Data modyfikacji:

Bioderka pod kontrolą

Autor: Patrycja Wrotek

Prawdopodobnie nawet tego nie zauważyłaś, ale już w pierwszych dobach życia, bioderka Twojego dziecka są badane pod kątem wystąpienia dysplazji stawu biodrowego. Ten pośpiech jest jak najbardziej uzasadniony, gdyż im wcześniej lekarze zdiagnozują ewentualną nieprawidłowość, tym krótsze i skuteczniejsze będzie leczenie.

 

Dysplazja stawu biodrowego

 

Czym jest dysplazja stawu biodrowego?

Dysplazja stawu biodrowego nie pojawia się nagle. W większości przypadków rozwija się u dziecka jeszcze w okresie życia płodowego. Jeśli wystąpi, panewka stawu biodrowego jest wyraźnie spłycona i w mniejszym stopniu pokrywa główkę kości udowej. W związku z tym, nieprawidłowo ukształtowana jest także końcówka kości, która nie może właściwe ułożyć się w zdeformowanym stawie.

 


Co może sprzyjać powstawaniu dysplazji?

  • Płeć - znacznie częściej dysplazja występuje u dziewczynek (na jednego chorego chłopczyka przypada aż 6 dziewczynek z dysplazją). Jest to spowodowane wpływem relaksyny – ‘hormonu giętkości’. Przed porodem rozluźnia on stawy miednicy przyszłej mamy, a równocześnie wpływa też na stawy płodu, które stają się zbyt elastyczne i niestabilne.
  • Ułożenie w łonie matki - dzieci ułożone w macicy  pupą  w dół w czasie skurczów porodowych narażone są na naruszenia stawów biodrowych. Obecnie unika się porodów pośladkowych, a w przypadku gdy dziecko nie ułoży się prawidłowo, stosuje się próby ułożenia go w poprawnej pozycji lub poród przez cesarskie cięcie.
  • Genetyka - anomalie w budowie bioder mogą być też dziedziczne.
  • Ciąża wielodzietna - bioderka wieloraczków narażone są w brzuchu mamy na silniejszy nacisk.
  • W niektórych przypadkach wada jest widoczna dopiero po kilu tygodniach po porodzie. Dlatego ortopedzi zalecają, aby powtórzyć badanie bioder przed upływem drugiego miesiąca życia dziecka.
  •  


Leczenie dysplazji bioder

Po zdiagnozowaniu dysplazji stawów biodrowych lekarz prawdopodobnie zaleci:

  • Układanie malucha na brzuchu w pozycji ‘żabki’, czyli ze zgiętymi w kolanach nóżkami i rączkami skierowanymi ku górze. Bez obaw. Taka pozycja nawet dla kilkudniowego maleństwa jest zupełnie naturalna.
  • Szerokie pieluchowanie. Nóżki niemowlaka powinny być rozłożone. Służy temu szerokie pieluchowanie. Dwie pieluchy tetrowe złóż w prostokąt, a trzecią złożoną w trójkąt załóż na pozostałe. Jeżeli maluch używa pieluch jednorazowych, złożone w ten sposób pieluchy tetrowe nałóż na jednorazową. Dzięki temu dziecko ma nóżki zgięte w stawach pod kątem prostym i rozłożone na boki. Taka właśnie pozycja sprzyja przebudowie i rozwojowi stawu, i często wystarcza, by skorygować niewielką wadę. Jest to jednakże skuteczne tylko u kilkutygodniowych niemowląt.
  • Aparat ortopedyczny. Gdy szerokie pieluchowanie i układanie na brzuchu nie przyniesie poprawy, konieczne będzie założenie któregoś ze specjalnych aparatów ortopedycznych. Zapewniają one stałe ustawienie małych nóżek pod właściwym kątem.

 

Jeśli dysplazję rozpoznano w pierwszych tygodniach życia i natychmiast rozpoczęto leczenie, prawdopodobnie po dwóch, trzech miesiącach aparat będzie można zdjąć. Schorzenie nie pozostawi po sobie żadnego śladu, a maluch będzie siadał i chodził nie później niż jego rówieśnicy.

 

Zdjęcie: Fotolia fot by © Rafal Kucharek


Autor

Patrycja Wrotek

Prywatnie mama trzech przesłodkich dziewczynek Hani, Oli i Wiktorii, które zajmują jej wszystkie wolne i te mniej wolne chwile. Zwolenniczka noszenia w chuście, wychowywania dzieci w bliskości z rodzicami i kochania ich takimi, jakimi są. Nieustannie poszukuje dobrych odpowiedzi i "sposobu na dziecko".

