Data modyfikacji:

Zabawy z niemowlakiem 0-3 miesiące

Autor: Magdalena Szewczyk

Maleństwo zaczyna obserwować świat od początku swojego życia. Ponieważ w pierwszych dniach słabo widzi i nieostro to warto pokazywać mu przedmioty, otoczenie w barwach biało-czarnych. Powoli wraz z rozwojem mózgu i pełnego odzyskania wzroku zaczyna go coraz więcej interesować. Ręce, nóżki są bardzo ciekawymi obiektami, łatwo dostępnymi.  Oprócz tego, że można nimi fantastycznie ruszać, wkładać do buzi, to też powoli zaczyna się chwytanie oraz trącanie różnych przedmiotów. Zabawy z dzieckiem do 3. miesiąca życia powinny polegać przede wszystkim na obracaniu, delikatnym masowaniu i zapoznawaniu malucha z otaczającymi go rzeczami.

 

Baw się z dzieckiem już od jego pierwszych dni! Nie ważne cz

 

Zabawy z niemowlakiem - poznawanie ciała

  • Połóż dziecko na plecach, weź w dłoń jego dłoń i pogładź nią dziecięcy policzek. Opowiadaj mu o tym jakie ma ładne rączki. Dziecko bardzo szybko zacznie kojarzyć przyjemne muskanie twarzy z oglądaniem swoich dłoni. Ucząc się tym samym czym jest dotyk. Co ważne nawiązuje się także bliska relacja pomiędzy maleństwem a rodzicem. Poznawanie zapachu, dotyk, ciepły głos... wszystko to przyniesie korzyści w przyszłości.
  • Leżąc na plecach połóż dziecko na swoim brzuchu. Mówiąc do niego zachęcaj, aby podniosło główkę i spojrzało na Ciebie. Za każdym razem, gdy mu się uda chwal go. Następnym krokiem będzie układanie dziecka na podłodze. Wówczas pokazując mu zabawkę namawiaj do podniesienia główki. Chwal, chwal i jeszcze raz chwal. Bowiem nic nie działa tak mobilizująco jak słowa uznania.
  • Połóż brzdąca na plecach. Recytując jakiś wierszyk delikatnie poruszaj jego rączkami i nóżkami w rytm rymowanki. Zginaj je i rozprostowuj. W ten sposób Twoje dziecko uczy się gimnastykować. Dodatkowo także dzięki takim ćwiczeniom możesz ulżyć maluszkowi w boleściach brzuszka lub zapobiec kolce.
  • Małe dzieci uwielbiają kopać. Aby rozwijać w nich tą umiejętność kładź mu w zasięgu nóżek zabawki, które po kopnięciu wydają dźwięk (niektóre maty edukacyjne są wyposażone w taki dodatek). Niemowlak bardzo szybko zacznie zauważać zależność pomiędzy kopnięciem, a grającą muzyczką i bardzo mu się to spodoba.
  • Podczas przewijania mów do dziecka: „Kocham twój nosek' i cmoknij go w nosek,Kocham twój brzuszek” i cmoknij go w brzuszek itd. Zachwycony maluch będzie czuł Twoją bliskość i poznawał swoje części ciała.
  • Usiądź wygodnie i weź dziecko w ramiona. Paluszkiem udawaj fruwającą pszczółkę. Bzykaj przy tym i zataczaj palcem kółeczka. Maluszek będzie wodził wzrokiem za pszczołą. Posadź owada na dziecku delikatnie go smykając. Powtarzaj zabawę. Potem weź paluszek dziecka i rób nim pszczółkę. Pozwól jej wylądować na swoim policzku.

 

Zabawy z dzieckiem - turlanie

  • Z pewnością maluszek najpierw nauczy się przewracać z plecków na brzuszek. Odwrotnie jest już znacznie trudniej. Aby ułatwić mu fikanie ćwicz z nim, pomagając przewracać się z pleców na brzuszek i odwrotnie. Po takim treningu dziecko szybciej opanuje tą umiejętność.
  • Zabawy z niemowlakiem nie mogą być skomplikowane. Połóż szkraba na na plecach. Unieś nad jego główką zabawkę. Gdy zostanie zauważona przesuń ją na bok. Wykonuj ten ruch bardzo powoli i zachęcaj dziecko do chwycenia zabawki. Jeśli maluszek przewróci się na bok daj mu w nagrodę zabaweczkę do ręki. Powtórz czynność przesuwając zabawkę w drugą stronę. Gdy dziecko przewróci się tylko częściowo pomóż mu delikatnie popychając. Im częściej będziecie tak ćwiczyli tym szybciej maluch zrozumie, że samodzielnie może się przekręcać i łapać zabawki.

