Data publikacji:

USG genetyczne w ciąży

Autor: Sylwia Wanowicz

USG genetyczne to niezwykle ważne badanie w ciąży. Jest bezinwazyjne, wyklucza najpoważniejsze wady i choroby płodu, ale należy je wykonać w bardzo konkretnym terminie. Pierwsze między 11 a 13 tygodniem ciąży.  e dodatkowe Wyjaśnimy, kiedy i dlaczego należy zrobić USG ciąży, a także w jakich sytuacjach mogą być wskazane dodatkowe badania.

 

USG genetyczne

 

USG genetyczne w ciąży - kiedy należy je wykonać?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu żadna z naszych babć, czy nawet mam nie pomyślałaby, że można zobaczyć dziecko jeszcze będące w brzuchu. Dziś badania prenatalne - utrasonograficzne są standardem, przeprowadzanym przynajmniej trzykrotnie u każdej kobiety podczas całej w ciąży. Oczywiście samo badanie ultrasonograficzne można wykonywać częściej, a nawet podglądać dziecko na każdej wizycie. Jednak to trzy badania genetyczne są kluczowe dla stwierdzenia, że ciąża rozwija się prawidłowo. Wykonuje je lekarz diagnosta i po badaniu przyszła mama powinna otrzymać pełen opis badania wraz z zaleceniami.


W którym tygodniu wykonać USG genetyczne:

  • w I trymestrze: między 11 a 14 tygodniem, gdy długość ciemieniowo-siedzeniowa płodu CRL waha się od 45 mm do 84 mm,
  • w II trymestrze miedzy 18 a 22 tygodniem,
  • w III - między 28 a 32 tygodniem ciąży.

 

Dlaczego badanie USG jest zalecane

Badanie USG pomiędzy 11 a 13 tygodniem i 6 dniem ciąży jest niezwykle ważnym i obowiązkowym punktem w karcie badań ciążowych. Nazywane jest często USG genetycznym, ze względu na cel w jakim je wykonujemy. Pomiary umożliwiają rozpoznanie wad genetycznych, między innymi zespołu Downa (ok. 80% wykrywalności), Edwardsa (90% wykrywalności), Patau oraz wad serca.

 

Podczas USG genetycznego lekarz ocenia tzw. markery wad genetycznych:

  • przezierność karkową płodu NT (mały zbiorniczek płynu umieszczony na karku dziecka),
  • przepływ w przewodzie żylnym DV,
  • przepływ przez zastawkę trójdzielną TV,
  • kość nosową NB.


W trakcie badania ultrasonograficznego poza oceną wspomnianych powyżej markerów lekarz szczegółowo ocenia anatomię płodu: czaszkę, jej kształt, sierp mózgu, sploty naczyniówkowe komór bocznych. Sprawdza również ściany powłok brzusznych, ocenia kosmówkę, żołądek, czynność i budowę serca oraz jego lokalizację, pęcherz moczowy płodu, kręgosłup, kończyny górne i dolne.

 

Niestety za badanie USG genetyczne w większości przypadków zapłacimy same. Może być refundowane, o ile skierowanie wystawia lekarz, który ma umowę z NFZ (bez refundacji kosztuje ok. 250 zł). Na skierowanie mogą liczyć kobiety z grup podwyższonego ryzyka m.in.: panie powyżej 35. roku życia oraz te, u których w rodzinie wystąpiły wady genetyczne.

 

Jak wygląda USG genetyczne?

Badanie USG jest całkowicie bezbolesne, nieinwazyjne i nie wymaga żadnych wcześniejszych przygotowań. Specjalista za pomocą głowicy przezbrzusznej bada dziecko, nie dotykając go, dokonuje pomiarów i robi zdjęcia. Jeśli badanie przeprowadzane jest przed 10 tygodniem ciąży lub ciężarna jest otyła, sondę można wprowadzić przez pochwę pacjentki (USG transwaginalne, dopochwowe).

 

USG w ciąży z partnerem?

