutek urazu brzucha, nagłego wzrostu ciśnienia tętniczego lub zaburzeń krzepnięcia krwi u matki. Towarzyszy temu obfite krwawienie i bóle brzucha. Mogą też wystąpić duszności, osłabienie, przyspieszenie tętna. Odklejenie się łożyska zagraża życiu matki i dziecka. Konieczne jest zazwyczaj cesarskie cięcie.
  • Odejście czopu śluzowego - często na kilka dni przed porodem odchodzi tzw. czop śluzowy zamykający szyjkę macicy. Śluz bywa podbarwiony krwią, gdyż szyjka jest bardzo rozpulchniona i przekrwiona. Stąd również częste plamienia po badaniu ginekologicznym. Takie krwawienie nie wpływa na ciążę i zdrowie dziecka, a jedynie sygnalizuje zbliżający się poród.

 

Autor: Zofia Ślepowrońska

 

Zdjęcie: Fotolia by © mamastock

Komentarze
15-05-2018
Ocena:
Pomocny artykuł. Sporo merytorycznej treści, dziękuję.
Ciąża i zwierzęta domowe

Ciąża i zwierzęta domowe – jak to pogodzić?

2025-01-08
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, ale co zrobić, gdy w domu są zwierzęta domowe? Czy ich obecność może stanowić zagrożenie dla przyszłej mamy lub dziecka? W artykule odpowiemy na te pytania i rozwiejemy wątpliwości dotyczące ciąży w domu, w którym żyją zwierzęta.
co na ból gardła w ciąży

Co stosować na ból gardła w ciąży: domowe sposoby i leki

2024-09-23
Ból gardła w ciąży to dolegliwość, która może budzić niepokój, szczególnie w kontekście ograniczeń związanych z przyjmowaniem leków. Warto pamiętać, że w okresie ciąży priorytetem jest bezpieczeństwo zarówno matki, jak i rozwijającego się dziecka, dlatego dobór odpowiednich metod łagodzenia bólu gardła jest niezwykle istotny. W tym artykule przedstawiamy zarówno domowe sposoby, jak i bezpieczne leki, które odpowiedzą na pytanie “co na ból gardła w ciąży?”.
zgaga w ciąży

Jakie są przyczyny zgagi w ciąży? Jak ją leczyć?

2024-08-16
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, pełen radości i oczekiwania na narodziny dziecka. Niestety, dla wielu przyszłych mam jest to również okres wyzwań związanych z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Jednym z najczęściej występujących problemów jest zgaga w ciąży. Uczucie pieczenia w przełyku, które często pojawia się po posiłkach lub w nocy, może znacząco obniżyć komfort życia. W tym artykule przyjrzymy się, jakie są przyczyny zgagi w ciąży oraz jak skutecznie sobie z nią radzić, aby cieszyć się spokojnym i zdrowym okresem oczekiwania na maleństwo.
łupież w ciąży

Łupież w ciąży. Jak z nim walczyć?

2024-06-17
Wbrew pozorom łupież w ciąży jest dość powszechnym problemem. To wszystko za sprawą zmian hormonalnych zachodzących w organizmie, będących przyczyną prawdziwej rewolucji. Kobiety mogą uskarżać się też na bezsenność, na ich nogach pojawiają się żylaki, a brzuch pokrywa się rozstępami. Jak walczyć z łupieżem w ciąży? Pomożemy ci znaleźć skuteczne produkty, które są jednocześnie bezpieczne dla przyszłej mamy i maluszka.
ból brzucha w ciąży

Co stosować na ból głowy w ciąży?

2024-03-20
Ból głowy to częsta przypadłość ciężarnych. Niestety z uwagi na rozwijający się płód powinny one zażywać jak najmniej leków – bardziej zalecane są naturalne metody leczenia bólu. Co na ból głowy w ciąży sprawdzi się najlepiej, jakie leki są najbardziej bezpieczne dla mamy i dziecka i kiedy warto skonsultować tę przypadłość z lekarzem?
probiotyki w ciąży

Probiotyki w ciąży: jak dbać o zdrowie jelit dla dobra twojego i dziecka?

2024-02-26
Badania wskazują, że zażywanie dobrze dobranych probiotyków w ciąży może nieść liczne korzyści zarówno dla matki, jak i jej dziecka – to między innymi zmniejszenie nasilenia wzdęć i zaparć u matki, zmniejszenie ryzyko jej zachorowania na cukrzycę ciężarnych, a także ograniczenie kolek i zmniejszenie ryzyka otyłości u dziecka. Wyjaśniamy, jak dokładnie działają probiotyki w ciąży i na co zwracać uwagę przy ich wyborze.
melisa w ciąży

Czy można pić melisę w ciąży? 

2024-02-19
Melisa (melisa lekarska) to roślina znana ze swojego uspokajającego działania - pomaga obniżyć poziom lęku i stres, poprawia nastrój i ułatwia zasypianie. Bardzo chętnie sięgają po nią między innymi przyszłe mamy. Czy jednak melisa w ciąży to na pewno dobry pomysł? Sprawdź, kiedy lepiej z niej zrezygnować.