Data publikacji:

Poród jak po maśle, czyli Butter Birth – o co chodzi?

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Czy poród zawsze musi być bolesny? Wiele kobiet, opowiadając o swoich przeżyciach, mówi o dużym bólu i strachu. Zdarzają się jednak też mniej bolesne porody, nazwane niekiedy jako Butter Birth. Jak się przygotować do porodu, aby poszedł „jak po maśle”?

 

butter birth

Czym jest Butter Birth?

O Butter Birth zrobiło się głośno dzięki Sunday Smith – wieloletniej położnej, której zdarzało się obserwować niezwykle łatwe i bezbolesne porody. Nie zdarzają się co one co prawda za często, ale mogą zainspirować do lepszego przygotowania się kobiety do tego wydarzenia.

W trakcie Butter Birth parcie jest niemal bezbolesne oraz krótkie. Cały poród zaś przebiega znacznie odmiennie, aniżeli jak to się najczęściej odbywa. Wszystko się dzieje za sprawą wielu czynników, a przede wszystkim odpowiedniemu nastawieniu psychicznemu oraz przygotowaniu fizycznemu. W grę wchodzą nie tylko nasze myśli, ale także wykonywane wcześniej ćwiczenia, a nawet osoby, które nas otaczają.

Przede wszystkim wiedza

Już sam strach przed porodem może wywoływać u nas spory stres, a ten przyczynia się do silnego odczuwania bólu. Warto zatem uporać się z naszymi lękami, aby nie podchodzić do porodu jak do traumatycznego wydarzenia w naszym życiu, a do czegoś pięknego.

Pomoże nam w tym już sama wiedza na temat narodzin i samej ciąży. Kiedy wiemy, jak wygląda poród oraz co po kolei następuje, będzie nam znacznie łatwiej nastawić się pozytywnie. Dowiadywanie się nowych informacji na temat ciąży czy uczestnictwo w szkole rodzenia, niesie ze sobą znacznie więcej pozytywnych aspektów, niż może nam się na początku wydawać.

Przygotuj umysł i ciało

To co dzieje się w naszych głowach, zawsze ma przełożenie na ciało. Nie inaczej jest w przypadku porodu. Dlatego coraz więcej mówi się o technikach relaksacyjnych dla kobiet w ciąży. Dbanie o swoje zdrowie psychiczne poprzez otaczanie się odpowiednimi osobami oraz pozytywne nastawienie pozwoli podejść do porodu jak do pięknego wydarzenia. Dzięki temu, kiedy pojawiają się pierwsze skurcze, zamiast przerażenia będziemy czuły szczęście.

Niech naszej uwadze nie ujdą także ćwiczenia dnia miednicy, czyli mięśni Kegla. Nie bez powodu mówi się, że są one jednymi z najważniejszych dla kobiety. Regularnie wykonywane poprawiają ukrwienie oraz uelastyczniają mięśnie. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie nam nimi „sterować” w czasie porodu. Ponadto ćwiczenia mięśni Kegla zapobiegają obniżanie się narządów, a także odpowiadają za lepszą satysfakcję seksualną. Warto zatem pamiętać o nich nie tylko w czasie ciąży, ale przez całe życie.

To, czy nasz poród będzie mniej lub bardziej bolesny, zależy od wielu czynników. Przede wszystkim zaś musimy mieć na uwadze nasze nastawienie. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu ciała, jak i umysłu strach przed porodem będzie mniejszy, co ma niemałe znaczenie na jego przebieg. Najlepiej zadbać o te aspekty już na samym początku ciąży, aby stopniowo oswajać się z nową sytuacją i przygotowywać się do jak najlepszego rozwiązania!

fot.: unsplash.com


Autor

Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

2022-08-14
Truskawki ciąży - jeść, czy nie jeść? Można, ale nie zawsze. Sprawdzamy kiedy można spożywać truskawki w ciąży: czy można je jeść? Jak myć truskawki w ciąży? Czy spożywanie truskawek w ciąży może wywołać alergię u matki? A co, gdy uczulenie na truskawki w ciąży dotyka dziecko?
Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

2022-08-06
Samopoczucie przed porodem zmienia się radykalnie. Przed porodem organizm zaczyna się oczyszczać. I często następuje rozluźnienie stolca. Na ile dni przed porodem oczyszcza się organizm? Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Przeczytaj ten artykuł dużo wcześniej, bo w ostatnich dniach przed porodem będziesz zbyt przejęta tym wydarzeniem i nie będziesz miała głowy do czytania porad. Co poradzić na rozwolnienie przed porodem? Sposoby łagodzenia objawów przedporodowych - biegunka przedporodowa.
Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

2022-08-05
Powikłania po cesarskim cięciu są spowodowane nieprawidłowym gojeniem się rany, a skutkują najczęściej: krwiakiem, ropniem, zakażeniem, rozejściem się rany pooperacyjnej. Niektóre kobiety są bardziej narażone na nieprawidłowe gojenie się rany pooperacyjnej po cięciu cesarskim. O tym wszystkim opowiemy w naszym artykule. Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć? Jak wyglądają etapy gojenia się rany po cesarce?
noworodek

36. tydzień ciąży poród przedwczesny – rozwój dziecka

2022-07-03
O porodzie o czasie mówi się wtedy, kiedy dziecko przyjdzie na świat po ukończonym 37. tygodniu ciąży. Zgodnie z tą klasyfikacją poród w 36. tygodniu to poród przedwczesny, a narodzone dziecko nazywane jest późnym wcześniakiem. Z jakimi trudnościami rozwojowymi może się zmagać taki maluszek? Czy u tzw. „późnych wcześniaków” często spotyka się komplikacje zdrowotne? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.
dziecko po porodzie

Dlaczego dziecko się nie obraca do porodu?

2022-06-28
W ciągu życia płodowego dziecko wielokrotnie zmienia swoje ułożenie w brzuchu mamy – do około 34. tygodnia ciąży ma tyle miejsca, aby robić to swobodnie. Później, w ostatnich 4-6 tygodniach przed porodem, maluszek powinien już przyjąć pozycję odpowiednią do przyjścia na świat, czyli tę z główką skierowaną ku dołowi. Niestety nie zawsze tak się dzieje. Dlaczego dziecko nie obraca się do porodu, czy inne pozycje są wskazaniem do cesarskiego cięcia i czy można pomóc maluszkowi w ustawieniu się w odpowiedni sposób? Wyjaśniamy.
koszula do porodu

Jaka koszula do porodu?

2022-03-19
Masz już plan porodu? Torba do szpitala spakowana? Wszystko dopięte na ostatni guzik czy brak ci jeszcze koszuli do porodu? Jeśli zastanawiasz się, jaka koszula do porodu będzie praktyczna, koniecznie przeczytaj ten artykuł. W nim dowiedz się, jakie zalety ma koszula do porodu jednorazowa, koszula do porodu rozpinana oraz czy wybrać długi rękaw, czy jednak lepsza będzie koszula do porodu na ramiączkach. Doradzamy najlepiej, jak umiemy :)
torba na poród

Kiedy spakować torbę do porodu? Lista

2022-02-25
Za miesiąc masz wyznaczony termin porodu? To najwyższy czas, by torba do porodu była gotowa do akcji razem z tobą! Podpowiadamy, kiedy spakować torbę do porodu. Lista rzeczy potrzebnych w szpitalu w okresie okołoporodowym nie jest zbyt długa, ale zawiera wszystko, co koniecznie musisz mieć ze sobą, gdy szykujesz się na przyjęcie nowego członka rodzinny. Notuj, by nie zgubić się w gąszczu informacji.