Data publikacji:

Jak poradzić sobie z nietrzymaniem moczu po porodzie?

Autor: Klaudia Kierzkowska

Nietrzymanie moczu to jedna z częstszych dolegliwości pojawiających się u kobiet po porodzie. Problem ten dość często dotyka także kobiety będące w ciąży. Wstyd, skrępowanie, a nawet przerażenie – takie emocje pojawiają się podczas mimowolnego popuszczania moczu u młodych mam. Zupełnie niepotrzebnie! Ten krępujący problem można złagodzić i zniwelować, odpowiednie ćwiczenia i zmiana trybu życia okażą się pomocne. Tak więc jak rodzić sobie z nietrzymaniem moczu w ciąży i po porodzie?

popuszczanie moczu po porodzie

 

Jakie są przyczyny nietrzymania moczu po porodzie?

 

Po porodzie kobieta doświadcza wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Nietrzymanie i mimowolne oddawanie moczu to jedna z nich. Większość młodych mam tą nieprzyjemną dolegliwość otrzymuje „w pakiecie” z nowonarodzonym dzieckiem. Jednak problem nietrzymania moczu może pojawić się także w ciąży.

 

 • Wszystkiemu winne są mięśnie Kegla (mięśnie dna macicy), które pod wpływem wzrostu progesteronu w ciąży, ulegają osłabieniu. Stale rosnący ciężar dziecka i galopująca w górę waga przyszłej mamy dodatkowo nasilają problem. 

 

 • Bardzo często po porodzie następuje zwiotczenie, rozluźnienie mięśni i więzadeł, które podtrzymują dolny odcinek układu moczowego i rodnego, co skutkuje wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Ta nieprzyjemna przypadłość może także wystąpić u kobiet w III trymestrze ciąży, kiedy to bardzo powiększona macica uciska na pęcherz moczowy. Wysiłkowe nietrzymanie moczu nasila się podczas kichania, kasłania a nawet śmiania się.

 

 • Nietrzymanie moczu dotyka także kobiety, u których podczas porodu konieczne okazało się użycie próżnociągu czy kleszczy.

 

 • Po cesarskim cięciu problem nietrzymania moczu pojawiaj się niezwykle rzadko, jednak nie oznacza to, że w ogóle nie istnieje. Podczas cesarki może dojść do uszkodzenia mięśni dna macicy, co w konsekwencji skutkować będzie omawianą dolegliwością.

 

 

Warto wiedzieć, że z problemem nietrzymania moczu boryka się prawie 40% kobiet będących w ciąży i tych po porodzie. Drogie mamy, pamiętajcie – nie jest to powód do wstydu.

 

Jak leczyć nietrzymanie moczu?

 

Nietrzymanie moczu to wciąż wstydliwa dolegliwość, w zwalczaniu której istotną rolę ma leczenie zachowawcze.

 

 • Ćwiczenia mięśni Kegla pomogą przywrócić siłę mięśniom zwieraczy. Zamiast czekać na dalszy rozwój sytuacji, ćwiczenia warto rozpocząć już na początkowym etapie ciąży.

 

Jak wyglądają ćwiczenia mięśni Kegla?

Ćwiczenia polegają na zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni okalających pochwę, cewkę moczową i odbyt. Zaciśnięte mięśnie rozluźnijcie po 5 sekundach. Na początku ćwiczenie powtórzcie 10-20 razy, a po kilku dniach zwiększcie ilość powtórzeń. Ćwiczenia nie powinno się wykonywać podczas wizyty w toalecie, bowiem niepełne opróżnienie pęcherza może zakończyć się infekcją.

Mięśnie Kegla można ćwiczyć o każdej porze dnia i nocy, a tylko konsekwencja jest w stanie przynieść oczekiwany rezultat.

 

Laserowe leczenie nietrzymania moczu

 • Polega na naświetlaniu okolic zwieracza cewki moczowej. Metoda ta polecana jest w szczególności kobietom będącym w okresie połogu. Włókna kolagenowe pod wpływem promieni lasera ulegają pobudzeniu, obkurczeniu i uelastycznieniu. Zabieg jest małoinwazyjny i bezpośrednio po jego zakończeniu młoda mama może wrócić do domu. W celu zwiększenia skuteczności zabieg warto powtórzyć 2-3 krotnie.

 

Elektrostymulacja mięśni dna macicy

 • To kolejna metoda leczenia nietrzymania moczu. Stymulowane prądem o niskiej częstotliwości mięśnie ulegają wzmocnieniu. Elektrostymulacja dodatkowo wspomaga regenerację uszkodzonego unerwienia.

