Data modyfikacji:

Inseminacja

Autor: Magdalena Szewczyk
inseminacja, zapłodnienie, ciąża

 

Skuteczność IUI uzależniona jest od wielu czynników. Wśród nich można wymienić wiek partnerów, parametry nasienia, rodzaj zastosowanej stymulacji, przyczyny wystąpienia niepłodności oraz liczbę dojrzałych pęcherzyków w jajnikach w dniu inseminacji. Największą ilość ciąż uzyskuje się w pierwszych 4 cyklach terapii. Z inseminacji mogą skorzystać pary, które mają problemy z: nasieniem partnera (zbyt mała liczba i niewystarczająca ruchliwość plemników), zaburzenia ejakulacji, endometrioza lub inne przyczyny niepłodności, które uniemożliwiają naturalne zapłodnienie.

 

Kwalifikacja do inseminacji

Przed zakwalifikowaniem pary do zabiegu lekarz zleci:

Niekiedy przed IUI konieczna jest stymulacja owulacji. Dotyczy to kobiet:

 

Przygotowanie nasienia do IUI

Identycznie jak w przypadku badań diagnostycznych nasienie pobierane jest metodą masturbacji. Przed oddaniem nasienia powinno się zachować kilkudniową (3-4 dni) abstynencję seksualną. Następnie w warunkach laboratoryjnych nasienie jest odpowiednio przygotowywane do podania bezpośrednio do jamy macicy. Zasadniczym elementem preparatyki jest oddzielenie plemników od plazmy nasiennej.

W przypadku, gdy starający się o dziecko mężczyzna jest niepłodny (w jego nasieniu brak jest plemników), możliwe jest skorzystanie z mrożonego nasienia dawcy. Dawca dobierany jest na podstawie takich cech jak: grupa krwi, kolor oczu, włosów. Mężczyźni oddający spermę do banku są przebadani pod kątem chorób przenoszonych drogą płciową, a ich nasienie zostaje wykorzystane do inseminacji dopiero po 6. miesięcznym okresie karencji.

 

 

Inseminacja domaciczna - zabieg

Inseminacja domaciczna jest prostym zabiegiem i przeprowadza się ją w gabinecie ginekologicznym. Do macicy wprowadza się cewnik, przez który podaje się około 0,5 ml przygotowanego nasienia. Zwykle zabieg jest bezbolesny. Podczas owulacji szyjka macicy jest delikatnie rozwarta i cewnik przechodzi przez nią bez trudu. Przez kilka dni po zabiegu mogą utrzymywać się plamienia lub pobolewanie w podbrzuszu.

 


Możliwe powikłania związane z inseminacją

Powikłania po zabiegu zdarzają się niezwykle rzadko, występują u 0,1-1% kobiet i są to:

  • krwawienie z szyjki macicy,
  • zakażenia miednicy mniejszej,
  • obniżenie ciśnienia tętniczego, mogące bardzo rzadko prowadzić do chwilowej utraty przytomności,
  • uszkodzenie macicy.

 

    Inseminacja jest zabiegiem refundowanym przez NFZ, jeśli jest wykonywana w placówkach mających podpisaną z NFZ umowę na wykonywanie tego typu procedur leczniczych. W prywatnych klinikach zajmujących się leczeniem bezpłodności cena jednorazowej IUI nasieniem partnera waha się pomiędzy 400 a 900 zł, z nasieniem dawcy pomiędzy 600, a 1200 zł. Do tej kwoty należy doliczyć koszty badań diagnostycznych i ewentualnego leczenia hormonalnego.

     

    Zdjęcie: Fotolia by © Monkey Business All rights reserved

     


    Autor

    Magdalena Szewczyk

    Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.


    Autor

    Joanna Elias - Ginekolog i Położnik

    Ukończyła Akademię Medyczną we Wrocławiu w 1999 roku, a specjalizację z ginekologii i położnictwa posiada od 2006 roku. Od kilku lat interesuje się problemami zaburzeń płodności. Obecnie pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności Polmed we Wrocławiu. Zajmuje się również diagnostyką ultrasonograficzną- posiada certyfikat FMF.

    W wolnych chwilach lubi gotować, czytać książki kulinarne i podróżować.

    Komentarze
    11-05-2018
    Ocena:
    Trzeba próbować różnych metoda. Przy żadnej nikt nie da 100-procentowej gwarancji, że się uda.
    Płodność mężczyzny

    Płodność mężczyzny. Jak poprawić jakość nasienia?

    2021-12-02
    Według ogólnych statystyk aż jedna na pięć par ma trudności z poczęciem dziecka. Ich podłożem nierzadko jest niska jakość nasienia, którą na szczęście dość łatwo można nieco podnieść. Sprawdź, jak zwiększyć płodność u mężczyzny poprzez zmianę stylu życia, ale bez ogromnych wyrzeczeń.
    dieta na płodność

    Dieta na płodność. Jakie witaminy?

    2021-11-04
    Nie od dziś wiadomo, że to, co jemy, ma ogromny wpływ na nasz organizm – w tym także na płodność. Jeśli więc od dłuższego czasu starasz się o dziecko i działania te nie przynoszą spodziewanych efektów, pomyśl o zmianie sposobu odżywiania. Wyjaśniamy, jak wygląda dieta płodności i które witaminy zwiększają prawdopodobieństwo zapłodnienia.
    normy-nasienia-550x350

    Normy prawidłowego nasienia

    2021-03-20
    Jeśli staracie się więcej niż rok o ciążę, warto przeprowadzić badania u obojga partnerów. Jednym z podstawowych jest badanie nasienia. Sprawdź, jakie są prawidłowe normy.
    Kiedy starasz się o dziecko dłużej niż pół roku, zacznij od

    Monitoring owulacji

    2021-03-01
    Starasz się o potomstwo i nadal na teście widzisz jedną kreskę? Zbadaj się! Zacznij od monitoringu owulacji, który sprawdzi czy masz w ogóle szansę zajść w ciążę w cyklu menstruacyjnym.
    Laparoskopia nazywana jest chirurgią przyszłości - można nią

    Laparoskopia i jej zastosowanie w ginekologii - Dzidziusiowo.pl

    2017-12-27
    Jeszcze do niedawna jedynym sposobem by dokładnie obejrzeć narządy rodne kobiety i móc zdiagnozować ewentualne nieprawidłowości czy nawet je skorygować, było pr...
    badanie pod mikroskopem

    Test PCT - Dzidziusiowo.pl

    2017-12-27
    Problemy z płodnością są spowodowane różnymi czynnikami. Kiedy dwóch kresek na teście ciążowym jak nie było, tak nie ma, warto wykonać jeszcze jedno badanie, a ...
    mięśniaki macicy, choroby macicy, macica

    Mięśniaki macicy - Dzidziusiowo.pl

    2017-08-03
    Mięśniaki macicy są dość popularnym schorzeniem i dotyczą około 20% kobiet. Najczęściej ujawniają się dopiero po 30., a nawet 40. roku życia. U kobiet decydując...