Badanie glukozy w ciąży – jak się przygotować?
Aby badanie glukozy w ciąży przyniosło wiarygodne wyniki, należy się do niego odpowiednio przygotować. O czym dokładnie musisz pamiętać?
Jeśli ciężarna wykonuje badanie w prywatnym laboratorium, glukoza jest wliczona w cenę. Jeżeli jednak jest to badanie wykonywane w ramach NFZ, konieczne jest zakupienie roztworu glukozy w aptece.
- Do badania należy podejść na czczo
Badanie należy wykonać rano, po co najmniej 8 godzinach od ostatniego posiłku.
Przez trzy dni poprzedzające badanie glukozy w ciąży należy stosować lekką dietę, która będzie dostarczać 200 g węglowodanów na dobę.
- W czasie badania nie należy wykonywać żadnej aktywności fizycznej
Stres, leki, ale także wysiłek fizyczny mogą zafałszować wyniki badania. Dlatego tak często zaleca się, aby ciężarne, które przyszły na test obciążenia glukozą, czas między pierwszym a drugim badaniem krwi spędziły w laboratorium.
- Odpowiednie tempo wypicia roztworu glukozy
Roztwór glukozy nie jest szczególnie smaczny – jego intensywna słodycz powoduje u wielu kobiet mdłości. Należy jednak pamiętać, że nie wolno przedłużać konsumpcji. Roztwór powinien zostać spożyty w ciągu 5 minut.
Uwaga! Aby roztwór glukozy był łatwiejszy do przełknięcia, można dodać do niego kilka łyżeczek soku z cytryny. Niektóre przyszłe mamy zagryzają też cytrynę po każdej porcji glukozy.
Infekcja oraz leki mogą zafałszować wyniki badania. Należy zatem podejść do niego bez objawów infekcji.
Badanie glukozy w ciąży – jak interpretować wyniki?
Wyniki pierwszego badania glukozy (badanie z krwi, bez obciążenia glukozą) nie powinny przekraczać 92 mg/dl. Jeśli tak jest, kolejnym badaniem jest to wykonywane między 24. a 28. tygodniem ciąży. Jeśli wynik oscyluje między 92 mg/dl a 125 mg/dl, ciężarna zostaje kierowana na test obciążenia glukozą od razu, bez zwłoki. Po przekroczeniu 126 mg/dl z „automatu” stwierdzana jest cukrzyca, a przyszłą mamę kieruje się do poradni dla diabetyków.
Jeśli chodzi o
badanie glukozy w ciąży wykonywane między 24. a 28. tygodniem ciąży, to normy są następujące:
- badanie krwi na czczo: do 100 mg/dl,
- badanie krwi po godzinie od podania roztworu: do 180 ml/dl,
- badanie krwi po dwóch godzinach od podania roztworu: do 140 ml/dl.
Jeśli wyniki wskazują wyższe wartości, przyszła mama musi wykonać ponowny test (z większą ilością glukozy). Najczęściej również już na tym etapie otrzymuje ona skierowanie do poradni diabetologicznej.