Data publikacji:

Wyprawka do szpitala – jak ją przygotować?

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Wyprawka do szpitala powinna zawierać niezbędne rzeczy dla nas, jak i dla nowo narodzonego dziecka. Warto już zawczasu przygotować sobie torbę, która będzie gotowa do zabrania w przypadku nagłej akcji porodowej. Co koniecznie powinno znaleźć się w środku, a co warto sobie odpuścić?

 

wyprawka do szpitala

Przygotowana wyprawka to spokojna głowa

Zostawianie pakowania wyprawki na ostatni moment nigdy nie jest najlepszym pomysłem. W końcu zawsze musimy mieć na uwadze, że akcja porodowa może rozpocząć się w każdej chwili. Nawet na tydzień lub dwa przed planowanym terminem. Dlatego warto mieć przygotowaną torbę już w okolicach 36 tygodnia ciąży.

Jeśli zawczasu pomyślimy o tym, będziemy miały o wiele spokojniejszą głową. Spakowanie najpilniejszych rzeczy do szpitala przygotuje nas mentalnie do porodu. Pamiętajmy bowiem, że kiedy zacznie się akcja porodowa, możemy stracić zupełnie głowę, przez co jest ryzyko, że nie weźmiemy ze sobą ważnych rzeczy. O czym warto przede wszystkim pamiętać?

Niezbędne rzeczy dla przyszłej mamy

Kobieta po porodzie naturalnym spędza w szpitalu około dwóch dób, zaś po cesarskim cięciu – około czterech. Wszystko oczywiście zależy od jej stanu zdrowia, jak i dziecka. Dlatego warto na wszelki wypadek przygotować rzeczy na parę dni więcej.

Mamie najbardziej przydadzą się wygodne ubrania oraz bielizna. Warto, aby wybrane koszule nocne posiadały głęboko zapięcie z przodu, co znacznie ułatwi karmienie dziecka. Nie zapominajmy również o szlafroku i majtkach na zmianę. Biustonosze nie muszą być specjalnie do karmienia, ważne, aby były ostatecznie duże i zapewniały komfort.

Nie może nam również zabraknąć środków do higieny intymnej. Przydadzą się duże, chłonne podpaski, ręcznik, żel pod prysznic, kremy oraz pozostałe akcesoria, które wykorzystujemy w trakcie codziennej higieny.

Ważna jest również woda mineralna, a nawet przekąska. W torbie koniecznie muszą się znaleźć dokumenty takie jak karta przebiegu ciąży, informacja o grupie krwi, wyniki ostatnich badań oraz dowód osobisty.

Wyprawka dla dziecka

Dziecko zaraz po narodzeniu nie jest jeszcze aż tak absorbujące. Nie może mu jednak zabraknąć podstawowych ubranek oraz kosmetyków. Podstawa są oczywiście pieluchy dla noworodków. Przydadzą nam się również pieluchy tetrowe do przewijania oraz szczepienia, które możemy podłożyć pod dziecko.

Kolejne na liście są oczywiście ubranka. Warto wziąć kilka zestawów, ponieważ dziecko może się pobrudzić w czasie karmienia. Pamiętajmy, aby wyprać je przed spakowaniem. Po porodzie dziecko zostanie najpewniej ubrane w szpitalne ubranka, ale dzięki własnym śpioszkom i kaftanikom będziemy mogły przebierać je w rzeczy nienoszące śladów użytkowania.

Czego nie potrzebujemy?

Pakując wyprawkę do szpitala, można łatwo się zapomnieć i zabrać ze sobą wiele niepotrzebnych rzeczy. Pamiętajmy jednak, że torba musi być przede wszystkim lekka. Warto także rozważyć opcję, aby mniej pilne rzeczy zostały dowiezione przez kogoś innego. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo miejsca w naszej podręcznej torbie.

W wyprawce nie potrzebujemy za to takich rzeczy jak butelka czy mleko modyfikowane. Nie zabieramy ze sobą także laktatora. Przydaje się on bowiem bardzo rzadko w szpitalu, a jeśli już jest taka potrzeba, dana placówka powinna mieć możliwość jego wypożyczenia na miejscu.

