Data publikacji:

Urlop ojcowski - wymiar i formalności

Autor: Katarzyna Moryc

Mamusie mają urlop macierzyński, a tatusiowie ojcowski. Dzięki niemu, także ojciec może spędzić czas ze swoim dzieckiem i stawić czoła wyzwaniom jakie stawia opieka nad maleństwem. Sprawdź jaki jest wymiar tego urlopu, komu przysługuje i czy w 2018 tatusiów czekają w tej kwestii jakieś zmiany.

 

tacierzyński, ojciec opiekujący się dzieckiem, ojciec trzyma

 

Przepisy dotyczące urlopu ojcowskiego zapisane są w Kodeksie Pracy. Znajdziesz tam opisane wymagania formalne jakie tata dziecka musi spełnić, aby z urlopu skorzystać. 

 

Wymiar urlopu ojcowskiego

Urlop ten przysługuje ojcu, który jest zatrudniony na umowę o pracę. Zgodnie z artykułem 182 Kodeksu Pracy, taki tata może skorzystać z urlopu w wymiarze 2 tygodni. Ale uwaga: może to zrobić nie dłużej niż do ukończenia przez malucha 24 miesiąca życia, albo po upływie 24 miesięcy od daty uprawomocnienia się postanowienia o przysposobieniu dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez nie 7 roku życia. Wyjątek stanowią dzieci, dla których została podjęta decyzja o odroczeniu obowiązku szkolnego – wówczas jest to nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 10 roku życia.

Co ważne, w przeciwieństwie do mam, u których ilość dzieci urodzonych podczas jednego porodu wpływa na długość urlopu, dla tatusiów to niezmiennie 2 tygodnie.

Pamiętaj: urlop ojcowski nie powoduje obniżenia wymiaru urlopu wychowawczego!

 

Sposoby korzystania z urlopu

Urlop ojcowski może być przez ojca wykorzystany na 2 sposoby:

  • jednorazowo w całości
  • w nie więcej niż dwóch częściach, zakładając, że żadna z nich nie jest krótsza niż tydzień.

 

Urlop ojcowski, czy tacierzyński?

Warto wiedzieć, że urlop ojcowski i tacierzyński to dwa różne pojęcia i nie należy ich ze sobą mylić. To co je łączy, to fakt, że przysługują ojcu, który chce sprawować opiekę nad dzieckiem. Czym się w takim razie różnią? Urlop tacierzyński zależy od matki i tego, czy wróci do pracy, rezygnując z części urlopu macierzyńskiego, a ojcowski udzielany jest niezależnie od urlopu macierzyńskiego. 

 

Urlop ojcowski - formalności

Urlop ojcowski udzielany jest przez pracodawcę na pisemny wniosek, który należy złożyć najpóźniej 7 przed rozpoczęciem korzystania z urlopu! Taki wniosek powinien zawierać imię i nazwisko pracownika, a także okres na jaki ma zostać udzielony urlop (lub jego część).  Do wniosku należy dołączyć, następujące dokumenty:

  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (albo dzieci), ewentualnie zagraniczny akt urodzenia dziecka,
  • jeśli mamy do czynienia z dzieckiem przysposobionym - kopia prawomocnego postanowienia sądu o przysposobieniu dziecka,
  • oświadczenie pracującego ojca wychowującego dziecko, czy korzystał już z urlopu lub jego jednej z jego części,
  • w przypadku dziecka z odroczeniem obowiązku szkolnego - kopia prawomocnej decyzji o odroczeniu obowiązku szkolnego.

Ojciec dziecka, który jest ubezpieczonym innym niż pracownik o zasiłek ojcowski musi wystąpić do ZUS-u.

 

Wynagrodzenie za urlop ojcowski

Ten rodzaj urlopu jest odpłatny w 100%, co oznacza, że korzystający z niego tatusiowie otrzymają za jego czas wynagrodzenie równe temu, jakie przysługuje im za wykonywanie normalnej pracy.  

 

Tata przedsiębiorca

A co z ojcami prowadzącymi własną działalność gospodarczą? Spokojnie, im także przysługuje prawo do urlopu ojcowskiego. Co ważne, nie ma znaczenia, czy ojciec jest z matką dziecka w związku małżeńskim, ważne jednak by opłacał składkę chorobową. 

 

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, podstawę prawną znajdziesz w Ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r., w Kodeksie Pracy oraz w Rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2015 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków. Pamiętaj także, że urlopy macierzyński ojcowski to nie jedyne urlopy przysługujące rodzicom.

 

Zdjęcie: pexels.com


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

co po urlopie macierzyńskim

Co po urlopie macierzyńskim? Ile trwa? Przepisy

2021-11-03
Twój urlop macierzyński powoli dobiega końca i nie wiesz, co dalej? W podobnej sytuacji co roku są tysiące kobiet. Sprawdź, jakie masz możliwości i czy jest możliwe przedłużenie urlopu macierzyńskiego.
kobieta w ciąży

Prawa kobiet w ciąży. Jakie prawa ma kobieta w ciąży?

2021-05-17
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. To piękne, a zarazem trudne miesiące, ponieważ przyszła mama czeka z niecierpliwością na mające przyjść na świat maleństwo, a w jej organizmie zachodzi szereg zmian fizjologicznych. Samopoczucie w tym okresie bywa zmienne, kobiety często czują się zmęczone, obolałe, bez energii. Panie spodziewające się dziecka powinny być traktowane szczególnie w każdej sferze życia. Każda przyszła mama powinna poznać prawa kobiet w ciąży i domagać się ich przestrzegania.
dziecko

Urlop macierzyński – ile trwa, jakie dokumenty i jakie zasady?

2021-04-29
Urlop macierzyński przysługuje wszystkim kobietom, które urodziły dziecko i są zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Czas trwania urlopu jest zależny od liczby urodzonych dzieci oraz kilku innych czynników. Na jakich zasadach pracodawca udziela urlopu macierzyńskiego? Jakie dokumenty powinna przygotować kobieta?
jak zameldować noworodka

Zameldowanie noworodka

2021-03-10
Jak zameldować noworodka? Wystarczy tylko jedna wizyta w urzędzie . Sprawdź, jak to zrobić.
miejskie programy dofinansowania in-vitro

Dofinansowanie do in-vitro - kto może na nie liczyć

2019-10-24
Kto może liczyć na dofinansowanie do procedury in-vitro? Niektóre miasta mają takie programy. Dziś radzimy, dokąd udać się po pomoc w kwestii dofinansowania na ...
zasiłek macierzyński, rodzice z dzieckiem

Zasiłek macierzyński - czym różni się od urlopu macierzyńskiego? - Dzidziusiowo.pl

2017-10-31
Urlop macierzyński, czy zasiłek macierzyński? A może to dwie zupełnie różne rzeczy? No właśnie, okazuje się, że niektórzy mylą urlop macierzyński, który jest pr...
rodzice z dzieckiem w łóżku, urlop rodzicielski, rodzaje url

Jakie urlopy przysługują rodzicom w 2017 roku? - Dzidziusiowo.pl

2017-10-22
Urlop macierzyński, wychowawczy, a może rodzicielski? Jakie są rodzaje urlopów przysługujących rodzicom? Czym poszczególne urlopy się od siebie różnią? Komu prz...