Data publikacji:

Czy słońce naprawdę szkodzi dzieciom?

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Wiele mówi się o szkodliwości słońca i o tym, że dzieci nie powinny się opalać. A jednocześnie prawie cała populacja cierpi na niedobory witaminy D. Jak postępować ze słońcem u dzieci? Przeczytaj nasze porady.

filtry mineralne dla dzieci

 

Niedobory witaminy D mogą mieć przykre skutki. Już w życiu płodowym mogą wpływać na rozwój mózgu i powodować trwałe skutki w układzie nerwowym. W okresie niemowlęcym największym zagrożeniem jest krzywica, a u dorosłych osteoporoza. Ale to nie wszystko, udowodniono wpływ witaminy na prawidłowe funkcjonowanie  układu odpornościowego, mięśniowego, na wchłanianie wapnia i fosforu, co za tym idzie witamina D jest ważna dla zachowania zdrowych kości i zębów. Jest istotna również dla procesu podziału komórek, czyli dla procesu odnowy.

Suplementacja witaminy D

Popularne jest obecnie zalecanie przyjmowania bardzo dużych dawek witaminy D, ale badania potwierdzają, że wchłanianie z suplementów jest niewielkie. Najkorzystniejsze jest naturalne pozyskiwanie witaminy D. Na czym polega ten mechanizm?

W naskórku pod wpływem działania promieni UV powstaje prewitamina D, która pod wpływem energii cieplnej ciała ludzkiego zostaje przekształcona w witaminę D. Ogromna większość, bo aż między 80 a 100 proc. niezbędnej witaminy D pochodzi właśnie z tego źródła – syntezy skórnej. Źródło pokarmowe jest jedynie formą uzupełnienia. Zatem natura tak nas skonstruowała, aby nasza skóra miała kontakt z promieniowaniem słonecznym. Wchłanianie witaminy D z układu pokarmowego jest niewielkie, bo to źródło ma być jedynie źródłem uzupełniającym.

Nie wydaje się zatem słuszne, aby całkowicie unikać ekspozycji na słońce. Nasza skóra przez kilkanaście minut dziennie wręcz powinna mieć kontakt z promieniemai UV. Nie musi być to skóra na powierzchni całego ciała . Wystarczy ok 30 proc powierzchni – na przykład twarz, ręce i łydki (czyli te części, które mamy zwykle odsłonięte latem podczas spacerów). Zasada ta dotyczy dorosłych i dzieci w wieku przedszkolnym. Młodsze dzieci powinny raczej przebywać w cieniu, gdzie również docierają promienie UV, ale w mniejszym stopniu. Natomiast niemowlęta nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu ze słońcem.

W jaki sposób dzieci powinny korzystać ze słońca

Niemowlęta w pierwszych miesiącach życia nie powinny być wystawiane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Oznacza to, że na zewnątrz powinny przebywać zawsze w cieniu.  Na spacerach należy stosować parasolkę lub spacerować w cieniu drzew. Skóra dziecka rozwija się przez pierwsze 5 lat życia stopniowo upodabniając  się do skóry dorosłego.  Wcześniej jest jednak nawet o 30 proc. cieńsza. Stopniowo też skóra dziecka „uczy się” obrony przed czynnikami zewnętrznymi. Dlatego u najmłodszych dzieci należy postępować ze słońcem bardzo ostrożnie. Z czasem dziecko może zacząć przebywać na słońcu.  W godzinach 10-15 może być to zaledwie kilka minut, ale wcześniej i później nieco dłużej. W przypadku konieczności ekspozycji na słońce zaleca się stosowanie filtrów UV typu mineralnego (fizycznego nie chemicznego).

W przypadku starszych dzieci, w wieku przedszkolnym istotna jest ochrona przeciwsłoneczna podczas długotrwałego przebywania bezpośrednio na słońcu w godz. 10-15.

Kiedy słońce szkodzi:

  • Do poparzenia dochodzi, gdy dawka promieni UV przekracza zdolności ochronne pigmentu skóry
  • Poprzez uszkodzenie głębszych warstw skóry dochodzi do powstawania czerniaka raka skóry, dotyczy to ekspozycji na słoń, ale również korzystania z solarium
  • Przy nadmiernej regularnej ekspozycji na słońce skóra grubieje i wysusza się

Kiedy słońce pomaga:

  • Zauważono poprawę kondycji skóry po umiarkowanej ekspozycji na słońce (lekka opalenizna) w przypadku takich schorzeń jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca
  • Ekspozycja na słońce i promienie UV ma znaczenie w stanach depresyjnych w przypadkach zaburzeń snu

Przeczytaj także:

Jak wybrać krem przeciwsłoneczny dla dziecka

 


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

Komentarze
14-07-2019
Ocena:
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że kremy z filtrem prawie w 100% blokują wytwarzanie witaminy D. Bardzo podoba mi się ten artykuł, dużo wyjaśnia.
cukrzyca u dzieci

Cukrzyca u dzieci. Jakie objawy?

