Kiedy kobieta jest płodna?

Data:

Kobieta jest płodna mniej więcej od 13 do 50 roku życia. W tym czasie przez kilka dni w miesiącu uwalniana przez jej jajniki komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia. Oznacza to, że kobieta jest płodna (przy założeniu, że średnia długość życia Polki wynosi 82 lata), przez około 12% swojego życia. Z jakich faz składa się cykl miesiączkowy? I jak rozpoznać dni płodne?

 

Dni płodne to okres, w którym możesz zajść w ciążę.

 

Fazy cyklu miesiączkowego

Cykl miesiączkowy rozpoczyna się pierwszego dnia menstruacji i trwa do ostatniego dnia przed kolejnym krwawieniem. Możemy go podzielić na trzy zasadnicze etapy:

  • miesiączka - długość tej fazy bywa zmienna. Przy bardzo krótkich cyklach, wzrost komórki jajowej rozpoczyna się tak wcześnie, że dni płodne mogą pojawić się już pod koniec menstruacji. U kobiet z normalnymi, mniej więcej 28-dniowymi cyklami miesiączkowymi, czas miesiączki to okres niepłodny.
  • niepłodność - okres ten jest stały i trwa zazwyczaj 14 dni, czyli od momentu obumarcia komórki jajowej, do kolejnej miesiączki.
  • płodność - gdy komórka jajowa dojrzeje i uwolni się z jajnika, kobieta jest płodna. Jajeczko żyje do 24 godzin, natomiast plemniki nawet do 4 dni. W związku z tym już od czwartego dnia przed owulacją mówimy o okresie płodnym. To daje około 8 dni płodnych w miesiącu.

 

Kalendarz dni płodnych - kiedy przypada owulacja?

 

Jak obliczyć dni płodne?

Aby obliczyć, na jaki dzień przypada owulacja, czyli szczyt płodności, od pierwszego dnia przewidywanej miesiączki odejmujemy 15 dni.

  • Przykład: Kolejna miesiączka powinna rozpocząć się 25 maja. Od 25 maja odejmujemy 15 dni, czyli 10 maja powinna pojawić się owulacja. Ze względu na to, że plemniki żyją nawet 4 dni, a komórka jajowa do 24 godzin, do zapłodnienia może dojść od 6 do 14 maja.

 

Oczywiście należy pamiętać, że są to tylko orientacyjne wyliczenia. Nie da się bowiem w 100% przewidzieć daty wystąpienia miesiączki. Wystarczy chwila stresu, zmiana klimatu, zmęczenie, czy choroba, aby krwawienie a w wyniku tego dni płodne, uległy przesunięciu.

 

 

Jak rozpoznać kiedy kobieta ma fazę płodną?

W ustaleniu momentu jajeczkowania pomocne może być mierzenie temperatury ciała w cyklu miesiączkowym. Zaraz po jajeczkowaniu temperatura ciała wzrasta o minimum 0,2 stopnia Celsjusza i na podwyższonym poziomie pozostaje przez około 10-16 dni. Jeśli zauważysz nagły skok temperatury w połowie cyklu, prawdopodobnie zaczynają się Twoje dni płodne. Warto w tym momencie obserwować śluz.

Po skończonej miesiączce szyjka macicy jest zaczopowana gęstym, śluzowym korkiem. Gdy komórka jajowa zaczyna dojrzewać, pojawia się śluz. Początkowo jest mętny, ale stopniowo staje się przejrzysty, bardziej rozciągliwy, obfity i śliski. Wtedy kobieta wyraźnie odczuwa „mokrość”. Gdy pojawiają się dni płodne, śluz wygląda nieco jak białko jaja kurzego.

Od chwili pojawienia się śluzu do momentu, w którym przypomina on surowe białko, mija około 6 dni. Wówczas następuje jajeczkowanie, podczas którego uwolniona komórka jajowa przedostaje się do jajowodu. Gdy spotka się z plemnikiem, dojdzie do zapłodnienia. Śluz jest niezbędny to transportu i utrzymania przy życiu plemników. Dzięki niemu mogą one żyć nawet do 5 dni. Bez niego giną po około 3 godzinach. Po jajeczkowaniu szyjka macicy znowu zostaje zamknięta przez czop gęstego śluzu.

 

Co to wszystko oznacza? Jeśli planujecie ciążę, kochacie się bez zabezpieczenia średnio 2 do 4 razy w tygodniu, pilnujecie dni płodnych i celujecie w moment owulacji, powinnyście się doczekać dziecka już w pierwszym roku starań. Jeśli jednak nie uda się zajść w ciążę, warto sprawdzić dlaczego - będzie Was czekała wizyta u ginekologa i szereg szczegółowych badań.