 

 


Zabawy dla dzieci - pierwsze dźwięki

  • Opowiadaj dziecku o tym co dzieje się dookoła. Możesz mówić o swoim śnie, o tym co właśnie robisz lub po prostu opowiedzieć mu film, który wczoraj oglądałaś. Pamiętaj, że im więcej rozmawiasz z maluszkiem tym szybciej zaczyna gaworzyć. Oprócz słów bardzo ważny jest dotyk. Dlatego co jakiś czas swoją opowieść wzbogacaj głaskaniem bobaska.
  • Po skończeniu karmienia trzymaj dziecko na kolanach i baw się z nim potrząsając grzechotką. Najpierw bardzo delikatnie, następnie trochę mocniej. Początkowo z jednej strony główki, potem z drugiej. Maluch będzie szukał oczkami źródła dźwięku, a gdy zareaguje pochwal go. W ten sposób maluch szybciutko uczy się rozpoznawać dźwięki.
  • Gdy dziecko zaczyna gaworzyć rób to razem z nim. Naśladuj jego dźwięki i pokazuj mu nowe, aby mogło Ciebie naśladować. Jeśli maluch zauważy, że podoba Ci się jego gaworzenie będzie z siebie zadowolone i będzie gaworzyć coraz więcej. Takie wspólne rozmowy sprzyjają wczesnemu rozwojowi języka i mowy.
  • Posadź dziecko na kolanach. Weź w rękę piszczącą zabawkę. Naciśnij, aby wydała dźwięk. Potem wsadź ją dziecku w rączkę. Odruchowo ją ściśnie i będzie bardzo zaskoczony, że wydaje dźwięki. Będziesz zdumiona jak szybko zrozumie, że to jego rączka sprawia i zabawka piszczy.
  • Słuchaj z maleństwem muzyki, która jest bardzo ważna w życiu dziecka. Włącz płytę, audiobooka z bajką lub piosenkami dla dzieci. Również muzyka klasyczna działa kojąco dla najmłodszych dzieci. 

 


Rozwój niemowlaka - kolory, dźwięki i różne powierzchnie

  • Niemowlęta bardzo lubią jaskrawe kolory oraz urozmaicone kształty i wzory. Do szczebelków łóżeczka poprzyczepiaj ciekawe obrazki. Zrób je sama lub kup gotowe. Co kilka dni zmieniaj ich położenie. To bardzo prosta zabawa, a doskonale stymuluje rozwój dziecka. Przywieszaj też rysunki w różnych częściach domu przewieszając je w inne miejsca co kilka dni.
  • Maluchy stale potrzebują stymulacji wzrokowej. Załóż mu na nóżkę kolorową skarpetkę lub specjalną opaskę na rzepy z pluszakiem. Gdy niemowlak zauważy zabawkę będzie zachwycony. Początkowo zatrzyma na niej wzrok tylko przez chwilkę. Z czasem nauczy się koncentrować swoją uwagę na dłużej.
  • Baw się z dzieckiem różnymi pluszakami. Udawaj, że zabawka mówi do dziecka. Naśladuj głosy. Najlepiej, aby zabawki różniły się wielkością, rodzajem powierzchni i kształtem. Zabawa ta doskonale rozwija zdolności motoryczne i słuchowe maluszka.
  • W ciepłe dni ułóż się z dzieckiem na kocyku na trawie. Zerwij źdźbło trawki i smyraj nim malucha. Potem połóż dziecko na brzuszku tak, aby w zasięgu rączki miało trawę. Będzie próbowało chwycić rączkami źdźbła. Dzięki tej zabawie niemowlak pozna kolejny rodzaj powierzchni.
  • Dziecko poprzez dotyk poznaje świat. Aby nauczyło się rozróżniać powierzchnie zadbaj by zabawki miały różną strukturę. Świetnie sprawdzają się te uszyte z kilku rodzaju materiałów, szeleszczące i z plastikowymi wstawkami. Czym bardziej zróżnicowane tym lepiej.
  • Pokaż dziecku zabawkę, a potem daj mu do rączki. Gdy upuści podaj mu ponownie. Zmieniaj zabawki. Dawaj mu miękkie, twarde, włochate, gładkie i zimne. Zobaczysz jak szybko maluszek sam nauczy się zaciskać rączki w uścisku. Pamiętaj, aby zmieniać rączki w które podajesz mu zabawki.

