Data publikacji:

Jak sobie radzić z nietrzymaniem moczu po porodzie?

Nietrzymanie moczu po porodzie to problem, z którym zmaga się wiele kobiet. Choć jest to dość powszechne zjawisko, często (zupełnie niesłusznie) bywa tematem tabu. Jak poradzić sobie z nietrzymaniem moczu po porodzie? Skąd się bierze ten problem? Czy można mu przeciwdziałać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.
nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu po porodzie – dlaczego się pojawia?

Podczas ciąży i porodu dochodzi do znacznego obciążenia mięśni dna miednicy (tzw. mięśnie Kegla), które odpowiadają m.in. za kontrolę pęcherza. Wysiłek związany z porodem naturalnym lub cesarskim cięciem może osłabić te struktury, prowadząc do nietrzymania moczu po porodzie. Na jego wystąpienie wpływa także masa urodzeniowa dziecka, długi poród lub wielokrotne ciąże.

Objawy nietrzymania moczu – jak je rozpoznać?

Objawy nietrzymania moczu mogą występować w różnym nasileniu: zarówno od niewielkiego wycieku moczu, jak i po większy. Najczęściej ta przypadłość pojawia się podczas kichania, kaszlu, śmiechu lub wysiłku fizycznego.

Nietrzymanie moczu po cesarce – czy to częsty problem?

Choć cesarskie cięcie teoretycznie nie obciąża mięśni krocza tak jak poród naturalny, nietrzymanie moczu po cc również może się pojawić. Wynika to z ogólnego osłabienia mięśni dna miednicy i zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie po porodzie. Długi czas rekonwalescencji po cesarce może opóźnić powrót do aktywności fizycznej, co również wpływa na mniejszą siłę mięśni odpowiedzialnych za trzymanie moczu.

Uszkodzenie pęcherza po cc – objawy i konsekwencje

Uszkodzenie pęcherza po cc zdarza się rzadko, ale jest poważne. Objawy mogą obejmować trudności w oddawaniu moczu, ból w podbrzuszu, częste infekcje dróg moczowych. Jeśli zauważysz te symptomy, pilnie skontaktuj się z lekarzem.

Ćwiczenia na nietrzymanie moczu po porodzie – co warto robić?

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na wzmocnienie mięśni odpowiedzialnych za trzymanie moczu są ćwiczenia mięśni dna miednicy, zwane ćwiczeniami Kegla. Polegają one na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni odpowiedzialnych za kontrolę pęcherza. Pamiętaj jednak, że kluczem do sukcesu jest regularność ćwiczeń.
Coraz częściej siłownie zaczynają mieć w swojej ofercie zajęcia specjalnie dedykowane kobietom (np. zdrowie kobiet), podczas których można znaleźć również takie ćwiczenia, które pozytywnie wpłyną na siłę mięśni dnia miednicy. Jeśli jednak masz daleko do takich miejsc, bez problemu znajdziesz dodatkowe ćwiczenia w internecie.

Domowe sposoby na wzmocnienie mięśni dna miednicy

Oprócz ćwiczeń Kegla warto zastosować inne metody wspomagające wzmocnienie mięśni dna miednicy. Unikaj dźwigania ciężkich przedmiotów, dbaj o prawidłową postawę ciała, pilnuj odpowiedniego nawodnienia organizmu oraz stosuj zdrową dietę bogatą w błonnik. Odpowiednie nawyki żywieniowe pomagają zapobiegać zaparciom, które mogą dodatkowo obciążać mięśnie miednicy.

Kiedy mija nietrzymanie moczu po porodzie?

Nietrzymanie moczu po porodzie zwykle ustępuje w ciągu kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od kondycji mięśni dna miednicy i przebiegu porodu.

Kiedy zgłosić się do specjalisty?

Jeśli objawy nietrzymania moczu utrzymują się przez kilka miesięcy po porodzie lub znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie, warto skonsultować się z lekarzem. Na początku wystarczy wizyta u internisty lub lekarza rodzinnego. To on następnie może wypisać skierowanie do ginekologa lub urologa.

Nietrzymanie moczu po porodzie – czy można mu zapobiegać?

Chociaż nie zawsze da się całkowicie uniknąć nietrzymania moczu po porodzie, można starać się zminimalizować występowanie tego problemu. W tym celu przede wszystkim warto regularnie ćwiczyć mięśnie Kegla nawet jeszcze przed ciążą.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Agnieszka Ragus