Atopowe zapalenie skóry

Najpierw zaczerwieniają się policzki, później łokcie i okolice kolan. Wysypka bardzo swędzi. Skóra staje się sucha i szorstka. Maluszek jest niespokojny płacze i ciągle się drapie... tak zaczyna się atopowe zapalenie skóry.

 

atopowe-zapalenie-skory-550x350
 

Czym jest AZS?

Wysypki u dzieci to zmora każdego rodzica. Atopowe zapalenie skóry na pierwszy rzut oka może wyglądać jak jedna z nich ale nią nie jest. AZS to przewlekła choroba alergiczna, która najczęściej pojawia się u niemowląt. U około 50 % chorych dzieci pierwsze objawy pojawiają się do 6 miesiąca życia w pozostałych przypadkach do 5. roku życia.
 
AZS jest uwarunkowane genetycznie i jest wynikiem dziedzicznej skłonności organizmu do nadmiernej produkcji przeciwciał IgE na skutek kontaktu z alergenem. Choroba charakteryzuje się przewlekłymi i nawrotowymi zmianami skórnymi i świądem.
 

Odmiany choroby:

 • wyprysk atopowy wczesnego dzieciństwa
  Dotyka przeważnie dzieci do 2 roku życia. Jednakże pierwsze zmiany skórne pojawiają się już przed 3 miesiącem. Mają one postać wykwitów rumieniowych, łuszczą się, często też sączą. Pojawiają się głównie na twarzy. Dolegliwości najczęściej występują okresowo. Ulegają złagodzeniom, a następnie mocno zaostrzają się co może doprowadzić do zakażeń drobnoustrojami.
 • wyprysk atopowy późniejszego dzieciństwa
  Zmiany skórne występują głównie w zagięciach kończyn , na nadgarstkach, buzi, karku i tułowiu. Są pęcherzykowato - grudkowate i bardzo swędzące.
 • wyprysk atopowy okresu młodzieńczego
  Zmiany liszajowate mogą występować na całym ciele. Są bardzo swędzące i w zależności od pory roku mogą się nasilać lub łagodzić. Zmianom skórnym bardzo często towarzyszy powiększenie się węzłów chłonnych, a włosy są suche i łamliwe.
 
U niemowląt i małych dzieci głównym czynnikiem alergizującym zazwyczaj jest pokarm. Białka mleka krowiego, jajka, ryby, cytrusy, poziomki, truskawki, czerwone mięso, orzechy, kakao i czekolada mogą nasilać objawy atopowego zapalenia skóry. Z czasem, gdy układ pokarmowy dziecka dojrzewa pokarmy nie stanowią już tak dużych alergenów jak u malutkich dzieci. W tym okresie nasilenie objawów skórnych występuje po kontakcie dziecka z alergenami wziewnymi, czyli: kurzem, pyłkami roślin, sierścią zwierzęcą.
 

Najczęstsze objawy atopowego zapalenia skóry:

 • zmiany zapalne, suchość, łuszczenie się i swędzenie skóry
 • dermografizm biały – bladość skóry w miejscu potarcia
 • nawrotowe zapalenie spojówek
 • cienie wokół oczu
 • pokrzywka skórna
 • suchość i łamliwość włosów
 • nietolerancja wełny
 • fałd skórny poniżej brzegu dolnej powieki tzw. fałd Dennie-Morgana
 • nietolerancja niektórych pokarmów, zwłaszcza mleka krowiego, ryb i jaj
 • pęknięcia, nadżerki, łuszczenie się i pieczenie warg

Do zaostrzenia objawów najczęściej dochodzi pod wpływem negatywnych emocji: stresu, niepokoju, czy  strachu.

 

Jak zapobiegać?

Zapobieganie wystąpienia AZS polega głównie na wyeliminowaniu z otoczenia dziecka czynników alergizujących. Ponieważ to białka mleka krowiego są zazwyczaj głównym alergenem u niemowlaków dlatego jeśli karmisz piersią musisz wyeliminować ze swojej diety przetwory mleczne i inne silnie uczulające pokarmy: cytrusy, kakao, orzechy, truskawki i czerwone mięso. Jeśli karmisz butelką pamiętaj, aby podawać dziecku mleko modyfikowane przeznaczone dla alergików.
 
Gdy wprowadzasz do diety niemowlaka pokarmy stałe, rób to stopniowo i po każdym kolejnym składniku obserwuj, czy nie występuje reakcja alergiczna.
 
