Data modyfikacji:

Krwawienie w ciąży

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Dla przyszłej mamy każda plamka krwi z dróg rodnych jest powodem do niepokoju, a nierzadko wywołuje prawdziwą panikę. Choć niekoniecznie musi od razu oznaczać zagrożenia dla dziecka, każde krwawienie w ciąży, niezależnie od naszych przypuszczeń, powinnyśmy skonsultować z lekarzem. Kiedy i z jakich powodów może pojawić się krwawienie? Odpowiedź brzmi, to zależy.

 

badanie kobiety w ciąży

 

Krwawienie w pierwszej połowie ciąży

W pierwszej połowie ciąży krwawienie może być spowodowane przez:

  • Zagnieżdżenie jaja płodowego w macicy (tzw. implantacja w 4. tygodniu ciąży) - w drugiej połowie cyklu, w którym nastąpiło poczęcie, jajo płodowe zagnieżdża się w ścianie macicy. Moment ten może być przyczyną niewielkiego krwawienia, ale nie ma wpływu na zdrowie matki i dziecka.
  • Zmiany hormonalne - podczas ciąży w organizmie kobiety zachodzą ogromne zmiany hormonalne. Czasem powoduje to pojawienie się krwawienia w terminie, w którym normalnie występował okres. Jest zwykle niewielkie i nie wpływa na dalszy przebieg ciąży.
  • Chorobę szyjki macicy - krwawienia mogą wywołać: nadżerka, polipy, żylaki pochwy. Krew ma kolor czerwony i mogą tworzyć się skrzepy. Zwykle nie komplikuje dalszego przebiegu ciąży.
  • Niedobór progesteronu - progesteron jest hormonem odpowiedzialnym za zagnieżdżenie się komórki jajowej i utrzymanie ciąży. Dlatego jeśli jest go za mało, może dojść do poronienia. Krwawienie może być skąpe lub obfite, zabarwione jasno-czerwono. Zazwyczaj lekarz zaleca przyjmowanie preparatu podtrzymującego ciążę i leżenie. Czasami konieczna jest hospitalizacja.
  • Ciążę pozamaciczną - mamy z nią do czynienia, gdy zarodek zagnieździ się poza jamą macicy, np. w jajowodach. Krwawieniu towarzyszą ostre, kłujące bóle podbrzusza (zazwyczaj z jednej strony), czasami także zasłabnięcia lub omdlenia. Ciąża pozamaciczna zagraża zdrowiu i życiu kobiety, niestety nie rokuje szans na przeżycia dziecka.
  • Poronienie - jeśli zarodek zaczął rozwijać się w sposób nieprawidłowy, może dojść do samoistnego poronienia. Krwawienie jest wtedy obfite, towarzyszą mu bóle krzyża, podbrzusza i skurcze macicy.Krwawienie w drugiej połowie ciąży

W drugiej połowie ciąży krwawienie może oznaczać:

  • Łożysko przodujące - bezbolesne krwawienie w drugiej połowie ciąży może oznaczać, że łożysko umiejscowiło się w dolnej części macicy. Pod koniec ciąży jej ściany robią się cieńsze, a szyjka skraca się i ulega rozpulchnieniu. Tkanki łożyska nie są tak rozciągliwe, dlatego częściowo łożysko odrywa się od ściany macicy co powoduje krwawienie. Często krwawienie występuje nagle, bez żadnej widocznej przyczyny, czasami po stosunku. Choć zwykle ustępuje samo, konieczna jest hospitalizacja.
  • Przedwczesne odklejenie się łożyska - taka sytuacja może się zdarzyć w skutek urazu brzucha, nagłego wzrostu ciśnienia tętniczego lub zaburzeń krzepnięcia krwi u matki. Towarzyszy temu obfite krwawienie i bóle brzucha. Mogą też wystąpić duszności, osłabienie, przyspieszenie tętna. Odklejenie się łożyska zagraża życiu matki i dziecka. Konieczne jest zazwyczaj cesarskie cięcie.
  • Odejście czopu śluzowego - często na kilka dni przed porodem odchodzi tzw. czop śluzowy zamykający szyjkę macicy. Śluz bywa podbarwiony krwią, gdyż szyjka jest bardzo rozpulchniona i przekrwiona. Stąd również częste plamienia po badaniu ginekologicznym. Takie krwawienie nie wpływa na ciążę i zdrowie dziecka, a jedynie sygnalizuje zbliżający się poród.

