Data modyfikacji:

Trudny czas ząbkowania

Autor: Marta Kruszelnicka-Jawor - Stomatolog

Problemy z zaśnięciem,pobudki, płacz, rozdrażnienie, ból dziąseł, ślinienie się. To wszystko towarzyszy ząbkowaniu. Zwykle „atak” dolegliwości trwa kilka dni i odpuszcza. W tym czasie dzieci domagają się głośno obecności rodziców, chcą być noszone, a spać najbardziej lubią przytulone do mamy lub taty. Przeczytaj wszystko o ząbkowaniu.

 

 

sposoby na bolesne ząbkowanie

fot. Usplash.com

 

Około 4-5 miesiąca życia niemowlak zaczyna się intensywnie ślinić i wkłada paluszki do buzi. Staje się niespokojny, płaczliwy a niekiedy wyrzynaniu się zębów towarzyszy także gorączka. Ząbkowanie u niemowląt jest sprawą bardzo indywidualną. U niektórych dzieci ząbki pojawiają się już w 3-4 miesiącu, u innych dopiero pod koniec pierwszego roku życia. U wcześniaków ząbkowanie rozpoczyna się zazwyczaj średnio o miesiąc później, niż u dzieci donoszonych. Zęby zazwyczaj wyrzynają się parami w odstępach 1-2 miesięcznych. W trzecim roku życia dziecko powinno mieć już wszystkie mleczne zęby.

 

Mleczne zęby - kalendarz ząbkowania

kalendarz ząbkowania

Więcej na temat: Kalendarz ząbkowania

 

Dlaczego ząbkowanie boli

Otwór w kości szczękowej jest mniejszy od przeciskającego się ząbka. W skutek czego wyrzynający się ząb musi się mocno rozpychać, a to powoduje bolesny stan zapalny. Zwiększa się wydzielanie śliny, dziąsła są zaczerwienione, opuchnięte oraz swędzą i bolą. U niektórych i dzieci bolesne ząbkowanie idzie w parze z podwyższoną temperaturą, brakiem apetytu i luźnymi stolcami. W okresie ząbkowania maleństwo jest nadpobudliwe, często ma trudności z zasypianiem, a gdy już zaśnie to kilkakrotnie budzi się w nocy. Podczas wyrzynania się zębów dziecko ma obniżoną odporność, dlatego ząbkowaniu u niemowląt bardzo często towarzyszy dodatkowa infekcja. Jeśli brak apetytu i podwyższona temperatura utrzymują się, koniecznie udaj się z dzieckiem do lekarza.

Czytaj więcej na temat: Nietypowe objawy ząbkowania



Co na ząbkowanie u dzieci?

Podstawowym sposobem łagodzenia objawów bolesnego ząbkowania i swędzenia dziąseł jest podawanie dziecku schłodzonych gryzaczków. Stan zapalny dziąseł zmniejsza również przemywanie ich naparem z rumianku oraz masowanie dziąseł. Jeśli pojawiła się gorączka lekarz może zalecić stosowanie leku przeciwbólowego i przeciwgorączkowego np. Paracetamol. U niemowląt i małych dzieci wskazane są specjalne żele łagodzące stan zapalny oraz znieczulające miejscowo. Polecane są również krople homeopatyczne działające kompleksowo na wszystkie objawy ząbkowania.

 

Tutaj znajdziesz: Zalecenia w zakresie higieny jamy ustnej Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej

Czytaj również:

Korale z bursztynu - kontrowersyjny sposób na ząbkowanie

Lidokaina - czy to jedyne wyjście przy bolesnym ząbkowaniu?

 


Autor

Marta Kruszelnicka-Jawor - Stomatolog

Studia medyczne ukończyła w 2006 roku. Od początku zajmuje się z pracą z dziećmi. Od roku w ramach Programu  Profilaktycznego Chorób Jamy Ustnej Wieku Rozwojowego prowadzi  w szkołach i w gabinecie Duodent prelekcje dla dzieci.

Dzięki dostosowanej do wieku edukacji  oraz badaniom w przyjaznej atmosferze, dzieci oswajają się z gabinetem stomatologicznym.

Prywatnie mama dwójki dzieci.