Na USG zdecydowanie warto pójść wspólnie, gdyż zobaczenie własnego dziecka jest zawsze ogromnym przeżyciem dla obojga rodziców.  Podczas całego badania możemy oglądać obraz na monitorze komputera. Choć w widoku 2D widać niewiele, z początku tylko białe plamy, mamy przecież u boku lekarza, który umie interpretować wyniki i na bieżąco nas o wszystkim poinformuje. Pokaże, gdzie jest główka dziecka, gdzie kręgosłup, gdzie rączki i nóżki,  wskaże ukształtowane już narządy wewnętrzne. Podczas badania lekarz zmierzy i zważy dziecko, określi wiek ciąży i przybliżony termin porodu. Jeśli aparatura na to pozwala lekarz może pokazać również obraz trójwymiarowy (USG 3D lub 4D).

 

Po wykonanym USG otrzymasz wydruk z wynikami pomiarów, szczegółowy opis badania i zdjęcia. Zachowaj je i dołącz do karty ciąży.

 

Co jeśli lekarz stwierdził nieprawidłowość podczas USG?

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości nie należy panikować. Nie od razu muszą oznaczać istotną wadę. Potrzebne będą kolejne badania. Warto udać się do innego specjalisty i powtórzyć badanie na innym sprzęcie. Lekarz może zlecić jedno z prenatalnych badań inwazyjnych: amniopunkcję, biopsję trofoblastu, czy kordocentezę.

 


Autor

Komentarze
27-02-2017
Ocena:
Panorama jest nieinwazyjnym, przesiewowym badaniem prenatalnym. Można je wykonać od 9 tygodnia ciąży ze względu na obecność odpowiedniej ilości DNA płodu w krwi matki.est to metoda nieinwazyjna. Do badania wystarczy krew matki pobrana standardowo z żyły przedramienia.
26-02-2017
Ocena:
Witam, jestem aktualnie w 12 tyg drugiej ciazy. Ginekolog zasugerowal zrobienie badania prenatalnego Panorama. Czy ktos juz robil to badanie? Zastanawiam sie nad zrobieniem badan, ze wzgledu na wiek i zwiekszone ryzyko wad genetycznych.
17-02-2016
Ocena:
Pokaże"!
jakich badań nie wolno robić w ciąży

Jakich badań nie wolno robić w ciąży?

2020-09-02
W czasie ciąży kobieta jest poddawana wielu badaniom, które mają za zadanie sprawdzić stan zdrowia jej, jak i dziecka. Jest jednak szereg badań, których nie moż...
cytologia nowa metoda

Cytologia - badanie, które ratuje życie

2019-11-19
Dlaczego zaawansowany rak szyjki macicy zbiera w Polsce żniwo, podczas, gdy są kraje w Europie, gdzie lekarze nie mają już okazji widywać zaawansowanych stadiów...
usg wady genetyczne

Wady genetyczne płodu

2019-08-01
O wadach genetycznych płodu staramy się nawet nie myśleć. Jeśli nawet podczas badania prenatalnego, gdzieś tam w środku pojawia się lęk i niepokój, to i tak prz...
karta ciąży, karta przebiegu ciąży, książeczka ciąży

Karta ciąży bez tajemnic

2017-12-18
Karta przebiegu ciąży to podstawowy dokument, który jako przyszła mama otrzymasz podczas jednej z pierwszych wizyt u ginekologa. Od tego momentu powinnaś mieć j...
badania w ciąży, jakie badania zrobić w ciąży, badania u kob

Najważniejsze badania w I trymestrze ciąży

2017-07-09
Ciąża jest nie tylko wspaniałym czasem oczekiwania na narodziny maluszka i intensywnych przygotowań. To okres, w którym kobieta powinna w sposób szczególny dbać...
Badanie GBS, koniec ciąży, brzuch ciążowy, ciąża

Badanie GBS - dlaczego jest zalecane pod koniec ciąży? - Dzidziusiowo.pl

2017-06-26
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje wykonanie badania GBS u każdej kobiety między 35. a 37. tygodniem ciąży. Wykrywa ono obecność paciorkowców w poch...
kalendarz badań w ciąży, terminarz badań w ciąży, jakie bada

Kalendarz badań w ciąży

2017-03-03
Systematyczne robienie badań w ciąży jest niezbędne. Dzięki nim wiemy, czy maluszek prawidłowo się rozwija i czy nic mu nie zagraża. A w razie jakikolwiek zabur...