Tak spakowane do porodu, będziemy o wiele spokojniejsze, nawet wtedy, gdy wcześniej zaczniemy rodzić. Kompletujmy swoją wyprawkę jak najwcześniej i pamiętajmy, że jeśli czegoś bardzo potrzebujemy dla naszego komfortu psychicznego, ale nie ma tego na liście – warto zabrać ze sobą, aby czuć się lepiej przez ten okres.

fot.: pexels.com


Autor

wywoływanie porodu balonikiem

Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?

2022-10-16
Wywoływanie porodu balonikiem - bezpieczna metoda na wywołanie porodu. Kiedy i po co stosuje się balonik? Poród z balonikiem, indukcja porodu balonikiem, sztuczne wywołanie porodu. Kiedy wskazana jest indukcja porodu balonikiem? Odpowiadamy na te i inne pytania, jakie obejmuje zagadnienie: „Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?”.
Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

2022-08-14
Truskawki ciąży - jeść, czy nie jeść? Można, ale nie zawsze. Sprawdzamy kiedy można spożywać truskawki w ciąży: czy można je jeść? Jak myć truskawki w ciąży? Czy spożywanie truskawek w ciąży może wywołać alergię u matki? A co, gdy uczulenie na truskawki w ciąży dotyka dziecko?
Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

2022-08-06
Samopoczucie przed porodem zmienia się radykalnie. Przed porodem organizm zaczyna się oczyszczać. I często następuje rozluźnienie stolca. Na ile dni przed porodem oczyszcza się organizm? Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Przeczytaj ten artykuł dużo wcześniej, bo w ostatnich dniach przed porodem będziesz zbyt przejęta tym wydarzeniem i nie będziesz miała głowy do czytania porad. Co poradzić na rozwolnienie przed porodem? Sposoby łagodzenia objawów przedporodowych - biegunka przedporodowa.
Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

2022-08-05
Powikłania po cesarskim cięciu są spowodowane nieprawidłowym gojeniem się rany, a skutkują najczęściej: krwiakiem, ropniem, zakażeniem, rozejściem się rany pooperacyjnej. Niektóre kobiety są bardziej narażone na nieprawidłowe gojenie się rany pooperacyjnej po cięciu cesarskim. O tym wszystkim opowiemy w naszym artykule. Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć? Jak wyglądają etapy gojenia się rany po cesarce?
noworodek

36. tydzień ciąży poród przedwczesny – rozwój dziecka

2022-07-03
O porodzie o czasie mówi się wtedy, kiedy dziecko przyjdzie na świat po ukończonym 37. tygodniu ciąży. Zgodnie z tą klasyfikacją poród w 36. tygodniu to poród przedwczesny, a narodzone dziecko nazywane jest późnym wcześniakiem. Z jakimi trudnościami rozwojowymi może się zmagać taki maluszek? Czy u tzw. „późnych wcześniaków” często spotyka się komplikacje zdrowotne? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.
dziecko po porodzie

Dlaczego dziecko się nie obraca do porodu?

2022-06-28
W ciągu życia płodowego dziecko wielokrotnie zmienia swoje ułożenie w brzuchu mamy – do około 34. tygodnia ciąży ma tyle miejsca, aby robić to swobodnie. Później, w ostatnich 4-6 tygodniach przed porodem, maluszek powinien już przyjąć pozycję odpowiednią do przyjścia na świat, czyli tę z główką skierowaną ku dołowi. Niestety nie zawsze tak się dzieje. Dlaczego dziecko nie obraca się do porodu, czy inne pozycje są wskazaniem do cesarskiego cięcia i czy można pomóc maluszkowi w ustawieniu się w odpowiedni sposób? Wyjaśniamy.
koszula do porodu

Jaka koszula do porodu?

2022-03-19
Masz już plan porodu? Torba do szpitala spakowana? Wszystko dopięte na ostatni guzik czy brak ci jeszcze koszuli do porodu? Jeśli zastanawiasz się, jaka koszula do porodu będzie praktyczna, koniecznie przeczytaj ten artykuł. W nim dowiedz się, jakie zalety ma koszula do porodu jednorazowa, koszula do porodu rozpinana oraz czy wybrać długi rękaw, czy jednak lepsza będzie koszula do porodu na ramiączkach. Doradzamy najlepiej, jak umiemy :)