Kilka rzeczy do porodu, o których mogłaś nie pomyśleć

Poza oczywistymi rzeczami jak podkłady poporodowe, koszula do porodu czy wyniki badań, warto pomyśleć o drobiazgach, które uprzyjemnią te wyjątkowe chwile, gdy dziecko przychodzi na świat.

Druga doba życia noworodka - jak ją przetrwać

Syndrom drugiej doby – co tak właściwie kryje się pod tym pojęciem? Dlaczego noworodek jest niespokojny i ciagle chce być przy piersi?

Czy podczas porodu trzeba przeć?

Choć niewiele się o tym mówi, można urodzić bez wysiłkowego parcia. Skurcze wypychają dziecko samoistnie, bez nakładu siły rodzącej kobiety.

7 rzeczy, które mogą zdarzyć się podczas porodu

Co może się zdarzyć podczas porodu? Sprawdź, jakie niespodzianki mogą cię spotkać.

Mity na temat cięcia cesarskiego

Po cesarskim cięciu trudno karmić piersią, a każdy kolejny poród będzie musiał również odbyć się poprzez cc? To mity!

Jak wybrać szpital do porodu

Miejsce, w którym urodzi się dziecko powinno zapewnić kobiecie poczucie bezpieczeństwa i fachową opiekę medyczną. Na co zwrócić uwagę wybierając szpital do porodu?

Lęk przed porodem – jak go pokonać

Kiedy obawy przed porodem są normą, a kiedy mogą oznaczać niebezpieczną tokofobię? Z czego wynika strach przed porodem i czy można go pokonać?

Badania przesiewowe u noworodków

Jakie badania wykonuje się u dziecka zaraz po narodzinach? Jest ich całkiem dużo. Sprawdź.

Ciąża przenoszona

Większość mam marzy o tym, żeby dzień porodu nadszedł jak najszybciej. Zdarza się, że dziecko nie śpieszy się na świat. Kiedy należy zacząć się niepokoić?

Późne odcięcie pępowiny

Pępowina nie powinna zostać odcięta od razu po porodzie, ale dopiero, gdy przestanie tętnić. Dopiero wtedy cała krew z łożyska spłynie do dziecka. Późne odcięcie pępowiny może mieć korzystny wpływ na zdrowie noworodka. Podejrzewa się, że zbyt wczesne odcięcie pępowiny podczas porodu może doprowadzić do chwilowego niedokrwienia mózgu lub anemii, a w konsekwencji do nieodwracalnych zmian w organizmie dziecka.