Data modyfikacji:

Jak odróżnić brzuch ciążowy od tłuszczu?

Zastanawiasz się, jak odróżnić brzuch ciążowy od tłuszczu, żeby nie popełnić faux pas podczas ustępowania komuś miejsca w autobusie? A może chcesz wiedzieć, czy twój brzuch już staje się ciążowy, czy może jednak widzisz jedynie tłuszcz? W tym artykule znajdziesz wiele przydatnych informacji na te tematy.
jak odroznic brzuch ciazowy od tluszczu

Jak odróżnić brzuch ciążowy od tłuszczu u obcej kobiety?

Obecnie bardzo dużo mówi się o tym, że warto okazywać przyszłym mamom życzliwość, np. poprzez ustępowanie im miejsca w zatłoczonym autobusie. Problem polega na tym, że nie każda kobieta z wyraźnym brzuchem to ciężarna – u niektórych jest to po prostu nadmiar tkanki tłuszczowej. Ustąpienie miejsca w takiej sytuacji stanowi duże faux pas, a samej kobiecie może sprawić dużo przykrości. Naturalne jest zatem, że tak wielu z nas zadaje sobie pytanie: jak odróżnić brzuch ciążowy od tłuszczu u obcej nam osoby?

Oczywiście nie istnieją żadne sposoby na stuprocentowe odróżnienie kobiety ciężarnej od tej z nadwagą. Warto jednak wiedzieć, że:

 • brzuch ciążowy jest bardzo zwarty i wysunięty ku przodowi, w przeciwieństwie do brzucha tłuszczowego – ten się bardziej „rozlewa”,
 • jeśli dana kobieta ma szczupłe ręce i nogi, a duży jedynie brzuch, to najpewniej jest w ciąży,
 • przyszłe mamy, które pragną usiąść, często zwracają uwagę na swój stan – np. układając rękę na swoim brzuchu lub głaszcząc go; to charakterystyczny gest, którego używają w zasadzie jedynie kobiety w ciąży.

Pamiętaj też, że możesz po prostu zaryzykować, oceniając potencjalne korzyści. Uniknięcie upadku przez ciężarną jest ważniejsze niż zawstydzenie kobiety, która nie jest w ciąży. Choć oczywiście ostateczna decyzja należy w takich sytuacjach tylko do ciebie.

Brzuch ciążowy a tłuszcz, czyli kiedy zwiększa się brzuch w ciąży?

A może zadając pytanie, jak rozpoznać brzuch ciążowy, nie chodzi ci o osoby obce, a o ciebie? To naturalne – wiele przyszłych mam, zwłaszcza na początku ciąży, zastanawia się, czy to, co widzą, to „już” ciąża czy może jednak jest to zwykły tłuszczyk albo efekt wzdęć.

Na początek musisz wiedzieć, że to, jak szybko pojawi się u danej kobiety brzuch ciążowy, zależy od wielu czynników. Najważniejszy to oczywiście budowa ciała ciężarnej. U kobiet szczupłych i drobnych brzuch ciążowy jest widoczny bardzo szybko – nawet już w 12. tygodniu. Nieco później charakterystyczne zaokrąglenia widoczne są u kobiet z nadwagą, a najpóźniej u pań z otyłością. U tych ostatnich zdarza się, że ciąża pozostaje niezauważona przez otoczenie nawet do 6.-7. miesiąca.

Na czas „wyłaniania się” brzucha wpływ mają też takie czynniki jak:

 • Aktywność danej kobiety

  Kobiety, które na co dzień są bardzo aktywne i uprawiają sport, zazwyczaj dłużej czekają na pojawienie się ciążowego brzuszka. Wynika to z faktu, że twarde, mocne mięśnie brzucha niejako „przytrzymują” macicę.

 • Położenie macicy

  Jeśli jesteś już np. w 13. tygodniu ciąży i dalej nie wiesz, czy to, co widzisz, to brzuch ciążowy czy tłuszcz, to być może dzieje się tak, ponieważ masz tyłozgięcie macicy. W takim przypadku organ ten jest trochę mocniej (niż u pozostałych kobiet) wygięty w stronę kręgosłupa, dlatego też brzuszek jest widoczny później.

 • Liczba dzieci

  Pytania, jak odróżnić brzuch ciążowy od tłuszczu, raczej nie zadają sobie kobiety, które noszą bliźnięta czy nawet trojaczki. W ich przypadku brzuszek zaczyna być widoczny bardzo szybko i osiąga spore rozmiary. Przyszłe mamy, które noszą w brzuchu jedno dziecko, muszą na to poczekać nieco dłużej.

 • Liczba przebytych ciąż

  Brzuszek ciążowy jest zazwyczaj szybciej widoczny u kobiet, które urodziły już co najmniej jedno dziecko.

  Warto też dodać, że choć na początku brzuch rośnie dość powoli, po upływie drugiego trymestru dzieje się to już znacznie szybciej. Po kilku tygodniach od jego rozpoczęcia się zazwyczaj nikt nie ma wątpliwości, że dana kobieta spodziewa się dziecka.

Jak odróżnić brzuch ciążowy od tłuszczu?

Załóżmy, że jesteś w 12.-13. tygodniu ciąży i nie wiesz, czy to, co widzisz, to brzuch ciążowy czy tłuszcz. Jak to sprawdzić?

Zasadniczo już sam fakt, że obwód twojego brzucha się powiększył, świadczy o tym, że macica rośnie – co oznacza, że to, co widzisz, to ciąża. Musisz jednak mieć świadomość, że macica jest dość głęboko położna w jamie brzusznej. Oznacza to, że z początku, choć rośnie, ty możesz jej nie wyczuwać.

Z czasem, kiedy macica jeszcze bardziej się zwiększy, będziesz mogła już ją wyczuć. Precyzując, kiedy przyciśniesz palce do swojego brzuszka, poczujesz w jego środku jędrny, dość twardy, obły kształt. Z czasem macica zacznie przepychać narządy wewnętrzne, a twój brzuch stanie się bardziej napięty i twardszy. Duży brzuch ciążowy w dotyku jest twardy, ale nie twardy jak kamień – po prostu stawia opór pod naciskiem palców.

Brzuch ciążowy a ubrania ciążowe – kiedy należy zacząć je nosić?

Wiesz już, jak odróżnić brzuch ciążowy od tłuszczu. Pozostaje pytanie, kiedy należy ten ciążowy brzuszek odziewać w specjalne ubrania?

Część kobiet, zwłaszcza będących w pierwszej ciąży, najchętniej zaczęłaby nosić ubrania ciążowe już w pierwszym trymestrze jej trwania. Oczywiście nie ma takiej potrzeby.

Odpowiedni moment na noszenie ciążowych ubrań nadchodzi wtedy, kiedy przyszła mama zaczyna odczuwać dyskomfort, nosząc zwykłe spodnie – oznacza to, że brzuch prawdopodobnie jest już zbyt mocno uciskany. Drugą rzeczą, która powinna skłonić przyszłą mamę do zakupu nowych ubrań, jest oczywiście trudność z dopięciem tych aktualnie noszonych. Na szczęście obecnie producenci oferują ciężarnym tysiące różnych ubrań w korzystnych cenach. Bez trudu znajdziesz je między innymi na Ceneo.pl.

Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.