Data modyfikacji:

Bioderka pod kontrolą

Autor: Patrycja Wrotek

Prawdopodobnie nawet tego nie zauważyłaś, ale już w pierwszych dobach życia, bioderka Twojego dziecka są badane pod kątem wystąpienia dysplazji stawu biodrowego. Ten pośpiech jest jak najbardziej uzasadniony, gdyż im wcześniej lekarze zdiagnozują ewentualną nieprawidłowość, tym krótsze i skuteczniejsze będzie leczenie.

 

Dysplazja stawu biodrowego

 

Czym jest dysplazja stawu biodrowego?

Dysplazja stawu biodrowego nie pojawia się nagle. W większości przypadków rozwija się u dziecka jeszcze w okresie życia płodowego. Jeśli wystąpi, panewka stawu biodrowego jest wyraźnie spłycona i w mniejszym stopniu pokrywa główkę kości udowej. W związku z tym, nieprawidłowo ukształtowana jest także końcówka kości, która nie może właściwe ułożyć się w zdeformowanym stawie.

 


Co może sprzyjać powstawaniu dysplazji?

  • Płeć - znacznie częściej dysplazja występuje u dziewczynek (na jednego chorego chłopczyka przypada aż 6 dziewczynek z dysplazją). Jest to spowodowane wpływem relaksyny – ‘hormonu giętkości’. Przed porodem rozluźnia on stawy miednicy przyszłej mamy, a równocześnie wpływa też na stawy płodu, które stają się zbyt elastyczne i niestabilne.
  • Ułożenie w łonie matki - dzieci ułożone w macicy  pupą  w dół w czasie skurczów porodowych narażone są na naruszenia stawów biodrowych. Obecnie unika się porodów pośladkowych, a w przypadku gdy dziecko nie ułoży się prawidłowo, stosuje się próby ułożenia go w poprawnej pozycji lub poród przez cesarskie cięcie.
  • Genetyka - anomalie w budowie bioder mogą być też dziedziczne.
  • Ciąża wielodzietna - bioderka wieloraczków narażone są w brzuchu mamy na silniejszy nacisk.
  • W niektórych przypadkach wada jest widoczna dopiero po kilu tygodniach po porodzie. Dlatego ortopedzi zalecają, aby powtórzyć badanie bioder przed upływem drugiego miesiąca życia dziecka.
  •  


Leczenie dysplazji bioder

Po zdiagnozowaniu dysplazji stawów biodrowych lekarz prawdopodobnie zaleci:

  • Układanie malucha na brzuchu w pozycji ‘żabki’, czyli ze zgiętymi w kolanach nóżkami i rączkami skierowanymi ku górze. Bez obaw. Taka pozycja nawet dla kilkudniowego maleństwa jest zupełnie naturalna.
  • Szerokie pieluchowanie. Nóżki niemowlaka powinny być rozłożone. Służy temu szerokie pieluchowanie. Dwie pieluchy tetrowe złóż w prostokąt, a trzecią złożoną w trójkąt załóż na pozostałe. Jeżeli maluch używa pieluch jednorazowych, złożone w ten sposób pieluchy tetrowe nałóż na jednorazową. Dzięki temu dziecko ma nóżki zgięte w stawach pod kątem prostym i rozłożone na boki. Taka właśnie pozycja sprzyja przebudowie i rozwojowi stawu, i często wystarcza, by skorygować niewielką wadę. Jest to jednakże skuteczne tylko u kilkutygodniowych niemowląt.
  • Aparat ortopedyczny. Gdy szerokie pieluchowanie i układanie na brzuchu nie przyniesie poprawy, konieczne będzie założenie któregoś ze specjalnych aparatów ortopedycznych. Zapewniają one stałe ustawienie małych nóżek pod właściwym kątem.

 

Jeśli dysplazję rozpoznano w pierwszych tygodniach życia i natychmiast rozpoczęto leczenie, prawdopodobnie po dwóch, trzech miesiącach aparat będzie można zdjąć. Schorzenie nie pozostawi po sobie żadnego śladu, a maluch będzie siadał i chodził nie później niż jego rówieśnicy.

 

Zdjęcie: Fotolia fot by © Rafal Kucharek


Autor

Patrycja Wrotek

Prywatnie mama trzech przesłodkich dziewczynek Hani, Oli i Wiktorii, które zajmują jej wszystkie wolne i te mniej wolne chwile. Zwolenniczka noszenia w chuście, wychowywania dzieci w bliskości z rodzicami i kochania ich takimi, jakimi są. Nieustannie poszukuje dobrych odpowiedzi i "sposobu na dziecko".