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

Komentarze
18-08-2020
Ocena:
Sporadycznie smarowałam dziąsełka Bobolenem, ale częściej Ibuprofen bo działa zarówno przeciwgorączkowo jak i przeciwbólowo, no i dobry termometr to podstawa bo temperatura lubi być wyższa, my mamy bezdotykowy (Diagnostic NC300) i jest rewelacyjny.
31-01-2019
Ocena:
Bez lidokainy jest Dologel i od siebie na problemy przy ząbkowaniu moge polecić. Ale nie tylko bo u nas sprawdził się też jak pojawily się afty.
30-07-2018
Ocena:
Część z wymienionych żeli jest z zakazaną dla dzieci lidokainą, nie wolno ich stosować www.pediatranazdrowie.pl/szkodliwe-preparaty-na-zabkowanie
09-07-2018
Ocena:
Gryzaki nie są złe i wiele dzieci z nich korzysta z pozytywnym skutkiem. Warto wspomóc się czopkami Viburcolu, bo to skuteczny i naturalny lek.
07-06-2018
Ocena:
My stosowalismy zel na dziasla bez lidokainy. Zdaniem pediatry najbezpieczniejszy i najlepszy dla niemowlat. Natomiast do gryzienia przydaly sie gumowe rybki przeznaczone do kapieli. Gryzaki nie sprawdzily sie . Dziecko nie wykazalo zadnego zainteresowania. Moze ze wzgledu na ich nudny kolor..
23-03-2018
Ocena:
Najlepszy lek na dziecięce bolączki to Viburcol.
04-03-2018
Ocena:
uważam że dobrym rozwiązaniem jest osanit żel albo granulki
02-01-2018
Ocena:
o, też włąśnie używamy tego żelu bebble, mąż go kupił w aptece. nawet nie wiedziałam, że takie są, tzn nie znałam ale faktycznie sprawdził się
20-12-2017
Ocena:
W stanach rozdrażnienia, a takie właście towarzyszą ząbkowaniu najlepiej sprawdza się Viburcol. Jeżeli dziecko ma gorączkę, to ją zbijamy paracetamolem albo nurofenem.
07-12-2017
Ocena:
Nie polecam tego anaftinu, o którym ktoś pisał niżej. Ma paskudny smak i moja dzidzia nie tylko zniechecila się do żeli na ząbki ale również do wszystkich szczoteczek do zębów i jakichkolwiek leków jakie do tej pory przyjmowała bez problemu :(
12-09-2017
Ocena:
Nie ma co panikować, bo każdemu z nas wyszły ząbki ;) Dziecko pomarudzi, popłacze i w końcu mu przejdzie, a my z łezką w oku będziemy wspominać cały ten proces ząbkowania. Na ząbkowanie najlepsze gryzaki, żele na dziąsła, skóra czerstwego chleba, Viburcol (aktualnie trwa konkurs fotograficzny Viburcolu).
22-08-2017
Ocena:
Mnie przy ząbkowaniu Piotrka pomógł żel dolgel, smarowałam palcem dwa razy dziennie gdy problem się nasilał i mój mały zniósł ten okres nawet nie najgorzej
26-05-2017
Ocena:
Nie ma złotego środka na ząbkowanie. Ten okres trzeba przetrzymać i tyle. Można ratować się żelami znieczulającymi, Viburcolem i gryzakami, niemniej jednak jeżeli dziecku wychodzi kilka zębów naraz, to i tak będzie marudzić :P
21-04-2017
Ocena:
u mnie podobnie :(
28-03-2017
Ocena:
witm drogie mamy boja coreczka niby nie chce.jesc jak sie da to placze czyz by to zabki
22-03-2017
Ocena:
Witam jestem farmaceutą i z przykrością muszę stwierdzić że niektóre komentarze to reklama preparatów które wchodzą na rynek np. kin czy anaftin. Oj nieładnie.
19-02-2017
Ocena:
Witam, moj maluszek ma 5 miesięcy i ma juz 4 ząbki, jedynki na dole i na górze do tego wlasnie górne dwójki sie wyrzynaja, dolne jedynki byly dość bolesne pomagalismy małemu żelem anaftin baby poleconym przez pediatre no i oczywiscie dostal katar, zas wyrzynanie górnych dosc lagodnie przeszedł lecz razem z zabkami przyszlo zapalenie oskrzeli
18-02-2017
Ocena:
