Trudny czas ząbkowania
Problemy z zaśnięciem,pobudki, płacz, rozdrażnienie, ból dziąseł, ślinienie się. To wszystko towarzyszy ząbkowaniu. Zwykle „atak” dolegliwości trwa kilka dni i odpuszcza. W tym czasie dzieci domagają się głośno obecności rodziców, chcą być noszone, a spać najbardziej lubią przytulone do mamy lub taty. Przeczytaj wszystko o ząbkowaniu.
fot. Usplash.com
Około 4-5 miesiąca życia niemowlak zaczyna się intensywnie ślinić i wkłada paluszki do buzi. Staje się niespokojny, płaczliwy a niekiedy wyrzynaniu się zębów towarzyszy także gorączka. Ząbkowanie u niemowląt jest sprawą bardzo indywidualną. U niektórych dzieci ząbki pojawiają się już w 3-4 miesiącu, u innych dopiero pod koniec pierwszego roku życia. U wcześniaków ząbkowanie rozpoczyna się zazwyczaj średnio o miesiąc później, niż u dzieci donoszonych. Zęby zazwyczaj wyrzynają się parami w odstępach 1-2 miesięcznych. W trzecim roku życia dziecko powinno mieć już wszystkie mleczne zęby.
Mleczne zęby - kalendarz ząbkowania
Więcej na temat: Kalendarz ząbkowania
Dlaczego ząbkowanie boli
Otwór w kości szczękowej jest mniejszy od przeciskającego się ząbka. W skutek czego wyrzynający się ząb musi się mocno rozpychać, a to powoduje bolesny stan zapalny. Zwiększa się wydzielanie śliny, dziąsła są zaczerwienione, opuchnięte oraz swędzą i bolą. U niektórych i dzieci bolesne ząbkowanie idzie w parze z podwyższoną temperaturą, brakiem apetytu i luźnymi stolcami. W okresie ząbkowania maleństwo jest nadpobudliwe, często ma trudności z zasypianiem, a gdy już zaśnie to kilkakrotnie budzi się w nocy. Podczas wyrzynania się zębów dziecko ma obniżoną odporność, dlatego ząbkowaniu u niemowląt bardzo często towarzyszy dodatkowa infekcja. Jeśli brak apetytu i podwyższona temperatura utrzymują się, koniecznie udaj się z dzieckiem do lekarza.
Czytaj więcej na temat: Nietypowe objawy ząbkowania
Co na ząbkowanie u dzieci?
Podstawowym sposobem łagodzenia objawów bolesnego ząbkowania i swędzenia dziąseł jest podawanie dziecku schłodzonych gryzaczków. Stan zapalny dziąseł zmniejsza również przemywanie ich naparem z rumianku oraz masowanie dziąseł. Jeśli pojawiła się gorączka lekarz może zalecić stosowanie leku przeciwbólowego i przeciwgorączkowego np. Paracetamol. U niemowląt i małych dzieci wskazane są specjalne żele łagodzące stan zapalny oraz znieczulające miejscowo. Polecane są również krople homeopatyczne działające kompleksowo na wszystkie objawy ząbkowania.
Tutaj znajdziesz: Zalecenia w zakresie higieny jamy ustnej Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej
Czytaj również:
Korale z bursztynu - kontrowersyjny sposób na ząbkowanie
Lidokaina - czy to jedyne wyjście przy bolesnym ząbkowaniu?
Na ząbkowanie najlepsze gryzaki, żele na dziąsła, skóra czerstwego chleba, Viburcol (aktualnie trwa konkurs fotograficzny Viburcolu).
Pozdrawiam
oprócz wiedzy sprawdzonej, "pchającej" sprawy do przodu, istnieją mity, stereotypy, tak głęboko zakorzenione, że nawet rozsądek podbudowany wiedzą patofizjologiczną nie jest w stanie im się oprzeć. We wszelkiego rodzaju artykułach i poradnikach laicy i profesjonaliści rozpisują się o objawach ząbkowania u dzieci. Ok 3-4 miesiąca życia rozpoczyna się intensywny rozwój gruczołów ślinowych produkujących ślinę przystosowaną do rozszerzającej się diety niemowlaka. Za tym rozwojem nie nadąża odruch przełykania śliny, tak więc jej nadmiar wycieka z jamy ustnej i jest wyraźnie zauważalny (podobne zjawisko ma miejsce u starszych osób po udarze mózgu, z zaburzonym odruchem połykania). Ząbkowanie i owo ślinienie się łączy tylko i wyłącznie koincydencja czasowa, podczas gdy są to dwa, niezależne procesy. Nota bene - takich procesów jest więcej w 4 miesiącu życia i podobnie jak powyższe nie są ze sobą związane przyczynowo-skutkowo.
Widziałam u dzieci mojej znajomej tez uczulenie na różne preparaty i bałam się co kolwiek kupić ale już nie dawaliśmy rady i tez kupiliśmy camilię,na szczęście narazie jest wszytko ok :)