Nietrzymanie moczu - porady

 • Ćwiczenia mięśni Kegla wykonuj codziennie, regularnie, zwiększając ilość powtórzeń.
 • Jeśli kilkutygodniowe ćwiczenia mięśni Kegla nie przynoszą żadnych rezultatów, koniecznie zgłoś się do lekarza. Być może w Twoim przypadku konieczne okaże się laserowe leczenie lub elektrostymulacja mięśni dna macicy.
 • Noś przewiewną bieliznę, w szczególności zadbaj o higienę intymną.
 • Wychodząc z domu staraj się „wysiusiać na zapas”. Dzięki temu zyskasz komfort psychiczny.
 • Używaj wkładek urologicznych pochłaniających mocz.
 • Zwróć uwagę jakie napoje w Twoim przypadku są moczopędne.


Autor

Klaudia Kierzkowska

Z wykształcenia chemik, z zawodu dziennikarka, a prywatnie żona i mama. Uwielbia teatr, kawę i włoską kuchnię. Pasjonatka podróży, która uwielbia poznawać świat.

Komentarze
09-02-2020
Ocena:
No właśnie ja też mam ten problem i codziennie zakładam pessar. Płakać mi się chce, ale mam nadzieję, że jakoś się poprawi
06-02-2020
Ocena:
Moja koleżanka po porodzie musiała zakładać pessar
zrosty po cesarskim cięciu

Co na zrosty po cc? Jak się ich pozbyć? Poradnik

2023-12-29
Cesarskie cięcie (CC) jest częstym sposobem na przyjście na świat dziecka. Po operacji zazwyczaj pojawiają się zrosty, które mogą sprawiać pewne niedogodności i kłopoty. Sprawdź, czym są zrosty po CC, jakie są ich objawy, jak można je wykryć oraz przede wszystkim, jak się ich pozbyć.
gorączka połogowa

Co oznacza gorączka połogowa i co zrobić?

2022-11-14
Połóg to czas, w którym temperatura ciała nie powinna odbiegać od normy. Jedynie w pierwszych godzinach po porodzie, w wyniku nadmiernego zmęczenia i odwodnienia organizmu, temperatura ciała może być nieznacznie podwyższona. Wysoka temperatura może być objawem zapalenia piersi lub niegroźnej infekcji, ale może również świadczyć o zakażeniu połogowym. Co robić, kiedy wystąpi gorączka połogowa?
ból odbytu po porodzie

Ból odbytu po porodzie: jakie mogą być przyczyny? Jak się z nim uporać?

2022-10-14
Odczuwasz kłujący ból odbytu po porodzie? Boisz się oddać stolec w obawie, że szwy przy kroczu się rozejdą? Sprawdź, jakie są przyczyny bólu podczas oddawania stolca po porodzie. Dowiedz się, jak sobie z nimi radzić domowymi sposobami. 
Orgazm w połogu: czy jest to możliwe?

Orgazm w połogu: czy jest to możliwe?

2022-09-28
Czy orgazm w połogu jest bezpieczny? Orgazm łechtaczkowy w czasie połogu - ile po porodzie można rozpocząć współżycie? Orgazm w połogu: czy jest to możliwe? Odpowiadamy na te ważne pytania, gdyż wiele osób twierdzi, że pierwszy seks po porodzie jest właściwie jak pierwszy seks. Pełno w nim niewiadomych. Czas abstynencji po ciąży jest bardzo trudny zarówno dla kobiety, jak i dla mężczyzny. Więc z radością przyjmij wiadomość, że orgazm w czasie połogu jest do osiągnięcia.
brzuch po porodzie

Brzuch po porodzie – jak wygląda brzuch po porodzie? Jak o niego dbać?

2022-07-13
To, jak wygląda brzuch po porodzie, może niemile zaskoczyć świeżo upieczoną mamę. Jest on wciąż sporych rozmiarów, jego skóra jest rozciągnięta, może być też „ozdobiony” licznymi rozstępami – krótko mówiąc, w zupełności nie przypomina tego sprzed ciąży. Na szczęście może on prezentować się znacznie lepiej – wystarczy dać organizmowi trochę czasu, a później pamiętać o odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej. Podpowiadamy, jak długo obkurcza się brzuch po porodzie i co dokładnie warto robić, aby poprawić jego wygląd.
zaparcia po porodzie

Zaparcia po porodzie – jak poradzić sobie z zaparciami po porodzie?

2022-07-11
Zaparcia po porodzie to problem wielu kobiet. Szczególnie niepokojące wydają się te, które następują w pierwszych dniach połogu – niesłusznie jednak, ponieważ brak stolca przez pierwsze dwa dni po porodzie jest naturalny. Sprawdź, kiedy w końcu powinno dojść do wypróżnienia, jak zapobiegać zaparciom i co robić, kiedy już się pojawiają.
podklady poporodowe

Jakie podkłady poporodowe wybrać?

2022-04-23
Już od pierwszej chwili po porodzie macica zaczyna się obkurczać i oczyszczać, pozbywając się między innymi śluzu, resztek błon oraz krwi. W tym szczególnym czasie kobieta potrzebuje wyjątkowej ochrony, czyli specjalnych podkładów. Sprawdź, jakie podkłady poporodowe są szczególnie polecane i czym właściwie taki produkt różni się od zwykłych podpasek.