Data publikacji:

Jak przygotować się do porodu?

Jeśli twoja ciąża jest już zaawansowana, z pewnością zastanawiasz się, jak przygotować się do porodu. Kompleksowe przygotowanie powinno obejmować naukę prawidłowego oddychania, parcia oraz masaż krocza, ale również odpowiednie nastawienie psychiczne. Do porodu możesz przygotować się również w przypadku, gdy czeka cię cesarskie cięcie. Sprawdź, co dokładnie możesz zrobić i dlaczego warto. 
jak przygotować się do porodu

Jak przygotować się do porodu? Ćwiczenia oddychania

Niemal każda przyszła mama w ostatnich tygodniach ciąży zastanawia się, jak przygotować się do porodu. I słusznie, ponieważ odpowiednie przygotowanie – zarówno w kontekście fizycznym, psychicznym, jak i praktycznym, może w dużym stopniu ułatwić poród.
W niemal każdej szkole rodzenia duży nacisk kładzie się na naukę oddychania w czasie porodu. Właściwe oddychanie łagodzi ból, usprawnia poród i daje poczucie kontroli nad sytuacją. Oczywiście nie każda przyszła mama może lub chce korzystać z takiego wsparcia. Jeśli i ty zastanawiasz się, jak przygotować się do porodu bez szkoły rodzenia i nauczyć się prawidłowo oddychać, to oto kilka ważnych wskazówek:
  • oddychanie musi być miarowe i spokojne,
  • powinnaś wdychać powietrze przez nos i wydychać ustami,
  • musisz pracować torem brzusznym, czyli twój brzuch (a nie klatka piersiowa) powinien unosić się i opadać,
  • staraj się maksymalnie skupiać na oddychaniu – odwraca to uwagę od bólu i zwiększa poczucie kontroli sytuacji.
  • Uwaga! W przypadku pojawienia się mroczków przed oczami należy zaprzestać ćwiczeń i powrócić do nich w późniejszym czasie.

    Jak się przygotować do porodu – masaże krocza

    A może pytając, jak się przygotować do porodu naturalnego, masz na myśli ochronę krocza przed nacięciem? Dobrze, że o tym myślisz – pewne działania rzeczywiście mogą uchronić cię przed taką interwencją i sprawić, że poród przebiegnie sprawniej. W szczególności zalecany jest masaż krocza. Możesz wykonywać go już od 34. tygodnia ciąży. Polega on na okrężnym masowaniu, a nawet delikatnym rozciąganiu tkanek krocza, zarówno przy ujściu pochwy, jak i w jej wnętrzu (do 2 cm w głąb pochwy). Oczywiście należy pamiętać, żeby zawsze dokładnie umyć ręce przed masażem i używać do niego olejku.
    Bardzo dobrym pomysłem jest również udanie się na jogę dla ciężarnych. Ćwiczenia sprawią, że tkanki twojego krocza będą mocniejsze i bardziej elastyczne, a zatem lepiej zniosą napór dziecka.

    Przygotowanie do porodu – nauka parcia

    W szkołach rodzenia uczy się również przyszłe mamy, jak przygotować się do porodu, a dokładniej – do jego ostatniej fazy. Najczęściej parcie rozpoczyna się wtedy, kiedy szyjka macicy jest już rozwarta na 10 cm. Wówczas na początku każdego skurczu powinnaś wziąć głęboki wdech, zatrzymać powietrze i zacząć przeć – jak podczas bardzo intensywnej próby wypróżnienia się. W czasie jednego skurczu powinny nastąpić trzy sesje parcia.

    Jak przygotować się do porodu? Ćwiczenia na ogólną sprawność

    Oczywiście bardzo ważne jest, abyś przygotowywała do porodu całe swoje ciało, dbając o aktywność fizyczną. Możesz ćwiczyć w sposób dedykowany dla kobiet w ciąży (chodząc na jogę albo ćwiczenia w basenie), możesz też po prostu spacerować, uprawiać nordic walking lub jeździć na rowerze.

    Jak psychicznie przygotować się do porodu?

    Wiele przyszłych mam zastanawia się, jak psychicznie przygotować się do porodu. Oto kilka ważnych wskazówek:
  • wybierz szpital, w którym rodzące mogą skorzystać ze znieczulenia zewnątrzoponowego – świadomość, że do dyspozycji jest takie „koło ratunkowe” jest bardzo uspokajająca,
  • zadbaj o odpowiednie towarzystwo; nie musi być to partner – jeśli lepiej będziesz czuła się, rodząc w towarzystwie siostry albo mamy, poproś je o takie wsparcie,
  • przygotuj sobie plan porodu – opracowywanie go będzie na ciebie działało uspokajająco,
  • jeśli nie czujesz się dobrze, słuchając o porodach innych kobiet, ucinaj takie opowieści,
  • staraj się dowiedzieć jak najwięcej o tym, jak przebiega poród – im więcej będziesz wiedziała, tym mniejszy lęk będziesz odczuwać,
  • zadbaj o relaksację na czas porodu – przywieź do szpitala ulubioną świeczkę zapachową albo płytę z kojącą stres muzyką,
  • staraj się myśleć nie o tym, że zbliża się „straszny poród”, lecz o tym, że nadchodzi spotkanie z dzieckiem, którego tak pragniesz.
  • Jak dobrze przygotować się do porodu? Praktyczne wskazówki

    Poza powyższym, powinnaś pamiętać jeszcze o kilku kwestiach praktycznych. Dobre przygotowanie do porodu to zatem:
  • Świadomy wybór szpitala
  • Zapoznaj się z opiniami na temat różnych szpitali, a potem zadzwoń do wybranych i dopytaj o interesujące cię kwestie – np. o liczbę pacjentek w jednej sali na oddziale położniczym, możliwość odwiedzin czy wsparcie doradcy laktacyjnego. Dopiero mając komplet informacji o różnych placówkach, podejmij ostateczną decyzję.
  • Plan porodu
  • Nie przekładaj tworzenia planu porodu na ostatni moment. Poświęć sprawie dłuższą chwilę i przygotuj dokument już kilka tygodni przed terminem porodu.
  • Wybór położnej
  • Zastanów się, czy potrzebujesz „swojej” położnej, czy wystarczy ci opieka położnych dyżurujących w dniu twojego porodu. Gwarancja pojawienia się wybranej położnej przy porodzie to dodatkowy wydatek, ale i większy komfort.
  • Odpowiednia pielęgnacja
  • W ostatnich dniach przed porodem powinnaś pamiętać o depilacji. Oczywiście możesz też usunąć owłosienie już w szpitalu, ale z pewnością będzie to mniej komfortowe.
  • Dobrze spakowana torba
  • Pakując torbę do szpitala, nie zapominaj o drobiazgach – takich jak ulubiony batonik czy wyjęcie schłodzonej butelki wody z lodówki.
  • Opieka nad dzieckiem
  • Jeśli jesteś już mamą, na kilka tygodni przed terminem porodu zapewnij starszakowi odpowiednią opiekę. Może być to ciocia, babcia albo – jeśli nie masz nikogo bliskiego, wcześniej zatrudniona i zaprzyjaźniona z dzieckiem niania.
    Zdjęcie: Envato Elemetns
    Robert Wojtaś
    Robert Wojtaś

    Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.