Data publikacji:

Jakie krzesełko do karmienia wybrać?

Krzesełko do karmienia to zakup, na który rodzice maluchów decydują się w momencie rozpoczęcia rozszerzania diety. Dzięki temu meblowi, niemowlak może wygodnie trenować technikę spożywania nowych produktów, a także spędzać posiłki wspólnie z rodziną przy jednym stole. Podpowiadamy, jakie krzesełko do karmienia wybrać i jak prawidłowo z niego korzystać.

Przeczytaj również: Ranking łóżeczek dziecięcych

jakie krzesełko do karmienia

Jeśli twoje dziecko siada już zupełnie samodzielnie i chętnie sięga po nowe produkty spożywcze to znak, że pora na pierwsze krzesełko do karmienia. Dzięki niemu maluch będzie mógł uczestniczyć w ważnym rodzinnym rytuale, jakim jest wspólne spożywanie posiłków. Radzimy, jak wybrać najwygodniejsze i bezpieczne krzesełko dla niemowlaka.

Dlaczego warto kupić krzesełko do karmienia?

Krzesełko do karmienia to mebel przeznaczony dla niemowląt, pozwalający na przyjęcie wygodnej pozycji siedzącej. Składa się z siedziska, blatu i regulowanych nóżek. Jego zakupem warto zainteresować się, gdy maluszek samodzielnie przyjmuje pozycję siedzącą i rozpoczyna rozszerzanie diety o produkty stałe.

Zadaniem krzesełka do karmienia jest także zapewnienie dziecku bezpieczeństwa. W stabilnej pozycji siedzącej maleje ryzyko zadławienia się produktami o twardej konsystencji.

Kiedy pora na krzesełko do karmienia?

Z pewnością bardzo chcesz, by twój maluch jadł posiłki przy jednym stole wspólnie z innymi domownikami. Pamiętaj jednak, że dziecka nie należy sadzać w krzesełku do karmienia zbyt wcześnie. Maluszek powinien być do tego przygotowany przede wszystkim pod względem fizycznym.

Aby siedzenie w krzesełku było bezpieczne i wygodne, dziecko musi umieć siedzieć bez jakiejkolwiek pomocy. Dzieje się to z reguły w 6.-8. miesiącu życia – wtedy, gdy układ kostno-mięśniowy jest do tego odpowiednio przygotowany. Błędem jest więc sadzanie 4-miesięcznego bobasa w krzesełku – wówczas może ono mu tylko zaszkodzić, powodując nawet wady postawy.

Jak wybrać krzesełko do karmienia?

Na rynku znajdziesz wiele krzesełek do karmienia, różniących się od siebie pod względem funkcji i materiałów, z których są wykonane. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu?

Materiał wykonania

Wybrać krzesełko do karmienia drewniane, a może te z tworzywa sztucznego? Dobierając krzesełko, miej na uwadze, że będzie wymagało one częstego czyszczenia. Ważne, aby pozostałości jedzenia nie wnikały w jego strukturę, powodując rozwój bakterii. Wybierając krzesełko drewniane, zwróć więc uwagę, czy zostało pokryte preparatem impregnującym i ułatwiającym utrzymanie je w czystości. 

Mycie krzesełek z tworzywa jest bardzo proste – nie wymagają one specjalistycznej pielęgnacji. Decydując się na krzesełko plastikowe, zwróć jednak uwagę na jakość konstrukcji.

Krzesełko do karmienia 2 w 1, a może 5 w 1?

Producenci dziecięcych akcesoriów dbają o to, by były one maksymalnie funkcjonalne. Właśnie dlatego krzesełka do karmienia coraz częściej pełnią nie tylko jedną rolę. Niektóre z nich mogą przeobrazić się w leżaczek, a nawet huśtawkę. Wybór wielofunkcyjnego krzesełka to dobra opcja dla rodziców, którzy chcą zaoszczędzić miejsce i pieniądze.

Krzesełko do karmienia składane

Krzesełko z funkcją składania pozwoli ci szybko schować je, gdy akurat nie będzie potrzebne. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach. Taki model krzesełka do karmienia możesz również zabrać ze sobą w każdą podróż.

Blat, siedzisko i podnóżek

Przejdźmy do budowy krzesełka. To w końcu ona zadecyduje o tym, czy maluszkowi będzie wygodnie podczas spożywania posiłku. Jego najważniejszym elementem jest oczywiście siedzisko. Powinno być szerokie i mieć regulowane oparcie. Spodnia część może być wyłożona miękkim materiałem. Ważne, aby siedzisko było łatwe w czyszczeniu.

Jeśli chodzi o blat, powinien być duży i komfortowy. Pamiętaj, że niemowlak podczas jedzenia rozrzuca produkty na prawo i lewo – wówczas dobrze sprawdzi się blat z podwyższonymi rantami. Weź także pod uwagę, że twoje dziecko w krzesełku może nie tylko jeść, ale także bawić się lub rysować. Ważne, by miało na to dostatecznie wiele wolnego miejsca. Wybierz krzesełko z podnóżkiem, dzięki któremu nóżki dziecka nie będą swobodnie zwisać.

Przewijak dziecięcy powinien być ustawiony blisko miejsca przechowywania akcesoriów higienicznych. Podczas pielęgnowania maluszka powinieneś bez problemu sięgać po nie jedną ręką, nie tracąc dziecka z oczu.

W okolicy przewijaka ustaw kosz na pieluchy. Najlepiej sprawdzi się ten, który dzięki specjalnej konstrukcji ogranicza wydobywanie się nieprzyjemnych zapachów.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Krzesełko do karmienia musi być solidne i stabilne. Ponadto powinno być wyposażone w 5-punktowe pasy bezpieczeństwa, które zapobiegną wypadnięciu dziecka. Jeśli dany model posiada kółka, upewnij się, że istnieje możliwość ich zablokowania.

Design krzesełka do karmienia

Nie ukrywajmy: on także ma znaczenie. Na szczęście, dziś znalezienie krzesełka dopasowanego stylem do różnych rozwiązań wnętrzarskich nie stanowi żadnego kłopotu. W sklepach internetowych znajdziesz piękne krzesełka w stylu skandynawskim, loftowym czy nowoczesnym.

Krzesełko do karmienia polecane przez fizjoterapeutów

Zwróć uwagę, czy krzesełko do karmienia posiada certyfikaty bezpieczeństwa. Dodatkowym atutem będzie rekomendacja fizjoterapeutów.

Dodatkowe funkcje krzesełka

Krzesełko do karmienia może być wyposażone w kółka zapewniające mobilność, kieszonki na drobiazgi, a nawet plansze do zabawy dla maluszka. Dodatkowe udogodnienia sprawią, że dziecko będzie chętniej korzystać ze swojego krzesełka, z kolei tobie będzie znacznie łatwiej je przechowywać.

Jakie krzesełko do karmienia? Podsumowanie

Krzesełko do karmienia powinno być przede wszystkim wygodne i bezpieczne. Zwróć więc uwagę, czy twoje dziecko będzie czuło się w nim dostatecznie swobodnie i czy interesujący cię model posiada udogodnienia, takie jak pasy bezpieczeństwa. Podczas zakupów, warto skupić się na modelach krzesełek opatrzonych odpowiednimi certyfikatami i rekomendowanych przed fizjoterapeutów.

Zdjęcie: twenty20photos/Envato Elements