Inseminacja

Data:

Inseminacja (IUI) jest najprostszą metodą rozrodu wspomaganego. Polega na podaniu do jamy macicy specjalnie przygotowanego nasienia partnera wcześniej odpowiednio przygotowanego w warunkach laboratoryjnych, a w przypadku gdy w jego nasieniu nie ma plemników, mrożonego nasienia pochodzącego od dawcy. Z tej metody mogą skorzystać pary heteroseksualne, które są małżeństwem lub są w związku nieformalnym.

inseminacja, zapłodnienie, ciąża

 

Skuteczność IUI uzależniona jest od wielu czynników. Wśród nich można wymienić wiek partnerów, parametry nasienia, rodzaj zastosowanej stymulacji, przyczyny wystąpienia niepłodności oraz liczbę dojrzałych pęcherzyków w jajnikach w dniu inseminacji. Największą ilość ciąż uzyskuje się w pierwszych 4 cyklach terapii. Z inseminacji mogą skorzystać pary, które mają problemy z: nasieniem partnera (zbyt mała liczba i niewystarczająca ruchliwość plemników), zaburzenia ejakulacji, endometrioza lub inne przyczyny niepłodności, które uniemożliwiają naturalne zapłodnienie.

 

Kwalifikacja do inseminacji

Przed zakwalifikowaniem pary do zabiegu lekarz zleci:

Niekiedy przed IUI konieczna jest stymulacja owulacji. Dotyczy to kobiet:

 

Przygotowanie nasienia do IUI

Identycznie jak w przypadku badań diagnostycznych nasienie pobierane jest metodą masturbacji. Przed oddaniem nasienia powinno się zachować kilkudniową (3-4 dni) abstynencję seksualną. Następnie w warunkach laboratoryjnych nasienie jest odpowiednio przygotowywane do podania bezpośrednio do jamy macicy. Zasadniczym elementem preparatyki jest oddzielenie plemników od plazmy nasiennej.

W przypadku, gdy starający się o dziecko mężczyzna jest niepłodny (w jego nasieniu brak jest plemników), możliwe jest skorzystanie z mrożonego nasienia dawcy. Dawca dobierany jest na podstawie takich cech jak: grupa krwi, kolor oczu, włosów. Mężczyźni oddający spermę do banku są przebadani pod kątem chorób przenoszonych drogą płciową, a ich nasienie zostaje wykorzystane do inseminacji dopiero po 6. miesięcznym okresie karencji.

 

 

Inseminacja domaciczna - zabieg

Inseminacja domaciczna jest prostym zabiegiem i przeprowadza się ją w gabinecie ginekologicznym. Do macicy wprowadza się cewnik, przez który podaje się około 0,5 ml przygotowanego nasienia. Zwykle zabieg jest bezbolesny. Podczas owulacji szyjka macicy jest delikatnie rozwarta i cewnik przechodzi przez nią bez trudu. Przez kilka dni po zabiegu mogą utrzymywać się plamienia lub pobolewanie w podbrzuszu.

 

Możliwe powikłania związane z inseminacją

Powikłania po zabiegu zdarzają się niezwykle rzadko, występują u 0,1-1% kobiet i są to:

 • krwawienie z szyjki macicy,
 • zakażenia miednicy mniejszej,
 • obniżenie ciśnienia tętniczego, mogące bardzo rzadko prowadzić do chwilowej utraty przytomności,
 • uszkodzenie macicy.

 

  Inseminacja jest zabiegiem refundowanym przez NFZ, jeśli jest wykonywana w placówkach mających podpisaną z NFZ umowę na wykonywanie tego typu procedur leczniczych. W prywatnych klinikach zajmujących się leczeniem bezpłodności cena jednorazowej IUI nasieniem partnera waha się pomiędzy 400 a 900 zł, z nasieniem dawcy pomiędzy 600, a 1200 zł. Do tej kwoty należy doliczyć koszty badań diagnostycznych i ewentualnego leczenia hormonalnego.

   

  Zdjęcie: Fotolia by © Monkey Business All rights reserved

   

  Polecane artykuły
  Komentarze
  Dodaj komentarz
  11-5-2018
  Ocena:
  Trzeba próbować różnych metoda. Przy żadnej nikt nie da 100-procentowej gwarancji, że się uda.