Data modyfikacji:

Test PCT

Autor: Magdalena Szewczyk

Problemy z płodnością są spowodowane różnymi czynnikami. Czasem powód problemów z zajściem w ciąże jest łatwiejszy do wykrycia, innym znów razem, nawet przeprowadzenie wielu badań owych problemów nie potwierdza. Ale dwóch kresek na teście ciążowym jak nie było, tak nie ma. Okazuje się, że jest jeszcze jedno badanie, które warto wówczas wykonać, a mianowicie, badanie wrogości śluzu szyjkowego, czyli badanie PCT. Na czym ono polega i jak się je wykonuje?

badanie pod mikroskopem

 

Test PCT zwany jest także testem wrogości śluzu, testem postkoitalny lub Simsa-Huhnera. Okazuje się, że jest to bardzo popularne badanie diagnostyczne w zakresie problemów z płodnością. A badanie dotyczy śluzu produkowanego przez szyjkę macicy, który jest wyznacznikiem płodności kobiety. Zdarza się jednak i tak, że to właśnie ów śluz może być przyczyną problemów z poczęciem, bowiem plemniki nie mogą przez niego dotrzeć do komórki jajowej. 

 

Co to znaczy, że śluz jest agresywny?

Okazuje się, że agresywny, czy inaczej wrogi, śluz szyjowy jest jedną z głównych przyczyn problemów z zajściem w ciążę. A to dlatego, że znajdują się w nim przeciwciała, które uniemożliwiają plemnikom przedostanie się do macicy. Czasami zlepiają się, innym znów razem stają się mniej ruchliwe. Problemy powoduje też śluz, którego warstwa jest zbyt gruba albo ma niewłaściwe pH (kwaśne). 

 

Na czym polega test PCT

Występujący w szyjce macicy śluz jest na tyle gęsty, aby stworzyć drogom rodnym skuteczną ochronę przed infekcjami. W prawidłowej sytuacji, podczas owulacji śluz staje się bardziej wodnisty, co umożliwia plemnikom podróż do komórki jajowej. Test PCT pozwala ocenić, czy występują w nim przeciwciała zabójcze dla plemników. A ocenie podlegają następujące parametry śluzu:

  • ilość,
  • konsystencja,
  • przejrzystość,
  • barwa,
  • lepkość i ciągliwość.

Ponieważ badanie wykonuje się po stosunku, jest możliwa także weryfikacja, czy w śluzie znajdują się żywe, ruchliwe plemniki, zdolne do zapłodnienia komórki jajowej.

Jeżeli chodzi o sam przebieg badania, bardzo przypomina on pobranie wymazu cytologicznego. Procedura jest jednak poprzedzona serią badań, do których należą:

  • pomiary temperatury ciała,
  • testy owulacyjne,
  • mierzenie luteinizacji hormonów - LH lub monitoring cyklu,

a to wszystko po to, aby móc dokładnie określić czas wystąpienia owulacji.

Kobieta powinna zgłosić się do lekarza w ciągu 2 do 12 godzin po współżyciu, najlepiej w dniu owulacji lub po prostu w okresie okołoowulacyjnym. Wówczas pobierana jest próbka śluzu, którą następnie poddaję się laboratoryjnej analizie, pozwalającej na ocenę ruchliwość i ilość plemników. Badanie jest zupełnie bezbolesne, a jego wynik otrzymuje się zazwyczaj w ciągu 1-2 dni.

 


Wyniki testu PCT

Wynik testu PCT może być dodatni lub ujemny.

Wynik dodatki oznacza, że w pobranym śluzie występują żywe i ruchome plemniki. Badanie powinno wykazać obecność przynajmniej 6* aktywnie poruszających się plemników w pobranej do badania próbce (w 400-krotnym powiększeniu).

O wyniku ujemnym (negatywnym) mówimy wówczas, gdy w śluzie nie stwierdzi się plemników, jest ich zbyt mało lub w ogóle się one nie poruszają.

W razie ujemnego wyniku można podejrzewać nieprawidłowości nasienia lub inną przyczynę niepłodności np. skierowane przeciwko plemnikom partnera przeciwciała zawarte w śluzie czy bakterie: chlamydia, mykoplazma i uroplazma.

Koszt takiego badania, w zależności od miejsca wykonania, może wynosić około 70-80 zł. Dobrze, gdy test PCT poprzedza badanie nasienia.

UWAGA: jeśli czeka Cię to badanie, pamiętaj, aby przed badaniem zachować przynajmniej dwudniową abstynencję seksualną, by podczas seksu nie używać lubrykatów ani innych środków, które mogą wpływać na wyniki testu, a po stosunku nie podmywać się ani nie używać płynu do higieny intymnej!

 

* Normy w różnych laboratoriach mogą nieznacznie różnić się między sobą.

 

Autor: Katarzyna Moryc

 

Zdjęcie: pixabay.com

Komentarze
11-05-2018
Ocena:
Takie badanie jest darmowe, czy wchodzie w gre tylko wizyta prywatna u ginekologa?
Płodność mężczyzny

Płodność mężczyzny. Jak poprawić jakość nasienia?

2021-12-02
Według ogólnych statystyk aż jedna na pięć par ma trudności z poczęciem dziecka. Ich podłożem nierzadko jest niska jakość nasienia, którą na szczęście dość łatwo można nieco podnieść. Sprawdź, jak zwiększyć płodność u mężczyzny poprzez zmianę stylu życia, ale bez ogromnych wyrzeczeń.
dieta na płodność

Dieta na płodność. Jakie witaminy?

2021-11-04
Nie od dziś wiadomo, że to, co jemy, ma ogromny wpływ na nasz organizm – w tym także na płodność. Jeśli więc od dłuższego czasu starasz się o dziecko i działania te nie przynoszą spodziewanych efektów, pomyśl o zmianie sposobu odżywiania. Wyjaśniamy, jak wygląda dieta płodności i które witaminy zwiększają prawdopodobieństwo zapłodnienia.
normy-nasienia-550x350

Normy prawidłowego nasienia

2021-03-20
Jeśli staracie się więcej niż rok o ciążę, warto przeprowadzić badania u obojga partnerów. Jednym z podstawowych jest badanie nasienia. Sprawdź, jakie są prawidłowe normy.
Kiedy starasz się o dziecko dłużej niż pół roku, zacznij od

Monitoring owulacji

2021-03-01
Starasz się o potomstwo i nadal na teście widzisz jedną kreskę? Zbadaj się! Zacznij od monitoringu owulacji, który sprawdzi czy masz w ogóle szansę zajść w ciążę w cyklu menstruacyjnym.
Laparoskopia nazywana jest chirurgią przyszłości - można nią

Laparoskopia i jej zastosowanie w ginekologii - Dzidziusiowo.pl

2017-12-27
Jeszcze do niedawna jedynym sposobem by dokładnie obejrzeć narządy rodne kobiety i móc zdiagnozować ewentualne nieprawidłowości czy nawet je skorygować, było pr...
inseminacja, zapłodnienie, ciąża

Inseminacja - Dzidziusiowo.pl

2017-08-21
Inseminacja jest najprostszą metodą rozrodu wspomaganego. Polega na podaniu do jamy macicy specjalnie przygotowanego nasienia partnera, a w przypadku gdy w jego...
mięśniaki macicy, choroby macicy, macica

Mięśniaki macicy - Dzidziusiowo.pl

2017-08-03
Mięśniaki macicy są dość popularnym schorzeniem i dotyczą około 20% kobiet. Najczęściej ujawniają się dopiero po 30., a nawet 40. roku życia. U kobiet decydując...