 


Zaufanie dziecka

  • Kąpiel dziecka powinna być rytuałem i miłym momentem na koniec dnia, przed kolacją i ułożeniem do snu. Ciepła woda i bliskość mamy to dla niego duża frajda. Śpiewaj mu, opowiadaj i przytulaj. Spokojna kąpiel wzmacnia więzi emocjonalne pomiędzy mamą, a dzieckiem.
  • Najprostszym ćwiczeniem jest branie dziecka na rączki i mówienie do niego. Bardzo szybko maluch zaczyna rozpoznawać Twój ton głosu, ciepło i zapach Twojego ciała. Staraj się być konsekwentna w tym jak do niego mówisz i jak go trzymasz. Budujesz wówczas więź zaufania. Dziecko okaże Ci je radośnie uśmiechając się i gruchając na Twój widok.

 

Dziecko poznaje świat

  • Noś dziecko na rączkach tak, aby widziało otoczenie. Spaceruj z nim po domu i zatrzymuj się przy ciekawych przedmiotach. Daj mu się nim przyjrzeć. Kładąc dziecko do łóżeczka sprawdź czy ma coś ciekawego w zasięgu wzroku. W ten sposób Twoje dziecko uczy się ciekawości świata.
  • Niemowlęta uwielbiają naśladować ruchy i miny dorosłych. Wytknij język wydając przy tym jakiś dźwięk. Dziecko będzie próbowało to powtórzyć otwierając buzie i wysuwając język. Następnie spróbuj poruszać językiem w górę, w dół, na boki i obserwuj co robi maluszek.
  • Załóż na palec pacynkę. Mów nią do dziecka. Ruszaj w górę, dół, na boki i obserwuj czy dziecko ją widzi. Gdy opanuje umiejętności podążania za nią wzrokiem zmieniaj ruchy zabawki. W ten wyćwiczysz w dziecku umiejętności obserwacji.

 

Zobacz również:

Zabawy z dzieckiem 3-6 miesięcy
Zabawy z dzieckiem 6-9 miesięcy
Zabawy z dzieckiem 9-12 miesięcy

 

Zdjęcie: Pexels.com


Dziecko poznaje świat

  • Noś dziecko na rączkach tak, aby widziało otoczenie. Spaceruj z nim po domu i zatrzymuj się przy ciekawych przedmiotach. Daj mu się nim przyjrzeć. Kładąc dziecko do łóżeczka sprawdź czy ma coś ciekawego w zasięgu wzroku. W ten sposób Twoje dziecko uczy się ciekawości świata.
  • Niemowlęta uwielbiają naśladować ruchy i miny dorosłych. Wytknij język wydając przy tym jakiś dźwięk. Dziecko będzie próbowało to powtórzyć otwierając buzie i wysuwając język. Następnie spróbuj poruszać językiem w górę, w dół, na boki i obserwuj co robi maluszek.
  • Załóż na palec pacynkę. Mów nią do dziecka. Ruszaj w górę, dół, na boki i obserwuj czy dziecko ją widzi. Gdy opanuje umiejętności podążania za nią wzrokiem zmieniaj ruchy zabawki. W ten wyćwiczysz w dziecku umiejętności obserwacji.

 

Zobacz również:

Zabawy z dzieckiem 3-6 miesięcy
Zabawy z dzieckiem 6-9 miesięcy
Zabawy z dzieckiem 9-12 miesięcy

 

Zdjęcie: Pexels.com


Autor

Magdalena Szewczyk

Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.