Ubrania i pościel należy prać w  preparatach hypoalergicznych. A z otoczenia należy usunąć czynniki wywołujące reakcję alergiczną. Pościel z pierzem należy zastąpić bawełnianą. Niewskazane jest także posiadanie w domu zwierząt. Oprócz tego, że sierść jest silnym alergenem to złuszczający się naskórek zwierzaków jest świetną pożywką dla roztoczy.
 
Nasileniu zmian skórnych sprzyja pocenie się dlatego nie przegrzewaj dziecka i nie zakładaj mu ciasnych ubranek, gdyż te tylko podrażnią istniejące zmiany skórne.
 
 

Jak wygląda leczenie AZS?

Choć w 75% przypadków objawy atopowego zapalenia skóry ustępują w okresie dorastania, to skóra dalej pozostaje bardzo sucha i wrażliwa, a jej  nieprawidłowa pielęgnacja może doprowadzić do nawrotu choroby.

Przede wszystkim należy używać mydeł i preparatów myjących przeznaczonych do skóry z atopowym zapaleniem. W leczeniu miejscowym stosuje się maści natłuszczające i zmniejszające swędzenie skóry.

Przy ostrych stanach zapalnych skóry lekarz dermatolog indywidualnie dobierze maści z niewielką ilością sterydów. Ponieważ skóra na poszczególnych partiach ciała różni się budową i funkcją dlatego lekarz zaleci różne maści na poszczególne fragmenty ciała. U niemowląt i dzieci do drugiego roku życia preparatów ze kortykosteroidami nie powinno stosować się w miejscach wzmożonego wchłaniania, czyli np. w okolicy odbytu i narządów płciowych.

Ponieważ świąd skóry jest bardzo uporczywy, zazwyczaj nasila się w nocy i prowadzi do bezsenności i płaczu dziecka, warto zastosować leki antyhistaminowe.

 

Zdjęcie: Fotolia fot by © Viktor Kuryan

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
27-9-2017
Ocena:
U nas pomagają akurat kosmetyki Elodermu świetnie nawilżają i regenerują podrażnioną skórę.
8-3-2017
Ocena:
@Ela - tak, ja i mogę je szczerze polecić. Pomagają.
22-2-2017
Ocena:
Ja słyszałam, że z AZS dobrze radzą sobie dermokosmetyki "dr. Michaels" - czy ktoś je stosował?
27-11-2016
Ocena:
Mój maluch tez ma tego typu problemy skórne, ale ważna jest odpowiednia pielęgnacja takiej skóry. Ja od początku stosuję dermokosmetyki Dermedic z linii Linum Baby - pomagają i łagodzą. Mam przede wszyskim emulsję do kąpieli która zawiera olej lniany który działa przeciwzapalnie. Co istotne nie zawiera ona też mydła, parabenów, SLS, substancji zapachowych i barwników. Tą polecam.
5-4-2016
Ocena:
nasza córeczka też ma ASZ, używaliśmy wielu kosmetyków jednak najlepiej nawilżające i natłuszczające okazały się kosmetyki z balneum z serii baby basic. Codziennie kąpiemy córeczkę w pielęgnacyjny olejku do kąpieli a po smarujemy kremem. Na szczęście już wiosna i słońce a wraz z nim mimo wszytko skóra jest w lepszej kondycji :)
7-3-2016
Ocena:
na happybabby.pl (pewnie w aptekach niektórych tez można znaleźć) jest seria kosmetyków Dermedic, linum emolient baby na bazie oleju lnianego. Olej lniany ma wiele cudownych właściwości i pomaga również przy azs. Ceny pomiędzy 20-30 zł
10-1-2016
Ocena:
Witam! Podstawą walki z AZS jest ciągłe i regularne nawilżanie skóry, nawet w stadium wyciszenia choroby. Produkty marki Demsa oparte są na naturalnych składnikach o działaniu łagodzącym swędzenie (selernica), antybakteryjnym (orzechowiec myjący, lukrecja) i nawilżającym. Kosmetyki te są przebadane klinicznie i w pełni bezpieczne do stosowania już od 6 miesiąca życia. Poza tym nie zawierają sztucznych barwników, parabenów i są hipoalergiczne. Pierwsze efekty odczuwalne są już po pierwszej aplikacji.

W razie dalszych pytań pozostaję do dyspozycji,
Online Ekspert marki Demsa.