Jakich badań nie wolno robić w ciąży?

W czasie ciąży kobieta jest poddawana wielu badaniom, które mają za zadanie sprawdzić stan zdrowia jej, jak i dziecka. Jest jednak szereg badań, których nie można wykonywać. Mogą one bowiem zagrozić płodowi i wywołać nieodwracalne zmiany. Przed jakimi zabiegami lekarze ostrzegają?

Cytologia - badanie, które ratuje życie

Dlaczego zaawansowany rak szyjki macicy zbiera w Polsce żniwo, podczas, gdy są kraje w Europie, gdzie lekarze nie mają już okazji widywać zaawansowanych stadiów tego nowotworu? Na temat raka szyjki ...

Poziom hCG

hCG to hormon produkowany przez kosmówkę łożyska. Najwyższe stężenie osiąga między 8. a 10. tygodniem ciąży, a następnie stopniowo obniża się i pozostaje niezmieniony do końca ciąży.

Wady genetyczne płodu

O wadach genetycznych płodu staramy się nawet nie myśleć. Jeśli nawet podczas badania prenatalnego, gdzieś tam w środku pojawia się lęk i niepokój, to i tak przyszli rodzice głęboko wierzą, że z dzi...

USG genetyczne w ciąży

Zastanawiasz się jak wygląda Twoje dziecko? Czy jest zdrowe i dobrze się rozwija? A może obawiasz się że może być obciążone wadą genetyczną? Na te wszystkie pytania odpowie badanie USG genetyczne. Dowiedź się, kiedy warto je zrobić i dlaczego, a także w jakich sytuacjach mogą być wskazane dodatkowe badania?

Karta ciąży bez tajemnic

Karta przebiegu ciąży to podstawowy dokument, który jako przyszła mama otrzymasz podczas jednej z pierwszych wizyt u ginekologa. Od tego momentu powinnaś mieć ją zawsze przy sobie. Ta niewielka książeczka jest potwierdzeniem tego, że jesteś brzemienna. Co jednak ważniejsze, zawiera wyniki badań, uwagi lekarza prowadzącego oraz inne istotne informacje dotyczące przebiegu Twojej ciąży. Zobacz, co się w niej znajduje i jak rozszyfrować niektóre skróty.

Najważniejsze badania w I trymestrze ciąży

Ciąża jest nie tylko wspaniałym czasem oczekiwania na narodziny maluszka i intensywnych przygotowań. To okres, w którym kobieta powinna w sposób szczególny dbać o swoje zdrowie. Stąd konieczność przeprowadzania tak wielu badań.

Badanie GBS - dlaczego jest zalecane pod koniec ciąży?

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje wykonanie badania GBS u każdej kobiety między 35. a 37. tygodniem ciąży. Wykrywa ono obecność paciorkowców w pochwie, które mogą stworzyć zagrożenie u kobiet spodziewających się dziecka, zwłaszcza podczas porodu. Jak wygląda to badanie i dlaczego jest ono takie ważne?

Kalendarz badań w ciąży

Systematyczne robienie badań w ciąży jest niezbędne. Dzięki nim wiemy, czy maluszek prawidłowo się rozwija i czy nic mu nie zagraża. A w razie jakikolwiek zaburzeń możliwe jest natychmiastowe podjęcie leczenia. Oto lista badań, które powinnaś wykonać w poszczególnych tygodniach ciąży.

Badania prenatalne - Test PAPP-A

Test PAPP-A (z ang. Pregnancy-associated plasma protein-A), to nieinwazyjne badanie przesiewowe, które wykonuje się między 10. a 14. tygodniem ciąży. Jego celem jest wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w rozwoju dziecka, głównie w kierunku wad genetycznych.