Problemy z zaśnięciem,pobudki, płacz, rozdrażnienie, ból dziąseł, ślinienie się. To wszystko towarzyszy ząbkowaniu. Zwykle „atak” dolegliwości trwa kilka dni i odpuszcza. W tym czasie dzieci domagają się głośno obecności rodziców, chcą być noszone, a spać najbardziej lubią przytulone do mamy lub taty. Przeczytaj wszystko o ząbkowaniu.
fot. Usplash.com
Około 4-5 miesiąca życia niemowlak zaczyna się intensywnie ślinić i wkłada paluszki do buzi. Staje się niespokojny, płaczliwy a niekiedy wyrzynaniu się zębów towarzyszy także gorączka. Ząbkowanie u niemowląt jest sprawą bardzo indywidualną. U niektórych dzieci ząbki pojawiają się już w 3-4 miesiącu, u innych dopiero pod koniec pierwszego roku życia. U wcześniaków ząbkowanie rozpoczyna się zazwyczaj średnio o miesiąc później, niż u dzieci donoszonych. Zęby zazwyczaj wyrzynają się parami w odstępach 1-2 miesięcznych. W trzecim roku życia dziecko powinno mieć już wszystkie mleczne zęby.
Więcej na temat: Kalendarz ząbkowania
Otwór w kości szczękowej jest mniejszy od przeciskającego się ząbka. W skutek czego wyrzynający się ząb musi się mocno rozpychać, a to powoduje bolesny stan zapalny. Zwiększa się wydzielanie śliny, dziąsła są zaczerwienione, opuchnięte oraz swędzą i bolą. U niektórych i dzieci bolesne ząbkowanie idzie w parze z podwyższoną temperaturą, brakiem apetytu i luźnymi stolcami. W okresie ząbkowania maleństwo jest nadpobudliwe, często ma trudności z zasypianiem, a gdy już zaśnie to kilkakrotnie budzi się w nocy. Podczas wyrzynania się zębów dziecko ma obniżoną odporność, dlatego ząbkowaniu u niemowląt bardzo często towarzyszy dodatkowa infekcja. Jeśli brak apetytu i podwyższona temperatura utrzymują się, koniecznie udaj się z dzieckiem do lekarza.
Czytaj więcej na temat: Nietypowe objawy ząbkowania
Podstawowym sposobem łagodzenia objawów bolesnego ząbkowania i swędzenia dziąseł jest podawanie dziecku schłodzonych gryzaczków. Stan zapalny dziąseł zmniejsza również przemywanie ich naparem z rumianku oraz masowanie dziąseł. Jeśli pojawiła się gorączka lekarz może zalecić stosowanie leku przeciwbólowego i przeciwgorączkowego np. Paracetamol. U niemowląt i małych dzieci wskazane są specjalne żele łagodzące stan zapalny oraz znieczulające miejscowo. Polecane są również krople homeopatyczne działające kompleksowo na wszystkie objawy ząbkowania.
Tutaj znajdziesz: Zalecenia w zakresie higieny jamy ustnej Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej
Czytaj również:
Korale z bursztynu - kontrowersyjny sposób na ząbkowanie
Lidokaina - czy to jedyne wyjście przy bolesnym ząbkowaniu?
Studia medyczne ukończyła w 2006 roku. Od początku zajmuje się z pracą z dziećmi. Od roku w ramach Programu Profilaktycznego Chorób Jamy Ustnej Wieku Rozwojowego prowadzi w szkołach i w gabinecie Duodent prelekcje dla dzieci.
Dzięki dostosowanej do wieku edukacji oraz badaniom w przyjaznej atmosferze, dzieci oswajają się z gabinetem stomatologicznym.
Prywatnie mama dwójki dzieci.
z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.