Komentarze
27-07-2015
Ocena:
u nas jak Hela byla mala to nas straszyli ze nie jest symetryczna, a kto w ogole jest w 100 % symetryczny.. a teraz jak miala wszystkie badania szczegółowe porobione to lekarz nas uspokoil, powiedzial ze jest wszystko dobrze..
10-02-2015
Ocena:
Na stawy biodrowe wpływ niedobory Vita D , ogólnie na kości, rak mój lekarz mówił. Ja do miesiąca wkładałam 2 pieluszki bo podobno ma to wpływ na odpowiednie rozstawienie stawu biodrowego, widziałam właśnie, że prawie za każdą wizytą lekarz bada bioderka mojego maluszka.
inhalator

Jaki inhalator dla niemowlaka wybrać?

2021-10-10
Inhalacja to bezpieczna i skuteczna metoda leczenia infekcji dróg oddechowych u dzieci i dorosłych. Aby jednak ją zastosować, konieczne jest odpowiednie urządzenie, czyli nebulizator (potocznie zwany inhalatorem). Sprawdź, jaki inhalator dla niemowlaka warto wybrać.
Pierwsze zęby u niemowlaka. Kiedy wychodzą?

Pierwsze zęby u niemowlaka. Kiedy wychodzą?

2021-08-20
Pojawienie się pierwszego ząbka u dziecka to bardzo ważne wydarzenie, które nazywane bywa „kamieniem milowym”. Niektórzy rodzice czekają na ten moment kilka miesięcy, inni – nawet rok. Sprawdź, kiedy najczęściej pojawiają się pierwsze zęby u niemowlaka, co robić, gdy nie ma ich roczny smyk i jak w bezpieczny sposób pomóc ząbkującemu dziecku.
dziecko widzi

Kiedy dziecko zaczyna widzieć? Jak widzą noworodki?

2021-08-16
Choć donoszony noworodek wydaje się perfekcyjnie rozwinięty, niektóre jego zmysły nie pracują jeszcze prawidłowo – potrzeba czasu, aby dojrzały. Takim zmysłem zdecydowanie jest wzrok. Sprawdź, kiedy dziecko zaczyna widzieć, po ilu dniach zaczyna dostrzegać kolory i kiedy wyraźnie widzi swoich rodziców.
Witamina K dla noworodka. Czemu jest konieczna?

Witamina K dla noworodka. Czemu jest konieczna?

2021-07-30
Podawanie witaminy K dzieciom zaraz po porodzie w większości państw to standard obowiązujący od wielu lat. Jeśli właśnie spodziewasz się dziecka, koniecznie przeczytaj, dlaczego podaje się witaminę K noworodkom i co może się stać, jeśli do tego nie dojdzie.
odbijanie noworodka

Odbijanie noworodka – jak robić to właściwie?

2021-07-21
Karmienie to jedno z najważniejszych wyzwań, z jakimi mierzą się rodzice po narodzinach dziecka. Zaczynając od wyboru sposobu podawania pokarmu, poprzez zamartwianie się, czy maluch wystarczająco przybiera na wadze, aż po odbijanie noworodka, które na początku może budzić niepokój u niedoświadczonych opiekunów. Warto wiedzieć, jak robić to właściwie, by w żaden sposób nie zaszkodzić dziecku i zapewnić spokój całej rodzinie w tych pierwszych niezapomnianych, ale niezwykle wymagających tygodniach.
chrypka u niemowlaka domowe sposoby

Chrypka u niemowlaka. Przyczyny i leczenie

2021-07-14
Chrypka to zazwyczaj niegroźny objaw, który świadczy o nadmiernej eksploatacji krtani i fałdów głosowych lub jest wynikiem infekcji górnych dróg oddechowych. Leczenie jest proste, ale w przypadku niemowląt, które nie mogą przyjmować wielu leków, należy je przeprowadzić w konsultacji ze specjalistą. Sprawdź, jakie są przyczyny chrypki u dzieci. Poznaj domowe sposoby na chrypkę u niemowlaka.
wysypka u niemowlaka

Wysypka u niemowlaka: przyczyny i sposoby leczenia

2021-06-28
Wysypka u niemowlaka to bardzo powszechny problem, który zwykle nie stanowi powodu do obaw. Nie można jej jednak lekceważyć, ponieważ w niektórych przypadkach może wiązać się z alergiami, a nawet poważnymi chorobami. Dowiedz się, co może powodować wysypkę i jak jej zaradzić.