Ząbkowanie to trudny czas, ale można skutecznie pomóc i dziecku i sobie przejść przez ten trudny okres. W stanach niepokoju sprawdza się doskonale Viburcol, natomiast z bólem i gorączką skutecznie walczy paracetamol lub ibuprofen.
01-01-2017
Ocena:
Mój synuś właśnie zabkuje, dodam że ma 3 miesiące, smarujemy mu dziasełka żelem anaftin baby jak narazie pomaga sporadycznie dostanie na noc nurofen baby, niestety nie ma apetytu takiego jak wcześniej wypije pół butelki mleka i jest płacz. Ale mam nadzieje ze lada dzień ząbki wyjdą przy smarowaniu coraz bardziej je czuć :)Pozdrawiam
16-10-2016
Ocena:
Szanowni Państwo, Szanowna Młoda Pani Doktor, oprócz wiedzy sprawdzonej, "pchającej" sprawy do przodu, istnieją mity, stereotypy, tak głęboko zakorzenione, że nawet rozsądek podbudowany wiedzą patofizjologiczną nie jest w stanie im się oprzeć. We wszelkiego rodzaju artykułach i poradnikach laicy i profesjonaliści rozpisują się o objawach ząbkowania u dzieci. Ok 3-4 miesiąca życia rozpoczyna się intensywny rozwój gruczołów ślinowych produkujących ślinę przystosowaną do rozszerzającej się diety niemowlaka. Za tym rozwojem nie nadąża odruch przełykania śliny, tak więc jej nadmiar wycieka z jamy ustnej i jest wyraźnie zauważalny (podobne zjawisko ma miejsce u starszych osób po udarze mózgu, z zaburzonym odruchem połykania). Ząbkowanie i owo ślinienie się łączy tylko i wyłącznie koincydencja czasowa, podczas gdy są to dwa, niezależne procesy. Nota bene - takich procesów jest więcej w 4 miesiącu życia i podobnie jak powyższe nie są ze sobą związane przyczynowo-skutkowo.
06-10-2016
Ocena:
mojemu synkowi wyszły w szóstym miesiącu jedynki dolne, właśni na górze wyrzynają się dwójki jednocześnie ( jedynki jeszcze nie wyszły!) ot taka niespodzianka. Wiecej na moim blogu byagnieszka.blog.pl - zapraszam
03-10-2016
Ocena:
Moja córeczka zaczęła przechodzić ten trudny okres w 6 miesiącu. Próbowaliśmy kilku rzeczy między innymi chłodnych gryzaczków ale dodatkowo kupiliśmy w aptece żel kin na rumianku, szałwi no i z dodatkiem pro-witaminy b5. Zestaw gryzaczek i ten żel - super.
21-09-2016
Ocena:
Mój maluszek zaczął ząbkować jak miał 8 miesięcy podawałam mu schłodzone gryzaki oraz smarowałam dziąsła żelem kin poleconym przez przyjaciółkę. Fajne w tym żelu jest to że posiada tylko naturalne składniki bez żadnych znieczulaczy.
15-05-2016
Ocena:
Mój syn ma 9 miesięcy i nie ma jeszcze żadnego zęba. Czy to powód do zmartwień?
01-05-2016
Ocena:
Mój synek tez wcześnie ząbkował, ale wkładanie raczek i wszystkiego do buzi skończyło się zapaleniem dziąseł i aftami, więc myślę, że lepiej pomóc maleństwu niż uczyć go radzić sobie samodzielnie. Pediatra poradziła nam Dologel i on poradził sobie szybko z aftami i z bólem ząbkowania. Moim zdaniem to lepsze wyjście.
06-04-2016
Ocena:
Mój synek za 5 dni skończy 3 miesiące i ma juz 2 dolne jedynki. Wyżynanie się jego ząbków zniusł dobrze , nie bylo gorączki i nie marudził. Musiał się jedynie nauczyć wkładać rączki do buźki żeby moc pocierac nimi dziąsła.
16-03-2016
Ocena:
Moj synek ma 14 miesiecy i niema jeszcze zabkow czy to normalne niewiem co robic
16-03-2016
Ocena:
Moj synek ma 14 miesiecy i niema jeszcze zabkow czy to normalne niewiem co robic
15-10-2015
Ocena:
Witam;) mój synek zaczął ząbkować. Przeczytałam, że rumianek czy melisa przyniesie mu ulgę, jednak nie jestem przekonana czy to bezpieczne dla takiego malucha? Proszę o pomoc;)
