Data publikacji:

Poród jak po maśle, czyli Butter Birth – o co chodzi?

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Czy poród zawsze musi być bolesny? Wiele kobiet, opowiadając o swoich przeżyciach, mówi o dużym bólu i strachu. Zdarzają się jednak też mniej bolesne porody, nazwane niekiedy jako Butter Birth. Jak się przygotować do porodu, aby poszedł „jak po maśle”?

 

butter birth

Czym jest Butter Birth?

O Butter Birth zrobiło się głośno dzięki Sunday Smith – wieloletniej położnej, której zdarzało się obserwować niezwykle łatwe i bezbolesne porody. Nie zdarzają się co one co prawda za często, ale mogą zainspirować do lepszego przygotowania się kobiety do tego wydarzenia.

W trakcie Butter Birth parcie jest niemal bezbolesne oraz krótkie. Cały poród zaś przebiega znacznie odmiennie, aniżeli jak to się najczęściej odbywa. Wszystko się dzieje za sprawą wielu czynników, a przede wszystkim odpowiedniemu nastawieniu psychicznemu oraz przygotowaniu fizycznemu. W grę wchodzą nie tylko nasze myśli, ale także wykonywane wcześniej ćwiczenia, a nawet osoby, które nas otaczają.

Przede wszystkim wiedza

Już sam strach przed porodem może wywoływać u nas spory stres, a ten przyczynia się do silnego odczuwania bólu. Warto zatem uporać się z naszymi lękami, aby nie podchodzić do porodu jak do traumatycznego wydarzenia w naszym życiu, a do czegoś pięknego.

Pomoże nam w tym już sama wiedza na temat narodzin i samej ciąży. Kiedy wiemy, jak wygląda poród oraz co po kolei następuje, będzie nam znacznie łatwiej nastawić się pozytywnie. Dowiadywanie się nowych informacji na temat ciąży czy uczestnictwo w szkole rodzenia, niesie ze sobą znacznie więcej pozytywnych aspektów, niż może nam się na początku wydawać.

Przygotuj umysł i ciało

To co dzieje się w naszych głowach, zawsze ma przełożenie na ciało. Nie inaczej jest w przypadku porodu. Dlatego coraz więcej mówi się o technikach relaksacyjnych dla kobiet w ciąży. Dbanie o swoje zdrowie psychiczne poprzez otaczanie się odpowiednimi osobami oraz pozytywne nastawienie pozwoli podejść do porodu jak do pięknego wydarzenia. Dzięki temu, kiedy pojawiają się pierwsze skurcze, zamiast przerażenia będziemy czuły szczęście.

Niech naszej uwadze nie ujdą także ćwiczenia dnia miednicy, czyli mięśni Kegla. Nie bez powodu mówi się, że są one jednymi z najważniejszych dla kobiety. Regularnie wykonywane poprawiają ukrwienie oraz uelastyczniają mięśnie. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie nam nimi „sterować” w czasie porodu. Ponadto ćwiczenia mięśni Kegla zapobiegają obniżanie się narządów, a także odpowiadają za lepszą satysfakcję seksualną. Warto zatem pamiętać o nich nie tylko w czasie ciąży, ale przez całe życie.

To, czy nasz poród będzie mniej lub bardziej bolesny, zależy od wielu czynników. Przede wszystkim zaś musimy mieć na uwadze nasze nastawienie. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu ciała, jak i umysłu strach przed porodem będzie mniejszy, co ma niemałe znaczenie na jego przebieg. Najlepiej zadbać o te aspekty już na samym początku ciąży, aby stopniowo oswajać się z nową sytuacją i przygotowywać się do jak najlepszego rozwiązania!

fot.: unsplash.com


Autor

porod

Objawy porodu. Poznaj pierwsze oznaki

2021-09-21
Niemal każda przyszła mama zastanawia się, czy zorientuje się w odpowiednim czasie, że zbliża się poród. Jeśli i ty należysz do tego grona, mamy dla ciebie ważną informację: spokojnie, na pewno nie przeoczysz sygnałów, które będzie wysyłać ci ciało. Niemniej dla większego spokoju ducha możesz przeczytać, jakie są pierwsze objawy porodu i kiedy należy udać się do szpitala.
pród

Poród w wodzie - jak wygląda? Jakie są jego wady i zalety?

2021-07-10
Poród to wyjątkowe wydarzenie w życiu kobiety, może mieć również ogromny wpływ na przyszłość dziecka oraz na kształt relacji matka-niemowlę. Zdarza się, że jest to przeżycie bardzo trudne, dlatego świadomi przyszli rodzice starają się zaplanować ze szczegółami jego przebieg. Jednym z pomysłów na ułatwienie dziecku przyjścia na świat i ulżenie kobiecie w bólu jest poród w wodzie. Staje się on coraz popularniejszy i łatwiej dostępny. Czy warto wziąć go pod uwagę, przygotowując plan porodu?
świnka skarbonka

Becikowe - dla kogo? Zasady otrzymania becikowego

2021-04-28
Narodziny dziecka to szczególny moment w życiu każdej pary. Przyszli rodzice w końcu mogą powitać na świcie maleństwo, na które czekali wiele miesięcy. Przyjście na świat dziecka to ogromna radość, ale również duży wydatek. Zakupy niezbędnych produktów ułatwiają świadczenia dla młodych rodziców. Jednym z nich jest becikowe. Rodzice i opiekunowie powinni wiedzieć, co to jest becikowe, dla kogo jest przeznaczone i jak je otrzymać.
pakowanie torby do szpitala, torba na wyprawkę do szpitala

Wyprawka do szpitala dla mamy - lista rzeczy

2021-03-31
Najlepiej jeśli już kilka tygodni przed planowanym terminem porodu skompletujesz wszystkie niezbędne rzeczy, które zabierzesz do szpitala. Ale co i ile spakować? Sprawdź nasze propozycje.
wielowodzie w ciąży

Wody płodowe - wielowodzie

2021-03-11
W prawidłowej ciąży , objętość płynu owodniowego w III trymestrze nie powinna przekroczyć 2 litrów. Gdy jest go więcej, mamy do czynienia z wielowodziem. Zobacz, jak się objawia i czym grozi.
cesarskie cięcie

Ile można mieć cesarskich cięć?

2021-03-10
Cięcie cesarskie, potocznie zwane cesarką, to zabieg chirurgiczny polegający na rozcięciu powłok brzusznych i macicy oraz wyjęciu dziecka tą drogą.
jak odróżnić prawdziwy poród od pozornego?

Jak odróżnić prawdziwy poród od pozornego?

2021-03-09
Niedługo ma się zacząć poród, a ty nie wiesz jak go rozpoznać? Sprawdź jakie objawy są przy porodzie pozornym, a jakie przy rozpoczęciu się prawdziwego porodu.