Komentarze
31-12-2018
Ocena:
Mój synek uwielbia delikatny masaż, a w zasadzie kremowanie Elodermem . Śmieje się jak szalony i wyciąga rączki w moją stronę. To jest jedna z wielu chwil bliskości między nami i wiem, że każdy kontakt z rodzicem daje dziecku wiele radości.
25-02-2018
Ocena:
*Brak oceniania nie mylić z brakiem bliskości, brakiem okazywania miłości i czułości. To właśnie okazywanie tych uczuć jest kluczem do pewności siebie dziecka, ufności, poczucia bezpieczeństwa.
25-02-2018
Ocena:
Zgadzam się zdecydowanie z p. Karoliną. Polecam poczytać na ten temat, pełno jest artykułów i literatury. Ja osobiście znam kilka przypadków wychowywania poprzez zachwalanie lub odwrotnie - przez brak oceniania. Dzieci, które nie były oceniane są pewniejsze siebie i same oceniają swoją pracę zgodnie z rzeczywistością. Brak oceniania dziecka nie mylić z bliskością i okazywaniem miłości, czułości i zainteresowania. Natomiast dzieci wiecznie chwalone przez swoich rodziców potem chcą być chwalone poza domem i gdy nie są - buntują się. Chcą być we wszystkim najlepsze, najszybsze, najcudowniejsze, zawsze muszą wygrywać - tak jak w domu. Oczywiście są wyjątki od reguły i pewność siebie dziecka zależy od wielu czynników. Pozdrawiam
26-01-2018
Ocena:
@Karolina - dziecko jest zależne od aprobaty innych ludzi właśnie przez jej brak ze strony rodziców we wczesnych stadiach rozwoju. Jeśli dziecko jest chwalone w domu, zaczyna wierzyć w swoje umiejętności i buduje na tym poczucie własnej wartości - jest pewne tego, co umie i tego kim jest, i na koniec dnia nie potrzebuje czyjegoś poklasku żeby być szczęśliwym. Samo zdobycie umiejętności jeszcze nic nie znaczy kiedy dziecko nie jest pewne czy ta umiejętność jest odpowiednio dobrze przez nie stosowana i potrzebna. Poprzez aprobatę wzmacniamy naukę i pokazujemy dziecku, że to czego się nauczyło jest dobre, robi to dobrze i jest mu potrzebne. To zostaje na całe życie.
06-10-2017
Ocena:
Chwal, chwal i jeszcze raz chwal. Bowiem nic nie działa tak mobilizująco jak słowa uznania." A potem wyrasta taki człowiek, co to jest zależny od aprobaty innych i jak tej aprobaty nie ma, to samoocena leci w dół.... Dziecko ma wrodzoną potrzebę zdobywania nowych umiejętności i nagrodą jest ta właśnie umiejętność sama w sobie. Naprawdę nie potrzeba za to dodatkowo chwalić. Tym bardziej, że rodzic i tak okazuje radość z osiągnięć dziecka :) A niektóre zabawy warte wykorzystania, osobiście polecam to z pszczółką i z naśladowaniem dźwięków wydawanych przez dziecko :)
18-11-2016
Ocena:
Całkowicie sie zgadzam z Patrycją, dodam jeszcze że takie zabawy w wodzie pomagają rozwijać mięśnie dziecka i pomagają w koordynacji ruchowej.
01-09-2016
Ocena:
Akurat z komentarzem Kasi dot.kąpieli się nie mogę zgodzić. Moja córka ma 3 miesiące i kąpiemy się razem już z 2 miesiące ? I jakoś nie ma najmniejszego problemu, jest nawet wygodniej niż w wanience, tylko tyle że narzeczony wyciąga ją z wanny żebym przypadkiem wstając z nią się nie poslizgnela, potem ją wyciera, kremuje itd a ja w tym czasie mam chwilę żeby się umyć :) więc naprawdę polecam kąpiel z dzieckiem :) córka przyzwyczaja się do wody, nigdy nie było płaczu w czasie kąpieli czy niezadowolenia
31-05-2016
Ocena:
Ciekawe pomysły.
Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry: przyczyny, objawy i sposoby leczenia

2024-02-23
Pieluszkowe zapalenie skóry to bardzo częsty problem, który dotyka niemowląt noszących pieluchę, a więc z reguły tych, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia. Na jego pojawienie się powinien być przygotowany każdy rodzic, gdyż zapalenie może pojawić się nawet kilkanaście razy w okresie pieluchowania. Podpowiadamy, jak rozpoznać pierwsze objawy problemu, jak go leczyć, a także mu zapobiegać.
pierwsze buty dla dziecka