2021-09-19
Coraz więcej osób choruje na cukrzycę. Dotyczy to nie tylko dorosłych, ale także dzieci. Najmłodszych pacjentów może dotknąć w każdym wieku, choć szczyt zachorowań przypada na okres, gdy mają od 6 do 15 lat. Cukrzyca typu pierwszego - to właśnie ona dotyka dzieci i młodzież - atakuje znienacka, najczęściej zimą. Może pojawić się w rodzinie, w której nikt do tej pory nie miał żadnych problemów tego typu. Jak zatem rozpoznać cukrzycę u dzieci? Jej symptomy są bardzo charakterystyczne, ale i łatwe do przeoczenia. Warto zapamiętać możliwe objawy cukrzycy u dziecka, dzięki czemu w razie ich wystąpienia będzie można szybko zasięgnąć pomocy medycznej.
szczoteczka soniczna dla dzieci 0-3 ranking

Jaka szczoteczka soniczna dla dzieci 0-3 – ranking

2021-08-31
„Żeby zdrowe zęby mieć, trzeba tylko chcieć” – śpiewały kiedyś Fasolki. Tak naprawdę dobra wola to trochę za mało, przyda się jeszcze skuteczna pasta i dobra szczoteczka soniczna. Jeśli nie wiesz, jak wybrać tę ostatnią, koniecznie zerknij na nasz ranking szczoteczek sonicznych dla dzieci.
wysypka u dziecka

Wysypka u dzieci. Rodzaje, od czego, co robić?

2021-08-08
Wysypka u dziecka może przyjmować różną postać, mieć różne przyczyny i różną lokalizację. Sprawdź, kiedy prawdopodobnie jest niegroźna, a kiedy warto skonsultować zmiany z pediatrą. Wyjaśniamy również, jakie są domowe sposoby na zwalczanie wysypki.
emolienty dla niemowlat ranking

Emolienty dla niemowląt – ranking. Najlepsze emolienty dla niemowląt

2021-07-24
Jeśli skóra niemowlaka prezentuje objawy podrażnienia albo sprawia wrażenie przesuszonej, warto sięgnąć po specjalistyczne dermokosmetyki do pielęgnacji, czyli emolienty. Przeczytaj, czym dokładnie są, kiedy się je stosuje i czym różnią się od siebie poszczególne emolienty dla niemowląt. Ranking najlepszych produktów znajdziesz natomiast na końcu tekstu.
jak wyczyscic ucho z woskowiny domowe sposoby

Jak wyczyścić ucho z woskowiny? Domowe sposoby na zatkane ucho

2021-07-22
Zatkane woskowiną ucho uniemożliwia prawidłowe słyszenie i jest powodem licznych dolegliwości. Sprawdź, jak objawia się taki problem, jak pozbyć się woskowiny z ucha i które domowe sposoby można zastosować u dzieci.
plastry na katar

Plastry na katar dla niemowlaka. Jak działają? Czy są skuteczne?

2021-07-06
Katar u dziecka oznacza często spore problemy z zasypianiem. Maluchy bowiem nie potrafią jeszcze samodzielnie wydmuchać noska i choć jest to bardzo powszechna dolegliwość, bywa naprawdę męcząca. Na szczęście można pomóc swojej pociesze w szybki i prosty sposób, sięgając po specjalne plastry aromatyczne, o właściwościach udrażniających nos. Łatwo dostępne, a także co istotne nieinwazyjne plastry z olejkami eterycznymi, przyniosą ulgę i złagodzą dokuczliwe objawy kataru w nocy. Inwestując niewiele w profesjonalny, innowacyjny środek, zapomnisz o nerwach i bezsilności.
probiotyk dla niemowląt ranking

Probiotyk dla niemowląt – ranking

2021-05-08
Probiotyki to tzw. „dobre bakterie”, czyli mikroorganizmy, które naturalnie bytują w naszym ciele i działają na jego korzyść. Bardzo ważne jest, aby uzupełniać ich poziom w okresie antybiotykoterapii – zarówno u dorosłych, jak i u dzieci w wieku szkolnym czy niemowląt. Przeczytaj, jak wybrać najlepszy probiotyk dla dzieci i zerknij na nasz ranking produktów.