 

Najłatwiej skorzystać z naszego Kalkulatora Dni Płodnych

 

Zdjęcie: Fotolia by © Yuri Arcurs All rights reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
30-3-2020
Ocena:
Wiele ciekawych produktów i artykułów na temat wyznaczania dni płodnych można znależć na stronie Naturalna Płodność
4-3-2020
Ocena:
gorąco polecam komputer cyklu cyclotest myway świetnie wylicza dni płodne i niepłodne u mnie się sprawdza.
30-1-2020
Ocena:
Ja nigdy do końca nie byłam pewna co do tych dni płodnych. Teraz codziennie rano po obudzeniu mierzę sobie temperaturę. Na początku zapisywałam na karteczce, ale później kupiłam cyclotest myway i teraz tam automatycznie po badaniu robi się zapis.
27-7-2019
Ocena:
Skoro komorka jajowa obumiera w 24h od owulacji, to jakim cudem kobieta jest plodna jeszcze przez 2 dni po tych 24 godzinach?
14-5-2019
Ocena:
Dziwne to jest... Miałam miesiączkę 02.04.2019r skończyła mi się 09.04.2019r współżylam 11.04.2019r i co? Według tego byłam 4dni przed owulacja to powinnam być w ciąży a dalej nic. Druga miesiączka 28.04.2019 skończyła się 04.05.2019 a 10.05 współżylam. Wedlug tego owulacja jest 14.05.19 a dni płodne od 10.05... Ciekawe czy coś z tego będzie. Dziś mamy 14.05.19.
10-3-2019
Ocena:
Dziewczyny pomóżcie dostałam okres 3.03.2019 skończył mi się 8.03.2019 mój cykl to 28.PROSZĘ napiszcie mi kiedy mogę starać się o dziecko.
2-1-2019
Ocena:
Mój przyjaciel i ja staramy się o dziecko już ponad siedem lat, mieliśmy płodności klinice w ciągu wielu lat, zanim ktoś powiedział mi, aby skontaktować się z rzucającego to zaklęcie, który jest tak potężny, nazywa Agbazara świątynia dla niego, aby mi pomóc zajść w ciążę,i cieszę się, że zwróciliśmy się do lekarza AGBAZARA, bo jej ciąża zaklęcie umieścić nas w spokoju, i szczerze wierzę mu, uprawnienia i bardzo pomógł nam również, jestem wdzięczny za wszystko, co zrobił. skontaktuj się z nim przez e-mail: ( a g b a z a r a @ g m a i l . c o m ) lub WHATSAPP; ( +234 810 410 2662 ) jeśli próbujesz dostać się do dziecka, ma uprawnienia, aby to zrobić.
5-10-2018
Ocena:
witam kiedy bede wiedziec kiedy sa dni plodne jesli poprzedni okres mialam 18.08.2018do 23.08. a teraz nie dawno skonczyl mi sie ostatni ktory byl 25.09.18 do 29.09.18 ?? wiem ze glupie pytanie ale po gupilam sie prosze o pomoc
22-8-2017
Ocena:
Super wygodnym sposobem żeby określić płodność jest test śliny na Ovu Control. Nie trzeba się krygować, takie badanie można zrobić w zasadzie wszędzie, nie trzeba gdzieś uciekać do łazienki itp.
25-7-2017
Ocena:
Jak ktoś chce zajść w ciążę to polecałabym przede wszystkim sprawdzać sobie dni płodne. Bez tego ani rusz. Ja jak zaczęłam wyznaczać sobie płodność to już w ciągu 3 miesięcy w ciążę zaszłam. Do takiego sprawdzania płodności dobrze się sprawdzi choćby Ovu Control. Jest dyskretny, wygląda jak szminka, także zrobienie testu jest możliwe w zasadzie zawsze i wszędzie, nie trzeba szukać specjalne toalety, czy jakiegoś innego szczególnie intymnego miejsca.
14-6-2017
Ocena:
Moim odkryciem ostatnich tygodni jest Ovu Control. Małe, poręczne urządzenie żeby sprawdzić płodność. Dobra metoda koncepcji, a akurat tych brakuje. Jest duży nacisk na skuteczne metody antykoncepcji a niestety o parach które chcą mieć dziecko już tak producenci nie myślą...Szczególnie jest to dziwne, że w dzisiejszych czasach coraz więcej par ma właśnie ten problem, że nie może zajść w ciążę.
25-7-2016
Ocena:
świetnym sposobem na obliczanie dni płodnych jest ovufriend. nigdy nie zdawałam sobie sprawy, że z obserwacji cyklu można się tyle dowiedzieć o swojej płodności
29-4-2016
Ocena:
Pani Katarzyno, tak na przyszłość, śliski a nie ślizgi !!!! Aż razi po oczach!!!
21-6-2015
Ocena:
Tak, jednak z tych 35 lat kobieta nie jest płodna non stop. Autorka mówi o 5-7 dniach w cyklu, co daje 65 dni w roku (17-18%). Natomiast w ciągu całego życia % jest jeszcze mniejszy, skoro w wieku dziecięcym i po 50 jest niepłodna w ogóle.
21-6-2015
Ocena:
W/G neewseek'a polki żyją średnio 81 lat.Bezpiecznie zakładając, że od 15 do 50 roku życia kobieta jest płodna:50-15 = 35 lat kobieta jest płodna 35/81*100 ~43,2%.
21-6-2015
Ocena:
Mi wychodzi 7-8% w zależności od przyjęcia danych, ale na pewno nie 40.