Pierwsze buty dla dziecka: jakie wybrać? Ranking produktów

2024-02-09
Zakup pierwszych butów do chodzenia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Aby stopy malca rozwijały się prawidłowo, a chodzenie było komfortowe, należy spojrzeć na wybrane obuwie pod aż kilkoma względami – dla przykładu podeszwa powinna być elastyczna, cholewka niska, a zapiętek dobrze dopasowany.  Wyjaśniamy, na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując pierwsze buty dla dziecka. Ranking, który znajdziesz na końcu artykułu, również ułatwi ci podjęcie ostatecznej decyzji zakupowej.
pleśniawki u noworodka

Pleśniawki u noworodka: jakie są przyczyny i jak się ich pozbyć?

2024-02-02
Pleśniawki u noworodka to dość częsta i – niestety, bolesna przypadłość, która jest efektem zakażenia grzybicznego. Pleśniawki przypominają wyglądem niegroźny i naturalny nalot z mleka, jednak w przeciwieństwie do nalotu, nie można ich z łatwością zmyć. Zazwyczaj pojawiają się na języku, dziąsłach i na podniebieniu, mają nieregularne kształty oraz rożne wielkości. Na pleśniawki u noworodka najczęściej stosuje się leki przeciwgrzybiczne, takie jak nystatyna albo flukonazol.
odruch moro

Odruch Moro: jak wspomóc rozwój swojego niemowlaka

2024-01-31
Chociaż odruch Moro u dziecka niepokoi wielu rodziców, to zazwyczaj nie świadczy o niczym niebezpiecznym. To jeden z odruchów pierwotnych, który pojawia się podobnie jak odruch Babińskiego. Jednak jak właściwie wygląda odruch Moro, kiedy zanika i co zrobić, kiedy pojawia się podczas snu? W jakich sytuacjach odruch Moro powinien zaniepokoić? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
grzybica pieluszkowa

Grzybica pieluszkowa: skuteczne rozwiązania i produkty dla zdrowej skóry twojego malucha

2024-01-29
Skóra maluszków jest bardzo cienka, delikatna i wrażliwa, przez to jest znacznie bardziej podatna również podrażnienia oraz występowanie stanów zapalanych. Naruszeniu bariery ochronnej sprzyja również stosowanie pampersów – okolice intymne pozostają przez długi czas wilgotne, a materiał pieluszki powoduje zwiększone tarcie. Jeśli dołożymy do tego nieodpowiednią pielęgnację, może dojść do grzybicy pieluszkowej czy też pieluszkowego zapalenia skóra. Jak zatem zadbać o prawidłową pielęgnację okolic intymnych u maluszka? Po czym poznać, że mamy do czynienia z PZS? Odpowiedzi czekają w poniższym artykule.
krochmal do kąpieli

Jak zrobić krochmal do kąpieli? Potrzebujesz tych produktów

2023-09-01
Metody stosowane przez starsze pokolenie do dziś cieszą się niezmienną popularnością. Powód jest prosty – są łatwe, skuteczne, a do tego wymagają małych nakładów finansowych. Jedną z nich jest kąpiel w krochmalu dla dzieci, która jest remedium na różne problemy skórne. To bezpieczny sposób, który łagodzi podrażnienia i pomaga w walce z krostami. Jak zrobić krochmal do kąpieli dla niemowlaka i o czym warto wiedzieć? Dowiedz się, czytając nasz poradnik.
mata edukacyjna kinderkraft

Mata edukacyjna Kinderkraft: czy warto? Opinie

2023-08-19
Kinderkraft to marka, która od ponad 10 lat produkuje akcesoria dla dzieci i rodziców - m. in. wózki, łóżeczka, nosidełka, krzesełka czy chociażby maty edukacyjne. W ofercie marki znajdziecie kilka różnych mat, ale czy warto je kupić? Chcesz poznać opinie kupujących na temat tego produktu? Przeczytaj poniższy poradnik i przekonaj się, czy mata Kinderkraft to produkt warty zakupu.