Kobieta jest płodna mniej więcej od 13 do 50 roku życia. W tym czasie przez kilka dni w miesiącu uwalniana przez jej jajniki komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia. Oznacza to, że kobieta jest płodna (przy założeniu, że średnia długość życia Polki wynosi 82 lata), przez około 12% swojego życia. Z jakich faz składa się cykl miesiączkowy? I jak rozpoznać dni płodne?
Cykl miesiączkowy rozpoczyna się pierwszego dnia menstruacji i trwa do ostatniego dnia przed kolejnym krwawieniem. Możemy go podzielić na trzy zasadnicze etapy:
Aby obliczyć, na jaki dzień przypada owulacja, czyli szczyt płodności, od pierwszego dnia przewidywanej miesiączki odejmujemy 15 dni.
Oczywiście należy pamiętać, że są to tylko orientacyjne wyliczenia. Nie da się bowiem w 100% przewidzieć daty wystąpienia miesiączki. Wystarczy chwila stresu, zmiana klimatu, zmęczenie, czy choroba, aby krwawienie a w wyniku tego dni płodne, uległy przesunięciu.
W ustaleniu momentu jajeczkowania pomocne może być mierzenie temperatury ciała w cyklu miesiączkowym. Zaraz po jajeczkowaniu temperatura ciała wzrasta o minimum 0,2 stopnia Celsjusza i na podwyższonym poziomie pozostaje przez około 10-16 dni. Jeśli zauważysz nagły skok temperatury w połowie cyklu, prawdopodobnie zaczynają się Twoje dni płodne. Warto w tym momencie obserwować śluz.
Po skończonej miesiączce szyjka macicy jest zaczopowana gęstym, śluzowym korkiem. Gdy komórka jajowa zaczyna dojrzewać, pojawia się śluz. Początkowo jest mętny, ale stopniowo staje się przejrzysty, bardziej rozciągliwy, obfity i śliski. Wtedy kobieta wyraźnie odczuwa „mokrość”. Gdy pojawiają się dni płodne, śluz wygląda nieco jak białko jaja kurzego.
Od chwili pojawienia się śluzu do momentu, w którym przypomina on surowe białko, mija około 6 dni. Wówczas następuje jajeczkowanie, podczas którego uwolniona komórka jajowa przedostaje się do jajowodu. Gdy spotka się z plemnikiem, dojdzie do zapłodnienia. Śluz jest niezbędny to transportu i utrzymania przy życiu plemników. Dzięki niemu mogą one żyć nawet do 5 dni. Bez niego giną po około 3 godzinach. Po jajeczkowaniu szyjka macicy znowu zostaje zamknięta przez czop gęstego śluzu.
Co to wszystko oznacza? Jeśli planujecie ciążę, kochacie się bez zabezpieczenia średnio 2 do 4 razy w tygodniu, pilnujecie dni płodnych i celujecie w moment owulacji, powinnyście się doczekać dziecka już w pierwszym roku starań. Jeśli jednak nie uda się zajść w ciążę, warto sprawdzić dlaczego będzie Was czekała wizyta u ginekologa i szereg szczegółowych badań.
Najłatwiej skorzystać z naszego Kalkulatora Dni Płodnych
Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl