Data publikacji:

Wyprawka do szpitala – jak ją przygotować?

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Wyprawka do szpitala powinna zawierać niezbędne rzeczy dla nas, jak i dla nowo narodzonego dziecka. Warto już zawczasu przygotować sobie torbę, która będzie gotowa do zabrania w przypadku nagłej akcji porodowej. Co koniecznie powinno znaleźć się w środku, a co warto sobie odpuścić?

 

wyprawka do szpitala

Przygotowana wyprawka to spokojna głowa

Zostawianie pakowania wyprawki na ostatni moment nigdy nie jest najlepszym pomysłem. W końcu zawsze musimy mieć na uwadze, że akcja porodowa może rozpocząć się w każdej chwili. Nawet na tydzień lub dwa przed planowanym terminem. Dlatego warto mieć przygotowaną torbę już w okolicach 36 tygodnia ciąży.

Jeśli zawczasu pomyślimy o tym, będziemy miały o wiele spokojniejszą głową. Spakowanie najpilniejszych rzeczy do szpitala przygotuje nas mentalnie do porodu. Pamiętajmy bowiem, że kiedy zacznie się akcja porodowa, możemy stracić zupełnie głowę, przez co jest ryzyko, że nie weźmiemy ze sobą ważnych rzeczy. O czym warto przede wszystkim pamiętać?

Niezbędne rzeczy dla przyszłej mamy

Kobieta po porodzie naturalnym spędza w szpitalu około dwóch dób, zaś po cesarskim cięciu – około czterech. Wszystko oczywiście zależy od jej stanu zdrowia, jak i dziecka. Dlatego warto na wszelki wypadek przygotować rzeczy na parę dni więcej.

Mamie najbardziej przydadzą się wygodne ubrania oraz bielizna. Warto, aby wybrane koszule nocne posiadały głęboko zapięcie z przodu, co znacznie ułatwi karmienie dziecka. Nie zapominajmy również o szlafroku i majtkach na zmianę. Biustonosze nie muszą być specjalnie do karmienia, ważne, aby były ostatecznie duże i zapewniały komfort.

Nie może nam również zabraknąć środków do higieny intymnej. Przydadzą się duże, chłonne podpaski, ręcznik, żel pod prysznic, kremy oraz pozostałe akcesoria, które wykorzystujemy w trakcie codziennej higieny.

Ważna jest również woda mineralna, a nawet przekąska. W torbie koniecznie muszą się znaleźć dokumenty takie jak karta przebiegu ciąży, informacja o grupie krwi, wyniki ostatnich badań oraz dowód osobisty.

Wyprawka dla dziecka

Dziecko zaraz po narodzeniu nie jest jeszcze aż tak absorbujące. Nie może mu jednak zabraknąć podstawowych ubranek oraz kosmetyków. Podstawa są oczywiście pieluchy dla noworodków. Przydadzą nam się również pieluchy tetrowe do przewijania oraz szczepienia, które możemy podłożyć pod dziecko.

Kolejne na liście są oczywiście ubranka. Warto wziąć kilka zestawów, ponieważ dziecko może się pobrudzić w czasie karmienia. Pamiętajmy, aby wyprać je przed spakowaniem. Po porodzie dziecko zostanie najpewniej ubrane w szpitalne ubranka, ale dzięki własnym śpioszkom i kaftanikom będziemy mogły przebierać je w rzeczy nienoszące śladów użytkowania.

Czego nie potrzebujemy?

Pakując wyprawkę do szpitala, można łatwo się zapomnieć i zabrać ze sobą wiele niepotrzebnych rzeczy. Pamiętajmy jednak, że torba musi być przede wszystkim lekka. Warto także rozważyć opcję, aby mniej pilne rzeczy zostały dowiezione przez kogoś innego. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo miejsca w naszej podręcznej torbie.

