Data publikacji:

Badania prenatalne - Amniopunkcja

Autor: Sylwia Wanowicz

Amniopunkcja, zwana też amniocentezą, jest jednym z badań prenatalnych, które przeprowadza się, aby ocenić ryzyko wystąpienia wad genetycznych u płodu. Ponieważ jest to badanie inwazyjne, wiele kobiet obawia się, że niesie ono ze sobą duże niebezpieczeństwo.

 

badania w ciąży amniopunkcja

 

Amniopunkcja, polegająca na pobraniu próbki płynu owodniowego od ciężarnej, jest obecnie najczęściej stosowanym spośród inwazyjnych badań prenatalnych. Chociaż obciążona jest ona pewnym ryzykiem uszkodzenia płodu i poronienia, w rzeczywistości jest to ryzyko ograniczone do minimum.

 

Kiedy należy wykonać amniopunkcję?

Amniopunkcję wykonuje się między 13 a 19 tygodniem ciąży. Oczywiście wszystkie przyszłe matki powinny badać się pod kątem oceny ryzyka urodzenia chorego dziecka. Zazwyczaj do tego celu wystarczają zwykłe, nieinwazyjne badania prenatalne. Amniocentezę przeprowadza się na ogół jedynie wśród tych kobiet, u których ryzyko urodzenia chorego dziecka jest podwyższone.

 

Wskazania do wykonania amniopunkcji

Wskazaniem do amniopunkcji są takie czynniki, jak:

  • wiek matki powyżej 35 lub ojca powyżej 55 lat,
  • poprzednie urodzenie dziecka z zaburzeniami chromosomalnymi,
  • urodzenie dziecka z wadą cewy nerwowej, ośrodkowego układu nerwowego lub z chorobą metaboliczną,
  • występowanie wady cewy nerwowej w rodzinie.

 

 

Jak wygląda badanie?

Podczas badania prenatalnego pobiera się odrobinę płynu owodniowego z worka otaczającego płód, po czym w laboratorium wykonuje się analizę komórek, które się w nim znajdują. Próbka ta jest pobierana za pomocą cienkiej igły, którą do macicy wprowadza się przez brzuch ciężarnej. Dokładność (ale również bezpieczeństwo) nakłucia jest gwarantowana dzięki obrazowi z ultrasonografu, z którego pomocą lekarz obserwuje, co dzieje się w brzuchu matki. 

Amniopunkcja nie wykrywa wszystkich wad wrodzonych. Stosuje się ją przede wszystkim do wykrywania takich schorzeń, jak zespół Downa, rozszczep kręgosłupa, bezmózgowie, mukowiscydoza, czy dystrofia mięśniowa. Amniopunkcję wykonuje się także wtedy, gdy chce się ocenić, czy płuca dziecka są wystarczająco rozwinięte do porodu lub, czy pierwotniak toksoplazmozy przeszedł do płodu. Badanie to może zatem dostarczyć wielu cennych informacji na temat zdrowia dziecka. Decydując się na zastosowanie tej metody, należy zawsze mieć na uwadze wiążące się z nią ryzyko oraz być przygotowanym na jej wyniki.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Alliance All right reserved


Autor

Komentarze
11-07-2017
Ocena:
miałam skierowanie w 1 ciązy ze wzgledu na podejrzenie toxoplazmozy ale nie poszlam. To juz 24 tydzien byl, w sumie wyszlo dobrze. Dziecko zdrowe jak ryba
badanie gbs w ciąży

Badanie GBS w ciąży: co to jest, jak się przygotować? GBS a współżycie. Wszystko na temat GBS

2022-11-16
Wykonanie badania GBS jest rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Jest to badanie mające na celu wykryć, czy kobieta w ciąży jest zarażona paciorkowcem w pochwie. Podczas porodu bakteria ta może przenieść się na dziecko. Badanie GBS wykonać należy pomiędzy 35. a 37. tygodniem ciąży. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat badania GBS!
Progesteron w ciąży. Jakie normy?

Progesteron w ciąży. Jakie normy? Co oznacza zbyt wysoki lub zbyt niski poziom?

2021-08-14
O tym, czy ciąża będzie rozwijała się prawidłowo, decydują nie tylko geny, ale również hormony – między innymi progesteron. Sprawdź, jaką dokładnie rolę odgrywa progesteron w ciąży, o czym świadczy jego zbyt wysoki lub zbyt niski poziom i czy można go wyrównać.
badanie glukozy w ciąży

Badanie glukozy w ciąży. Co oznaczają wyniki?

2021-06-18
Choć ciąża to piękny stan, w czasie jej trwania organizm jest bardziej podatny na wystąpienie pewnych chorób – przykładem jest choćby cukrzyca. Aby ją rozpoznać, niezbędne jest oznaczenie poziomu glukozy we krwi. Wyjaśniamy, jak przebiega badanie glukozy w ciąży, kiedy należy je wykonać i dlaczego jest to tak ważne.
jakich badań nie wolno robić w ciąży

Jakich badań nie wolno robić w ciąży?

2020-09-02
W czasie ciąży kobieta jest poddawana wielu badaniom, które mają za zadanie sprawdzić stan zdrowia jej, jak i dziecka. Jest jednak szereg badań, których nie moż...
cytologia nowa metoda

Cytologia - badanie, które ratuje życie

2019-11-19
Dlaczego zaawansowany rak szyjki macicy zbiera w Polsce żniwo, podczas, gdy są kraje w Europie, gdzie lekarze nie mają już okazji widywać zaawansowanych stadiów...
usg wady genetyczne

Wady genetyczne płodu

2019-08-01
O wadach genetycznych płodu staramy się nawet nie myśleć. Jeśli nawet podczas badania prenatalnego, gdzieś tam w środku pojawia się lęk i niepokój, to i tak prz...
USG genetyczne

USG genetyczne w ciąży - jak przebiega, kiedy je zrobić

2019-04-26
Zastanawiasz się jak wygląda Twoje dziecko? Czy jest zdrowe i dobrze się rozwija? A może obawiasz się że może być obciążone wadą genetyczną? Na te wszystkie pyt...