 

Autor: Zofia Ślepowrońska

 

Zdjęcie: Fotolia by © mamastock

Komentarze
15-05-2018
Ocena:
Pomocny artykuł. Sporo merytorycznej treści, dziękuję.
badania prenatalne 3. trymestr

Badania prenatalne - 3 trymestr. Wszystko co powinnaś wiedzieć

2023-04-18
Trzeci trymestr ciąży zaczyna się od 28. tygodnia i trwa do momentu porodu. Jest to okres, w którym rozwój płodu nabiera tempa, a kobieta w ciąży doświadcza wielu zmian fizycznych i emocjonalnych. Badania prenatalne 3 trymestr są badaniami koniecznymi w celu monitorowania prawidłowego rozwoju dziecka oraz w wykryciu ewentualnych nieprawidłowości. Nie wiesz na czym polegają badania prenatalne 3 trymestru? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania!
rotawirus w ciąży

Grypa żołądkowa, rotawirus w ciąży – postępowanie

2022-11-09
Grypa żołądkowa, jelitówka, infekcja rotawirusowa – to wszystko oznacza infekcję układu pokarmowego, która objawia się wymiotami i biegunką. Na szczęście w ciąży ta choroba nie wpływa negatywnie dziecko. Sprawdź, jak postępować, gdy dopadnie cię rotawirus w ciąży oraz w jakich sytuacjach należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Kiedy należy udać się do lekarza?

Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Kiedy należy udać się do lekarza?

2022-08-04
Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Uraz brzucha ciążowego może doprowadzić do odklejenia łożyska, a to zawsze stan zagrożenia zdrowia i życia płodu. Nie musi być to nawet mocne uderzenie, ani nawet upadek w ciąży ze znaczącej wysokości. Czasem po prostu uraz jest niefortunny lub łożysko jest bardziej podatne na odklejenie. Szczególnie groźny dla matki i dla dziecka jest upadek w 3 trymestrze ciąży. Kiedy należy udać się do lekarza?
co na zgagę w ciąży

Co na zgagę w ciąży? Domowe sposoby na zgagę

2021-10-31
Zgaga to powszechny problem, który może spotkać każdego. Jeśli pojawia się sporadycznie, nie powinna wzbudzać niepokoju. Na tę dolegliwość bardzo często skarżą się przyszłe mamy. Jeśli zgaga dokucza bez przerwy przez wiele miesięcy, może być bardzo uporczywa, a także prowadzić do komplikacji. Co ją powoduje? I co na zgagę w ciąży sprawdzi się najlepiej?
Łożysko na przedniej ścianie macicy

Łożysko na przedniej ścianie macicy

2021-08-21
Termin „łożysko na przedniej ścianie macicy” określa położenie łożyska – struktury, która odżywia płód w łonie matki. Takie ułożenie nie jest związane z żadnymi nieprawidłowościami, jak to jest w przypadku łożyska przodującego. Wyjaśniamy, czy łożysko na przedniej ścianie wpływa na odczuwanie ruchów płodu i wielkość brzucha oraz czy jest wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu cesarskiego cięcia.
kobieta w ciąży

Jakie leki są groźne w ciąży?

2021-05-01
Wiele kobiet, które dowiadują się, że są w ciąży, rozpoczyna suplementację preparatami mającymi korzystny wpływ na rozwój płodu – czy to za radą rodziny, koleżanek, czy pod wpływem kampanii reklamowych takich preparatów. Jednak niewiele z nich zdaje sobie sprawę z faktu, że istnieją także leki groźne w ciąży. Nawet te, przyjmowane raz na jakiś czas (które można kupić bez recepty w aptece czy sklepie spożywczym), mogą nieść ze sobą niebezpieczeństwo uszkodzenia płodu, a nawet doprowadzić do poronienia.
test ciążowy

Zatrucie ciążowe, czyli gestoza. Czym jest i jak sobie z nią radzić?

2021-04-14
Niedawno odebrałaś cudowną nowinę. Jesteś w ciąży i nie możesz doczekać się chwili, kiedy weźmiesz swoje maleństwo w ramiona. Wiesz doskonale, że powinnaś o siebie teraz dbać, jak nigdy dotąd. A całkiem niedawno usłyszałaś, że jest coś takiego, jak zatrucie ciążowe. Poznaj tę przykrą dolegliwość nieco bliżej.