W wyprawce nie potrzebujemy za to takich rzeczy jak butelka czy mleko modyfikowane. Nie zabieramy ze sobą także laktatora. Przydaje się on bowiem bardzo rzadko w szpitalu, a jeśli już jest taka potrzeba, dana placówka powinna mieć możliwość jego wypożyczenia na miejscu.

Tak spakowane do porodu, będziemy o wiele spokojniejsze, nawet wtedy, gdy wcześniej zaczniemy rodzić. Kompletujmy swoją wyprawkę jak najwcześniej i pamiętajmy, że jeśli czegoś bardzo potrzebujemy dla naszego komfortu psychicznego, ale nie ma tego na liście – warto zabrać ze sobą, aby czuć się lepiej przez ten okres.

fot.: pexels.com


Autor

porod

Objawy porodu. Poznaj pierwsze oznaki

2021-09-21
Niemal każda przyszła mama zastanawia się, czy zorientuje się w odpowiednim czasie, że zbliża się poród. Jeśli i ty należysz do tego grona, mamy dla ciebie ważną informację: spokojnie, na pewno nie przeoczysz sygnałów, które będzie wysyłać ci ciało. Niemniej dla większego spokoju ducha możesz przeczytać, jakie są pierwsze objawy porodu i kiedy należy udać się do szpitala.
pród

Poród w wodzie - jak wygląda? Jakie są jego wady i zalety?

2021-07-10
Poród to wyjątkowe wydarzenie w życiu kobiety, może mieć również ogromny wpływ na przyszłość dziecka oraz na kształt relacji matka-niemowlę. Zdarza się, że jest to przeżycie bardzo trudne, dlatego świadomi przyszli rodzice starają się zaplanować ze szczegółami jego przebieg. Jednym z pomysłów na ułatwienie dziecku przyjścia na świat i ulżenie kobiecie w bólu jest poród w wodzie. Staje się on coraz popularniejszy i łatwiej dostępny. Czy warto wziąć go pod uwagę, przygotowując plan porodu?
świnka skarbonka

Becikowe - dla kogo? Zasady otrzymania becikowego

2021-04-28
Narodziny dziecka to szczególny moment w życiu każdej pary. Przyszli rodzice w końcu mogą powitać na świcie maleństwo, na które czekali wiele miesięcy. Przyjście na świat dziecka to ogromna radość, ale również duży wydatek. Zakupy niezbędnych produktów ułatwiają świadczenia dla młodych rodziców. Jednym z nich jest becikowe. Rodzice i opiekunowie powinni wiedzieć, co to jest becikowe, dla kogo jest przeznaczone i jak je otrzymać.
pakowanie torby do szpitala, torba na wyprawkę do szpitala

Wyprawka do szpitala dla mamy - lista rzeczy

2021-03-31
Najlepiej jeśli już kilka tygodni przed planowanym terminem porodu skompletujesz wszystkie niezbędne rzeczy, które zabierzesz do szpitala. Ale co i ile spakować? Sprawdź nasze propozycje.
wielowodzie w ciąży

Wody płodowe - wielowodzie

2021-03-11
W prawidłowej ciąży , objętość płynu owodniowego w III trymestrze nie powinna przekroczyć 2 litrów. Gdy jest go więcej, mamy do czynienia z wielowodziem. Zobacz, jak się objawia i czym grozi.
cesarskie cięcie

Ile można mieć cesarskich cięć?

2021-03-10
Cięcie cesarskie, potocznie zwane cesarką, to zabieg chirurgiczny polegający na rozcięciu powłok brzusznych i macicy oraz wyjęciu dziecka tą drogą.
jak odróżnić prawdziwy poród od pozornego?

Jak odróżnić prawdziwy poród od pozornego?

2021-03-09
Niedługo ma się zacząć poród, a ty nie wiesz jak go rozpoznać? Sprawdź jakie objawy są przy porodzie pozornym, a jakie przy rozpoczęciu się prawdziwego porodu.