Kalkulator dni płodnych i kalendarz owulacji

Data pierwszego dnia ostatniej miesiączki:
Średnia długość cyklu:

Obliczanie dni płodnych

Zajście w upragnioną ciążę nie zawsze jest łatwe. Pary starają się o dziecko kilka miesięcy, regularnie współżyją, a na teście nie widać upragnionych dwóch kresek. W takim wypadku warto nauczyć się obliczać dni płodne. Dzięki temu będzie można poznać dni, w którym istnieje największa szansa na poczęcie. Dni płodne przypadają w okresie owulacji, która występuje średni 14 dni przed rozpoczęciem miesiączki.

Aby nauczyć się obliczać dni płodne, należy obserwować swój organizm i zapisywać, kiedy wypada krwawienie. W czasie owulacji można również zauważyć pewne symptomy, które świadczą, że zajście w ciąże jest bardzo prawdopodobne. U kobiet zmienia się konsytuacja śluzu, który staje się rzadki i przejrzysty, występuje podwyższona temperatura ciała, wzdęcia, lekki klucie w brzuchu. Pary, które starają się o dziecko, powinny współżyć w czasie owulacji oraz kilka dni przed i kilka dni po jajeczkowaniu. Skutecznym sposobem, ułatwiającym obliczanie dni płodnych jest zastosowanie kalkulatora dni płodnych. Wystarczy podać datę ostatniej miesiączki oraz przeciętną długość cyklu, a program wskaże dni, kiedy zajście w ciąże jest najbardziej prawdopodobne.

Kalendarz dni płodnych

Po co korzystać z kalendarza dni płodnych? Zwykle robi się z dwóch powodów: albo po to, aby zajść w ciążę, albo po to, by ciąży uniknąć. Jak wiadomo, kobiece ciało funkcjonuje według cyklu menstruacyjnego, który decyduje o jej płodności.

Za pierwszy dzień cyklu uznaje się dzień, w którym rozpoczyna się miesiączki, który może wynosić od 26 do 35 dni, okres dni płodnych może występować w różnych momentach. Ogólnie przyjmuje się, że owulacja występuje w środku cyklu. Czyli w "standardowym", 28-dniowym cyklu do uwolnienia jajeczka powinno dojść 14 dni po rozpoczęciu miesiączki. Ostatni dzień cyklu to dzień przed kolejną menstruacją.

Ponieważ jajeczko jest zdolne do zapłodnienia tylko przez 24 godziny, plemniki, które dostaną się do dróg rodnych kobiety jeszcze przed okresem płodności, mogą przetrwać nawet do 5 dniu. Stąd za płodne przyjmuje się 5-7 dni przed owulacją i 2-3 po owulacji. Dzięki kalkulatorom dni płodnych można łatwo sprawdzić, czy w danym dniu prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest duże czy małe.

Kalkulator dni płodnych to szybki sposób na sprawdzenie aktualnego dnia cyklu i obliczanie dni płodnych. Dzięki niemu bez konieczności dokonywania obliczeń dowiesz się kiedy masz dni płodne, kiedy powinna pojawić się owulacja i największa szansa na zajście w ciążę. Kalendarz dni płodnych wskaże Ci również kiedy będziesz miała dni niepłodne i możesz kochać się bezpiecznie. Jeśli chcesz, otrzymany wynik możesz zapisać do pliku pdf i wydrukować.

Jak obliczyć dni płodne?

Kalkulator owulacji zakłada, że owulacja pojawia się około 14 dnia przed pojawieniem się menstruacji, a uwolniona z jajnika komórka jajowa żyje dobę i w tym czasie jest gotowa do zapłodnienia. Wynik obliczeń kalkulatora dni płodnych nie daje 100% pewności, gdyż długość cyklu menstruacyjnego i jego przebieg może być różny u każdej kobiety.

Kiedy wpiszemy datę pierwszego dnia miesiączki oraz średnią długość cyklu, z dużym prawdopodobieństwem możemy określić, czy dany dzień jest płodny czy nie. Warto jednak pamiętać, że kalendarz dni płodnych nie jest wystarczającym zabezpieczeniem przed zajściem w ciążę i warto zastanowić się nad dodatkową metodą antykoncepcji.

Planowanie rodziny

Kalendarz dni płodnych i niepłodnych nie powinien być traktowany jako metoda antykoncepcyjna. Kalkulator jest stosowany raczej jako narzędzie pomocne przy planowaniu rodziny. Aby zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, oprócz kalkulatora dni płodnych, wskazana jest obserwacja organizmu w okresie dłuższym niż jeden cykl menstruacyjny. Kalendarz płodności sprawdza się najlepiej u kobiet o regularnych cyklach. W przypadku par starających się o dziecko, lekarze radzą uprawiać seks w dni płodne.

Jeśli z powodu nieregularnych cykli, trudno jest wyznaczyć dni płodne, warto spróbować testów owulacyjnych. Są to testy, którymi bada się mocz od początku cyklu, a które są w stanie przewidzieć, że w ciągu najbliższych 48 godzin dojdzie do owulacji. Badają one zawartość hormonów w moczu. Dopiero po około roku bezowocnych starań zaleca się konsultację lekarską i diagnostykę w kierunku bezpłodności.

 

Przeczytaj również:

Kiedy kobieta jest płodna >>>

Testy owulacyjne >>>