Data modyfikacji:

Progesteron i estradiol

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Jednymi z głównych winowajców odpowiedzialnych za problemy z płodnością są produkowane przez jajniki estradiol i progesteron. A starającej się o dziecko parze nieprawidłowe stężenie tych hormonów może mocno pokrzyżować plany, gdyż to właśnie progesteron i estradiol są najważniejszymi hormonami wytwarzanymi przez gonady, czyli jajniki i jądra.

Progesteron i estradiol to hormony, które mogą spowodować wi

 

Progesteron

Wytwarzany jest przez ciałko żółte, a w przypadku ciąży przez łożysko. Hormon ten pełni ogromną rolę w procesie zapłodnienia, a jego nieprawidłowe stężenie może poważnie utrudnić starania o dziecko.

W pierwszej fazie cyklu stężenie hormonu jest niskie, lekko wzrasta tuż przed owulacją i osiąga swój szczyt około tygodnia po jajeczkowaniu. Dzięki niemu:

 • błona śluzowa macicy zostaje przygotowana na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej
 • zostaje wstrzymane dojrzewanie nowych pęcherzyków Graafa
 • zostają zahamowane skurcze macicy

 

Estradiol

Produkowany jest w rozwijających się przed owulacją pęcherzykach Graafa, w korze nadnerczy, a u kobiet w ciąży również w łożysku:

 • reguluje popęd płciowy
 • wpływa na rozwój gruczołów mlecznych
 • wpływa na przemianę materii
 • pobudza rozrost błony śluzowej
 • pobudza gruczoły szyjki macicy do wydzielania potrzebnego plemnikom w wędrówce do komórki jajowej śluzu

Gdy nie dojdzie do zapłodnienia ciałko żółte zanika, a poziom hormonów zaczyna się obniżać po około tygodniu od owulacji. Błona śluzowa macicy złuszcza się i jest usuwana podczas menstruacji.Badanie poziomu hormonów

Poziom progesteronu oznacza się w celu:

 • ustalenia przyczyny niepłodności
 • w ocenie owulacji
 • rozpoznaniu ciąży pozamacicznej lub poronienia
 • monitorowaniu przebiegu ciąży
 • w próbie znalezienia przyczyny nieprawidłowych krwawień z narządów rodnych

Interpretacja wyniku badań jest uzależniona od tego w jakiej fazie cyklu miesiączkowego jest kobieta. Jeśli w czasie cyklu poziom progesteronu nie wzrasta, a następnie nie spada, najprawdopodobniej w ogóle nie doszło do owulacji. Jeśli kobieta jest w ciąży, a poziom hormonu nie przyrasta prawidłowo w przypadku wczesnej ciąży, może to świadczyć o ciąży pozamacicznej lub o utracie dziecka. W późniejszej ciąży niski poziom progesteronu może być związane z zatruciem ciążowym..

 


Poziom estradiolu zmienia się w ciągu cyklu i dlatego badanie jego stężenia we krwi wykonuje się kilkakrotnie:

 • w 3. dniu cyklu - aby oszacować rezerwę jajnikową
 • na kilka dni przed spodziewaną owulacją - aby oszacować dojrzewanie pęcherzyków
 • po owulacji - aby ocenić czynności ciałka żółtego

W monitorowaniu owulacji badanie estradiolu w połączeniu z badaniem USG umożliwia ocenę rozwoju pęcherzyków, a także określenie odpowiedniego momentu do podania leków powodujących ich pęknięcie.

 

Zdjęcie: Fotolia fot by © Andy Dean

Komentarze
28-08-2020
Ocena:
pomocny w zajściu w ciąże jest prefert żel wspomagający poczęcie
30-04-2018
Ocena:
Gdzie można zrobić takie badanie? Wystarczy iść do ginekologa i on da skierowanie?
Płodność mężczyzny

Płodność mężczyzny. Jak poprawić jakość nasienia?

2021-12-02
Według ogólnych statystyk aż jedna na pięć par ma trudności z poczęciem dziecka. Ich podłożem nierzadko jest niska jakość nasienia, którą na szczęście dość łatwo można nieco podnieść. Sprawdź, jak zwiększyć płodność u mężczyzny poprzez zmianę stylu życia, ale bez ogromnych wyrzeczeń.
dieta na płodność

Dieta na płodność. Jakie witaminy?

2021-11-04
Nie od dziś wiadomo, że to, co jemy, ma ogromny wpływ na nasz organizm – w tym także na płodność. Jeśli więc od dłuższego czasu starasz się o dziecko i działania te nie przynoszą spodziewanych efektów, pomyśl o zmianie sposobu odżywiania. Wyjaśniamy, jak wygląda dieta płodności i które witaminy zwiększają prawdopodobieństwo zapłodnienia.
normy-nasienia-550x350

Normy prawidłowego nasienia

2021-03-20
Jeśli staracie się więcej niż rok o ciążę, warto przeprowadzić badania u obojga partnerów. Jednym z podstawowych jest badanie nasienia. Sprawdź, jakie są prawidłowe normy.
Kiedy starasz się o dziecko dłużej niż pół roku, zacznij od

Monitoring owulacji

2021-03-01
Starasz się o potomstwo i nadal na teście widzisz jedną kreskę? Zbadaj się! Zacznij od monitoringu owulacji, który sprawdzi czy masz w ogóle szansę zajść w ciążę w cyklu menstruacyjnym.
Laparoskopia nazywana jest chirurgią przyszłości - można nią

Laparoskopia i jej zastosowanie w ginekologii - Dzidziusiowo.pl

2017-12-27
Jeszcze do niedawna jedynym sposobem by dokładnie obejrzeć narządy rodne kobiety i móc zdiagnozować ewentualne nieprawidłowości czy nawet je skorygować, było pr...
badanie pod mikroskopem

Test PCT - Dzidziusiowo.pl

2017-12-27
Problemy z płodnością są spowodowane różnymi czynnikami. Kiedy dwóch kresek na teście ciążowym jak nie było, tak nie ma, warto wykonać jeszcze jedno badanie, a ...
inseminacja, zapłodnienie, ciąża

Inseminacja - Dzidziusiowo.pl

2017-08-21
Inseminacja jest najprostszą metodą rozrodu wspomaganego. Polega na podaniu do jamy macicy specjalnie przygotowanego nasienia partnera, a w przypadku gdy w jego...