Komentarze
27-07-2015
Ocena:
u nas jak Hela byla mala to nas straszyli ze nie jest symetryczna, a kto w ogole jest w 100 % symetryczny.. a teraz jak miala wszystkie badania szczegółowe porobione to lekarz nas uspokoil, powiedzial ze jest wszystko dobrze..
10-02-2015
Ocena:
Na stawy biodrowe wpływ niedobory Vita D , ogólnie na kości, rak mój lekarz mówił. Ja do miesiąca wkładałam 2 pieluszki bo podobno ma to wpływ na odpowiednie rozstawienie stawu biodrowego, widziałam właśnie, że prawie za każdą wizytą lekarz bada bioderka mojego maluszka.
rumianek dla niemowlaka

Rumianek dla niemowlaka: czy można stosować?

2023-05-31
Rumianek to roślina o działaniu prozdrowotnym, która często używana jest w pielęgnacji niemowląt. Można stosować ją zarówno zewnętrznie – w przypadku odparzeń, jak i wewnętrznie, w celu złagodzenia objawów kolki albo zaparć. Rumianek dla niemowląt można stosować już od pierwszych tygodni życia dziecka, a samo przygotowanie naparu nie jest szczególnie trudne. Sprawdź, jak to zrobić i czy należy słodzić napar przeznaczony do picia.
Biała kupka u dziecka

Biała kupka u dziecka – co oznacza?

2023-05-28
Podobnie jak u dorosłych, wygląd kupki u dzieci może mówić wiele na temat aktualnego stanu zdrowia. Kolor, konsystencja oraz częstotliwość oddawania kału przez malucha powinny być bacznie obserwowane przez każdego rodzica. Gdy podczas wypróżnień dostrzeżesz u swojej pociechy odchylenia od normy takie, jak biała kupka, należy mieć się na baczności. Tłumaczymy, co może wpływać na odbarwienie stolca oraz jakie inne barwy kupki u dziecka powinny wzbudzić rodzicielski niepokój.
Prześwitujące ząbki przez dziąsła

Prześwitujące ząbki przez dziąsła: co oznaczają?

2023-05-26
Ząbkowanie to jeden z ważnych kamieni milowych w życiu każdego dziecka. Na pojawienie się pierwszego ząbka z niecierpliwością czekają również rodzice. Okazuje się, że bacznie obserwując dziecko, możesz przewidzieć, kiedy w jego buzi zagoszczą wyczekane ząbki. Jednym z symptomów zwiastujących ząbkowanie są widoczne prześwitujące ząbki przez dziąsła. To jednak niejedyny objaw, na który wyczulony powinien być każdy rodzic.
wypukły pępek

Co oznacza wypukły pępek u dziecka?

2023-05-25
Każda młoda mama wie, że pępek jest wyjątkowo delikatnym elementem dziecięcej anatomii. To miejsce, które jeszcze do niedawna łączyło maluszka z mamą, wymaga rodzicielskiej uwagi oraz pielęgnacji. Czasem wygląd pępka może niepokoić – na przykład wtedy, gdy jest on mocno wypukły. Co robić w takiej sytuacji? Czy wypukły pępek u dziecka wymaga konsultacji lekarskiej?
pienista kupka u niemowlaka

Pienista kupka u niemowlaka: co może oznaczać?

2023-05-24
Wygląd zawartości pieluszki zawsze znajduje się w centrum zainteresowania młodych rodziców, ponieważ jest jednym z sygnałów pokazujących ogólny stan zdrowia dziecka. Pienista kupka u niemowlaka budzi niepokój, ale zdarza się często i wcale nie musi być objawem poważnych problemów. Jeśli zauważysz pienistą kupę u niemowlaka, zwróć uwagę na jej kolor i konsystencję, a także wszelkie dodatkowe objawy. Przy okazji wizyty u pediatry koniecznie podziel się z nim swoimi wątpliwościami.
co oznacza gdzy dziecko ma twardą kupkę

Co oznacza, gdy dziecko ma twardą kupkę?

2023-03-23
Twarda kupka u niemowlaka to dość częsta przypadłość. Zazwyczaj nie świadczy o poważnych zaburzeniach zdrowotnych, niemniej nie należy jej bagatelizować. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny zatwardzenia u niemowląt i co można w takim przypadku zrobić.
co stosować na odparzenia pod pachami

Co stosować na odparzenia pod pachami u niemowlaka?

2023-03-11
Odparzenia pod pachami u niemowlaka są dość częstym zjawiskiem. Warto szybko zareagować, gdy dojdzie do powstania takich odparzeń. Nie wiesz, w jaki sposób reagować? Co stosować na odparzenia pod pachami u niemowlaka? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedzi na nurtujące cię pytania.