30-09-2015
Ocena:
najgorsze w ząbkowaniu są bóle. mój maluszek nie może z nimi wytrzymać. wtedy podaję mu przeciwbólowo lek na bazie ibuprofenu, który na szczęście doskonale sobie radzi. Mam go zawsze w domowej apteczce żeby w razie potrzeby podać dziecku.
23-08-2015
Ocena:
My podczas ząbkowania ze wszystkich preparatów stosowalismy jedynie Camilie i ona nam spokojnie wystarczyła. Na nasza Wikunię działała bardzo dobrze, bo dawała sporą ulgę, dzięki czemu od razu była bardziej rozweselona i mogła spokojnie się bawić oraz sypiać.
22-08-2015
Ocena:
Moja córeczka najlepiej przyjmowała Camilię na ząbkowanie, inne preparaty albo nie działały, albo nie było widać efektów. Po tym było ok, nie płakała i widać że pomagał pozbyć się bólu
19-08-2015
Ocena:
Nasza córcia na początku nie płakała, ale później to już dawało jej duży ból i bez naszej pomocy byłoby jej ciężko przetrwać kolejen ząbki. Domowe sposoby nie dawały nam zbyt wiele, dlatego zaczęłam szukać jakiegos dobrego środka, lecz aby nie wpływał źle na jej zdrowie. Widziałam wczesniej, że lidokaina zawarta w żelach na ząbkowanie może mieć tragiczne skutki jak np. trudności z przełykaniem, zmiany naskórne i obrzęki. Dlatego wybralismy Camilie w której składzie jest jedynie Szarłatka, Rzewień oraz Rumianek z dodatkiem wody, więc wszystko z naturalnych składników, a działa na prawdę dobrze :)
30-06-2015
Ocena:
Córka zaczęła późno ząbkowac tzn objawy miała już od 3/4 m. ż. Ciek£a ślina, wszystko gryzła i łapką tarła zaczerwienienie dziąsło. Tydzień objawów i 2tygodnie przerwy. Pomagało zimne jedzenie, gryzaki i żele przeciwbólowe. Mimo objawów pierwsze zęby wyszły dopiero gdy córka skończyła rok. Teraz ma 21 m-cy i posiada wszystkie jedynki,dwójki i górne czwórki. Każdy ząb to lejący się katar :-( przez co doszło do 3 zapaleń płuc
31-05-2015
Ocena:
u na również dużo pomogła camilia ponieważ nasz synek przechodził ząbkowanie chyba ze wszystkimi objawami naraz.
22-05-2015
Ocena:
mialam z akuku, ale szczotkę na palec silikonowa do masowania dziąsełek, u nas ząbkowanie zawsze przechodzi z katarem
20-05-2015
Ocena:
gryzak i nurofen dla dzieci- i da sie przezyc zabkowanie ;)
27-04-2015
Ocena:
Do MelaniaaWidziałam u dzieci mojej znajomej tez uczulenie na różne preparaty i bałam się co kolwiek kupić ale już nie dawaliśmy rady i tez kupiliśmy camilię,na szczęście narazie jest wszytko ok :)
27-04-2015
Ocena:
Też sie zgadzam, ja próbowałam u córeczki kilku środków, i najlepiej sie sprawdziła . Inne tak nie pomagały, po jednym wręcz mała dostała wysypki...
09-11-2014
Ocena:
my ostatecznie też wybraliśmy camilię ponieważ czytając skład okazała się najbardziej naturalna. A od jakiegoś czasu bardzo zwracam na takie rzeczy uwagę.
19-12-2013
Ocena:
U nas w dzień było w porządku, mała wkładała wszystko co można było do buzi, ale nie marudziła, nie była płaczliwa, ładnie się bawiła, jadła z apetytem, problemy pojawiały się na wieczór, gorączka prawie 39 st, ale i tak całą noc przy niej czuwałam.
02-12-2013
Ocena:
kiedy pojawi się gorączka należy pamiętać, że przy ząbkowaniu występują raczej stany podgorączkowe. tak mi powiedziała pediatra. kiedy temperatura jest wysoka trzeba podać dziecku lek z ibuprofenem lub paracetamolem i iść do pediatry, bo w większości przypadków jest po prostu chore.
witamina d dla noworodka

