Inseminacja
Inseminacja (IUI) jest najprostszą metodą rozrodu wspomaganego. Polega na podaniu do jamy macicy specjalnie przygotowanego nasienia partnera wcześniej odpowiednio przygotowanego w warunkach laboratoryjnych, a w przypadku gdy w jego nasieniu nie ma plemników, mrożonego nasienia pochodzącego od dawcy. Z tej metody mogą skorzystać pary heteroseksualne, które są małżeństwem lub są w związku nieformalnym.
Skuteczność IUI uzależniona jest od wielu czynników. Wśród nich można wymienić wiek partnerów, parametry nasienia, rodzaj zastosowanej stymulacji, przyczyny wystąpienia niepłodności oraz liczbę dojrzałych pęcherzyków w jajnikach w dniu inseminacji. Największą ilość ciąż uzyskuje się w pierwszych 4 cyklach terapii. Z inseminacji mogą skorzystać pary, które mają problemy z: nasieniem partnera (zbyt mała liczba i niewystarczająca ruchliwość plemników), zaburzenia ejakulacji, endometrioza lub inne przyczyny niepłodności, które uniemożliwiają naturalne zapłodnienie.
Kwalifikacja do inseminacji
Przed zakwalifikowaniem pary do zabiegu lekarz zleci:
- badanie ginekologiczne,
- badanie cytologiczne,
- badanie PH pochwy,
- USG narządu rodnego,
- badania hormonalne,
- badanie nasienia,
- badania serologiczne obojga partnerów: HCV, HbS, HIV, WR.
Niekiedy przed IUI konieczna jest stymulacja owulacji. Dotyczy to kobiet:
- z zaburzeniami owulacji,
- powyżej 35. roku życia,
- mających za sobą nieudane próby IUI wykonane bez stymulacji,
- z endometriozą,
- z niepłodnością niewiadomego pochodzenia.
Przygotowanie nasienia do IUI
Identycznie jak w przypadku badań diagnostycznych nasienie pobierane jest metodą masturbacji. Przed oddaniem nasienia powinno się zachować kilkudniową (3-4 dni) abstynencję seksualną. Następnie w warunkach laboratoryjnych nasienie jest odpowiednio przygotowywane do podania bezpośrednio do jamy macicy. Zasadniczym elementem preparatyki jest oddzielenie plemników od plazmy nasiennej.
W przypadku, gdy starający się o dziecko mężczyzna jest niepłodny (w jego nasieniu brak jest plemników), możliwe jest skorzystanie z mrożonego nasienia dawcy. Dawca dobierany jest na podstawie takich cech jak: grupa krwi, kolor oczu, włosów. Mężczyźni oddający spermę do banku są przebadani pod kątem chorób przenoszonych drogą płciową, a ich nasienie zostaje wykorzystane do inseminacji dopiero po 6. miesięcznym okresie karencji.
Inseminacja domaciczna - zabieg
Inseminacja domaciczna jest prostym zabiegiem i przeprowadza się ją w gabinecie ginekologicznym. Do macicy wprowadza się cewnik, przez który podaje się około 0,5 ml przygotowanego nasienia. Zwykle zabieg jest bezbolesny. Podczas owulacji szyjka macicy jest delikatnie rozwarta i cewnik przechodzi przez nią bez trudu. Przez kilka dni po zabiegu mogą utrzymywać się plamienia lub pobolewanie w podbrzuszu.
Możliwe powikłania związane z inseminacją
Powikłania po zabiegu zdarzają się niezwykle rzadko, występują u 0,1-1% kobiet i są to:
- krwawienie z szyjki macicy,
- zakażenia miednicy mniejszej,
- obniżenie ciśnienia tętniczego, mogące bardzo rzadko prowadzić do chwilowej utraty przytomności,
- uszkodzenie macicy.
Inseminacja jest zabiegiem refundowanym przez NFZ, jeśli jest wykonywana w placówkach mających podpisaną z NFZ umowę na wykonywanie tego typu procedur leczniczych. W prywatnych klinikach zajmujących się leczeniem bezpłodności cena jednorazowej IUI nasieniem partnera waha się pomiędzy 400 a 900 zł, z nasieniem dawcy pomiędzy 600, a 1200 zł. Do tej kwoty należy doliczyć koszty badań diagnostycznych i ewentualnego leczenia hormonalnego.
Zdjęcie: Fotolia by © Monkey Business All rights reserved