Jaka witamina D dla noworodka będzie najlepsza? Jak podawać?

2024-07-22
Witamina D odgrywa kluczową rolę w prawidłowym rozwoju noworodków. Jest niezbędna do utrzymania zdrowych kości i zębów, wspiera też prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Jednakże, wielu rodziców zastanawia się, jaka witamina D dla noworodka będzie najlepsza i jak ją odpowiednio podawać. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat suplementacji witaminy D u najmłodszych pociech.
niemowlak w samolocie

Niemowlak w samolocie. Jak się przygotować do lotu z dzieckiem?

2024-06-13
Podróżowanie z niemowlakiem w samolocie może być stresującym przeżyciem, jednak zdecydowanie nie masz powodów do obaw. Pamiętając o kilku sprawach, Twój lot może przebiec gładko i bez większych przeszkód. W poniższym artykule przedstawimy kilka wskazówek, jak przygotować się do lotu z dzieckiem. Wdrażając je w życie, Twój lot z niemowlakiem będzie bezproblemowy i przyjemny zarówno dla ciebie, jak i dla twojego dziecka..
Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry: przyczyny, objawy i sposoby leczenia

2024-02-23
Pieluszkowe zapalenie skóry to bardzo częsty problem, który dotyka niemowląt noszących pieluchę, a więc z reguły tych, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia. Na jego pojawienie się powinien być przygotowany każdy rodzic, gdyż zapalenie może pojawić się nawet kilkanaście razy w okresie pieluchowania. Podpowiadamy, jak rozpoznać pierwsze objawy problemu, jak go leczyć, a także mu zapobiegać.
pierwsze buty dla dziecka

Pierwsze buty dla dziecka: jakie wybrać? Ranking produktów

2024-02-09
Zakup pierwszych butów do chodzenia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Aby stopy malca rozwijały się prawidłowo, a chodzenie było komfortowe, należy spojrzeć na wybrane obuwie pod aż kilkoma względami – dla przykładu podeszwa powinna być elastyczna, cholewka niska, a zapiętek dobrze dopasowany.  Wyjaśniamy, na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując pierwsze buty dla dziecka. Ranking, który znajdziesz na końcu artykułu, również ułatwi ci podjęcie ostatecznej decyzji zakupowej.
pleśniawki u noworodka

Pleśniawki u noworodka: jakie są przyczyny i jak się ich pozbyć?

2024-02-02
Pleśniawki u noworodka to dość częsta i – niestety, bolesna przypadłość, która jest efektem zakażenia grzybicznego. Pleśniawki przypominają wyglądem niegroźny i naturalny nalot z mleka, jednak w przeciwieństwie do nalotu, nie można ich z łatwością zmyć. Zazwyczaj pojawiają się na języku, dziąsłach i na podniebieniu, mają nieregularne kształty oraz rożne wielkości. Na pleśniawki u noworodka najczęściej stosuje się leki przeciwgrzybiczne, takie jak nystatyna albo flukonazol.
odruch moro

Odruch Moro: jak wspomóc rozwój swojego niemowlaka

2024-01-31
Chociaż odruch Moro u dziecka niepokoi wielu rodziców, to zazwyczaj nie świadczy o niczym niebezpiecznym. To jeden z odruchów pierwotnych, który pojawia się podobnie jak odruch Babińskiego. Jednak jak właściwie wygląda odruch Moro, kiedy zanika i co zrobić, kiedy pojawia się podczas snu? W jakich sytuacjach odruch Moro powinien zaniepokoić? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
grzybica pieluszkowa

Grzybica pieluszkowa: skuteczne rozwiązania i produkty dla zdrowej skóry twojego malucha

2024-01-29
Skóra maluszków jest bardzo cienka, delikatna i wrażliwa, przez to jest znacznie bardziej podatna również podrażnienia oraz występowanie stanów zapalanych. Naruszeniu bariery ochronnej sprzyja również stosowanie pampersów – okolice intymne pozostają przez długi czas wilgotne, a materiał pieluszki powoduje zwiększone tarcie. Jeśli dołożymy do tego nieodpowiednią pielęgnację, może dojść do grzybicy pieluszkowej czy też pieluszkowego zapalenia skóra. Jak zatem zadbać o prawidłową pielęgnację okolic intymnych u maluszka? Po czym poznać, że mamy do czynienia z PZS? Odpowiedzi czekają w poniższym artykule.